fbpx

Hızlı Amerika Vizesi Başvuru İşlemleri

Amerika Vize 2024 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Vize başvurusu için neler gerekli ve hızlı randevu nasıl alınır gibi sorularınıza anında cevap veriyoruz. Vizebasvuru.com.tr ile Amerika vizesi almak artık çok kolay.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Amerika Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Amerika vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Amerika VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Amerika Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Amerika Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Amerika ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Amerika ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Amerika öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Amerika aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Amerika vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Amerika TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Amerika vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Amerika VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Amerika Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Amerika TURİSTİK VİZE

Amerika seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Amerika Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Amerika Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? Amerika Vizesi Ücreti 2024

Amerika Hakkında Bilgiler

Amerika vizesi, resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri olarak bilinen ülkeye seyahat etmek isteyenlere uygulanır. 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan Amerika, 328 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Federal bölgesi Washington, en kalabalık ve bilinen kenti ise New York’tur. Federal anayasal cumhuriyet sistemi ile yönetilir. Hindistan ve Çin’den sonra en kalabalık ülkeler arasında yer alır. Karayip Denizi’nde bulunan Porto Riko Adası, Amerika’ya bağlıdır. ABD, Kanada ve  Kuzey Takımadalar, ülke toprakları içerisindedir. Kuzeyinde Kanada, güneyinde Meksika, doğusunda Atlantik Okyanusu ve batısında Pasifik Okyanusu ile sınırlanır. Resmi dil olarak İngilizce konuşulan Amerika’nın para birimi, Amerikan Doları’dır.

Amerika Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika vize başvurusu kısa süreli ve uzun süreli olarak yapılır. Belirlenen vize kategorisine göre istenen evrak türlerinde farklılıklar bulunur. Kısa vadeli Amerika vizesi başvuruları, DS-160 başvuru formu üzerinden yürütülür. Amerika vizesi için başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve talep edilen belgelerin sunulması gerekir. Seyahat nedeni ve süresinin saptanması, vize alım sürecini etkileyen unsurlardandır.

Başvurular, Amerika Büyükelçiliği tarafından denetlendikten sonra sonuçlandırılır. Amerika vize işlemlerini başlatabilmek için sunulan tüm belgelerin güncel tarihli olması gerekir. Başvuruların kabul edilip edilmeme durumu aracı kurumlara bağlı olmayıp tamamen büyükelçilik insiyatifindedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek olan tüm Türk vatandaşlarının vize sürecinden geçmesi gerekir. Vatandaşlar arasında herhangi bir pasaport ayrımı yoktur. Schengen vize prosedürlerinden farklı olarak hangi tip pasaporta sahip olunduğu Amerika vizesinde önemli değildir.

Yeşil (Hususi), Bordo (Umumi), Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvurular, Ankara ve İstanbul’da bulunan konsolosluklara yapılır. ABD prosedürlerine göre ülkeye gelmek isteyen yabancılar, amaçlarına göre kısa ve uzun süreli vizelere başvurmalıdır. Uzun süreli olarak Amerika’ya gitmek isteyenlerin Amerika Göçmen Vizesi’ne başvurması gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın her noktasından göç alabilme özelliğine sahip olduğundan vize prosedürlerini sıkı tutar. Gerek diplomatik gerekse stratejik açıdan önemli role sahip olmasından dolayı Amerika için vize başvurularında yoğunluk bulunur. Başvuru sahiplerinin Amerika’ya gidiş sebepleri ve sundukları belgeler titizlikle incelenir. Herhangi bir eksik ve problem görülmediği takdirde başvurulardan olumlu yanıt alınır.

Amerika Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Amerika vize başvuru formu Amerika Büyükelçilik ve Konsoloslukları resmi internet siteleri üzerinden alınır. https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/immigrant-visas-tr/vize-formlari-ve-yonergeler/  link üzerinden vize türleriyle alakalı başvuru formlarına erişmek mümkündür. Amerika vizesi için başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması en önemli basamaklardandır.

Tüm ülkelere vize başvurusunda gereken formlardan farklı olmamakla beraber başvuru sahibi hakkında her türlü bilgiyi içeren belge, vize başvuru formudur. Kişisel bilgiler, seyahatın detayları, nedeni, vize kategorisi gibi süreci belirleyici pek çok nokta formda yer alır. Formdaki tüm soruların eksiksiz ve doğru şekilde cevaplandırılmalı, gerekli diğer belgelerle beraber başvuru yapılmalıdır.

Formda yer alan bilgilerle başvuruda sunulan tüm evrakların tutarlı olması önemlidir. Tutarsızlık veya yanlış beyanların görüldüğü başvurular ret kararıyla karşılaşır. Evrak hazırlama süreçlerinde profesyonel anlamda destek alarak yapılabilecek yanlışlıkları minimuma indirmek mümkündür.

Amerika Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Amerika vizesinin çeşitleri toplamda 185 farklı alt kategoriye ayrılmıştır. Amerika’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Göçmen Olmayan Vize kategorisinden başvuru yapmaları gerekir. Seyahat etme amacına bağlı olarak iş, eğitim, turizm gibi kategorileri kapsayan vize türleri vardır.

Amerika vize türleri şunlardır:

