fbpx

Hızlı Almanya Vizesi Başvuru İşlemleri

Almanya Vizesi 2024 | Başvuru Süreci, Gerekli Belgeler ve Ücretler

Almanya'ya seyahat etmek için vize almak isteyenler için 2024 yılına özel hazırladığımız bu makalede, Almanya vizesi başvuru süreci, gerekli belgeler ve ücretler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Turistik, iş, aile ziyareti veya öğrenci vizesi gibi farklı vize türleri için gerekli evraklar nelerdir? Başvuru süresi ne kadar sürer? Tüm bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Almanya Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Almanya vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Almanya VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Almanya Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Almanya Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Almanya ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Almanya ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Almanya öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Almanya aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Almanya vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Almanya TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Almanya vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Almanya VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Almanya Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Almanya TURİSTİK VİZE

Almanya seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Almanya Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Almanya Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? Almanya Vizesi Ücreti 2024

Almanya Hakkında Bilgiler

Ülkeye giriş yapmanız için almanız gereken Almanya vizesi ile Orta Avrupa ülkesi Almanya’ya seyahat etmek mümkündür. Parlamenter federal cumhuriyet olan Almanya, toplamda 16 eyaletten oluşan bir federasyondur. En büyük şehirlerinden olan Berlin, ülkenin başkentidir. Yüksek nüfuslu kentleri arasında bulunan Berlin’i Köln, Münih ve Hamburg gibi şehirler takip eder. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahiptir ve bilim teknoloji alanında lider ülkelerdendir. Amerika Birleşik Devletlerden sonra en çok göç alan ikinci ülkedir ve nüfusu 83 milyonu geçkindir. Almanya, dünyadaki en güçlü devletler listesinde ilk 5 ülke içerisinde yer alır.

Almanya’ya ziyaret etmek isteyen Hususi (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için gerekli Almanya vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. Almanya’ya ziyaret gerçekleştirecek bireylerin pasaportlarında daha öncesinde mevcut çok girişli ve muteber bir Schengen vizesi bulunması durumunda, Almanya’ya girişinde gerekmekte olan Almanya schengen vizesi için müracaatta bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Almanya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler içinde bulunmaktadır. Dolayısıyla Almanya vizesine sahip oldukları takdirde ziyaretlerini Almanya’dan başlatmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile ziyaret edebilmektedirler. Almanya’ya ziyaret etmek isteyen kişiler 90 güne kadar olan ziyaretleri için Almanya Schengen Vizesi, 90 günden çok olan ziyaretleri için ise Almanya Ulusal Vizesi müracaat yapmalıdır.

Umuma Mahsus(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayacak ziyaretleri için Almanya vizesi müracaatından muaf tutulmaktadır.

Uzun Süreli Kalış (aile birleşimi, oturum izni, çalışma izni vb. ) amaçlarla Almanya’ya ziyaret etmek isteyen bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya Ulusal vize müracaatında bulunmakla mükelleftirler. Uzun Süreli Kalış vize müracaatları doğrudan Almanya Konsolosluğu veya Almanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. 90 güne kadar olan vize müracaatları Almanya Konsolosluğunun yetki verdiği kuruluşlara veya Turizm/Ziyaret Acentelerine yapmalıdırlar.

Almanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvurusu uzun ve kısa süreli seyahat planlamasına bağlı olarak değişir. Uzun süreli olarak Almanya’yı ziyaret edecek olanlar konsolosluk veya büyükelçiliğe başvurur. Kısa süreli gidişlerde ise Almanya Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize merkezleri üzerinden işlemler halledilir. Almanya vizesi için başvurular yoğunluk olabileceği göz önünde bulundurularak 1-3 ay öncesinden yapılmalıdır. Uygun gün ve saatte randevu alınarak Almanya vize başvurusu gerçekleştirilir. Vize belgeleriyle beraber randevu saatinde merkezde olunmalıdır. Randevu saatini geçiren kişiler, yeniden randevu alacağından vize işlemlerinde aksama yaşanır.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahipleri Almanya’ya giderken mutlaka vize almalıdır. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahipleri ise 180 günlük süre diliminde 90 gün boyunca vizesiz olarak Almanya’ya gidiş hakkına sahiptir. Schengen ülkelerinden olan Almanya, önceden alınmış ve gidilecek tarihlerde geçerli olan Schengen vizesiyle giriş kabul eder. Schengen vizesi bulunması durumunda diğer Schengen ülkelerini aynı vizeyle ziyaret etmek mümkündür. Almanya vizesinde en kilit nokta, kaç gün boyunca seyahat edileceğidir. 90 günlük süreyi geçirmeyecek olanlar Almanya Schengen vizesine; aile birleşimi, eğitim, çalışma gibi daha uzun süreli durumlarda ise Almanya Ulusal Vizesi’ne başvurulmalıdır.

Schengen kurucu ülkelerinden olan Almanya, Türk vatandaşları için vize uygulamasına sahiptir. Vize başvurularının oldukça sık yapıldığı bir ülke olmasından dolayı bazı detaylara dikkat edilerek başvurulardan olumlu yanıt almak mümkündür. Almanya, Schengen ülkesi olması bakımından diğer 25 Schengen ülkesinden vizesiz olarak ziyaret kabul eder. Transit geçişler yapılmakla beraber diğer Schengen ülkelerinde ikamet edenler, Almanya’ya girişte herhangi bir problemle karşılaşmaz. Belçika, Avusturya, İzlanda, Hollanda, Fransa gibi ülkeler diğer Schengen ülkeleri arasında sayılır.

Almanya vizesi nasıl alınır ? konusuna cevap arayan bireylerin izlemesi gerekli bazı adımlar mevcuttur. İlk başta bireyin muteber bir pasaporta edinmesi ve Almanya’ya ziyaret sebebini saptaması gerekir. Hangi amaçla ziyaret edileceği tespit edildikten sonra buna makul vize çeşidi için müracaat yapılmalıdır. Başvuru aşamalarında bireyin mesleki durumu da mühimdir.

Ziyaret niteliğine göre Almanya vize çeşitleri; ticari, turistik, aile/arkadaş seyahati gibi türlere bölünmekte ve hepsine göre ortak belgeler haricinde hazırlanması gereken başka evraklar da mevcuttur. Mesleki vaziyete göre hazırlanacak Almanya vize evrakları ise bireyin özel sektör çalışanı, işveren, memur, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan veya serbest çalışan sahibi olmasına göre değişiklik göstermektedir.

Kişi kendine uygun vize çeşidini seçip ilgili vizenin evraklarını hazırladıktan sonra evrakları Almanya Konsolosluğu’nun yetki verdiği müracaat merkezleri vasıtasıyla istenmekte olan sıraya ve şekilde hazır hale getirmelidir.

Evrakları kusursuz ve düzgün hazırlamak “Almanya vizesi nasıl alınır?” sorusu ile ilgili mühim bir cevap olmaktadır. Bu çok önemli süreçte, vize işlemlerinde konsolosluk tarafından yetki verilmiş bir kuruluş olan Vizebasvuru.com.tr vasıtasıyla müracaat yapmanız prosedürlerinizi hızlıca ve kolay şekle göre gerçekleştirmenizi sağlamakta ve hata yapma ihtimalini ortadan kaldırır. Vize hakkında sorularınızı cevaplama, evrak takibi, randevu alma, vize müracaat formunun doldurulması, vizenin sonuçlanma süreçleri gibi bütün adımlarda deneyimli ekibiyle sizlere destek olmakta ve zaman kaybetmeyi engellemektedir. Almanya vize prosedürlerinizi başlatmak için Vizebasvuru.com.tr uzmanlarımızı arayarak vize müracaat çeşidinize makul evrakları içerdiği bilgi e-postanızı isteyebilirsiniz.

Almanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır ?

Almaya vize başvuru formu Almanya Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden alınır. https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise/-/1514562?openAccordionId=item-1787344-3-panel linki üzerinden Almanya vize başvuru formuna erişilir. Almanya vizesi için başvuru formu, doldurulması zorunlu olan evraklar arasındadır. Vize başvuru formu ve dilekçesi başvuru esnasında eksiksiz olarak sunulmalıdır. Bununla beraber diğer tüm evraklar tamamlanarak başvuru sonuçları beklenmelidir.

Almanya vize müracaat formu neden talep edilir?

Almanya Schengen vizesi müracaatında bulunan bireyler, Almanya Schengen vizesi müracaat formunu eksiksiz doldurup imzalayarak;

 • Almanya Schengen Vizesi müracaatında beyan ettikleri evrakların doğru ve eksiksiz olduğunu,
 • Almanya Schengen vizesi müracaatında biyometrik verilerinin (parmak izi, fotoğraf) alınacağını,
 • İlgili devlet kurumlarına kendisi hakkında bilgilere ulaşma hakkı tanıdığını,
 • VIS bilgi sisteminde 5 yıl boyunca kayıtlı olacak olan biyometrik bilgilerinin gerekli görüldüğünde devlet kurumları ile paylaşılacağını,
 • Beyan ettiği bilgilerin yanlış/hatalı olması halinde kendine vize verilmemesini veya ile ilgili yasalara uygun prosedür başlatabileceğini,
 • VIS bilgi sisteminde kayıtlı olan verilerini saklı tutulduğu 5 senelik zaman süresince Schengen üyesi ülkelerin ilgili kurumlarından isteme haklarına sahip olduğunu,
 • Kendisine vize verilmesi halinde konaklama haklarına sahip olduğu zaman boyunca devlet alanını terk edeceğini kabul eder.

Almanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Almanya’ya giderken alınacak olan vize çeşitleri, seyahatin amacına ve planlanan seyahat günlerine göre değişir. Almanya vize türleri 90 günü aşıp aşmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğitim, çalışma, staj vb. nedenlerden dolayı 90 günü aşan vize talebinde bulunmak mümkündür. Bunun yanı sıra kısa süreli olarak turistik, fuar ziyareti, kültürel etkinlik vb. amaçlar doğrultusunda vize başvurusu yapılır.

Almanya Vize Türleri

Vize bir ülkenin göçmen politikası ile direkt olarak ilişkilidir. Uzun ve kısa süreli şeklinde de anılan vize, ziyaretin niteliğine göre isimlendirilir ve her vize çeşidinin işlemi farklıdır. Uzun süreli vize, bireyin Almanya’da 90 günü aşan bir ziyaret yapacak olması durumunda başvurulacak vizedir. Kişi 90 günden çok kalmak üzere Almanya’ya eğitim, çalışmak, staj, iş, aile birleşimi ya da bunlar gibi diğer bir amaçla gidebilir. Uzun süreli Almanya vize prosedürleri sonucunda kişi Almanya’da ikamet hakkı kazanır.

Kısa süreli vize ise bireyin 90 günü aşmayacak ticari, turistik, fuar seyahati, aile seyahati, kültürel aktivite gibi amaç için yapacağı Almanya ziyaretlerinde almaları gerekli vize türünü temsil eder. Kısa süreli vize Schengen vizesi şeklinde de adlandırılır. Almanya Schengen vizesi ile bütün Schengen bölgesinde serbest dolaşma hakkı kazanılır. Ancak Schengen vizesine sahip bireyler Almanya’da oturum ya da çalışma izinleri elde edemezler. Kısa dönem Almanya vize müracaat direkt olarak Konsolosluğa yapılmaz, Konsolosluğun yetki verdiği aracı müracaat merkezlerinde tamamlanır. Vize değerlendirme yetkileri ise yalnızca Almanya Konsolosluklarınındır.

Almanya vize türleri belirlenen süre ve gidiş amaçlarına göre şunlardır:

 • Transit Vize: A tipi vize olarak bilinen transit vizeyi farklı ülkelere giderken Almanya’dan geçecek olanların alması gerekir.
 • Ticari Vize: Fuar veya iş seyahati gibi durumlarda ülkeye gitmek isteyenlerin alması gereken vizedir.
 • Turistik Vize: Almanya’ya tatil, eğlence ve turistik amaçla gidenlerin sahip olması gereken vize tipidir.
 • Aile Ziyareti Vizesi: Almanya’da ikamet eden akraba, arkadaş ve aileyi ziyaret etmek amacıyla alınacak vize türüdür.
 • Aile Birleşimi Vizesi: İki durumda aile birleşimi vizesinini alınması gerekir. Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları, Almanya’daki ailelerinin yanına yerleşmek istediğinde alınır. İkincisi olarak Almanya’da yaşayan bir ebeveyn, Türkiye’de 18 yaşını henüz doldurmamış çocuklarını bu vize türüne başvurarak yanına aldırabilir.
 • Erasmus Vizesi: Ülkeler arasında personel ve öğrenci değişim programına katılmak isteyenlerin alacağı vize türüdür.
 • Dil Okulu Vizesi: Almanya’da dil eğitimi almak isteyenler dil okulu vizesine başvurur. Dil eğitiminin süresine göre alınacak olan vize türü değişebilir. Almanya’daki dil eğitimi 90 günden kısa sürecekse Schengen vizesi almak yeterlidir. Dil eğitimi süresinin 90 günü aştığı durumlarda doğrudan Almanya Dil Okulu vizesine başvurulması gerekir.
 • Yatırımcı Vizesi: Almanya’ya giderek yatırım yapmak, yeni iş kurmak veya var olanı işini geliştirmek isteyenler bu vizeye başvurur.
 • Çalışma Vizesi: Çifte vatandaşlıkları bulunmayanların Almanya’da çalışabilmeleri için almaları gereken vize türüdür. Almanya Çalışma Vizesi’ni alabilmek için Almanya’daki bir şirket ile çalışma anlaşmasının olması gerekir.
 • Şoför Vizesi: Firmaya bağlı olarak çalışan ve Almanya’da yük taşımacılığı yapacak olanlar, birkaç günü geçecek nakliye işleri için şoför vizesi almalıdır.
 • Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi: Almanya’da yapılacak olan spor veya kültür etkinliklerine katılmak amacıyla alınacak vizedir.

