Hızlı Belçika Vizesi Başvuru İşlemleri

İster Turistik olsun dilerseniz iş seyahati amaçlı olsun, C tipi Belçika vize ile Belçika’ya 90 gün sınırı ile seyahat edilebilir. Uzman kadromuz ile Belçika seyahatlerinizde sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Belçika Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Belçika vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Belçika VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Belçika Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Belçika Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Belçika ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Belçika ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Belçika öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Belçika aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Belçika vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Belçika TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Belçika vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Belçika VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Belçika Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Belçika TURİSTİK VİZE

Belçika seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Belçika Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Belçika Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır 2023 ?

Belçika Hakkında Bilgiler

2023 Belçika vizesi başvurusu yapacak olan bir kişinin gideceği ülke Belçika Krallığı’dır. Belçika Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliğine üye olan bu ülke birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini bünyesinde barındırır. 30,528 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ülke yaklaşık 11,4 milyon nüfusa sahiptir. Belçika’da yaşayan Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve yaşayan Almanlar tarafında Almanca dilleri konuşulur. Belçika federal bir devlet yapısına sahip ülkedir. Belçika Flaman bölgesi, Valon bölgesi ve Brüksel Başkent bölgesinden meydana gelir. Belçika’nın dildeki çeşitliliği ve kültürel anlaşmazlığı yönetim sistemini de etkilemektedir.

Belçika Krallığı sınırları Atlas Okyanusu, Hollanda, Almanya, Fransa ve Lüksemburg ülkeleri ile çizilmiştir. Bahsedilen bu ülke ticari, tarım, kentleşme ve sanayi talepleri arasında denge kurmayı başarabilen nadir ülkelerdendir. Ülkede üretilen malların büyük bir kısmı diğer Amerika Birleşik ülkelerine yapılır. Belçika büyük bir ülke değildir. Bu yüzden herhangi bir yerden başka bir yere gitmek uzun sürmez, ulaşım oldukça kolay ve hızlı bir şekilde ilerler. Şehir içinde genellikle tren kullanılırken buna en iyi örnek verilen seçenekler metro ve tramvaydır.

Genellikle ülkeye ilk defa gelen bir kişi şehir içinde bisiklet kiralayarak her yeri gezebilir. Belçika ülkesinin kırsal bölgesi olarak adlandırılan Ardennes sık ormanlara sahip olup kumlu plajlara kadar birçok imkanı sunar. Ülkenin en önemli özelliği sağlık sektörünün gelişmiş olmasıdır.  Herhangi yaşanan bir durumda 112 aranarak ambulans polis itfaiye çağrılabilir. Belçika’nın içme suyu genellikle temizdir ve içilebilir durumdadır. UNESCO korumasında olup ve doğa alanları, tarihsel bölge ve mimari gibi gezilebilecek yerler çoktur.

Belçika Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin ilk olarak randevu almaları gerekir. Randevu almak isteyen biri Belçika Konsolosluğu, Belçika Büyükelçiliği ya da yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafından bu işlemi gerçekleştirebilir. Kısa süreli seyahat için yapılan Belçika vize başvurusu konsolosluklar tarafından yapılmaz. Seyahat edecek olan kısa süreli vize başvurusu için vize başvuru merkezleri tercih etmelidir. Uzun süren seyahatler yani D tipi olarak adlandırılan seyahatler için vize başvuruları direkt olarak Belçika Konsolosluğu’na veya Belçika Büyükelçiliği’ne yapılır. Randevu alma işlemi başarıyla gerçekleştikten sonra kişi gerekli evrakları hazırlamaya başlamalıdır. Evraklar hazırlandıktan sonra kişi randevu tarihinde ve saatinde hazır bulunmalıdır. Vize başvurusu esnasında evraklar eksik ise süreç ortalama vize çıkış tarihlerini aşabilir. Bu gibi aksaklıkların yaşanmaması için başvuruların en az 1 ay kala yapılması yetkililer tarafından önerilmektedir.