 • B-1/B-2 Turistik veya Ticari Amaçlı Ziyaret Vizesi: Çocuklar için yaz kampı, dil okulu, aile ziyareti veya konferanslara katılım amaçlı alınan ve göçmen olmayan vize türüdür.
 • B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi: Fuar, konferans ve mesleki programlara katılmak amacıyla Amerika’ya geleceklerin aldıkları kısa süreli vizedir.
 • B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Vizesi: Amerika’da bir ailenin yanında hizmetli veya çocuk bakıcısı olarak çalışacak kişilerin alması gereken vizedir.
 • B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi: Belirli bir süre için sağlık problemlerinin tedavisi amacıyla Amerika’ya geleceklere verilir.
 • C Transit Vize: Amerika dışındaki iki ülke arasında seyahat etmek için Amerika’dan geçmesi gereken kişilere verilen vizedir. Gemi, uçak veya mürettebat üyelerinin bu vizeye başvuru yapması gerekir.
 • D, C1/D Mürettebat Vizesi: Gemi veya uluslarası havayollarında çalışanların aldığı göçmen olmayan vize tipidir.
 • E1/E2 Yatırımcı Vizesi: Teknoloji, ticaret ve yatırım alanında Amerika ile anlaşması olan kişilerin alması gereken vizedir. Ticari anlaşmalı tüccar vizesi olarak da adlandırılır, göçmen olmayan belirli bir süreliğine alınan vize türüdür.
 • E3 Avustralya Özel İşçi Vizesi: Amerika’ya uzmanlık gerektiren bir iş için özel olarak gitmesi gereken Avustralya vatandaşlarına verilen göçmen olmayan vizedir.
 • I Basın Mensubu Vizesi: Muhabir, editör, film ekibi gibi basınla alakalı işler yapanların mesleki amaçlı Amerika’da bulunmalarını sağlayan vize tipidir. Yabancı ülke medya temsilcileri, göçmen olmayan basın mensubu vizesinden yararlanır.
 • Kısa Süreli Çalışma Vizeleri: L Şirket İçi Transfer Vizeleri, H1-B/ H2-A/ H2-B/ H3 Geçici Çalışma Vizeleri/O Tipi Olağanüstü Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler/P Tipi Atletler, Eğlence Grupları ve Oyuncular gibi kategorileri kapsar. Çalışma, kültür veya spor amaçlı olarak geçici süre Amerika’da bulunması gerekenlere verilir.

Eğitim ve akademik amaçlı Amerika’ya gidecek olan öğrencilerin alabileceği vize türleri şunlardır:

 • F1,F2 Öğrenci Vizeleri: Uzun süreli akademik eğitim veya dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin alması gereken vizedir.
 • J1,J2 Değişim Programı Vizeleri: Amerika’daki değişim programlarına kabul edilen öğrencilerin alması gereken, göçmen olmayan vize tipidir.
 • M1,M2 Mesleki Eğitim Vizeleri: Amerika’da akademik veya mesleki amacı olmayan dil eğitimi veya normal eğitim alacaklara verilen vizedir. Göçmen olmayan vize kategorisinde yer alır.

Amerika Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Amerika Vize Ücreti 2024, Amerika’ya seyahat edecek bireyler ilk önce vize prosedürlerini tamamlanmalıdır. Vize prosedürleri içinde bulunan vize ücreti de esasen müracaat sırasında ödenmesi ve ödeme belgesinin evraklar içerisine eklenmesi gerekir. Vize ücretleri alınan ve müracaatlar vize çeşidine göre yıldan yıla değişmektedir. Amerika Konsolosluğundan Amerika Vize Ücreti için 2024 yılında alınacak ücretler belli olmuştur. 
Amerika vize ücreti 160 Dolar ve 265 Dolar arasında değişiklik gösterir. Ödenecek vize ücretleri başvurulan vize tipiyle doğrudan ilişkilidir. 2024 yılı için belirlenen ücretler farklı vize kategorilerini kapsar ve konsolosluk tarafından resmi olarak güncellenir.

Amerika Vize Türleri Konsolosluk Başvuru Ücreti Vize Danışmanlık Bedeli
B/ Ziyaretçi Vizesi(İş, Turizm, Tıbbi Tedavi) 160 USD 90 USD
C/ Transit Geçiş Vizesi 160 USD 90 USD
D/ Mürettebat Vizesi 160 USD 90 USD
F/ Akademik Öğrenci Vizesi 160 USD 90 USD
M/ Mesleki Öğrenci Vizesi 160 USD 90 USD
I/ Basın Mensubu veya Gazeteci Vizesi 160 USD 90 USD
J/ Değişim Programı Vizesi 160 USD 90 USD
H/ Geçici İşçi-Çalışan veya Stajyer Vizesi 190 USD 110 USD
O/ Olağan Üstü Yetenekleri Olan Kişi Vizesi 190 USD 110 USD
P/ Sporcular, Sanatçılar ve Gösterici Vizesi 190 USD 110 USD
Q/Kültürel Değişim Programı Vizesi 190 USD 110 USD
R/ Din Görevlileri Vizesi 190 USD 110 USD
L/ Şirket içi Transfer Vizesi 190 USD 110 USD
E1/ Anlaşmalı Tüccar Vizesi 265 USD 500 USD
E2/ Anlaşmalı Yatırımcı Vizesi 265 USD 500 USD
K/ ABD Vatandaşının Nişanlısı veya Eşi Vizesi 265 USD 250 USD

160 Dolar ödenecek vize türleri şunlardır:

 • B Ziyaretçi Vizesi
 • C Transit Vize
 • U Suç Faaliyet Müdürü Vizesi
 • I Gazeteci Vizesi
 • J Değişim Programı Vizesi
 • D Mürettebat Vizesi
 • M Akademik Olmayan Öğrenci Vizesi
 • TD/TN Nafta Vizesi
 • T İnsan Kaçakçılığı Mağduru

 

190 Dolar ödenmesi gereken vize tipleri şu şekildedir:

 • R Dini Görevli Vizesi
 • P Sporcu ve Sanatçılar Vizesi
 • Q Kültürel Değişim Vizesi
 • H Geçici Çalışan Vizesi
 • O Olağanüstü Becerili Bireyler Vizesi
 • L Firma İçi Transfer Vizesi

 

265 Dolar tutarında vize ücreti bulunan türler ise şunlardır:

 • E1/E2 Anlaşmalı Yatırımcı ve Tüccar Vizesi
 • E3 Avustralyalı İşçi Vizesi

Amerika vize ücretleri, seçilen vize türüne göre hesaplanır. Hangi türden başvuru yapıldıysa işlem ücretleri ona göre olur. Harç ücretleri olarak geçen vize ücretleri, konsolosluk inisiyatifinde belirlenir. Amerika vizesi başvuru sürecinde danışmanlık hizmetleri, kargo, belge vb. ekstra ücretlerle karşılaşmak mümkündür. Vize işlemleri için danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiler 90 Dolar-250 Dolar arasında danışmanlık ücreti ödemeleri gerekir.