Planlanan seyahat süresine göre Almanya vize türleri ise şunlardır:

 • Kısa Süreli (C Tipi) Vize: Schengen vizesi, C tipi vize olarak geçer. Almanya’da 90 günü aşmayacak şekilde bulunacak olanlara verilen vizedir. Ticari, turistik, aile ziyareti vizesi C tipi vize kapsamında değerlendirilir.
 • Uzun Süreli (D Tipi) Vize: Almanya’da kesintisiz 90 günden daha fazla kalacak olanların aldığı vizedir. Kişilerin Almanya’da ikamet etmek amacıyla bu vizeye başvurması gerekir. D tipi vize kapsamına Erasmus, aile birleşimi ve çalışma vizesi dahildir.

Vize türleri, ülkelerin izledikleri göçmenlik politikalarına bağlı olarak şekillenir. Almanya vizeleri, seyahat amaçlarının ne olduğuna göre belirlenir. Uzun dönem Almanya vizesinden yararlananlar, ülkede oturum hakkı kazanmaktadır. Schengen vizesine sahip olanlar ise oturma veya çalışma hakkına sahip değildir. Schengen vizesi sayesinde tüm Schengen bölgeleri içerisinde serbest dolaşım hakkı kazanılmış olur.

Almanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almanya vize ücreti 150 Euro şeklinde belirlenmiştir. 12 yaşından büyük olan Türk vatandaşları için belirlenen ücreti, 150 Euro’dur. Vize ücreti içerisine harç ücreti, başvuru hizmet ücreti ve alınacak danışmanlık hizmeti dahildir. 12 yaşından küçük olanlar konsolosluk harcından muaf olmakla beraber 12 yaşın üstündeki Türk vatandaşlarının harç ücreti ödemesi gerekir.

Almanya vize ücreti tarifesi 60 EURO ve ek olarak vize müracaatında bulunmak için iletişime geçtiğiniz merkezlere hizmet bedeli ücreti olarak ödenmesi gereken 30 EURO elden nakit ödenmesi gerekmektedir.

Alınacak olan vize türüne göre gerekli evrakların yürütülmesi, sürecin takip edilmesi, dilekçe işlemlerinin halledilmesi gibi durumlar danışmanlık ücretleri kapsamında değerlendirilir. Danışmanlık hizmetlerinin 30 Euro civarında bir bedeli bulunur. Başvuru merkezine ödenecek olan koordinasyon bedelinden 0-6 yaş arasındaki çocuklar muaf tutulmuştur. Alınan karara göre kısa süreli vize başvurularında harç ücretine ek olarak koordinasyon bedeli ödenmelidir. Almanya vize başvuru belgelerinin hazırlanması ve sürecin eksiksiz olarak takip edilebilmesi için müşteri temsilcilerinin yetkilendirilmesi mümkündür.

Almanya Vize Ücretleri

Vize Çeşidi Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Bedeli Danışmanlık Hizmet Bedeli Toplam Vize Müracaat Ücreti 
Almanya Turistik Vizesi 60 EURO 30 EURO 60 EURO 150 EURO
Almanya Ticari Vizesi 60 EURO 30 EURO 60 EURO 150 EURO
Almanya Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi  60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Transit Vize 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Şoför Vizesi 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Öğrenci Vizesi 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Kültürel Vizesi 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Kısa Süreli Eğitim Vizesi 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Aile Birleşimi Vizesi ­­_ _ _ 280 EURO
Almanya Çalışma Vizesi ­­_ _ _ 280 EURO
Almanya Blue Kart Çalışma Vizesi ­­_ _ _ 280 EURO

Almanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Schengen grubunda yer alan ülkeler, 2024 yılını takiben ülke giriş çıkışlarında yoğun güvenlik önlemlerine sahiptir. Schengen vizesinin bulunması, ülkeye giriş için gereken temel kriterdir. Bunun yanında Almanya’ya neden gidildiğini destekleyecek olan belgelerin sunulması gerekebilir. Giriş esnasında talep edilen belgelerin olmaması durumunda problem yaşanma riski vardır. Bazı durumlarda Schengen vizesi olsa dahi belge eksikliğinden dolayı sınır polislerinin izin vermemesi gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Özellikle konaklama konusunda gerekli evrakların sunulamaması halinde polis kuvvetlerinin verdiği kararla sınır dışında kalmak mümkündür. Schengen vizesi alınmış olsa bile sınır kapılarında çeşitli belgelerin istenmesi durumuyla karşılaşılabilir.

Almanya vizeniz olsa bile özellikle sınır kapısı kontrollerinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Schengen ülkeleri için geçerli olan, 30.000 EUR teminatlı sağlık sigortasını yanınıza alın.
 • Almanya’ya giriş yapılacak olan sınır kapısında Almanya vizesinin yer aldığı pasaportu göstermelisiniz.
 • Sınır polisleri, gidiş ve dönüşü kapsayan uçak biletleri, konaklama rezervasyonlarının detaylarının bulunduğu belgeleri isteyebileceğiniz hemen erişebileceğiniz bir yerde bulundurun.
 • D tipi vizeyle ülkeye giriş yapacak olanlardan Almanya’da olma sebeplerini kanıtlamaları istenebileceğinden destekleyici belgeleri yanınızda mutlaka bulundurun.
 • Aile ziyareti veya ticari amaçlı olarak alınan vizelerde karşı taraftan gelen kaşeli davet yazısını yanınızda bulundurun.
 • Almanya seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağını kanıtlayan evrakları yanınıza alın. Uluslarası kredi kartları, seyahat çekleri ve nakit paralar bu durum içerisine dahildir.

Almanya vize başvurularında ve ülkeye giriş esnasında yapılacaklara dikkat edilerek sorunsuz bir süreç geçirmek mümkündür. Verdiğimiz bilgiler doğrultusunda Almanya’ya vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken kriterler genel anlamda şu şekilde gruplanabilir:

 • Vize türünün ne olduğu,
 • Geçerli pasaport alımı,
 • Ekonomik durumun ispatlanması,
 • Parmak izi sistemi,
 • Vize başvuru formu ve dilekçesi.

Almanya Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Almanya vizesi için gerekli olan evraklar eksiksiz olarak sunulsa bile bazı sebeplerden dolayı kabul edilmemesi mümkündür. Hazırlanmış olan evrakların tarihlerinin güncel olmasına ve talep edilen belgelerin niteliklerine özen gösterilmelidir.

Almanya vize ret nedenleri şunlardır:

 • Almanya vizesi için seyahat/mesleki durumlara göre istenen belgelerde eksik bulunması ve gerekli şartların yerine getirilmemesi,
 • Schengen üye ülkelerinden herhangi birisine giriş yasağı bulunması,
 • Uçak bileti, otel rezervasyonu vb. bilgileri gibi genel seyahat planlamasının inandırıcı olmaması,
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağını ispatlayan hesap dökümü, gelir belgesi, kira, tabu vb. evrakların yetersiz olması,
 • Schengen kanunları kapsamında herhangi bir Schengen ülkesi içerisinde kamu güvenliğini tehdit edecek eylemlerde bulunulması,
 • Schengen vizesinde son 6 ay içerisinde 90 gün şeklinde izin verildiğinden bu süre zarfında başka bir Schengen ülkesinde konaklama yapılması.

Almanya vizesinini reddi durumuyla karşılaşıldığında red sebebinin incelenerek düzeltilme yoluna gidilmesi gerekir. Belgelerde herhangi bir eksiklik bulunduğu durumlarda tamamlanarak yeniden başvuru yapılması mümkündür. Fakat vize başvurusu reddedilmiş olsa bile vize ücretinin iade edilmesi söz konusu değildir.

Almanya vizesi alınırken pasaportun geçerlilik tarihine dikkat edilmelidir. Almanya’ya yapılacak olan seyahatler, pasaportların geçerlilik süreleriyle doğru orantılı olacaktır. Seyahat tarihine bağlı olarak pasaportun 3 ay daha geçerlilik süresinin bulunması gerekir. Pasaporttan kaynaklı olarak problem yaşamamak adına gerekli durumlarda geçerlilik süresi uzatılmalıdır

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesinin çıkma süresi, tüm belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ve resmi tatil günlerinin araya girmesine bağlıdır. Almanya vizesi onay süresi ortalama olarak 15-22 gündür. Eksik evrakla başvuru yapılması, seyahat tarihine bağlı olarak vize başvurusu için geç kalınması gibi durumlarda süre uzar. Bu nedenle Almanya vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en geç 15 gün öncesinden yapılması önerilir. Almanya ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinin araya girmesine bağlı olarak daha uzun sürede sonuç alınabilmektedir. Genel Bilgi. Vize başvurusu normal şartlarda müracaat prosedürünün tamamlanmasından sonraki 5 gün arasında sonuca erer. (Kadıköy, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan müracaatlar için 2 iş günü eklemek gereklidir.) Türkiye haricindeki bazı ülke vatandaşları için vize prosedürünün sonuçlanma süresi aşağı yukarı 15 gündür.

Almanya Vizesi Nereden Alınır?

Almanya vizesi alabilmek için; uzun süreli kalış ziyaret planlanıyorsa Almanya Konsolosluk veya Büyükelçiliği’ne, kısa süreli bir ziyaret planlanıyorsa da Almanya Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize merkezlerine müracaat yapılması gereklidir. Almanya vizesine başvurmak için sitemizde yer alan forum veya telefon bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Tecrübeli ve profesyonel kadromuzla vermiş olduğumuz vize hizmetlerinden yararlanarak tüm işlemlerinizi güvenilir hizmet politikaları çerçevesinde yapabilirsiniz. Almanya vizesi için tüm süreç takibini ve bilgilendirmeyi firmamızın tecrübeli çalışanlarından edinerek kısa süre içerisinde sonuç alabilirsiniz.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya vizesine başvurmak için gerekli evraklar randevudan önce eksiksiz şekilde hazır bulundurulmalıdır. Almanya vizesi başvuru belgeleri, mutlaka güncel tarihli olmalıdır. Güncel tarihli olmayan belgelerin kabul edilmeme ihtimali bulunduğundan vakit kaybına yol açacaktır. Vize değerlendirme süreçleri, Alman Konsoloslukları tarafından gerçekleştirilir. Bazı durumlarda belgelerin asılları istenebilirken, duruma bağlı olarak yeni belgelerin talep edilebilmesi mümkündür.

Almanya vize evrakları şunlardır:

 • Vize talep dilekçesi,
 • Türkçe ve Almanca Vize başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Seyahat bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş olan pasaport,
 • 2 tane 3,5*4,5 cm boyutunda son 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 • 000 EUR teminatlı sağlık sigortası,
 • Mali durumu belirten maaş bordrosu/aktif banka hesabının 3 aylık dökümü/tapu veya ruhsat gibi diğer evraklar,
 • İşverenlerden imza sirküleri ve vergi levhası,
 • Çalışanlardan çalıştıkları kuruma dair evraklar,
 • Seyahat belgeleri ve nerede kalınacağını gösteren dökümanlar,
 • Vize süresinin sonunda Türkiye’ye döneceğini kanıtlayan evraklar.

Bu belgeler, hazırlanması gerekli ortak evraklar arasındadır. Başvurulacak vize türüne göre ek belgeler istenebilir.

