fbpx

Amerika Vizesi Türleri Nelerdir?

Amerika vizesi yenileme

Amerika vizesinin çeşitleri toplamda 185 farklı alt kategoriye ayrılmıştır. Amerika’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Göçmen Olmayan Vize kategorisinden başvuru yapmaları gerekir. Seyahat etme amacına bağlı olarak iş, eğitim, turizm gibi kategorileri kapsayan vize türleri vardır.

Amerika vize türleri şunlardır:

 • B-1/B-2 Turistik veya Ticari Amaçlı Ziyaret Vizesi: Çocuklar için yaz kampı, dil okulu, aile ziyareti veya konferanslara katılım amaçlı alınan ve göçmen olmayan vize türüdür.
 • B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi: Fuar, konferans ve mesleki programlara katılmak amacıyla Amerika’ya geleceklerin aldıkları kısa süreli vizedir.
 • B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Vizesi: Amerika’da bir ailenin yanında hizmetli veya çocuk bakıcısı olarak çalışacak kişilerin alması gereken vizedir.
 • B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi: Belirli bir süre için sağlık problemlerinin tedavisi amacıyla Amerika’ya geleceklere verilir.
 • C Transit Vize: Amerika dışındaki iki ülke arasında seyahat etmek için Amerika’dan geçmesi gereken kişilere verilen vizedir. Gemi, uçak veya mürettebat üyelerinin bu vizeye başvuru yapması gerekir.
 • D, C1/D Mürettebat Vizesi: Gemi veya uluslarası havayollarında çalışanların aldığı göçmen olmayan vize tipidir.
 • E1/E2 Yatırımcı Vizesi: Teknoloji, ticaret ve yatırım alanında Amerika ile anlaşması olan kişilerin alması gereken vizedir. Ticari anlaşmalı tüccar vizesi olarak da adlandırılır, göçmen olmayan belirli bir süreliğine alınan vize türüdür.
 • E3 Avustralya Özel İşçi Vizesi: Amerika’ya uzmanlık gerektiren bir iş için özel olarak gitmesi gereken Avustralya vatandaşlarına verilen göçmen olmayan vizedir.
 • I Basın Mensubu Vizesi: Muhabir, editör, film ekibi gibi basınla alakalı işler yapanların mesleki amaçlı Amerika’da bulunmalarını sağlayan vize tipidir. Yabancı ülke medya temsilcileri, göçmen olmayan basın mensubu vizesinden yararlanır.
 • Kısa Süreli Çalışma Vizeleri: L Şirket İçi Transfer Vizeleri, H1-B/ H2-A/ H2-B/ H3 Geçici Çalışma Vizeleri/O Tipi Olağanüstü Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler/P Tipi Atletler, Eğlence Grupları ve Oyuncular gibi kategorileri kapsar. Çalışma, kültür veya spor amaçlı olarak geçici süre Amerika’da bulunması gerekenlere verilir.

Eğitim ve akademik amaçlı Amerika’ya gidecek olan öğrencilerin alabileceği vize türleri şunlardır:

 • F1,F2 Öğrenci Vizeleri: Uzun süreli akademik eğitim veya dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin alması gereken vizedir.
 • J1,J2 Değişim Programı Vizeleri: Amerika’daki değişim programlarına kabul edilen öğrencilerin alması gereken, göçmen olmayan vize tipidir.
 • M1,M2 Mesleki Eğitim Vizeleri: Amerika’da akademik veya mesleki amacı olmayan dil eğitimi veya normal eğitim alacaklara verilen vizedir. Göçmen olmayan vize kategorisinde yer alır.

Sosyal Medya

Bize Mesaj Gönderin

Son Güncellemeler

Sorularınız için Vize Uzmanımız ile Hemen Görüşün

Tüm başvurularınıza ve sorularınıza hızlı cevap vermek için profesyonel kadromuzdan şimdi bilgi alabilirsiniz.

vizebasvuru dark logo

Vizebasvuru.com.tr online vize başvuru platformudur. Firmamız Kültür ve Turizm Bakanlığından A Grubu seyahat acentesi belgesine sahip, İzge Turizm ve Org. Tic. Ltd.Şti olarak hizmet vermektedir. Tüm profesyonel vize danışmanlık hizmetleri için bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

ofis iletişim bilgileri

Sosyal Medya & Bülten

Sektörden ve bizlerden son güncel haberleri almak için e-posta bültenimize kayıt olabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

ülkeler

© 2021 Vizebasvuru.com.tr – Tüm hakları saklıdır.