Belgelerin hazırlanması ve genel vize alım sürecinde maddi olarak ve zamandan kaybetmemek adına profesyonel kişilerle çalışmanız tavsiye edilir. Danışmanlık hizmetleri içerisine randevu alma, telefonda destek, başvuru evrakları, kopya ve çıktı alma gibi hizmetler dahil edilir. Amerika vizesi başvuru sürecinin ve sonrasının problemsiz geçilebilmesi adına evraklarda herhangi bir sorunla karşılaşılmaması önem teşkil eder.

Vize prosedürlerine dahil tutulan herkes bireysel olarak vize harcını ödemelidir. Ödenen vize ücretleri vizenin ret yanıtı alması durumunda geri iade edilmez ve devredilemez. Bu nedenle, Amerika vize müracaatı yapılırken diğer belgelerin dilendiği gibi olmasına çok dikkat edilmelidir. Amerika vizesi 2024 için müracaat yapan her bireyden vize bedeli talep edilir. Bu talebe reşit olmayan çocuklar da tabii edilmiştir.

Amerika Vizesi için Ödenen Ücretler

 • Amerika vizesi için ödenecek vize harç bedelleri seneden seneye fiyat olarak değişiklik göstermektedir. Bu değişim bunun dışında vize çeşitlerine göre de yapılmaktadır. Dolar bazında alınan vize ücretleri, vizeden vazgeçilmesi veya vizenin reddedilmesi durumunda iadesi istenemez.
 • Amerika vize ücretleri 2024 160 dolar ile 265 dolar içinde değişiklik göstermektedir. Vize danışmanlık ücretleri için ödenecek diğer harçlar bu ücrete dahil tutulmamıştır. En düşük Amerika vize ücretleri içinde Seyahatçi vizesi, mürettebat vizesi, Akademik Öğrenci vizesi, Değişim Programı vizeleri ve Basın Mensubu ya da Gazeteci vizesi yer alır. Bu vize çeşitleri vize harç ücreti olarak 160 Dolar ücret ödenmelidir.
 • Amerika vize bedeli 2024 içinde en pahalı olan vize çeşidi ise ABD Vatandaşının Nişanlısı ya da Eşi olan bireylerin alacağı vize çeşididir. Bu vize müracaatı için ödenmesi gerekli vize harç ücreti 265 dolardır.

Amerika Vize Ücreti Hakkında Ayrıntılar 

 • ABD Konsolosluğundan alınan vize müracaat ücretleri neden ne olursa olsun geri iade verilmez.
 • Vize Başvuru ücretleri ödendikten ve bu ödeme diğer bir müracaat sahibine netlikle devredilemez veya satılamaz.
 • Vize müracaat ücretleri bir tek müracaat dosyası için kullanılmaktadır. Başvuru yapılan vizeye bir ret yanıtı alınırsa tekrar aynı dosya için vize bedelinin yatırılması gerekir.
 •  Vize müracaat harcını ödemeniz ile birlikte 1 sene müracaat yapma hakkınız bulunur. 1 sene içinde şayet vize müracaatı yapılmazsa vize hakkınızı kaybedersiniz. Yapmadığınız müracaatlar için ödenecek vize bedelini de geri iade alamazsınız.
 • Yatırılan vize bedeli hangi vize için yatırılmışsa sadece o vize çeşidine müracaatta bulunabilirsiniz. Yatırılan vize bedeli ile başka bir ülke vizesine müracaat yapamazsınız.

Amerika Vize Başvurusu için Ödemeler Nerelere Yapılır ?

 • Amerika vizesi için müracaat yapan bireyler vize dosyalarını tamamlamak için vize harç ücretlerini de ödemeleri gerekir. Bu harç ücretinin ödenmesi ile size verilen ödeme evrakını da vize evrakları içerisine eklemelisiniz. Amerika vizesi için harç ücreti yatıracaksanız, netlikle Amerika Konsolosluklarına başvuru etmemeniz gerekir. Çünkü, Amerika Konsolosluğu vize evraklarını kabul etmesine rağmen ödeme hakkında herhangi bir prosedür yapmamaktadır. Yani bu kuruluşun bir vezne birimi yoktur.
 • Amerika vize harç ücretini ödemek dilerseniz bankaları tercih edebilirsiniz. Konsolosluk hesabına gönderilen vize harç bedelleri ile havale veya EFT prosedürleri yapabilirsiniz. Ayrıca ödeme seçenekleri içinde kredi kartı ile ödeme opsiyonu de mevcuttur. Bunların dışında vize danışmanlık merkezleri vasıtasıyla de bütün vize müracaat ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Amerika vize başvurusunda en önemli kriterlerden birisi hazırlanacak evraklar olmakla beraber dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bütün belgeler tam ve sorunsuz şekilde hazırlansa dahi birtakım prosedürlerden dolayı ekstra taleplerde bulunulması mümkündür. Kişilerin durumlarının değişmesi, gündemdeki değişimler vb. durumlara göre başvuru süreçlerinin şekillenmesi söz konusudur. Amerika vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır:

 

 • Geçici İşçiler vize kategorisinden başvuru yapanların işverenle alakalı tüm bilgileri yanlarında bulundurması gerekir.
 • F, J ve M grubundan vize alacak öğrenci ve değişim ziyaretçilerinden SEVIS veya I-20 kimliğini sağlamaları istenir.
 • Çalışan kişilerin mevcut şirketleri ve güncel eğitim bilgilerine ek olarak geçmiş dönemlerden bilgi talep edilebilir.
 • Önceden Amerika seyahati yapmış olanlar, son 5 ziyaretlerinin tarihini belirtmeli ve eski pasaportlarını sunulacak belgeler arasına koymalıdır.
 • Uluslarası olarak gerçekleştirilen seyahatlerin bilgi ve tarihlerini içeren dökümanlar belgelerin arasına koyulmalıdır.
 • Sponsorlu olarak Amerika’ya seyahat edecek olanların sponsorlarının kişisel bilgileri ve maddi durumu ibraz edilmelidir.
 • Dilekçe Tabanlı Geçici İşçiler kategorisinden başvuru yapanlar, I-129 dilekçe kopyasınını sunmalıdır.