Vize türüne bağlı olarak istenebilecek ekstra belgeler şunlardır:

 • Erasmus Vizesi: Öğrenci belgesi, transkript, diploma, eğitim masraflarının karşılanacağını gösteren evraklar, anlaşılan eğitim kurumu, eğitim programı süresini gösteren evraklar.
 • Çalışma Vizesi: Almanya’daki masraflar için firmadan alınan teminat yazısı, başvuranın firmada hangi görevi yapacağını gösteren evraklar.
 • Aile Ziyareti Vizesi: Almanya’da ziyaret edilecek olan arkada, aile ve akrabalardan alınacak davet yazısı.
 • Aile Birleşimi Vizesi: Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak Uluslarası Evlenme Kayıt Örneği belgesi.
 • Yatırımcı Vizesi: Almanya’da yapılan güncel iş sözleşmesi, sertifika ve diplomalardan oluşan yeterlilik belgeleri, özgeçmiş, kurulan/kurulacak işle alakalı istenebilecek diğer belgeler.
 • Dil Okulu Vizesi: Dil okulundan gelen kabul belgeleri, ücret ödeme dekontları, motivasyon yazısı, mesleki gelişim amaçlı gidiliyorsa dil öğrenim gerekliliğini bildiren yazı, daha önce gidilmiş ise Almanca dil kursu katılım belgeleri.
 • Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi: Almanya’da yapılacak etkinlikle ilgili bilgi içeren evraklar, başvuranın katılımını onaylayan belgeler.
 • Şoför Vizesi: Sanayi ve Ticaret Odası Sicil Kaydı, C2 belgesi, sürücü belgesi, uluslararası sürücü belgesi, nakliye firmasından verilen teminat yazısı.

Vize türleriyle alakalı olarak talep edilebilecek belgeler, başvuruya gidildiği zaman eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Genel çerçevede istenebilecek vize başvuru belgeleri bu şekilde olsa da detaylı olarak talep edilebilecek başka belgeler bulunabilir. Vize işlemlerinin sorunsuz olarak yürüyebilmesi ve vakit kaybı yaşanmaması adına belgeler doğru şekilde hazırlanmalıdır.

Almanya vize başvurusunda biyometri işlemi talep edilir. Başvuru belgeleri eksiksiz şekilde hazırlanmalı ve parmak izi taramasından geçilmelidir. Parmak izi taraması yapılmasının sebebi ise kimlik sahteciliği vb. durumların önüne geçmektir. Çeşitli nedenlerden dolayı biyometri işleminden muaf olabilecek kişiler vardır.

Biyometriden, muaf olanlar şu şekildedir:

 • Sağlık raporuyla tasdikli olan ve fiziksel anlamda parmak izi vermeye uygun olmayanlar,
 • Ülkeye resmi ziyaret amaçlı gidecek olan siyasi liderler, ülke ve hükümet temsilcileri,
 • Son 5 yıllık dönemde daha önceden vize başvurusu yapmış ve biyometri yapmış olanlar,
 • 2 yaştan küçük çocuklar.

Almanya vizesi müracaatı için aşağıda yazılan standart evrakların beyanı gereklidir. Almanya vizesi için istenmekte olan evraklar 2024 vize çeşidine ve müracaat sahibinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Konsolosluğun ihtiyaç duyması durumunda diğer evraklar da istenebilir. Almanya Konsoloslukları vize müracaat belgelerinde değişiklik yapabilirler. Konsoloslukların istediği en yeni evrak listesine ulaşmak için Almanya Vizebasvuru.com.tr deneyimli ekibimizi arayınız. Bize ulaştığınız takdirde Vizebasvuru.com.tr ekibimiz ihtiyaç duyduğunuz en yeni evrak listesini size e-posta yoluyla ulaştıracaktır.

Vize bölümü kusursuz sunulan vize müracaatları ile ilgili, müracaat evrakı ilgili Konsolosluk / Büyükelçilik vize bölümüne teslim edildikten en geç mutlak 15 gün içinde vize durumunu bildirir. Bu nedenle ziyaretinizden en son 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak ziyaretinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte müracaatta bulunmamalısınız. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı ya da Almanya´nın dini bayramları olan Noel Bayramı ve Paskalya öncesinde prosedür süreleri uzayabilmektedir. Belirtilen evrakların hazırlanmış olması, vize müracaatınızın olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.

Vizebasvuru.com.tr, Almanya vizesi müracaatlarında vize danışmanlık şirketi olarak bireysel ve firmalara özel olarak hizmet vermektedir. Vizebasvuru.com.tr’nin şubeleri cep telefonu, e-posta veya mesaj yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret istememektedir.

 

Almanya Vize İşlemleri İçin Ortak Evrak Listesi

Başvuru Formu

Başvuru Formunda bulunan bütün alanlar kusursuz doldurulmuş ve form müracaat sahibi tarafından imzalanmış olması gereklidir. Dikkat edilmesi gerekli; müracaat formunun 3. ve 4. sayfaları esasen imzalanması ve müracaat tarihinin unutulmamasıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise müracaat sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan bireyin kimlik belgesi fotokopisi beyan edilmesi gereklidir. (Online Vize Başvuru Formu) – Gerekli Tüm Formlar

Pasaport

İstenilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar muteber olması gereklidir. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olması gereklidir. Pasaportun görselli sayfası ve son 3 yıl içindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) mevcut fotokopiler gereklidir. Geçerliliği son bulmuş geçmiş pasaportlar da müracaat sırasında sunulmalıdır.

18 yaş üstünde yabancı uyruklu müracaat sahiplerinin pasaportlarında esasen imza kısımları dolu olması gereklidir.

Kısa Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda Adı, Soyadı değişiklikleri nedeniyle en yeni olmayan pasaportunuz ile müracaatınız kabul edilemeyecektir.

 

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik özelliklere uyan, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ölçülerinde ve bütün yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gerekmektedir. Biyometrik foto çekimi hizmetleri için vize müracaat ofislerinden yardım alabilirsiniz.

Almanya Vize Harcı

Başvurunuz esnasında müracaat merkezinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 Euro teminatlı ve bütün Schengen ülkelerinde muteber olması gereklidir. Ziyaret seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı, ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile sunulmalıdır. Ziyaret seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekle göre olması gereklidir. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi hakkında bilhassa bir saat belirtilmediyse, genelde öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla yalnızca günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta koşulu yerine getirilmiş sayılamaz. Bir diğer temsille örnek olarak 8 ila 13 Mart tarihlerinde ziyaret etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar muteber bir sağlık sigortası beyan etmeniz gereklidir.

Kısa Not: Transit vize (Almanya hava sahasını Schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak bireyler) müracaatında bulunacak müracaat sahiplerinin sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Kısa Not: AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları sağlık sigortası beyanından muaftırlar. (Almanya vatandaşları hariç)

Ulaşım Bilgileri

Konaklama ve Uçuş Rezervasyonları

Uçuş ya da tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile ziyaret ayrıntılarını içermesi gereklidir.

Meslek ve Gidiş Niteliğine Göre Evraklar

Banka Hesap Dökümü

Son 3 aya mevcut kişisel banka hesap cüzdanı ya da dökümü beyan edilmelidir.

Konaklama Belgeleri

Ziyaret konaklama durumunuza mevcut belgeleri beyan etmeniz gereklidir. Otel vb. rezervasyonlar beyan edilmelidir. Rezervasyon bilgileri müracaat sahibinin isim ve soyadını içermeli ve bütün ziyaret tarihini kapsayacak şekle göre olması gereklidir.

SGK Hizmet Dökümü

SGK ya da e-devlet web sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak ayrıntılı olarak bütün sigorta geçmişinizi belirtmelidir. Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK yardım primi ödemelerini de ek olarak beyan  etmelidir.

Çalışma ve İzin Belgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, ziyaret tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak sunulmalıdır.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi beyan edilmelidir.

İş Sözleşmesi

SSK’lı çalışan değil iseniz çalıştığınız şirket ile aranızdaki iş akdini kanıtlayan noter tasdikli iş sözleşmenizi sunmalısınız.

Maaş Bordroları

Son 3 aya mevcut kaşeli ve imzalı maaş bordroları sunulmalıdır.

Ek Gelir Belgeleri

Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler beyan edilmelidir.

Almanya vize prosedürleri

Almanya Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

ÖNEMLİ BİLGİ: Davetli seyahatçilerimiz, vize müracaatları için beyan edeceğiniz Belgelerinizin en yeni tarihli olmasından emin olunuz !

 • Pasaport (Almanya ziyaretinizin dönüş tarihi sonrası en az 3 ay muteber olmalı)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ebatlarında, beyaz fon üzeri)
 • Ek gelir belgeleri: Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkotlu istenmektedir. Aile ve adres bilgileri içerdiği / Evli bayanlar kızlık soy isimlerini içerdiği evraklarını da temin etmeyi unutmamalıdır.
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Kişi yabancı uyruklu ise: En az 6 ay muteber T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Almanya Schengen vize müracaat formu: Vize müracaat formunuzu kusursuz bir şekle göre doldurarak ıslak imzalı olacak şekle göre beyan ediniz. Başvuru formunda ”Schengen alanına belirttiğiniz giriş tarihi” bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekle göre doldurunuz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası – Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası muteber poliçe ziyaret tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası muteber ziyaret sağlık sigorta poliçelerinizi kuruluşumuzdan sağlayabilirsiniz. Sigorta prosedürleriniz için çağrı merkezimizi arayın.
 • Otel ve Uçak bileti ön rezervasyonları: Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti konusu ile ilgili kuruluşumuzun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Başvuru öncesinde herhangi bir ön rezervasyon yapmanız halinde ifadecilerimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Lütfen vize müracaat prosedürleriniz sonuçlanmadan satın alma sürecinde bulunmayınız.
 • Güncel banka hesap dökümü: Son üç aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş. Aile fertlerine sponsor olacak bireylerin banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL bakiye daha bulundurması gerekiyor. Her bir müracaat sahibi için bulunması gerekli minimum tutar; 4.000 TL’dir.
 • Kişi serbest çalışan sahibi ya da bir firma danışmanlık hizmeti veriyorsa noter tasdikli iş sözleşmesi (Orijinal belge sunulmalı)

Kişi Şirket Çalışanı İse;

 • Güncel tarihli firma evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4 A ayrıntılı hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son üç aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Şirket yazısı – Orijinal belge: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede müracaat sahibinin bu işyerinde çalıştığı ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, firmasın antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.

Kişi Şirket Sahibi/Ortakları İse;

 • Güncel tarihli firma evrakları: Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orijinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK / BAĞ-KUR 4B ayrıntılı hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son üç aylık, en az 8.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş.

Kişi Devlet Memuru İse;

 • Çalışma belgesi – Orijinal belge: Bağlı bulunulan kuruluştan alınmış mühür ve ıslak imzalı orijinal belge
 • Görev kimlik belgesi kartı ön ve arka yüz fotokopisi
 • Maaş bordroları: Maaşınızın yatmakta olduğu bankadan alınmış son üç aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş döküm
 • Resmi izin yazısı – Orijinal belge: Bağlı bulunulan kuruluştan alınmış mühür ve ıslak imzalı belge

Kişi Ev Hanımı ise;

 • Banka hesap özeti (Son üç aylık hesap dinamikliğini içerdiği en az 4.000 TL bakiyesi olan banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş)

Önemli Bilgi : Almanya turistik vize müracaat prosedürlerinize Almanya’ya olan ziyaret tarihinizden en az 4 hafta daha önceden başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için müracaat yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür. Ziyaret tarihine 2 haftadan az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin ziyaret tarihlerine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

Kişi Öğrenci İse;

 • Öğrenci belgesi (Güncel tarihli, orijinal belge)
 • Yeni mezun müracaat sahipleri için diploma fotokopisi
 • Orijinal muvafakat name belgesi: 18 yaşından ufak müracaat sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter tasdikli orijinal belge

Önemli Not: Anne, baba ve bütün aile fertlerinin Almanya vize müracaatında bulunacak olması durumunda muvafakat name belgesine gerek bulunmamaktadır. Ebeveynleri ayrılmış ve 18 yaşından ufak müracaat sahibinin yasalara uygun velayeti yalnızca bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden noter tasdikli muvafakat name belgesinin alınması gereklidir. (lütfen güncel bilgiyi teyit ediniz.)

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Davetli seyahatçilerimiz, vize müracaatları için beyan edeceğiniz belgelerinizin en yeni tarihli olmasından emin olunuz!

 • Pasaport (Almanya ziyareti sonrası en az 3 ay muteber)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerin de, arka fonu beyaz)
 • Ticari davetiye: Almanya firmasının antetli kağıdına düzenlenecek belge kaşe ve imzalı olmalı – ek şeklinde davet eden bireyin Almanya pasaport ve kimlik belgesi fotokopisi ile beraber temin edilmelidir.
 • Güncel firma evrakları: Orijinal faaliyet belgesi. sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK / BAĞ-KUR ayrıntılı hizmet dökümü (e devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son üç aylık, en az 8.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber beyan edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri : Varsa kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkotlu istenmektedir. Aile ve adres bilgilerini içerek belgeye ek olarak evli bayanlar kızlık soyadını içerdiği belge ile beraber 2 farklı belgeyi temin etmeleri gerekiyor.
 • Ön ve arka yüz kimlik belgesi fotokopisi

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Seyahati Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Davetli seyahatçilerimiz, vize müracaatları için sunacağınız evrakların en yeni tarihli olduğunda emin olunuz !

