Amerika Vizesi 2.Başvuru Nasıl Yapılır?

Amerika ikinci Vizesi başvuru işlemleri 2021

Amerika vizesi için ikinci kez başvurmanın yolu ret sebeplerinin düzeltilerek tüm sürecin yeniden tekrarlanmasıdır. Amerika vize başvuruları, pek çok etkene bağlı olarak ret alabilmektedir. Ret alan kişilerin yeniden başvuru yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Amerika vizesi 2. başvuru gerçekleştirilmeden önce bir önceki başvuruda yapılan durumlar düzeltilmelidir. Önceki vize ret kararının çıkmasına hangi etkenin sebep olduğu danışmanlar tarafından incelenerek çözüme kavuşturulmalıdır. Dünya genelinden göç alan bir ülke olan Amerika, vize prosedürlerini katı şekilde uygulayarak ülke girişlerini kontrol altına almaktadır. Bu nedenle vize başvurularında her aşamanın titizlikle geçilmesi başvuruların olumlu yanıtlanması bakımından önemlidir.

Amerika İçin Vize Nasıl Alınır?

Amerika vizesinin nasıl alındığı ülkenin uyguladığı vize prosedürleriyle ilişkili olmaktadır. ABD Konsolosluğu, dünya genelindeki şartlara ve spesifik durumlara bağlı olarak vize alım koşullarını güncellemektedir. Her ülkede olduğu gibi Amerika üzerinden vize başvurusu yapılırken sağlanması gereken şartlar bulunmaktadır. Amerika vizeleri, farklı alt kategorilerde incelendiğinden doğru vize türü üzerinden başvuru yapılması gerekir. Kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki genel vize kategorisinden söz etmek mümkündür.

Amerika vizesi alabilmek için Vize Başvuru Formu olarak adlandırılan belgenin eksikiz şekilde doldurulması gerekmektedir. Pek çok ülkeden farklı olarak Amerika, başvuru sahiplerine elektronik ortamda form doldurma fırsatı tanımaktadır. Başvuru formunun içeriği ise seyahat amacı, kişisel ve aile bilgileri gibi farklı veriler içermektedir. Formla beraber vize tipine göre istenen evrakların eksiksiz şekilde tamamlanması Amerika vizesi için gereken ilk adımlardır.

Amerika Vizesi DS-160 Formu

Amerika vizesi için DS-160 formu eksiksiz şekilde doldurulması gereken en önemli belgelerden birisidir. ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden doldurulması gereken vize başvuru formları yayınlanmaktadır. Göçmen olmayan vize kategorisi üzerinden başvuru yapacakların DS-160 formunu doldurmaları zorunludur. Başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Elektronik ortamda doldurulan formun başvuruya götürülmek üzere çıktısının alınması gerekmektedir.

DS-160 formu doldurulduğu andan itibaren başvuru sahibine dair tüm bilgiler Amerika Başkonsolosluğu sistemine aktarılmaktadır. Vize başvurularının ret almasındaki en büyük sebeplerden birisi formun eksik veya yanlış doldurulmasıdır. İlk başvurusundan ret alanların formu doldururken çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. DS-160 Amerika vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Forma yüklenmesi gereken fotoğrafın kriterlere uygunluğu kontrol edilmelidir. Form sayfasında bulunan Test Photo bölümü üzerinden fotoğraf kontrolü yapılabilmektedir. Herhangi bir sebepten fotoğraf yüklenemediğinde 5×5 boyutlu 2 adet biyometrik fotoğrafın randevuya götürülmesi gerekir.
 • Başvuru formunda Türkçe karakterler kullanılmadan İngilizce olarak doldurulmaya dikkat edilmelidir. Form doldurulurken Türkçe karakterlerin kullanılması halinde sonraki sayfalara geçmek mümkün değildir.
 • Başvuru formu doldurulurken pasaport ve Amerika vizelerinin kişinin yanında bulunması önemlidir. Amerika seyahat planlamasına dair bilgiler, formda isteneceğinden bu alanlar doğru şekilde doldurulmalıdır.
 • Başvuru formu doldurulurken pasaport ve vize türünün doğru tanımlanması gerekir. Vize türü doğru olmadığında gerekli evraklar hatalı olarak teslim edileceğinden dikkatli olunmalıdır.
 • Amerika seyahati boyunca nerede konaklanacağı ile alakalı bilgilerin detaylı olarak verilmesi gerekir. Otel veya yakın akrabaların yanında kalınması durumunda açık adres ve telefon numarası gibi bilgilerin verilmesi gerekmektedir.
 • Formda yer alan tüm bilgilerin doğru ve birbiriyle tutarlı olması önem taşımaktadır. Gerçek dışı beyanların tespit edilmesi gibi durumlarda Amerika vize başvuruları daimi şekilde ret alabilir.
 • Formda belirlenen vize türünün doğru olması ve ücretin buna göre ödenmesi önem taşımaktadır. Vize türünün yanlış belirlenmesi durumunda Konsolosluk tarafından başvuru değerlendirmeye alınmayabilir.
 • Form doldurulduktan sonra elektronik sistem üzerinden kontrol etme hakkı verilmektedir. Bütün form sayfaları tek tek kontrol edildikten sonra başvuru formu elektronik olarak imzalanır.

DS-160 formu, Amerika vize başvurusunda teslim edilmesi gereken en önemli evraklardan birisidir. Başvuru sahibine dair tüm detaylı bilgiler formda yer alır. Elektronik olarak doldurulan formun çıktısının alınması ve randevu gününde diğer belgelerle teslim edilmesi önemlidir. Karar verilme aşamasında formda yer alan bilgiler dikkatli şekilde incelenmekte ve başvurular sonuçlanmaktadır.