Spor, bilim, sanat, eğitim vb. alanlar üzerinden Amerika’ya gidecekler diğer vize kategorilerinden farklı bir süreç içerisinde değerlendirilir.

Amerika Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Amerika vizesinin reddedilmesi pek çok etkene bağlı olarak gerçekleşebilir. Belgelerin eksik verilmesi, finansal durum yetersizliği vb. sebepler bu durumlar içerisine dahildir. Amerika Büyükelçiliği tarafından vize alım süreci, oldukça sıkı takip edilir. Seyahat edecek kişinin geçmişi, yapmış olduğu ihlaller gibi durumlar vize sürecine etki eder.

 

Amerika vizesi ret nedenleri şunlar olabilir:

 

 • Evraklarda yer alan bilgilerin, aylık gelir vb. durumların yanlış veya eksik olarak verilmesi vizenin olumsuz sonuçlanmasına yol açar.
 • Başvurunun önemli kısmını oluşturan DS-160 formunun yanlış şekilde doldurulması ve bilgilerin tutarsız olması redde neden olur.
 • Amerika seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağına dair detaylı belgelerin sunulması önemlidir. Çalışan veya öğrenci olanların ekonomik durumlarının yeterli olduğunu ispatlayan evrakları sunması gerekir.
 • Öğrenci vizelerine yanlış şekilde başvurulmasından dolayı ret cevabı alınabilir.

 

İstisnai olabilecek durumlar haricinde Amerika vizesinin reddedilmesi, belge eksikliğinden kaynaklanır. Başvuru evrakları yeniden düzenlenerek ve eksikler tamamlanarak yeniden başvuru yapılabilir. Fakat bu süreçte ödenecek ücretlerin tekrarlanması gerektiği unutulmamalıdır. Vize ret kararı çıktığında masrafların tekrar başvuru sahibine ödenmesi mümkün değildir. Vize başvuruları reddedilen kişiler, yaptıkları hataları düzelterek tekrar aynı başvuru süreçlerinden geçmelidir.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesi onay süresi belgelerin tam olması ve herhangi bir problem çıkmaması halinde 3-5 iş günü aralığındadır. Belgelerin düzenlenmesi ve randevunun alınma tarihleri göz önünde bulundurulduğunda kişiye bağlı değişken süreçler bulunur.  Kişisel olarak oluşabilecek iş yoğunluğu, eğitim vb. sebeplerden dolayı belgelerin hazırlanması uzun sürebilir. Toplumu etkileyebilecek güncel durumlar, resmi tatillerin araya girmesi gibi durumlarda ise vize alım süreci doğrudan uzayabilir.

 

Amerika ve Türkiye arasında imzalanan güncel protokoller, anlaşmalar gibi haller vize süreçlerinde anlık olarak değişimler meydana getirebilir. Amerika vize başvurusu yapılmadan önce güncel durumlar ve resmi tatil süreçlerinin göz önünde bulundurulması tavsiye edilir. Herhangi bir aksilik çıkmaması ve doğal ilerleyen bir süreçle kısa sürede sonuç alınabilir. Konsolosluk tarafından ekstra belgelerin talep edilmesi vb. durumlar da ihtimal dahilindedir.

Amerika Vizesi Nereden Alınır?

Sitemizde yer alan telefon numarası ve forum bölümü üzerinden Amerika vize başvuru sürecinizde profesyonel destek alabileceğiniz ekibimize ulaşabilirsiniz.  Uzman kadrosu ve alanında deneyimli personelleriyle vize hizmetleri sunan firmamız, Amerika vizesi başvuru sürecinde yanınızda olur. Evrakların hazırlanması, süreç hakkında bilgilendirme gibi konularda profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Vakit kaybetmeden uzman vize desteği alabilmek için bizlerle bağlantı kurabilir, Amerika vize başvurularınızı kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika vizesi almak için gereken belgeler, başvurulan vize türüne göre değişir. Göçmen ve göçmen olmayan vize türlerinde farklı evrakların sunulması gerekir. Amerika vizesi için istenen belgeler, vize kullanım hakkı ve seyahat amacını birbirine bağlayan en önemli prosedürdür.

 

Göçmen olmayan Amerika vize evrakları şunlardır:

 

 • DS-160 Vize Başvuru Formu: Göçmen olmayan vize başvurusu yapanların DS-160 formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurması gerekir. Online sistem üzerinden doldurmak mümkündür. Form ve diğer belgelerle beraber randevu saatinde hazır olunmalıdır.
 • Biometrik Fotoğraf: 5*5 cm ebatlarında ve son 6 ayda çekilen, minimum 600*600 maksimum 1200*1200 piksel fotoğraf gerekir. Biometrik fotoğraf, DS-160 formu doldurulurken otomatik olarak sisteme yüklenir.
 • Göçmen Olmayan Vize Talep Dilekçesi: Amerika Konsolosluğu’na seyahat sebebi, tarihi ve seyahat planına dair detaylı bilgilendirmenin sunulduğu dilekçedir. Dilekçe içerisinde mesleki durum, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgiler yer almalıdır.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Amerika’da olunan süre boyunca seyahat masraflarının karşılanacağına dair güvence niteliğindedir. USD veya EURO olarak belirli tutarda paranın bulunması gerekir. 3 aylık hesap dökümü, imzalı ve kaşeli olarak sunulur. Amerika vize başvurusundan önceki 15 gün içerisinde alınmış ve güncel olmalıdır.
 • Mesleki Durumu Gösteren Belgeler: Başvuran kişinin çalıştığı kurum ve şirketle alakalı bilgileri içeren belgelerdir. SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, şirket yetkilisinden alınan kaşeli imzalı görev ve izin belgesi bu evraklar içerisine dahildir.
 • Seyahat ve Konaklama Rezervasyonları: Başvuru sahibinin Amerika’da olduğu süre boyunca seyahat planlamasını gösteren dökümanlardır. Ulaşım, otel ve konaklamaya dair detayların başvuru esnasında sunulması gerekir.