Başvuru sahibinin hazırlaması gerekli kişisel evraklar;

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (arka fonu beyaz, 35×45 cm ebatlarında)
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkotlu istenmektedir.
 • Aile ve adres bilgilerini içerdiği belgeye ek olarak evli bayanlar kızlık soyadını içerdiği diğer belgeyi de temin etmeleri gereklidir.
 • Orijinal davet yazısı: Almanya belediyesi onaylı belge, posta ile temin edilmelidir.
 • Banka hesap özeti: Son üç aylık, en az 10.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmelidir.

Almanya Ticari Vize Başvuru Sahibi Şirket Çalışanı ise;

 • Şirket yazısı – Orijinal belge; İngilizce, Almanca ya da Türkçe olarak hazırlanabilir: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekle göre düzenlenmeli müracaat sahibinin görevi, ziyaret tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Maaş bordroları: Son üç aylık, ıslak imza ve kaşeli hazırlanmış belge

Kişi Yabancı Uyruklu ise;

 • Schengen vize müracaat formu: Vize müracaat formunuzu kusursuz bir şekle göre doldurarak ıslak imzalı olacak şekle göre beyan ediniz. Başvuru formunda ”Schengen alanına istediğiniz giriş tarihi” bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekle göre doldurunuz.
 • En az 6 ay muteber T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Ziyaret seyahat sağlık sigortası – Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası muteber poliçe ziyaret tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir.
 • Üç aylık davet yazısı temin etmiş müracaat sahiplerinin 3 ay muteber ziyaret sağlık sigortaları poliçelerini temin etmeleri gerekiyor.

Önemli Not: Uluslararası muteber ziyaret sağlık sigorta poliçelerinizi kuruluşumuzdan sağlayabilirsiniz. Sigorta prosedürleriniz için Vizebasvuru.com.tr ekibimizi arayın.

Başvuru sahibinin meslek bilgilerine göre hazırlaması gerekli Almanya aile arkadaş seyahati vize evrakları;

Kişi Şirket Sahibi ise;

 • Vize talep dilekçesi – Orijinal belge: Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede ziyaret tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.
 • Güncel tarihli firma evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri. Şahıs firmasında görevli müracaat sahipleri firmalarının yalnızca imza
 • İbranamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterlidir.
 • 4B Detaylı hizmet dökümü ya da BAĞ-KUR ödemeleri (e-devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son üç aylık en az 8.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş.

Kişi Şirket Çalışanı ise;

 • Şirket yazısı – Orijinal belge: Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede bireyin bu işletmede çalıştığı, görevi, izinli olduğu tarihler ve geri dönüş taahhüt verilmeli belge kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.
 • Güncel tarihli firma evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri. Şahıs firmasında görevli müracaat sahipleri firmalarının yalnızca imza
 • İbranamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterlidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi (iş yerinizden fotokopisini alınız.)
 • 4A ayrıntılı hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz.)
 • Maaş bordroları : Son üç aylık ıslak imza ve kaşeli olarak iş yerinizden temin ediniz.

Kişi Emekli ise;

 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi ya da emekli olunan kuruluştan alınmış orijinal yazı
 • Maaş dökümü: Emeklilik maaşınızın yattığı bankadan son üç aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber alınmış döküm. Emekli maaşının PTT’den alan müracaat sahibi
 • PTT’den resmi olarak onaylanmış son üç aylık döküm almaları gereklidir.

Kişi Devlet Memuru ise;

 • İzin belgesi: Bağlı bulunduğunuz kuruluştan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.
 • Çalışma belgesi: Bağlı bulunduğunuz kuruluştan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.
 • Maaş dökümü: Son üç aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmelidir
 • Görev kimlik belgesi kartı ön ve arka yüz fotokopisi

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi: Güncel tarihli orijinal belge olarak temin edilmelidir.
 • Kişi yeni mezun ise diploma fotokopisi

NOT:Öğrenciler yukarıda bulunan kişisel belgelerine ek olarak sponsor olacak 1. derece yakın akrabasına mevcut evrakları da temin etmesi gerekiyor. Sponsor olacak bireyler ise mesleki durumlarına uyan belgeleri açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazır hale getirmelidir. Ayrıca öğrenciler varsa ek gelir belgeleri olarak; tapu, araç ruhsatı ya da kira gelirlerine dair dokümanlarımda yardımcı belge olarak müracaat dosyalarına ekleyebilirler. Orijinal muvafakat name belgesi (18 yaşından ufak müracaat sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter tasdikli orijinal belge)

Kişi Ev Hanımı ise;

Yukarıda bulunan kişisel evraklara ek olarak ev hanımlarına kefil olacak 1. derece yakın akrabasına mevcut evrakları da temin etmesi gerekiyor. kefil olacak bireyler mesleki durumlarına uyan evrakların açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazır hale getirmelidir. kefil olacak kişi konsolosluğa hitaben sponsor olduğunu ve yakınlık derecesini belirten sponsorluk dilekçesi hazır hale getirmelidir. Ayrıca ev hanımları üzerlerine kayıtlı varsa ek gelir belgeleri olarak tapu, araç ruhsatı ya da kira gelirlerine dair dokümanları yardımcı belge olarak müracaat dosyalarında sunabilirler.

Almanya Havaalanı Transit Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize müracaat formu ve İkamet Kanunu´nun 55. maddesine göre gereken ek belge
 • Pasaport: İstenilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar muteber olması gereklidir. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun görselli sayfası ve son 3 yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) mevcut birer adet fotokopi. Geçerliliği son bulmuş geçmiş pasaportlar da müracaat sırasında sunulmalıdır.
 • Son üç yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) mevcut birer adet fotokopi
 • Fotoğraf: 1 adet vesikalık görsel
 • Uçuş bileti ya da rezervasyonu (yolculuğunuz ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz gerekir, misal olarak havalimanında terminal değişikliği ve bundan dolayı ülkeye giriş prosedürü yaptırmanız gerekip gerekmediğini tam anlamıyla öğrenmelisiniz)
 • Gideceğiniz ülkeye mevcut vize / ikamet izni ve bu iznin olduğu pasaport sayfasının fotokopisi ya da gideceğiniz ülkeye giriş yapma hakkınızın olduğunu gösteren diğer bir belge
  İkamet etmekte olduğunuz ülkede kurulu bir düzeninizin olduğuna dair belgeler (banka hesap dökümü, maaş bordrosu)

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Başvuru formu: Her müracaat sahibi için doldurulmuş ve müracaat sahibi tarafından imzalanmış (çocuklar için her iki yasalara uygun veli tarafından imzalanmalıdır). Küçükler için (18 yaş altı) velayet sahibi/sahiplerinin müracaatta bulunması gerekir veya müracaat için velayet sahibi tarafından vekaletnamesi doldurulmuş olması gereklidir. Boşanma halinde velayet kararı sunulmalıdır. Başvuru ve vekaletname formu her iki veli tarafından da imzalanmalıdır. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter tasdikli, son 6 ay içinde çıkartılmış muvafakat name aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize müracaat formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gereklidir.
  Pasaport: İstenilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar muteber olması gereklidir. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun görselli sayfası ve son 3 yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) mevcut birer adet fotokopi. Geçerliliği son bulmuş geçmiş pasaportlar da müracaat sırasında sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: 1 adet biyometrik özelliklere uyan, rötuşsuz görsel (6 aydan eski olmamalı ve 35×45 mm ebadında olmalı).
 • Ziyaret Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve bütün Schengen ülkelerinde muteber olması gereklidir. Ziyaret seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi sunulmalıdır. Ziyaret seyahat sağlık sigortasının aslı, ıslak kaşeli ve imzalı olması gereklidir. Belli durumlar için muafiyeti olan ya da teminatı sınırlayabilecek ya da onay payını yükselten sağlık ile ilgili bazı koşullar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.

Kısa Not: AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları sağlık sigortası beyanından muaftırlar.

Almanya öğrenci gezi vizesi müracaatlarında aşağıdaki evrakların da beyan edilmesi gereklidir:

 • Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) ya da diğer ulaşım aracına dair belgeler,
 • Otel rezervasyonu ya da ziyaret planına dair belgeler.
 • Almanya´daki kardeş okul davetiyle ziyaret ediliyorsa: Almanya´daki okuldan davet edilen bütün öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içerdiği ve öğrenci gezisinin programı ile ilgili da bilgi veren ayrıntılı yazı
 • Türkiye´deki okulun davet edilen bütün öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içerdiği ve öğrenci gezisinin programı ile ilgili da bilgi veren yazısı.
 • Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekle göre karşılanacağına dair ebeveynden belge;
 • Son üç aya mevcut banka hesap cüzdanı
 • Son üç aya mevcut maaş bordrosu
 • Vize Tüzüğü´nün 16. maddesinin 4/b fıkrasına göre öğrencilere ve refakat eden öğretmenlerine harç muafiyeti uygulanmaktadır.
  Refakatçı öğretmenler bunun dışında İş Ziyareti Vizesi gereken belgeleri beyan etmelidirler.

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Uzun Süreli Kalış vize talep formu (İmzalamanız yeterlidir)
 • Pasaport (Son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve fotokopisiyle beraber beyan edilmelidir)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm ebatlarında, en yeni, beyaz fon üzeri)
 • Diploma (Kişinin mezun olması durumunda)
 • Öğrenci belgesi ya da transkript (Kaşeli, imzalı ve en yeni)
 • Muvafakat name (18 yaşından ufak olanlar için, ebeveyn imzalı)
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim uygulamasının masraflarının karşılanabileceğine dair teminatlar
 • Konaklama masrafları ve eğitim bursunu belgeleyen teminatlar
 • Ziyaret seyahat sağlık sigortası; 30 bin € teminatlı, uluslararası muteberliğe sahip (Kurumumuzdan sağlayabilirsiniz)
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu (Kurumumuzdan sağlayabilirsiniz)

Almanya Şoför Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Pasaport
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Şirketin antetli kağıdına Almanya Konsolosluğu’na hitaben Türkçe vize talep dilekçesi.
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Faaliyet belgesi fotokopisi
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet dökümü
 • Kimlik fotokopisi
 • Müracaat tarihi öncesine kadar Schengen-ülkelerine yapılmış seferler ile ilgili şahsen imzalanmış İbraname
 • Tüm Schengen-ülkelerinde muteber sağlık sigortası ve buna ek İbraname
 • Sürücü ehliyeti
 • İkamet adresinin de açık ifade edildiği nüfus kayıt örneği

Şoför Vizesi İçin İşverenin Hazırlanması Gereken Belgeler:

 • Çalışma ilişkisinin teyidi
  Metni aşağıdaki konuları da içerdiği T.C. işveren belgesi
 • Araç plakası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • T.C. kimlik belgesi numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Almanya’daki sözleşme partnerlerine mevcut bilgi
 • Almanya’daki sözleşme partnerlerine mevcut bilgi
  Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine mevcut belgeler (CMR/CARNET TIR)
 • Çalışma ilişkisinin teyidi
 • T.C. kimlik belgesi numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • SSK’dan sigorta belgesi
 • C2 nakliye izni
 • Aracın ruhsatları
 • Ziyaret Seyahat Sağlık Sigortası (Tüm ziyaret süresini, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım veya acil hastane bakımı masraflarını kapsamalı, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde muteberdir ibaresi bulunmalıdır. Firmamızca temin edilebilir.)