Amerika Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Amerika vizesi için başvurulacak yer ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu olmaktadır. Elektronik ortam üzerinden başvuru formunun doldurulmasının ardından gerekli belgelerin temin edilmesi gerekir. Randevu günü ve saatinde belirtilen yerde hazır olunması gerekmektedir. Vize randevularında belirlenen vize kategorisinde göre belgelerin hazırlanması önem taşır. Amerika vizesi 2. başvuru randevuları, online ortamdan alınabilmekte ve buna bağlı randevu günü oluşturulmaktadır.

Amerika Vize Alma Şartları

Amerika vizesi almanın koşulları arasında başvuru sürecindeki tüm detayların gözden geçirilmesi gelmektedir. Amerika vize başvurularından olumlu yanıt alınmasını kolaylaştıran etkenler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin adli sabıka kaydının temiz olması,
 • Sigortasının düzenli olarak ödenmesi ve maaş bordrosu sunması,
 • Daha önce seyahat edilen Schengen ülkelerinin bulunması,
 • Amerika’ya yerleşme, göç etme gibi bir durumun olmadığının doğru şekilde ifade edilmesi,
 • İstenen form ve belgelerin eksiksiz şekilde randevu gününde teslim edilmesi,
 • Amerika vizesi mülakatında sorulara verilen yanıtlarla belgelerdekilerin çelişmemesi.

Amerika Vize Başvurusu Belgeleri

Amerika vize başvuru evrakları ABD Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Göçmen olmayan vize başvuru evrakları arasında seyahat amacını, mesleki durumu kanıtlayan belgeler istenir. Talep edilen belgeler, başvurulan vize türüne ve kişinin mesleki durumuna bağlı olarak değişir. DS-160 formu, vize randevusuna en az 3 iş günü kala sisteme gönderilmelidir.

Amerika vizesi için gerekli genel belgeler şunlardır:

 • Net ve doğru şekilde cevaplandırılan DS-160 vize başvuru formu,
 • Amerika seyahati sonrasında geçerli olacak, yıpranmamış ve güncel pasaport,
 • 5×5 ebatlarında 2 adet arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf,
 • Seyahatin amacına ve başvurulan vize türüne göre yazılacak olan başvuru dilekçesi,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Maddi durumu kanıtlayan evraklar,
 • Konaklama ve uçak bileti rezervasyonlarını gösteren dökümanlar.

Amerika vize başvuru belgeleri, kişilerin özel statülerine göre farklılık göstermektedir. Seyahat nedenine ve başvuru sahibine bağlı olarak ABD Konsolosluğu ek belge talebinde bulunabilir. Başvuru sürecinde titiz davranılması ve gerekli tüm koşulların yerine getirilmesi önemlidir.

Amerika Vizesi Mülakatı

Amerika vizesi için mülakat vize başvuru sürecinde uygulanan bir prosedürdür. Yetkililer tarafından başvuru sahibine çeşitli sorular yöneltilmekte ve doğru yanıtlanması istenmektedir. Mülakat sürecinde yöneltilen sorular Amerika seyahatinin amacına göre farklılaşabilmektedir. Mülakat boyunca Konsolosluk vize yetkililerinin sorularına net şekilde cevap verilmeli ve şüpheye düşürecek herhangi bir davranışta bulunulmamalıdır.

Amerika vize mülakatında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Seyahat amacının net olarak aktarılması ve masrafların kim tarafından karşılanacağı ifade edilmelidir.
 • Seyahat tarihlerinin ne olduğu ve konaklama detayları paylaşılmalıdır.
 • Amerika’da tanıdık veya akraba olup olmaması gibi sorulara net yanıtlar verilmelidir.
 • DS-160 vize başvuru formunda yer alan cevaplarla mülakat esnasındakiler birbiriyle tutarlı olmalıdır.
 • Mülakat, yalnızca başvuru sahibi tarafından şahsen gerçekleştirilir. Başkası adına farklı kişilerin Amerika vizesi için mülakata girmesi mümkün değildir.
 • Amerika vizesi mülakatından önce parmak izi işlemlerinin tamamlanması gerekir.
 • Başvuru sahiplerinin mülakata gelirken yanlarında bilgisayar, tablet, bavul, büyük çanta vb. materyalleri taşımaması önerilir.

Amerika vizesi 2. başvuru gerçekleştirenlerin başvuru sürecinde çok daha dikkatli olmaları önemlidir. Bu anlamda profesyonel vize desteği alabilecekleri firmalarla iletişim kurarak süreci daha garantili olarak yürütebilmeleri mümkündür.

Sosyal Medya

Bize Mesaj Gönderin

Son Güncellemeler

Avustralya Vizesi Nereden Alınır?

Avustralya Vizesi Nereden Alınır?

Vize işlemlerini güvenli ve doğru yollardan gerçekleştirmeniz gerekir. Hazırladığınız dosyanın resmi gerekliliklere uygun olup olmadığını

Sorularınız için Vize Uzmanımız ile Hemen Görüşün

Tüm başvurularınıza ve sorularınıza hızlı cevap vermek için profesyonel kadromuzdan şimdi bilgi alabilirsiniz.

vizebasvuru dark logo

Vizebasvuru.com.tr online vize başvuru platformudur. Firmamız Kültür ve Turizm Bakanlığından A Grubu seyahat acentesi belgesine sahip, İzge Turizm ve Org. Tic. Ltd.Şti olarak hizmet vermektedir. Tüm profesyonel vize danışmanlık hizmetleri için bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

ofis iletişim bilgileri

Sosyal Medya & Bülten

Sektörden ve bizlerden son güncel haberleri almak için e-posta bültenimize kayıt olabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

ülkeler

© 2021 Vizebasvuru.com.tr – Tüm hakları saklıdır.