 

Amerika vizesi alım sürecinde maddi ispat içeren evraklar istenir. Kişinin pozisyonuna bağlı olarak farklı evraklar talep edilir. Ekonomik durumun ispatını sağlayan ve başvuru sürecinde istenebilecek belgeler şunlardır:

 

 • Öğrencilerden seyahat süresince masraflarını karşılayacak olan sponsorların maddi durumunu ispatlayan belgeler,
 • İşverenlerden imza sirküleri, sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve vergi levhası evrakları,
 • Özel şirket çalışanlarından şirketten alınan izin dilekçesi, işe giriş bildirgesi, SGK döküm belgesi ve son 3 aylık maaş bordrosu,
 • Kamu çalışanlarından ise görevli olunduğuna dair maaş bordrosu ve diğer evraklar.

 

Amerika Göçmen Vizesi için istenen evraklar ise şunlardır:

 

 • Minimum 8 ay geçerliliği bulunan pasaport,
 • Eksiksiz doldurulan DS-260 Amerika Göçmen Vizesi başvuru formu,
 • Pasaport teslim alma yerinin kaydı,
 • Evlilik cüzdanı,
 • Boşanma belgesi,
 • Ölüm kayıt örneği,
 • Hapis ve mahkeme kayıtları,
 • 16 yaşın üstündekiler için Adli Sicil Kaydı,
 • Türkçe ve İngilizce olmayan tüm evrakların tercüme edilmiş hali,
 • I-864 Yeminli Geçim Beyannamesini’nin doldurulmuş hali,
 • 5*5 cm boyutlarında, beyaz fonlu, son 6 ayda çekilen 2 adet fotoğraf.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu Oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Amerika Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika vize başvurusu kısa süreli ve uzun süreli olarak yapılır. Belirlenen vize kategorisine göre istenen evrak türlerinde farklılıklar bulunur. Kısa vadeli Amerika vizesi başvuruları, DS-160 başvuru formu üzerinden yürütülür. Amerika vizesi için başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve talep edilen belgelerin sunulması gerekir. Seyahat nedeni ve süresinin saptanması, vize alım sürecini etkileyen unsurlardandır.

Başvurular, Amerika Büyükelçiliği tarafından denetlendikten sonra sonuçlandırılır. Amerika vize işlemlerini başlatabilmek için sunulan tüm belgelerin güncel tarihli olması gerekir. Başvuruların kabul edilip edilmeme durumu aracı kurumlara bağlı olmayıp tamamen büyükelçilik insiyatifindedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek olan tüm Türk vatandaşlarının vize sürecinden geçmesi gerekir. Vatandaşlar arasında herhangi bir pasaport ayrımı yoktur. Schengen vize prosedürlerinden farklı olarak hangi tip pasaporta sahip olunduğu Amerika vizesinde önemli değildir.

Yeşil (Hususi), Bordo (Umumi), Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvurular, Ankara ve İstanbul’da bulunan konsolosluklara yapılır. ABD prosedürlerine göre ülkeye gelmek isteyen yabancılar, amaçlarına göre kısa ve uzun süreli vizelere başvurmalıdır. Uzun süreli olarak Amerika’ya gitmek isteyenlerin Amerika Göçmen Vizesi’ne başvurması gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın her noktasından göç alabilme özelliğine sahip olduğundan vize prosedürlerini sıkı tutar. Gerek diplomatik gerekse stratejik açıdan önemli role sahip olmasından dolayı Amerika için vize başvurularında yoğunluk bulunur. Başvuru sahiplerinin Amerika’ya gidiş sebepleri ve sundukları belgeler titizlikle incelenir. Herhangi bir eksik ve problem görülmediği takdirde başvurulardan olumlu yanıt alınır.

Amerika Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Amerika vize başvuru formu Amerika Büyükelçilik ve Konsoloslukları resmi internet siteleri üzerinden alınır. https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/immigrant-visas-tr/vize-formlari-ve-yonergeler/  link üzerinden vize türleriyle alakalı başvuru formlarına erişmek mümkündür. Amerika vizesi için başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması en önemli basamaklardandır.

Tüm ülkelere vize başvurusunda gereken formlardan farklı olmamakla beraber başvuru sahibi hakkında her türlü bilgiyi içeren belge, vize başvuru formudur. Kişisel bilgiler, seyahatın detayları, nedeni, vize kategorisi gibi süreci belirleyici pek çok nokta formda yer alır. Formdaki tüm soruların eksiksiz ve doğru şekilde cevaplandırılmalı, gerekli diğer belgelerle beraber başvuru yapılmalıdır.

Formda yer alan bilgilerle başvuruda sunulan tüm evrakların tutarlı olması önemlidir. Tutarsızlık veya yanlış beyanların görüldüğü başvurular ret kararıyla karşılaşır. Evrak hazırlama süreçlerinde profesyonel anlamda destek alarak yapılabilecek yanlışlıkları minimuma indirmek mümkündür.

Amerika Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Amerika vizesinin çeşitleri toplamda 185 farklı alt kategoriye ayrılmıştır. Amerika’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Göçmen Olmayan Vize kategorisinden başvuru yapmaları gerekir. Seyahat etme amacına bağlı olarak iş, eğitim, turizm gibi kategorileri kapsayan vize türleri vardır.