​​Firma Kurulmuş ise:

 • Şirketin kurumuna dair noter onaylı belge
 • Noter onaylı firma mukavelesi
 • Güncel Ticaret Odası kaydı
 • Ortaklar listesi
 • Ana sermayenin ne kadarının ödemeler için yatırıldığını gösterir belge
 • İhtiyaç olur ise Yönetim Kurulu Başkanı sözleşmesi
 • İş planında belirtilmemiş ise, alttaki belgeler gereklidir:
 • Mali plan
 • Sermaye ihtiyaç planı
 • Sermayeyi gösteren belgeler (örneğin kredi kabulleri, banka hesap ayrıntılı dökümleri)
 • Likidite planı
 • Başvuru sahibinin minimum 1 yıllık geçimini sağlayacak maddi durumda olduğunu gösteren belgeler (kişisel)

Destekleyici Ek Belgeler:

 • Mevcut iş bağlantılarını gösterir belgeler
 • Depo ve ofis alanlarını da içine alan ticari alanlara dair tapu senetleri dahil olmak suretiyle, kira ve satış anlaşmaları
 • Mali müşavir tarafından imzalanmış, işletmenin son 6 aya dair ekonomik değerlendirmesi (şirket faaliyette ise)
 • Vergi dairesinden geç gelir vergisi bildirimi
 • Başvuru sahibinin 45 yaş üstü olması halinde, yaşlılığının güvence altına alındığına dair kanıtlar:
 • Her çeşit kişisel mal varlığı,
 • Yurt içerisinde ya da haricinde elde edilmiş emeklilik hakları
 • Firma varlıkları/Yatırım miktarı
 • Mesleğinizi kanıtlayan belgeler
 • Mali plan
 • Proje bazlı iş anlaşmaları ya da niyet mektubu
 • Geçiminizi sağlayabildiğinize dair mali durumunuzu kanıtlayan belgeler

Notlar: İkamet yasasının 21. maddesinin. 5. fıkrasına göre bir serbest bölgede çalışmayı planlıyorsanız:

Almanya Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar:

 • 2 adet Başvuru Formu: (90 günü aşacak ziyaret sürelerinde ulusal vize için) Almanca dilinde kusursuz olarak doldurulmuş ve müracaat sahibi tarafından imzalanmış müracaat formları ile İkamet Yasası’nın 54.Maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre gerekmekte olan ek belge (müracaat sahibi tarafından imzalanmış)
 • Pasaport
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Meslek eğitimini içine alan, diploma ve sertifikalarla belgelenilir özgeçmiş ile en yeni iş sözleşmesi
 • Yeterlilik belgeleri (okul karneleri, üniversite/yüksekokul diplomaları, daha önce çalışılan işyerlerinden alınan referans yazıları, ek kalifikasyonlara mevcut sertifikalar, serbest çalışanlarda ticaret sicili kayıt suretleri, yabancı dil seviyelerini gösteren belgeler vb.)
 • Almanca dilinde hazırlanmış, iş fikrine dair aşağıdaki bilgileri içine alan iş planı:
 • İşletmenin konsepti
 • İşletmenin niteliği
 • Şirket verileri (yasalara uygun statü, yerleşim yeri vs.)
 • Kişisel niteliklerin özeti
 • Piyasa ve rekabet analizi
 • Pazarlama satış stratejisi
 • Şirketin geleceği
 • Planlama bilançosu
 • Kar/zarar hesap planı
 • Likidite ön hesabı
 • 3 seneyi içine alan kar ve kazanç ön hesabı (kar, maliyet ve kazanç beklentileri)
 • Çalışan ya da meslek eğitimi almak üzere istihdam edilmesi planlanan kişi sayısı
 • NOT:Mümkün ise açıklayınız; Girişiminizin, inovasyon ve araştırma alanlarına hangi olumlu etkileri olacaktır.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu Oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Almanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvurusu uzun ve kısa süreli seyahat planlamasına bağlı olarak değişir. Uzun süreli olarak Almanya’yı ziyaret edecek olanlar konsolosluk veya büyükelçiliğe başvurur. Kısa süreli gidişlerde ise Almanya Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize merkezleri üzerinden işlemler halledilir. Almanya vizesi için başvurular yoğunluk olabileceği göz önünde bulundurularak 1-3 ay öncesinden yapılmalıdır. Uygun gün ve saatte randevu alınarak Almanya vize başvurusu gerçekleştirilir. Vize belgeleriyle beraber randevu saatinde merkezde olunmalıdır. Randevu saatini geçiren kişiler, yeniden randevu alacağından vize işlemlerinde aksama yaşanır.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahipleri Almanya’ya giderken mutlaka vize almalıdır. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahipleri ise 180 günlük süre diliminde 90 gün boyunca vizesiz olarak Almanya’ya gidiş hakkına sahiptir. Schengen ülkelerinden olan Almanya, önceden alınmış ve gidilecek tarihlerde geçerli olan Schengen vizesiyle giriş kabul eder. Schengen vizesi bulunması durumunda diğer Schengen ülkelerini aynı vizeyle ziyaret etmek mümkündür. Almanya vizesinde en kilit nokta, kaç gün boyunca seyahat edileceğidir. 90 günlük süreyi geçirmeyecek olanlar Almanya Schengen vizesine; aile birleşimi, eğitim, çalışma gibi daha uzun süreli durumlarda ise Almanya Ulusal Vizesi’ne başvurulmalıdır.

Schengen kurucu ülkelerinden olan Almanya, Türk vatandaşları için vize uygulamasına sahiptir. Vize başvurularının oldukça sık yapıldığı bir ülke olmasından dolayı bazı detaylara dikkat edilerek başvurulardan olumlu yanıt almak mümkündür. Almanya, Schengen ülkesi olması bakımından diğer 25 Schengen ülkesinden vizesiz olarak ziyaret kabul eder. Transit geçişler yapılmakla beraber diğer Schengen ülkelerinde ikamet edenler, Almanya’ya girişte herhangi bir problemle karşılaşmaz. Belçika, Avusturya, İzlanda, Hollanda, Fransa gibi ülkeler diğer Schengen ülkeleri arasında sayılır.

Almanya vizesi nasıl alınır ? konusuna cevap arayan bireylerin izlemesi gerekli bazı adımlar mevcuttur. İlk başta bireyin muteber bir pasaporta edinmesi ve Almanya’ya ziyaret sebebini saptaması gerekir. Hangi amaçla ziyaret edileceği tespit edildikten sonra buna makul vize çeşidi için müracaat yapılmalıdır. Başvuru aşamalarında bireyin mesleki durumu da mühimdir.

Ziyaret niteliğine göre Almanya vize çeşitleri; ticari, turistik, aile/arkadaş seyahati gibi türlere bölünmekte ve hepsine göre ortak belgeler haricinde hazırlanması gereken başka evraklar da mevcuttur. Mesleki vaziyete göre hazırlanacak Almanya vize evrakları ise bireyin özel sektör çalışanı, işveren, memur, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan veya serbest çalışan sahibi olmasına göre değişiklik göstermektedir.

Kişi kendine uygun vize çeşidini seçip ilgili vizenin evraklarını hazırladıktan sonra evrakları Almanya Konsolosluğu’nun yetki verdiği müracaat merkezleri vasıtasıyla istenmekte olan sıraya ve şekilde hazır hale getirmelidir.

Evrakları kusursuz ve düzgün hazırlamak “Almanya vizesi nasıl alınır?” sorusu ile ilgili mühim bir cevap olmaktadır. Bu çok önemli süreçte, vize işlemlerinde konsolosluk tarafından yetki verilmiş bir kuruluş olan Vizebasvuru.com.tr vasıtasıyla müracaat yapmanız prosedürlerinizi hızlıca ve kolay şekle göre gerçekleştirmenizi sağlamakta ve hata yapma ihtimalini ortadan kaldırır. Vize hakkında sorularınızı cevaplama, evrak takibi, randevu alma, vize müracaat formunun doldurulması, vizenin sonuçlanma süreçleri gibi bütün adımlarda deneyimli ekibiyle sizlere destek olmakta ve zaman kaybetmeyi engellemektedir. Almanya vize prosedürlerinizi başlatmak için Vizebasvuru.com.tr uzmanlarımızı arayarak vize müracaat çeşidinize makul evrakları içerdiği bilgi e-postanızı isteyebilirsiniz.

Almanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır ?

Almaya vize başvuru formu Almanya Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden alınır. https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise/-/1514562?openAccordionId=item-1787344-3-panel linki üzerinden Almanya vize başvuru formuna erişilir. Almanya vizesi için başvuru formu, doldurulması zorunlu olan evraklar arasındadır. Vize başvuru formu ve dilekçesi başvuru esnasında eksiksiz olarak sunulmalıdır. Bununla beraber diğer tüm evraklar tamamlanarak başvuru sonuçları beklenmelidir.

Almanya vize müracaat formu neden talep edilir?

Almanya Schengen vizesi müracaatında bulunan bireyler, Almanya Schengen vizesi müracaat formunu eksiksiz doldurup imzalayarak;

 • Almanya Schengen Vizesi müracaatında beyan ettikleri evrakların doğru ve eksiksiz olduğunu,
 • Almanya Schengen vizesi müracaatında biyometrik verilerinin (parmak izi, fotoğraf) alınacağını,
 • İlgili devlet kurumlarına kendisi hakkında bilgilere ulaşma hakkı tanıdığını,
 • VIS bilgi sisteminde 5 yıl boyunca kayıtlı olacak olan biyometrik bilgilerinin gerekli görüldüğünde devlet kurumları ile paylaşılacağını,
 • Beyan ettiği bilgilerin yanlış/hatalı olması halinde kendine vize verilmemesini veya ile ilgili yasalara uygun prosedür başlatabileceğini,
 • VIS bilgi sisteminde kayıtlı olan verilerini saklı tutulduğu 5 senelik zaman süresince Schengen üyesi ülkelerin ilgili kurumlarından isteme haklarına sahip olduğunu,
 • Kendisine vize verilmesi halinde konaklama haklarına sahip olduğu zaman boyunca devlet alanını terk edeceğini kabul eder.

Almanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Almanya’ya giderken alınacak olan vize çeşitleri, seyahatin amacına ve planlanan seyahat günlerine göre değişir. Almanya vize türleri 90 günü aşıp aşmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğitim, çalışma, staj vb. nedenlerden dolayı 90 günü aşan vize talebinde bulunmak mümkündür. Bunun yanı sıra kısa süreli olarak turistik, fuar ziyareti, kültürel etkinlik vb. amaçlar doğrultusunda vize başvurusu yapılır.

Almanya Vize Türleri

Vize bir ülkenin göçmen politikası ile direkt olarak ilişkilidir. Uzun ve kısa süreli şeklinde de anılan vize, ziyaretin niteliğine göre isimlendirilir ve her vize çeşidinin işlemi farklıdır. Uzun süreli vize, bireyin Almanya’da 90 günü aşan bir ziyaret yapacak olması durumunda başvurulacak vizedir. Kişi 90 günden çok kalmak üzere Almanya’ya eğitim, çalışmak, staj, iş, aile birleşimi ya da bunlar gibi diğer bir amaçla gidebilir. Uzun süreli Almanya vize prosedürleri sonucunda kişi Almanya’da ikamet hakkı kazanır.

Kısa süreli vize ise bireyin 90 günü aşmayacak ticari, turistik, fuar seyahati, aile seyahati, kültürel aktivite gibi amaç için yapacağı Almanya ziyaretlerinde almaları gerekli vize türünü temsil eder. Kısa süreli vize Schengen vizesi şeklinde de adlandırılır. Almanya Schengen vizesi ile bütün Schengen bölgesinde serbest dolaşma hakkı kazanılır. Ancak Schengen vizesine sahip bireyler Almanya’da oturum ya da çalışma izinleri elde edemezler. Kısa dönem Almanya vize müracaat direkt olarak Konsolosluğa yapılmaz, Konsolosluğun yetki verdiği aracı müracaat merkezlerinde tamamlanır. Vize değerlendirme yetkileri ise yalnızca Almanya Konsolosluklarınındır.

Almanya vize türleri belirlenen süre ve gidiş amaçlarına göre şunlardır:

 • Transit Vize: A tipi vize olarak bilinen transit vizeyi farklı ülkelere giderken Almanya’dan geçecek olanların alması gerekir.
 • Ticari Vize: Fuar veya iş seyahati gibi durumlarda ülkeye gitmek isteyenlerin alması gereken vizedir.
 • Turistik Vize: Almanya’ya tatil, eğlence ve turistik amaçla gidenlerin sahip olması gereken vize tipidir.
 • Aile Ziyareti Vizesi: Almanya’da ikamet eden akraba, arkadaş ve aileyi ziyaret etmek amacıyla alınacak vize türüdür.
 • Aile Birleşimi Vizesi: İki durumda aile birleşimi vizesinini alınması gerekir. Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları, Almanya’daki ailelerinin yanına yerleşmek istediğinde alınır. İkincisi olarak Almanya’da yaşayan bir ebeveyn, Türkiye’de 18 yaşını henüz doldurmamış çocuklarını bu vize türüne başvurarak yanına aldırabilir.
 • Erasmus Vizesi: Ülkeler arasında personel ve öğrenci değişim programına katılmak isteyenlerin alacağı vize türüdür.
 • Dil Okulu Vizesi: Almanya’da dil eğitimi almak isteyenler dil okulu vizesine başvurur. Dil eğitiminin süresine göre alınacak olan vize türü değişebilir. Almanya’daki dil eğitimi 90 günden kısa sürecekse Schengen vizesi almak yeterlidir. Dil eğitimi süresinin 90 günü aştığı durumlarda doğrudan Almanya Dil Okulu vizesine başvurulması gerekir.
 • Yatırımcı Vizesi: Almanya’ya giderek yatırım yapmak, yeni iş kurmak veya var olanı işini geliştirmek isteyenler bu vizeye başvurur.
 • Çalışma Vizesi: Çifte vatandaşlıkları bulunmayanların Almanya’da çalışabilmeleri için almaları gereken vize türüdür. Almanya Çalışma Vizesi’ni alabilmek için Almanya’daki bir şirket ile çalışma anlaşmasının olması gerekir.
 • Şoför Vizesi: Firmaya bağlı olarak çalışan ve Almanya’da yük taşımacılığı yapacak olanlar, birkaç günü geçecek nakliye işleri için şoför vizesi almalıdır.
 • Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi: Almanya’da yapılacak olan spor veya kültür etkinliklerine katılmak amacıyla alınacak vizedir.

