Avustralya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Avustralya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Avustralya, 2019 verilerine göre 25 milyonluk nüfusa sahiptir. Ülke yüzölçümüne kıyasla nüfusun düşük olması, tatil ve yaşam açısından ülkeye değer katar. Farklı statülerdeki binlerce insan vize başvurusunda bulunduğu için Avustralya vizesi çeşitleri oldukça fazladır. Tatil, çalışma, akademik inceleme ve sığınma amacıyla gerçekleştirilen vize başvurularından hangisine ihtiyaç duyduğunuzu saptamalı ve buna göre işlem yapmaya başlamalısınız. Veriliş amaçlarına göre 6 ana grupta incelenen vizeler şöyledir:

  • Avustralya Turist Vizesi: Tatil yapmak veya tatil yaparken çalışabilmek için alınması gereken vize türüdür. İhtiyaca göre 3, 6, 9, 12 ay süreyle kullanılır. Vizenin geçerlilik süresi arttıkça ek ücretlerin talep edilmesi mümkündür. Tatil amaçlı vizeler, yaz veya kış döneminde rahatlıkla alınabilir. Sadece tatil yapmak isteyenler, hem tatil yapıp hem çalışmak isteyenlerden farklı bir statüdedir. Hukuki sorunlar yaşamamanız için vize ayrımlarına dikkat etmeniz, gerekli gördüğünüz noktalarda profesyonel destek almanız doğru olabilir.
  • Avustralya Eğitim Vizesi: Eğitim vizeleri sadece öğrencileri ilgilendirmez. Avusturalya’daki okullarda eğitim almaya hak kazanan bir çocuğunuz varsa, Öğrenci Velisi Vizesi alarak ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Belli sürelerle kısıtlanmış okul dışı eğitim faaliyetlerine katılmak isteyenler de bu vizeyi almak zorundadır. Örneğin seminerler, spor kampları ve eğitim amaçlı seyahatler vizenin kapsamında bulunur.
  • Avustralya Aile Vizesi: Bir kısmı ülkede, bir kısmı ülke dışında bulunan aile bireylerini bir araya getiren vizedir. Aile vizesi aracılığıyla farklı ülkelerdeki evlatlıklar, ebeveynler, çocuklar, eşler ve yetim akrabalar Avusturalya’ya giriş yapabilir. Aile vizeleri, iş ortaklıklarını da kapsamı içine alır. Avusturalya’daki bir şirkette hissesi bulunanlar vize alarak ülkeye kolaylıkla giriş yapabilme hakkına sahiptir. Bakıma muhtaç durumdaki ülke vatandaşlarının akrabaları, bakıcı vizesi alarak ülkeye gelebilir ve yakınlarına bakabilir.
  • Avustralya Çalışma Vizesi: Farklı sektörlerdeki verimliliği artırmak için Avustralya tarafından ticari yetenek, üstün yetenek, küresel yetenek, nitelikli çalışan adayı, yatırımcı ve geçici çalışma vizeleri verilir. Ticarette büyük atılımlar gösteren, çalışmalarıyla bölgesel veya küresel boyutta dikkat çeken kişiler için kolaylık sağlanır. Eğitim vizesi alarak ülkeye gelip eğitimini tamamlayan öğrencilere iş bulma imkanı tanıyan mezun vizeleri oldukça faydalıdır.

Ülkedeki okulların birinden mezun olanlar, yaklaşık 18 aya kadar Avusturalya’da kalıp iş arayabilir. Ayrıca Hong Kong pasaportuna sahip öğrenciler için mezun vizesi 5 yıl geçerlidir.

  • Avustralya Mülteci Vizesi: Uzak Doğu ülkelerinde yaşanan güvenlik problemleri, Avustralya’ya birçok insanın iltica etmesine sebep olur. Arada uzun mesafe bulunmasına rağmen, iç savaştan kaçan birçok Suriyeli de sığınmak için Avusturalya’yı tercih eder. Geçici koruma vizesi, daimi koruma vizesi ve özel insani yardım vizesi bu kapsamdadır.
  • Diğer Avustralya Vizeleri: Yukarıdakiler dışında, Avustralya’ya giriş yapabilmek için gereken tüm vizeler bu kategoridedir. Ülkeye dışarıdan gelen yabancı ülke uçaklarındaki mürettebatlar, gemi mürettebatları ve Avustralya’da tedavi görmek isteyen hastaların tabi olduğu vizeler bu kapsamdadır. Görev amaçlı seyahat eden mürettebatlar vize ücreti ödemez.

Sosyal Medya

Sıkça Sorulan Sorular

Avustralya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Avustralya vizesi çeşitleri oldukça fazladır. Tatil, çalışma, akademik inceleme ve sığınma amacıyla gerçekleştirilen vize başvurularından hangisine ihtiyaç duyduğunuzu saptamalı ve buna göre işlem yapmaya başlamalısınız. Veriliş amaçlarına göre 6 ana grupta incelenen vizeler şöyledir:

Bize Mesaj Gönderin

Son Güncellemeler

Sorularınız için Vize Uzmanımız ile Hemen Görüşün

Tüm başvurularınıza ve sorularınıza hızlı cevap vermek için profesyonel kadromuzdan şimdi bilgi alabilirsiniz.

vizebasvuru dark logo

Vizebasvuru.com.tr online vize başvuru platformudur. Firmamız Kültür ve Turizm Bakanlığından A Grubu seyahat acentesi belgesine sahip, İzge Turizm ve Org. Tic. Ltd.Şti olarak hizmet vermektedir. Tüm profesyonel vize danışmanlık hizmetleri için bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

ofis iletişim bilgileri

Sosyal Medya & Bülten

Sektörden ve bizlerden son güncel haberleri almak için e-posta bültenimize kayıt olabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

ülkeler

© 2021 Vizebasvuru.com.tr – Tüm hakları saklıdır.