Amerika vize türleri şunlardır:

 • B-1/B-2 Turistik veya Ticari Amaçlı Ziyaret Vizesi: Çocuklar için yaz kampı, dil okulu, aile ziyareti veya konferanslara katılım amaçlı alınan ve göçmen olmayan vize türüdür.
 • B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi: Fuar, konferans ve mesleki programlara katılmak amacıyla Amerika’ya geleceklerin aldıkları kısa süreli vizedir.
 • B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Vizesi: Amerika’da bir ailenin yanında hizmetli veya çocuk bakıcısı olarak çalışacak kişilerin alması gereken vizedir.
 • B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi: Belirli bir süre için sağlık problemlerinin tedavisi amacıyla Amerika’ya geleceklere verilir.
 • C Transit Vize: Amerika dışındaki iki ülke arasında seyahat etmek için Amerika’dan geçmesi gereken kişilere verilen vizedir. Gemi, uçak veya mürettebat üyelerinin bu vizeye başvuru yapması gerekir.
 • D, C1/D Mürettebat Vizesi: Gemi veya uluslarası havayollarında çalışanların aldığı göçmen olmayan vize tipidir.
 • E1/E2 Yatırımcı Vizesi: Teknoloji, ticaret ve yatırım alanında Amerika ile anlaşması olan kişilerin alması gereken vizedir. Ticari anlaşmalı tüccar vizesi olarak da adlandırılır, göçmen olmayan belirli bir süreliğine alınan vize türüdür.
 • E3 Avustralya Özel İşçi Vizesi: Amerika’ya uzmanlık gerektiren bir iş için özel olarak gitmesi gereken Avustralya vatandaşlarına verilen göçmen olmayan vizedir.
 • I Basın Mensubu Vizesi: Muhabir, editör, film ekibi gibi basınla alakalı işler yapanların mesleki amaçlı Amerika’da bulunmalarını sağlayan vize tipidir. Yabancı ülke medya temsilcileri, göçmen olmayan basın mensubu vizesinden yararlanır.
 • Kısa Süreli Çalışma Vizeleri: L Şirket İçi Transfer Vizeleri, H1-B/ H2-A/ H2-B/ H3 Geçici Çalışma Vizeleri/O Tipi Olağanüstü Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler/P Tipi Atletler, Eğlence Grupları ve Oyuncular gibi kategorileri kapsar. Çalışma, kültür veya spor amaçlı olarak geçici süre Amerika’da bulunması gerekenlere verilir.

Eğitim ve akademik amaçlı Amerika’ya gidecek olan öğrencilerin alabileceği vize türleri şunlardır:

 • F1,F2 Öğrenci Vizeleri: Uzun süreli akademik eğitim veya dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin alması gereken vizedir.
 • J1,J2 Değişim Programı Vizeleri: Amerika’daki değişim programlarına kabul edilen öğrencilerin alması gereken, göçmen olmayan vize tipidir.
 • M1,M2 Mesleki Eğitim Vizeleri: Amerika’da akademik veya mesleki amacı olmayan dil eğitimi veya normal eğitim alacaklara verilen vizedir. Göçmen olmayan vize kategorisinde yer alır.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika vizesi almak için gereken belgeler, başvurulan vize türüne göre değişir. Göçmen ve göçmen olmayan vize türlerinde farklı evrakların sunulması gerekir. Amerika vizesi için istenen belgeler, vize kullanım hakkı ve seyahat amacını birbirine bağlayan en önemli prosedürdür.

 

Göçmen olmayan Amerika vize evrakları şunlardır:

 

 • DS-160 Vize Başvuru Formu: Göçmen olmayan vize başvurusu yapanların DS-160 formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurması gerekir. Online sistem üzerinden doldurmak mümkündür. Form ve diğer belgelerle beraber randevu saatinde hazır olunmalıdır.
 • Biometrik Fotoğraf: 5*5 cm ebatlarında ve son 6 ayda çekilen, minimum 600*600 maksimum 1200*1200 piksel fotoğraf gerekir. Biometrik fotoğraf, DS-160 formu doldurulurken otomatik olarak sisteme yüklenir.
 • Göçmen Olmayan Vize Talep Dilekçesi: Amerika Konsolosluğu’na seyahat sebebi, tarihi ve seyahat planına dair detaylı bilgilendirmenin sunulduğu dilekçedir. Dilekçe içerisinde mesleki durum, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgiler yer almalıdır.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Amerika’da olunan süre boyunca seyahat masraflarının karşılanacağına dair güvence niteliğindedir. USD veya EURO olarak belirli tutarda paranın bulunması gerekir. 3 aylık hesap dökümü, imzalı ve kaşeli olarak sunulur. Amerika vize başvurusundan önceki 15 gün içerisinde alınmış ve güncel olmalıdır.
 • Mesleki Durumu Gösteren Belgeler: Başvuran kişinin çalıştığı kurum ve şirketle alakalı bilgileri içeren belgelerdir. SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, şirket yetkilisinden alınan kaşeli imzalı görev ve izin belgesi bu evraklar içerisine dahildir.
 • Seyahat ve Konaklama Rezervasyonları: Başvuru sahibinin Amerika’da olduğu süre boyunca seyahat planlamasını gösteren dökümanlardır. Ulaşım, otel ve konaklamaya dair detayların başvuru esnasında sunulması gerekir.

 

Amerika vizesi alım sürecinde maddi ispat içeren evraklar istenir. Kişinin pozisyonuna bağlı olarak farklı evraklar talep edilir. Ekonomik durumun ispatını sağlayan ve başvuru sürecinde istenebilecek belgeler şunlardır:

 

 • Öğrencilerden seyahat süresince masraflarını karşılayacak olan sponsorların maddi durumunu ispatlayan belgeler,
 • İşverenlerden imza sirküleri, sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve vergi levhası evrakları,
 • Özel şirket çalışanlarından şirketten alınan izin dilekçesi, işe giriş bildirgesi, SGK döküm belgesi ve son 3 aylık maaş bordrosu,
 • Kamu çalışanlarından ise görevli olunduğuna dair maaş bordrosu ve diğer evraklar.

 

Amerika Göçmen Vizesi için istenen evraklar ise şunlardır:

 

 • Minimum 8 ay geçerliliği bulunan pasaport,
 • Eksiksiz doldurulan DS-260 Amerika Göçmen Vizesi başvuru formu,
 • Pasaport teslim alma yerinin kaydı,
 • Evlilik cüzdanı,
 • Boşanma belgesi,
 • Ölüm kayıt örneği,
 • Hapis ve mahkeme kayıtları,
 • 16 yaşın üstündekiler için Adli Sicil Kaydı,
 • Türkçe ve İngilizce olmayan tüm evrakların tercüme edilmiş hali,
 • I-864 Yeminli Geçim Beyannamesini’nin doldurulmuş hali,
 • 5*5 cm boyutlarında, beyaz fonlu, son 6 ayda çekilen 2 adet fotoğraf.