Planlanan seyahat süresine göre Almanya vize türleri ise şunlardır:

 • Kısa Süreli (C Tipi) Vize: Schengen vizesi, C tipi vize olarak geçer. Almanya’da 90 günü aşmayacak şekilde bulunacak olanlara verilen vizedir. Ticari, turistik, aile ziyareti vizesi C tipi vize kapsamında değerlendirilir.
 • Uzun Süreli (D Tipi) Vize: Almanya’da kesintisiz 90 günden daha fazla kalacak olanların aldığı vizedir. Kişilerin Almanya’da ikamet etmek amacıyla bu vizeye başvurması gerekir. D tipi vize kapsamına Erasmus, aile birleşimi ve çalışma vizesi dahildir.

Vize türleri, ülkelerin izledikleri göçmenlik politikalarına bağlı olarak şekillenir. Almanya vizeleri, seyahat amaçlarının ne olduğuna göre belirlenir. Uzun dönem Almanya vizesinden yararlananlar, ülkede oturum hakkı kazanmaktadır. Schengen vizesine sahip olanlar ise oturma veya çalışma hakkına sahip değildir. Schengen vizesi sayesinde tüm Schengen bölgeleri içerisinde serbest dolaşım hakkı kazanılmış olur.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya vizesine başvurmak için gerekli evraklar randevudan önce eksiksiz şekilde hazır bulundurulmalıdır. Almanya vizesi başvuru belgeleri, mutlaka güncel tarihli olmalıdır. Güncel tarihli olmayan belgelerin kabul edilmeme ihtimali bulunduğundan vakit kaybına yol açacaktır. Vize değerlendirme süreçleri, Alman Konsoloslukları tarafından gerçekleştirilir. Bazı durumlarda belgelerin asılları istenebilirken, duruma bağlı olarak yeni belgelerin talep edilebilmesi mümkündür.

Almanya vize evrakları şunlardır:

 • Vize talep dilekçesi,
 • Türkçe ve Almanca Vize başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Seyahat bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş olan pasaport,
 • 2 tane 3,5*4,5 cm boyutunda son 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 • 000 EUR teminatlı sağlık sigortası,
 • Mali durumu belirten maaş bordrosu/aktif banka hesabının 3 aylık dökümü/tapu veya ruhsat gibi diğer evraklar,
 • İşverenlerden imza sirküleri ve vergi levhası,
 • Çalışanlardan çalıştıkları kuruma dair evraklar,
 • Seyahat belgeleri ve nerede kalınacağını gösteren dökümanlar,
 • Vize süresinin sonunda Türkiye’ye döneceğini kanıtlayan evraklar.

Bu belgeler, hazırlanması gerekli ortak evraklar arasındadır. Başvurulacak vize türüne göre ek belgeler istenebilir.

Vize türüne bağlı olarak istenebilecek ekstra belgeler şunlardır:

 • Erasmus Vizesi: Öğrenci belgesi, transkript, diploma, eğitim masraflarının karşılanacağını gösteren evraklar, anlaşılan eğitim kurumu, eğitim programı süresini gösteren evraklar.
 • Çalışma Vizesi: Almanya’daki masraflar için firmadan alınan teminat yazısı, başvuranın firmada hangi görevi yapacağını gösteren evraklar.
 • Aile Ziyareti Vizesi: Almanya’da ziyaret edilecek olan arkada, aile ve akrabalardan alınacak davet yazısı.
 • Aile Birleşimi Vizesi: Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak Uluslarası Evlenme Kayıt Örneği belgesi.
 • Yatırımcı Vizesi: Almanya’da yapılan güncel iş sözleşmesi, sertifika ve diplomalardan oluşan yeterlilik belgeleri, özgeçmiş, kurulan/kurulacak işle alakalı istenebilecek diğer belgeler.
 • Dil Okulu Vizesi: Dil okulundan gelen kabul belgeleri, ücret ödeme dekontları, motivasyon yazısı, mesleki gelişim amaçlı gidiliyorsa dil öğrenim gerekliliğini bildiren yazı, daha önce gidilmiş ise Almanca dil kursu katılım belgeleri.
 • Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi: Almanya’da yapılacak etkinlikle ilgili bilgi içeren evraklar, başvuranın katılımını onaylayan belgeler.
 • Şoför Vizesi: Sanayi ve Ticaret Odası Sicil Kaydı, C2 belgesi, sürücü belgesi, uluslararası sürücü belgesi, nakliye firmasından verilen teminat yazısı.

Vize türleriyle alakalı olarak talep edilebilecek belgeler, başvuruya gidildiği zaman eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Genel çerçevede istenebilecek vize başvuru belgeleri bu şekilde olsa da detaylı olarak talep edilebilecek başka belgeler bulunabilir. Vize işlemlerinin sorunsuz olarak yürüyebilmesi ve vakit kaybı yaşanmaması adına belgeler doğru şekilde hazırlanmalıdır.

Almanya vize başvurusunda biyometri işlemi talep edilir. Başvuru belgeleri eksiksiz şekilde hazırlanmalı ve parmak izi taramasından geçilmelidir. Parmak izi taraması yapılmasının sebebi ise kimlik sahteciliği vb. durumların önüne geçmektir. Çeşitli nedenlerden dolayı biyometri işleminden muaf olabilecek kişiler vardır.

Biyometriden, muaf olanlar şu şekildedir:

 • Sağlık raporuyla tasdikli olan ve fiziksel anlamda parmak izi vermeye uygun olmayanlar,
 • Ülkeye resmi ziyaret amaçlı gidecek olan siyasi liderler, ülke ve hükümet temsilcileri,
 • Son 5 yıllık dönemde daha önceden vize başvurusu yapmış ve biyometri yapmış olanlar,
 • 2 yaştan küçük çocuklar.

Almanya vizesi müracaatı için aşağıda yazılan standart evrakların beyanı gereklidir. Almanya vizesi için istenmekte olan evraklar 2024 vize çeşidine ve müracaat sahibinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Konsolosluğun ihtiyaç duyması durumunda diğer evraklar da istenebilir. Almanya Konsoloslukları vize müracaat belgelerinde değişiklik yapabilirler. Konsoloslukların istediği en yeni evrak listesine ulaşmak için Almanya Vizebasvuru.com.tr deneyimli ekibimizi arayınız. Bize ulaştığınız takdirde Vizebasvuru.com.tr ekibimiz ihtiyaç duyduğunuz en yeni evrak listesini size e-posta yoluyla ulaştıracaktır.

Vize bölümü kusursuz sunulan vize müracaatları ile ilgili, müracaat evrakı ilgili Konsolosluk / Büyükelçilik vize bölümüne teslim edildikten en geç mutlak 15 gün içinde vize durumunu bildirir. Bu nedenle ziyaretinizden en son 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak ziyaretinizden önce üç aydan daha da erken bir tarihte müracaatta bulunmamalısınız. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı ya da Almanya´nın dini bayramları olan Noel Bayramı ve Paskalya öncesinde prosedür süreleri uzayabilmektedir. Belirtilen evrakların hazırlanmış olması, vize müracaatınızın olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.

Vizebasvuru.com.tr, Almanya vizesi müracaatlarında vize danışmanlık şirketi olarak bireysel ve firmalara özel olarak hizmet vermektedir. Vizebasvuru.com.tr’nin şubeleri cep telefonu, e-posta veya mesaj yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret istememektedir.

 

Almanya Vize İşlemleri İçin Ortak Evrak Listesi

Başvuru Formu

Başvuru Formunda bulunan bütün alanlar kusursuz doldurulmuş ve form müracaat sahibi tarafından imzalanmış olması gereklidir. Dikkat edilmesi gerekli; müracaat formunun 3. ve 4. sayfaları esasen imzalanması ve müracaat tarihinin unutulmamasıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise müracaat sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan bireyin kimlik belgesi fotokopisi beyan edilmesi gereklidir. (Online Vize Başvuru Formu) – Gerekli Tüm Formlar

Pasaport

İstenilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar muteber olması gereklidir. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olması gereklidir. Pasaportun görselli sayfası ve son 3 yıl içindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) mevcut fotokopiler gereklidir. Geçerliliği son bulmuş geçmiş pasaportlar da müracaat sırasında sunulmalıdır.

18 yaş üstünde yabancı uyruklu müracaat sahiplerinin pasaportlarında esasen imza kısımları dolu olması gereklidir.

Kısa Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda Adı, Soyadı değişiklikleri nedeniyle en yeni olmayan pasaportunuz ile müracaatınız kabul edilemeyecektir.

 

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik özelliklere uyan, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ölçülerinde ve bütün yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gerekmektedir. Biyometrik foto çekimi hizmetleri için vize müracaat ofislerinden yardım alabilirsiniz.

Almanya Vize Harcı

Başvurunuz esnasında müracaat merkezinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 Euro teminatlı ve bütün Schengen ülkelerinde muteber olması gereklidir. Ziyaret seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı, ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile sunulmalıdır. Ziyaret seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekle göre olması gereklidir. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi hakkında bilhassa bir saat belirtilmediyse, genelde öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla yalnızca günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta koşulu yerine getirilmiş sayılamaz. Bir diğer temsille örnek olarak 8 ila 13 Mart tarihlerinde ziyaret etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar muteber bir sağlık sigortası beyan etmeniz gereklidir.

Kısa Not: Transit vize (Almanya hava sahasını Schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak bireyler) müracaatında bulunacak müracaat sahiplerinin sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

Kısa Not: AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları sağlık sigortası beyanından muaftırlar. (Almanya vatandaşları hariç)

Ulaşım Bilgileri

Konaklama ve Uçuş Rezervasyonları

Uçuş ya da tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile ziyaret ayrıntılarını içermesi gereklidir.

Meslek ve Gidiş Niteliğine Göre Evraklar

Banka Hesap Dökümü

Son 3 aya mevcut kişisel banka hesap cüzdanı ya da dökümü beyan edilmelidir.

Konaklama Belgeleri

Ziyaret konaklama durumunuza mevcut belgeleri beyan etmeniz gereklidir. Otel vb. rezervasyonlar beyan edilmelidir. Rezervasyon bilgileri müracaat sahibinin isim ve soyadını içermeli ve bütün ziyaret tarihini kapsayacak şekle göre olması gereklidir.

SGK Hizmet Dökümü

SGK ya da e-devlet web sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak ayrıntılı olarak bütün sigorta geçmişinizi belirtmelidir. Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK yardım primi ödemelerini de ek olarak beyan  etmelidir.

Çalışma ve İzin Belgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, ziyaret tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak sunulmalıdır.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi beyan edilmelidir.

İş Sözleşmesi

SSK’lı çalışan değil iseniz çalıştığınız şirket ile aranızdaki iş akdini kanıtlayan noter tasdikli iş sözleşmenizi sunmalısınız.

Maaş Bordroları

Son 3 aya mevcut kaşeli ve imzalı maaş bordroları sunulmalıdır.

Ek Gelir Belgeleri

Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler beyan edilmelidir.

Almanya vize prosedürleri

Almanya Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

ÖNEMLİ BİLGİ: Davetli seyahatçilerimiz, vize müracaatları için beyan edeceğiniz Belgelerinizin en yeni tarihli olmasından emin olunuz !

 • Pasaport (Almanya ziyaretinizin dönüş tarihi sonrası en az 3 ay muteber olmalı)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ebatlarında, beyaz fon üzeri)
 • Ek gelir belgeleri: Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkotlu istenmektedir. Aile ve adres bilgileri içerdiği / Evli bayanlar kızlık soy isimlerini içerdiği evraklarını da temin etmeyi unutmamalıdır.
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Kişi yabancı uyruklu ise: En az 6 ay muteber T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Almanya Schengen vize müracaat formu: Vize müracaat formunuzu kusursuz bir şekle göre doldurarak ıslak imzalı olacak şekle göre beyan ediniz. Başvuru formunda ”Schengen alanına belirttiğiniz giriş tarihi” bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekle göre doldurunuz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası – Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası muteber poliçe ziyaret tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir. Uluslararası muteber ziyaret sağlık sigorta poliçelerinizi kuruluşumuzdan sağlayabilirsiniz. Sigorta prosedürleriniz için çağrı merkezimizi arayın.
 • Otel ve Uçak bileti ön rezervasyonları: Satın alımı yapılmış otel ve uçak bileti konusu ile ilgili kuruluşumuzun bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Başvuru öncesinde herhangi bir ön rezervasyon yapmanız halinde ifadecilerimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Lütfen vize müracaat prosedürleriniz sonuçlanmadan satın alma sürecinde bulunmayınız.
 • Güncel banka hesap dökümü: Son üç aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş. Aile fertlerine sponsor olacak bireylerin banka hesap özetinde sponsor olacağı her kişi için ek olarak 4.000 TL bakiye daha bulundurması gerekiyor. Her bir müracaat sahibi için bulunması gerekli minimum tutar; 4.000 TL’dir.
 • Kişi serbest çalışan sahibi ya da bir firma danışmanlık hizmeti veriyorsa noter tasdikli iş sözleşmesi (Orijinal belge sunulmalı)

Kişi Şirket Çalışanı İse;

 • Güncel tarihli firma evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4 A ayrıntılı hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son üç aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Şirket yazısı – Orijinal belge: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede müracaat sahibinin bu işyerinde çalıştığı ve izinli olduğu tarihler belirtilmelidir. Belge, firmasın antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak temin edilmelidir.