Amerika Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Amerika Vize Ücreti 2024, Amerika’ya seyahat edecek bireyler ilk önce vize prosedürlerini tamamlanmalıdır. Vize prosedürleri içinde bulunan vize ücreti de esasen müracaat sırasında ödenmesi ve ödeme belgesinin evraklar içerisine eklenmesi gerekir. Vize ücretleri alınan ve müracaatlar vize çeşidine göre yıldan yıla değişmektedir. Amerika Konsolosluğundan Amerika Vize Ücreti için 2024 yılında alınacak ücretler belli olmuştur. 
Amerika vize ücreti 160 Dolar ve 265 Dolar arasında değişiklik gösterir. Ödenecek vize ücretleri başvurulan vize tipiyle doğrudan ilişkilidir. 2024 yılı için belirlenen ücretler farklı vize kategorilerini kapsar ve konsolosluk tarafından resmi olarak güncellenir.

Amerika Vize Türleri Konsolosluk Başvuru Ücreti Vize Danışmanlık Bedeli
B/ Ziyaretçi Vizesi(İş, Turizm, Tıbbi Tedavi) 160 USD 90 USD
C/ Transit Geçiş Vizesi 160 USD 90 USD
D/ Mürettebat Vizesi 160 USD 90 USD
F/ Akademik Öğrenci Vizesi 160 USD 90 USD
M/ Mesleki Öğrenci Vizesi 160 USD 90 USD
I/ Basın Mensubu veya Gazeteci Vizesi 160 USD 90 USD
J/ Değişim Programı Vizesi 160 USD 90 USD
H/ Geçici İşçi-Çalışan veya Stajyer Vizesi 190 USD 110 USD
O/ Olağan Üstü Yetenekleri Olan Kişi Vizesi 190 USD 110 USD
P/ Sporcular, Sanatçılar ve Gösterici Vizesi 190 USD 110 USD
Q/Kültürel Değişim Programı Vizesi 190 USD 110 USD
R/ Din Görevlileri Vizesi 190 USD 110 USD
L/ Şirket içi Transfer Vizesi 190 USD 110 USD
E1/ Anlaşmalı Tüccar Vizesi 265 USD 500 USD
E2/ Anlaşmalı Yatırımcı Vizesi 265 USD 500 USD
K/ ABD Vatandaşının Nişanlısı veya Eşi Vizesi 265 USD 250 USD

160 Dolar ödenecek vize türleri şunlardır:

 • B Ziyaretçi Vizesi
 • C Transit Vize
 • U Suç Faaliyet Müdürü Vizesi
 • I Gazeteci Vizesi
 • J Değişim Programı Vizesi
 • D Mürettebat Vizesi
 • M Akademik Olmayan Öğrenci Vizesi
 • TD/TN Nafta Vizesi
 • T İnsan Kaçakçılığı Mağduru

 

190 Dolar ödenmesi gereken vize tipleri şu şekildedir:

 • R Dini Görevli Vizesi
 • P Sporcu ve Sanatçılar Vizesi
 • Q Kültürel Değişim Vizesi
 • H Geçici Çalışan Vizesi
 • O Olağanüstü Becerili Bireyler Vizesi
 • L Firma İçi Transfer Vizesi

 

265 Dolar tutarında vize ücreti bulunan türler ise şunlardır:

 • E1/E2 Anlaşmalı Yatırımcı ve Tüccar Vizesi
 • E3 Avustralyalı İşçi Vizesi

Amerika vize ücretleri, seçilen vize türüne göre hesaplanır. Hangi türden başvuru yapıldıysa işlem ücretleri ona göre olur. Harç ücretleri olarak geçen vize ücretleri, konsolosluk inisiyatifinde belirlenir. Amerika vizesi başvuru sürecinde danışmanlık hizmetleri, kargo, belge vb. ekstra ücretlerle karşılaşmak mümkündür. Vize işlemleri için danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiler 90 Dolar-250 Dolar arasında danışmanlık ücreti ödemeleri gerekir.

Belgelerin hazırlanması ve genel vize alım sürecinde maddi olarak ve zamandan kaybetmemek adına profesyonel kişilerle çalışmanız tavsiye edilir. Danışmanlık hizmetleri içerisine randevu alma, telefonda destek, başvuru evrakları, kopya ve çıktı alma gibi hizmetler dahil edilir. Amerika vizesi başvuru sürecinin ve sonrasının problemsiz geçilebilmesi adına evraklarda herhangi bir sorunla karşılaşılmaması önem teşkil eder.

Vize prosedürlerine dahil tutulan herkes bireysel olarak vize harcını ödemelidir. Ödenen vize ücretleri vizenin ret yanıtı alması durumunda geri iade edilmez ve devredilemez. Bu nedenle, Amerika vize müracaatı yapılırken diğer belgelerin dilendiği gibi olmasına çok dikkat edilmelidir. Amerika vizesi 2024 için müracaat yapan her bireyden vize bedeli talep edilir. Bu talebe reşit olmayan çocuklar da tabii edilmiştir.

Amerika Vizesi için Ödenen Ücretler

 • Amerika vizesi için ödenecek vize harç bedelleri seneden seneye fiyat olarak değişiklik göstermektedir. Bu değişim bunun dışında vize çeşitlerine göre de yapılmaktadır. Dolar bazında alınan vize ücretleri, vizeden vazgeçilmesi veya vizenin reddedilmesi durumunda iadesi istenemez.
 • Amerika vize ücretleri 2024 160 dolar ile 265 dolar içinde değişiklik göstermektedir. Vize danışmanlık ücretleri için ödenecek diğer harçlar bu ücrete dahil tutulmamıştır. En düşük Amerika vize ücretleri içinde Seyahatçi vizesi, mürettebat vizesi, Akademik Öğrenci vizesi, Değişim Programı vizeleri ve Basın Mensubu ya da Gazeteci vizesi yer alır. Bu vize çeşitleri vize harç ücreti olarak 160 Dolar ücret ödenmelidir.
 • Amerika vize bedeli 2024 içinde en pahalı olan vize çeşidi ise ABD Vatandaşının Nişanlısı ya da Eşi olan bireylerin alacağı vize çeşididir. Bu vize müracaatı için ödenmesi gerekli vize harç ücreti 265 dolardır.