Kişi Şirket Sahibi/Ortakları İse;

 • Güncel tarihli firma evrakları: Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret Odası’ndan alınmış orijinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK / BAĞ-KUR 4B ayrıntılı hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son üç aylık, en az 8.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş.

Kişi Devlet Memuru İse;

 • Çalışma belgesi – Orijinal belge: Bağlı bulunulan kuruluştan alınmış mühür ve ıslak imzalı orijinal belge
 • Görev kimlik belgesi kartı ön ve arka yüz fotokopisi
 • Maaş bordroları: Maaşınızın yatmakta olduğu bankadan alınmış son üç aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş döküm
 • Resmi izin yazısı – Orijinal belge: Bağlı bulunulan kuruluştan alınmış mühür ve ıslak imzalı belge

Kişi Ev Hanımı ise;

 • Banka hesap özeti (Son üç aylık hesap dinamikliğini içerdiği en az 4.000 TL bakiyesi olan banka tarafından kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş)

Önemli Bilgi : Almanya turistik vize müracaat prosedürlerinize Almanya’ya olan ziyaret tarihinizden en az 4 hafta daha önceden başlamaya dikkat ediniz. Schengen vizeleri için müracaat yapılabilecek maksimum süre ise 90 gündür. Ziyaret tarihine 2 haftadan az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin ziyaret tarihlerine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

Kişi Öğrenci İse;

 • Öğrenci belgesi (Güncel tarihli, orijinal belge)
 • Yeni mezun müracaat sahipleri için diploma fotokopisi
 • Orijinal muvafakat name belgesi: 18 yaşından ufak müracaat sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter tasdikli orijinal belge

Önemli Not: Anne, baba ve bütün aile fertlerinin Almanya vize müracaatında bulunacak olması durumunda muvafakat name belgesine gerek bulunmamaktadır. Ebeveynleri ayrılmış ve 18 yaşından ufak müracaat sahibinin yasalara uygun velayeti yalnızca bir ebeveynde ise velayeti olmayan ebeveynden noter tasdikli muvafakat name belgesinin alınması gereklidir. (lütfen güncel bilgiyi teyit ediniz.)

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Davetli seyahatçilerimiz, vize müracaatları için beyan edeceğiniz belgelerinizin en yeni tarihli olmasından emin olunuz!

 • Pasaport (Almanya ziyareti sonrası en az 3 ay muteber)
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerin de, arka fonu beyaz)
 • Ticari davetiye: Almanya firmasının antetli kağıdına düzenlenecek belge kaşe ve imzalı olmalı – ek şeklinde davet eden bireyin Almanya pasaport ve kimlik belgesi fotokopisi ile beraber temin edilmelidir.
 • Güncel firma evrakları: Orijinal faaliyet belgesi. sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri
 • SGK / BAĞ-KUR ayrıntılı hizmet dökümü (e devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son üç aylık, en az 8.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber beyan edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri : Varsa kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkotlu istenmektedir. Aile ve adres bilgilerini içerek belgeye ek olarak evli bayanlar kızlık soyadını içerdiği belge ile beraber 2 farklı belgeyi temin etmeleri gerekiyor.
 • Ön ve arka yüz kimlik belgesi fotokopisi

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Seyahati Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Davetli seyahatçilerimiz, vize müracaatları için sunacağınız evrakların en yeni tarihli olduğunda emin olunuz !

Başvuru sahibinin hazırlaması gerekli kişisel evraklar;

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (arka fonu beyaz, 35×45 cm ebatlarında)
 • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Barkotlu istenmektedir.
 • Aile ve adres bilgilerini içerdiği belgeye ek olarak evli bayanlar kızlık soyadını içerdiği diğer belgeyi de temin etmeleri gereklidir.
 • Orijinal davet yazısı: Almanya belediyesi onaylı belge, posta ile temin edilmelidir.
 • Banka hesap özeti: Son üç aylık, en az 10.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmelidir.

Almanya Ticari Vize Başvuru Sahibi Şirket Çalışanı ise;

 • Şirket yazısı – Orijinal belge; İngilizce, Almanca ya da Türkçe olarak hazırlanabilir: Şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe antetli kağıda kaşe ve ıslak imzalı olacak şekle göre düzenlenmeli müracaat sahibinin görevi, ziyaret tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Maaş bordroları: Son üç aylık, ıslak imza ve kaşeli hazırlanmış belge

Kişi Yabancı Uyruklu ise;

 • Schengen vize müracaat formu: Vize müracaat formunuzu kusursuz bir şekle göre doldurarak ıslak imzalı olacak şekle göre beyan ediniz. Başvuru formunda ”Schengen alanına istediğiniz giriş tarihi” bölümüne yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu bölümü dikkatli bir şekle göre doldurunuz.
 • En az 6 ay muteber T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisi
 • Ziyaret seyahat sağlık sigortası – Orijinal belge: 30.000 € teminatlı uluslararası muteber poliçe ziyaret tarihinizden bir gün önce başlayıp, bir gün sonra sona ermelidir.
 • Üç aylık davet yazısı temin etmiş müracaat sahiplerinin 3 ay muteber ziyaret sağlık sigortaları poliçelerini temin etmeleri gerekiyor.

Önemli Not: Uluslararası muteber ziyaret sağlık sigorta poliçelerinizi kuruluşumuzdan sağlayabilirsiniz. Sigorta prosedürleriniz için Vizebasvuru.com.tr ekibimizi arayın.

Başvuru sahibinin meslek bilgilerine göre hazırlaması gerekli Almanya aile arkadaş seyahati vize evrakları;

Kişi Şirket Sahibi ise;

 • Vize talep dilekçesi – Orijinal belge: Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede ziyaret tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.
 • Güncel tarihli firma evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri. Şahıs firmasında görevli müracaat sahipleri firmalarının yalnızca imza
 • İbranamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterlidir.
 • 4B Detaylı hizmet dökümü ya da BAĞ-KUR ödemeleri (e-devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz.)
 • Şirketin banka hesap özeti: Son üç aylık en az 8.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş.

Kişi Şirket Çalışanı ise;

 • Şirket yazısı – Orijinal belge: Şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede bireyin bu işletmede çalıştığı, görevi, izinli olduğu tarihler ve geri dönüş taahhüt verilmeli belge kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.
 • Güncel tarihli firma evrakları: Orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri. Şahıs firmasında görevli müracaat sahipleri firmalarının yalnızca imza
 • İbranamelerini ve vergi levhası fotokopilerini sunmaları yeterlidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi (iş yerinizden fotokopisini alınız.)
 • 4A ayrıntılı hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile sağlayabilirsiniz.)
 • Maaş bordroları : Son üç aylık ıslak imza ve kaşeli olarak iş yerinizden temin ediniz.

Kişi Emekli ise;

 • Emeklilik cüzdanı fotokopisi ya da emekli olunan kuruluştan alınmış orijinal yazı
 • Maaş dökümü: Emeklilik maaşınızın yattığı bankadan son üç aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber alınmış döküm. Emekli maaşının PTT’den alan müracaat sahibi
 • PTT’den resmi olarak onaylanmış son üç aylık döküm almaları gereklidir.

Kişi Devlet Memuru ise;

 • İzin belgesi: Bağlı bulunduğunuz kuruluştan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.
 • Çalışma belgesi: Bağlı bulunduğunuz kuruluştan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.
 • Maaş dökümü: Son üç aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmelidir
 • Görev kimlik belgesi kartı ön ve arka yüz fotokopisi

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi: Güncel tarihli orijinal belge olarak temin edilmelidir.
 • Kişi yeni mezun ise diploma fotokopisi

NOT:Öğrenciler yukarıda bulunan kişisel belgelerine ek olarak sponsor olacak 1. derece yakın akrabasına mevcut evrakları da temin etmesi gerekiyor. Sponsor olacak bireyler ise mesleki durumlarına uyan belgeleri açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazır hale getirmelidir. Ayrıca öğrenciler varsa ek gelir belgeleri olarak; tapu, araç ruhsatı ya da kira gelirlerine dair dokümanlarımda yardımcı belge olarak müracaat dosyalarına ekleyebilirler. Orijinal muvafakat name belgesi (18 yaşından ufak müracaat sahipleri için, anne ve baba tarafından imzalanmış noter tasdikli orijinal belge)

Kişi Ev Hanımı ise;

Yukarıda bulunan kişisel evraklara ek olarak ev hanımlarına kefil olacak 1. derece yakın akrabasına mevcut evrakları da temin etmesi gerekiyor. kefil olacak bireyler mesleki durumlarına uyan evrakların açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazır hale getirmelidir. kefil olacak kişi konsolosluğa hitaben sponsor olduğunu ve yakınlık derecesini belirten sponsorluk dilekçesi hazır hale getirmelidir. Ayrıca ev hanımları üzerlerine kayıtlı varsa ek gelir belgeleri olarak tapu, araç ruhsatı ya da kira gelirlerine dair dokümanları yardımcı belge olarak müracaat dosyalarında sunabilirler.

Almanya Havaalanı Transit Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize müracaat formu ve İkamet Kanunu´nun 55. maddesine göre gereken ek belge
 • Pasaport: İstenilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar muteber olması gereklidir. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun görselli sayfası ve son 3 yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) mevcut birer adet fotokopi. Geçerliliği son bulmuş geçmiş pasaportlar da müracaat sırasında sunulmalıdır.
 • Son üç yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) mevcut birer adet fotokopi
 • Fotoğraf: 1 adet vesikalık görsel
 • Uçuş bileti ya da rezervasyonu (yolculuğunuz ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz gerekir, misal olarak havalimanında terminal değişikliği ve bundan dolayı ülkeye giriş prosedürü yaptırmanız gerekip gerekmediğini tam anlamıyla öğrenmelisiniz)
 • Gideceğiniz ülkeye mevcut vize / ikamet izni ve bu iznin olduğu pasaport sayfasının fotokopisi ya da gideceğiniz ülkeye giriş yapma hakkınızın olduğunu gösteren diğer bir belge
  İkamet etmekte olduğunuz ülkede kurulu bir düzeninizin olduğuna dair belgeler (banka hesap dökümü, maaş bordrosu)

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Başvuru formu: Her müracaat sahibi için doldurulmuş ve müracaat sahibi tarafından imzalanmış (çocuklar için her iki yasalara uygun veli tarafından imzalanmalıdır). Küçükler için (18 yaş altı) velayet sahibi/sahiplerinin müracaatta bulunması gerekir veya müracaat için velayet sahibi tarafından vekaletnamesi doldurulmuş olması gereklidir. Boşanma halinde velayet kararı sunulmalıdır. Başvuru ve vekaletname formu her iki veli tarafından da imzalanmalıdır. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter tasdikli, son 6 ay içinde çıkartılmış muvafakat name aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize müracaat formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gereklidir.
  Pasaport: İstenilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar muteber olması gereklidir. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportun görselli sayfası ve son 3 yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) mevcut birer adet fotokopi. Geçerliliği son bulmuş geçmiş pasaportlar da müracaat sırasında sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: 1 adet biyometrik özelliklere uyan, rötuşsuz görsel (6 aydan eski olmamalı ve 35×45 mm ebadında olmalı).
 • Ziyaret Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı ve bütün Schengen ülkelerinde muteber olması gereklidir. Ziyaret seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi sunulmalıdır. Ziyaret seyahat sağlık sigortasının aslı, ıslak kaşeli ve imzalı olması gereklidir. Belli durumlar için muafiyeti olan ya da teminatı sınırlayabilecek ya da onay payını yükselten sağlık ile ilgili bazı koşullar öne süren sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.

Kısa Not: AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları sağlık sigortası beyanından muaftırlar.

Almanya öğrenci gezi vizesi müracaatlarında aşağıdaki evrakların da beyan edilmesi gereklidir:

 • Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) ya da diğer ulaşım aracına dair belgeler,
 • Otel rezervasyonu ya da ziyaret planına dair belgeler.
 • Almanya´daki kardeş okul davetiyle ziyaret ediliyorsa: Almanya´daki okuldan davet edilen bütün öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içerdiği ve öğrenci gezisinin programı ile ilgili da bilgi veren ayrıntılı yazı
 • Türkiye´deki okulun davet edilen bütün öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içerdiği ve öğrenci gezisinin programı ile ilgili da bilgi veren yazısı.
 • Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekle göre karşılanacağına dair ebeveynden belge;
 • Son üç aya mevcut banka hesap cüzdanı
 • Son üç aya mevcut maaş bordrosu
 • Vize Tüzüğü´nün 16. maddesinin 4/b fıkrasına göre öğrencilere ve refakat eden öğretmenlerine harç muafiyeti uygulanmaktadır.
  Refakatçı öğretmenler bunun dışında İş Ziyareti Vizesi gereken belgeleri beyan etmelidirler.

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Uzun Süreli Kalış vize talep formu (İmzalamanız yeterlidir)
 • Pasaport (Son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve fotokopisiyle beraber beyan edilmelidir)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm ebatlarında, en yeni, beyaz fon üzeri)
 • Diploma (Kişinin mezun olması durumunda)
 • Öğrenci belgesi ya da transkript (Kaşeli, imzalı ve en yeni)
 • Muvafakat name (18 yaşından ufak olanlar için, ebeveyn imzalı)
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim uygulamasının masraflarının karşılanabileceğine dair teminatlar
 • Konaklama masrafları ve eğitim bursunu belgeleyen teminatlar
 • Ziyaret seyahat sağlık sigortası; 30 bin € teminatlı, uluslararası muteberliğe sahip (Kurumumuzdan sağlayabilirsiniz)
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu (Kurumumuzdan sağlayabilirsiniz)

Almanya Şoför Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Pasaport
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Şirketin antetli kağıdına Almanya Konsolosluğu’na hitaben Türkçe vize talep dilekçesi.
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Faaliyet belgesi fotokopisi
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet dökümü
 • Kimlik fotokopisi
 • Müracaat tarihi öncesine kadar Schengen-ülkelerine yapılmış seferler ile ilgili şahsen imzalanmış İbraname
 • Tüm Schengen-ülkelerinde muteber sağlık sigortası ve buna ek İbraname
 • Sürücü ehliyeti
 • İkamet adresinin de açık ifade edildiği nüfus kayıt örneği

Şoför Vizesi İçin İşverenin Hazırlanması Gereken Belgeler:

 • Çalışma ilişkisinin teyidi
  Metni aşağıdaki konuları da içerdiği T.C. işveren belgesi
 • Araç plakası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • T.C. kimlik belgesi numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Almanya’daki sözleşme partnerlerine mevcut bilgi
 • Almanya’daki sözleşme partnerlerine mevcut bilgi
  Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine mevcut belgeler (CMR/CARNET TIR)
 • Çalışma ilişkisinin teyidi
 • T.C. kimlik belgesi numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • SSK’dan sigorta belgesi
 • C2 nakliye izni
 • Aracın ruhsatları
 • Ziyaret Seyahat Sağlık Sigortası (Tüm ziyaret süresini, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım veya acil hastane bakımı masraflarını kapsamalı, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde muteberdir ibaresi bulunmalıdır. Firmamızca temin edilebilir.)

​​Firma Kurulmuş ise:

 • Şirketin kurumuna dair noter onaylı belge
 • Noter onaylı firma mukavelesi
 • Güncel Ticaret Odası kaydı
 • Ortaklar listesi
 • Ana sermayenin ne kadarının ödemeler için yatırıldığını gösterir belge
 • İhtiyaç olur ise Yönetim Kurulu Başkanı sözleşmesi
 • İş planında belirtilmemiş ise, alttaki belgeler gereklidir:
 • Mali plan
 • Sermaye ihtiyaç planı
 • Sermayeyi gösteren belgeler (örneğin kredi kabulleri, banka hesap ayrıntılı dökümleri)
 • Likidite planı
 • Başvuru sahibinin minimum 1 yıllık geçimini sağlayacak maddi durumda olduğunu gösteren belgeler (kişisel)

Destekleyici Ek Belgeler:

 • Mevcut iş bağlantılarını gösterir belgeler
 • Depo ve ofis alanlarını da içine alan ticari alanlara dair tapu senetleri dahil olmak suretiyle, kira ve satış anlaşmaları
 • Mali müşavir tarafından imzalanmış, işletmenin son 6 aya dair ekonomik değerlendirmesi (şirket faaliyette ise)
 • Vergi dairesinden geç gelir vergisi bildirimi
 • Başvuru sahibinin 45 yaş üstü olması halinde, yaşlılığının güvence altına alındığına dair kanıtlar:
 • Her çeşit kişisel mal varlığı,
 • Yurt içerisinde ya da haricinde elde edilmiş emeklilik hakları
 • Firma varlıkları/Yatırım miktarı
 • Mesleğinizi kanıtlayan belgeler
 • Mali plan
 • Proje bazlı iş anlaşmaları ya da niyet mektubu
 • Geçiminizi sağlayabildiğinize dair mali durumunuzu kanıtlayan belgeler

Notlar: İkamet yasasının 21. maddesinin. 5. fıkrasına göre bir serbest bölgede çalışmayı planlıyorsanız:

Almanya Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar:

 • 2 adet Başvuru Formu: (90 günü aşacak ziyaret sürelerinde ulusal vize için) Almanca dilinde kusursuz olarak doldurulmuş ve müracaat sahibi tarafından imzalanmış müracaat formları ile İkamet Yasası’nın 54.Maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre gerekmekte olan ek belge (müracaat sahibi tarafından imzalanmış)
 • Pasaport
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Meslek eğitimini içine alan, diploma ve sertifikalarla belgelenilir özgeçmiş ile en yeni iş sözleşmesi
 • Yeterlilik belgeleri (okul karneleri, üniversite/yüksekokul diplomaları, daha önce çalışılan işyerlerinden alınan referans yazıları, ek kalifikasyonlara mevcut sertifikalar, serbest çalışanlarda ticaret sicili kayıt suretleri, yabancı dil seviyelerini gösteren belgeler vb.)
 • Almanca dilinde hazırlanmış, iş fikrine dair aşağıdaki bilgileri içine alan iş planı:
 • İşletmenin konsepti
 • İşletmenin niteliği
 • Şirket verileri (yasalara uygun statü, yerleşim yeri vs.)
 • Kişisel niteliklerin özeti
 • Piyasa ve rekabet analizi
 • Pazarlama satış stratejisi
 • Şirketin geleceği
 • Planlama bilançosu
 • Kar/zarar hesap planı
 • Likidite ön hesabı
 • 3 seneyi içine alan kar ve kazanç ön hesabı (kar, maliyet ve kazanç beklentileri)
 • Çalışan ya da meslek eğitimi almak üzere istihdam edilmesi planlanan kişi sayısı
 • NOT:Mümkün ise açıklayınız; Girişiminizin, inovasyon ve araştırma alanlarına hangi olumlu etkileri olacaktır.

Almanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almanya vize ücreti 150 Euro şeklinde belirlenmiştir. 12 yaşından büyük olan Türk vatandaşları için belirlenen ücreti, 150 Euro’dur. Vize ücreti içerisine harç ücreti, başvuru hizmet ücreti ve alınacak danışmanlık hizmeti dahildir. 12 yaşından küçük olanlar konsolosluk harcından muaf olmakla beraber 12 yaşın üstündeki Türk vatandaşlarının harç ücreti ödemesi gerekir.

Almanya vize ücreti tarifesi 60 EURO ve ek olarak vize müracaatında bulunmak için iletişime geçtiğiniz merkezlere hizmet bedeli ücreti olarak ödenmesi gereken 30 EURO elden nakit ödenmesi gerekmektedir.

Alınacak olan vize türüne göre gerekli evrakların yürütülmesi, sürecin takip edilmesi, dilekçe işlemlerinin halledilmesi gibi durumlar danışmanlık ücretleri kapsamında değerlendirilir. Danışmanlık hizmetlerinin 30 Euro civarında bir bedeli bulunur. Başvuru merkezine ödenecek olan koordinasyon bedelinden 0-6 yaş arasındaki çocuklar muaf tutulmuştur. Alınan karara göre kısa süreli vize başvurularında harç ücretine ek olarak koordinasyon bedeli ödenmelidir. Almanya vize başvuru belgelerinin hazırlanması ve sürecin eksiksiz olarak takip edilebilmesi için müşteri temsilcilerinin yetkilendirilmesi mümkündür.

Almanya Vize Ücretleri

Vize Çeşidi Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Bedeli Danışmanlık Hizmet Bedeli Toplam Vize Müracaat Ücreti 
Almanya Turistik Vizesi 60 EURO 30 EURO 60 EURO 150 EURO
Almanya Ticari Vizesi 60 EURO 30 EURO 60 EURO 150 EURO
Almanya Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi  60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Transit Vize 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Şoför Vizesi 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Öğrenci Vizesi 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Kültürel Vizesi 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Kısa Süreli Eğitim Vizesi 60 EURO 30 EURO 65 EURO 155 EURO
Almanya Aile Birleşimi Vizesi ­­_ _ _ 280 EURO
Almanya Çalışma Vizesi ­­_ _ _ 280 EURO
Almanya Blue Kart Çalışma Vizesi ­­_ _ _ 280 EURO

Almanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Schengen grubunda yer alan ülkeler, 2024 yılını takiben ülke giriş çıkışlarında yoğun güvenlik önlemlerine sahiptir. Schengen vizesinin bulunması, ülkeye giriş için gereken temel kriterdir. Bunun yanında Almanya’ya neden gidildiğini destekleyecek olan belgelerin sunulması gerekebilir. Giriş esnasında talep edilen belgelerin olmaması durumunda problem yaşanma riski vardır. Bazı durumlarda Schengen vizesi olsa dahi belge eksikliğinden dolayı sınır polislerinin izin vermemesi gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Özellikle konaklama konusunda gerekli evrakların sunulamaması halinde polis kuvvetlerinin verdiği kararla sınır dışında kalmak mümkündür. Schengen vizesi alınmış olsa bile sınır kapılarında çeşitli belgelerin istenmesi durumuyla karşılaşılabilir.

Almanya vizeniz olsa bile özellikle sınır kapısı kontrollerinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Schengen ülkeleri için geçerli olan, 30.000 EUR teminatlı sağlık sigortasını yanınıza alın.
 • Almanya’ya giriş yapılacak olan sınır kapısında Almanya vizesinin yer aldığı pasaportu göstermelisiniz.
 • Sınır polisleri, gidiş ve dönüşü kapsayan uçak biletleri, konaklama rezervasyonlarının detaylarının bulunduğu belgeleri isteyebileceğiniz hemen erişebileceğiniz bir yerde bulundurun.
 • D tipi vizeyle ülkeye giriş yapacak olanlardan Almanya’da olma sebeplerini kanıtlamaları istenebileceğinden destekleyici belgeleri yanınızda mutlaka bulundurun.
 • Aile ziyareti veya ticari amaçlı olarak alınan vizelerde karşı taraftan gelen kaşeli davet yazısını yanınızda bulundurun.
 • Almanya seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağını kanıtlayan evrakları yanınıza alın. Uluslarası kredi kartları, seyahat çekleri ve nakit paralar bu durum içerisine dahildir.

Almanya vize başvurularında ve ülkeye giriş esnasında yapılacaklara dikkat edilerek sorunsuz bir süreç geçirmek mümkündür. Verdiğimiz bilgiler doğrultusunda Almanya’ya vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken kriterler genel anlamda şu şekilde gruplanabilir:

 • Vize türünün ne olduğu,
 • Geçerli pasaport alımı,
 • Ekonomik durumun ispatlanması,
 • Parmak izi sistemi,
 • Vize başvuru formu ve dilekçesi.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesinin çıkma süresi, tüm belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ve resmi tatil günlerinin araya girmesine bağlıdır. Almanya vizesi onay süresi ortalama olarak 15-22 gündür. Eksik evrakla başvuru yapılması, seyahat tarihine bağlı olarak vize başvurusu için geç kalınması gibi durumlarda süre uzar. Bu nedenle Almanya vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en geç 15 gün öncesinden yapılması önerilir. Almanya ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinin araya girmesine bağlı olarak daha uzun sürede sonuç alınabilmektedir. Genel Bilgi. Vize başvurusu normal şartlarda müracaat prosedürünün tamamlanmasından sonraki 5 gün arasında sonuca erer. (Kadıköy, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan müracaatlar için 2 iş günü eklemek gereklidir.) Türkiye haricindeki bazı ülke vatandaşları için vize prosedürünün sonuçlanma süresi aşağı yukarı 15 gündür.

Almanya Vizesi Nereden Alınır?

Almanya vizesi alabilmek için; uzun süreli kalış ziyaret planlanıyorsa Almanya Konsolosluk veya Büyükelçiliği’ne, kısa süreli bir ziyaret planlanıyorsa da Almanya Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize merkezlerine müracaat yapılması gereklidir. Almanya vizesine başvurmak için sitemizde yer alan forum veya telefon bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Tecrübeli ve profesyonel kadromuzla vermiş olduğumuz vize hizmetlerinden yararlanarak tüm işlemlerinizi güvenilir hizmet politikaları çerçevesinde yapabilirsiniz. Almanya vizesi için tüm süreç takibini ve bilgilendirmeyi firmamızın tecrübeli çalışanlarından edinerek kısa süre içerisinde sonuç alabilirsiniz.