Amerika Vize Ücreti Hakkında Ayrıntılar 

 • ABD Konsolosluğundan alınan vize müracaat ücretleri neden ne olursa olsun geri iade verilmez.
 • Vize Başvuru ücretleri ödendikten ve bu ödeme diğer bir müracaat sahibine netlikle devredilemez veya satılamaz.
 • Vize müracaat ücretleri bir tek müracaat dosyası için kullanılmaktadır. Başvuru yapılan vizeye bir ret yanıtı alınırsa tekrar aynı dosya için vize bedelinin yatırılması gerekir.
 •  Vize müracaat harcını ödemeniz ile birlikte 1 sene müracaat yapma hakkınız bulunur. 1 sene içinde şayet vize müracaatı yapılmazsa vize hakkınızı kaybedersiniz. Yapmadığınız müracaatlar için ödenecek vize bedelini de geri iade alamazsınız.
 • Yatırılan vize bedeli hangi vize için yatırılmışsa sadece o vize çeşidine müracaatta bulunabilirsiniz. Yatırılan vize bedeli ile başka bir ülke vizesine müracaat yapamazsınız.

Amerika Vize Başvurusu için Ödemeler Nerelere Yapılır ?

 • Amerika vizesi için müracaat yapan bireyler vize dosyalarını tamamlamak için vize harç ücretlerini de ödemeleri gerekir. Bu harç ücretinin ödenmesi ile size verilen ödeme evrakını da vize evrakları içerisine eklemelisiniz. Amerika vizesi için harç ücreti yatıracaksanız, netlikle Amerika Konsolosluklarına başvuru etmemeniz gerekir. Çünkü, Amerika Konsolosluğu vize evraklarını kabul etmesine rağmen ödeme hakkında herhangi bir prosedür yapmamaktadır. Yani bu kuruluşun bir vezne birimi yoktur.
 • Amerika vize harç ücretini ödemek dilerseniz bankaları tercih edebilirsiniz. Konsolosluk hesabına gönderilen vize harç bedelleri ile havale veya EFT prosedürleri yapabilirsiniz. Ayrıca ödeme seçenekleri içinde kredi kartı ile ödeme opsiyonu de mevcuttur. Bunların dışında vize danışmanlık merkezleri vasıtasıyla de bütün vize müracaat ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Amerika vize başvurusunda en önemli kriterlerden birisi hazırlanacak evraklar olmakla beraber dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bütün belgeler tam ve sorunsuz şekilde hazırlansa dahi birtakım prosedürlerden dolayı ekstra taleplerde bulunulması mümkündür. Kişilerin durumlarının değişmesi, gündemdeki değişimler vb. durumlara göre başvuru süreçlerinin şekillenmesi söz konusudur. Amerika vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır:

 

 • Geçici İşçiler vize kategorisinden başvuru yapanların işverenle alakalı tüm bilgileri yanlarında bulundurması gerekir.
 • F, J ve M grubundan vize alacak öğrenci ve değişim ziyaretçilerinden SEVIS veya I-20 kimliğini sağlamaları istenir.
 • Çalışan kişilerin mevcut şirketleri ve güncel eğitim bilgilerine ek olarak geçmiş dönemlerden bilgi talep edilebilir.
 • Önceden Amerika seyahati yapmış olanlar, son 5 ziyaretlerinin tarihini belirtmeli ve eski pasaportlarını sunulacak belgeler arasına koymalıdır.
 • Uluslarası olarak gerçekleştirilen seyahatlerin bilgi ve tarihlerini içeren dökümanlar belgelerin arasına koyulmalıdır.
 • Sponsorlu olarak Amerika’ya seyahat edecek olanların sponsorlarının kişisel bilgileri ve maddi durumu ibraz edilmelidir.
 • Dilekçe Tabanlı Geçici İşçiler kategorisinden başvuru yapanlar, I-129 dilekçe kopyasınını sunmalıdır.

Spor, bilim, sanat, eğitim vb. alanlar üzerinden Amerika’ya gidecekler diğer vize kategorilerinden farklı bir süreç içerisinde değerlendirilir.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesi onay süresi belgelerin tam olması ve herhangi bir problem çıkmaması halinde 3-5 iş günü aralığındadır. Belgelerin düzenlenmesi ve randevunun alınma tarihleri göz önünde bulundurulduğunda kişiye bağlı değişken süreçler bulunur.  Kişisel olarak oluşabilecek iş yoğunluğu, eğitim vb. sebeplerden dolayı belgelerin hazırlanması uzun sürebilir. Toplumu etkileyebilecek güncel durumlar, resmi tatillerin araya girmesi gibi durumlarda ise vize alım süreci doğrudan uzayabilir.

 

Amerika ve Türkiye arasında imzalanan güncel protokoller, anlaşmalar gibi haller vize süreçlerinde anlık olarak değişimler meydana getirebilir. Amerika vize başvurusu yapılmadan önce güncel durumlar ve resmi tatil süreçlerinin göz önünde bulundurulması tavsiye edilir. Herhangi bir aksilik çıkmaması ve doğal ilerleyen bir süreçle kısa sürede sonuç alınabilir. Konsolosluk tarafından ekstra belgelerin talep edilmesi vb. durumlar da ihtimal dahilindedir.

Amerika Vizesi Nereden Alınır?

Sitemizde yer alan telefon numarası ve forum bölümü üzerinden Amerika vize başvuru sürecinizde profesyonel destek alabileceğiniz ekibimize ulaşabilirsiniz.  Uzman kadrosu ve alanında deneyimli personelleriyle vize hizmetleri sunan firmamız, Amerika vizesi başvuru sürecinde yanınızda olur. Evrakların hazırlanması, süreç hakkında bilgilendirme gibi konularda profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Vakit kaybetmeden uzman vize desteği alabilmek için bizlerle bağlantı kurabilir, Amerika vize başvurularınızı kısa sürede tamamlayabilirsiniz.