Belçika Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Vize talep formu Belçika Konsolosluğu tarafından hazırlanan www.belcikakonsoloslugu.com/belcika-vize-basvuru-formu adresinden bulunabilecek orjinal form olmalıdır. Belçika vize başvuru formu genellikle İngilizce doldurulan bir formdur. Bilgilerin eksiksiz ve dikkatli bir şekilde yazılmasına özen gösterilmelidir. Belçika Konsolosluğu web sitesinden online olarak doldurulur. Online vize başvuru formu doldurulduktan sonra, başvuru sahibine özel barkod ve referans numarası iletilir. Belçika Schengen vizesi başvuru işlemlerine kişiye verilen ve başvuru formunda yer alan barkod ile devam edilir. Diğer Schengen ülkelerinden farklı olmasının nedeni Belçika Konsolosluğu’nun başvuru formu hariç sonuç belgesi de talep etmesidir. Vize başvuru formları İngilizce haricinde Fransızca, Almanca ve Flamenkçe de doldurulabilir. Doldurulan online form ile birlikte mail ile istenen gerekli bilgilerin temin edilmesi gerekmektedir. Vize başvuru aşamasında akla takılan herhangi bir soruyu sormak için vize başvuru sürecinde danışma hizmetini tercih etmekte fayda vardır.

Belçika Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Belçika seyahatine çıkacak olan kişiler alacakları vizenin türüne göre başvuru yapmaktadır. Seyahat amacına göre bu vize türleri değişiklik gösterir. Evrakların hazırlanması için vize türünün doğru seçilmesi sürecin aksamaması için önemli olacaktır.

Belçika vize türleri şu şekildedir:

 • Kısa süreli Vize (C Tipi): Schengen vizesi de olarak bilinen bu C tipi vize ile Belçika ülkesine 90 gün sınırı ile seyahat edilebilir. Schengen vizesiolmayan kişilerin Belçika Schengen vizesine başvurması seyahat edebilmesi açısından gereklidir. Bu tip seyahatlerin başvuruları konsolosluklar tarafından değil, yetkili vize merkezleri tarafından yapılır.
 • İş ve Fuar ziyareti vizeleri: Belçika’da 180 gün kapsamında 90 gün kalış süreci ile iş görüşmesi ya da ticari anlaşmalar yapan, kongre veya iş toplantılarına katılacak kişilerin alması gereken vize türü olarak bilinir. Bu tip vizeye için başvuru yapılırken vize evrakları arasında Belçika’da karşılıklı iş yapılan firmadan gönderilen davet mektubu ve iş yerine ait adresin olması gerekir.
 • Aile, akraba ve arkadaş ziyareti: Ticari vizede de olduğu gibi bu vize türünde Belçika’da bulunan aile, akraba ya da arkadaştan davet mektubu evrakların arasında belirtilmelidir. Belçika’da konaklama süresi yine 90 gün ile sınırlı olur.
 • Kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım: Ülkede gerçekleşen spor etkinliklere ya da yarışmalara, kültürel organizasyonlara, seminer ve konferans gibi toplantılara katılacak olan kişilerin etkinlik belgeleri yanında bulunma koşulu ile bu vize türüne başvuru yapabilir.
 • Uzun süreli vize: Ulusal vize olarak isimlendirilen D tipi vize, Belçika’da kolej ya da üniversite gibi kurumlarda eğitim görecek olan kişiler için gerekli olan vize türüdür. D tipi vizeye aynı zamanda Belçika’da parasız staj yapmak isteyen kişilerin de başvuru yapması gerekir. Genel vize evraklarının dışında bu vize türünde istenilen başka ek evrak yoktur. Eğitim alınacak okulun davet mektubu, sponsor olacak kişilerin evrakları gibi bazı belgeler istenilen gerekli evrakların arasında yerini alır.
 • Transit vize: Belçika seyahati dışında Schengen ülkelerine dahil olmayan üçüncü bir ülkeye geçiş yapacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Kısa süreli vize türü olarak kabul edilen transit vize türü, aktarma yaparken kişinin pasaport kontrolünden geçmesine gerek kalmamaya yarar.

Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

Belçika vizesine başvuru yapmak için ödenmesi gereken vize resmi harcı bulunur. Bunun yanı sıra danışmanlık hizmeti de yine başvuru sırasında (fotokopi, fotoğraf, kurye, başvuru formu, kurye) ödenmesi gereken bir hizmettir. Şahıslar yapacakları seyahatin amacını net olarak belirtmeli ve seyahat amacına makul vize harç bedelini ödeyerek evraklar ile konsolosluk yetkililerine sunmalıdır. Vize harç ücreti bankaya yatırılır ve makbuz dosyanın içerisine yerleştirilir. Vize harç ücreti tek seferlik gerçekleştirilir. Eğer kişinin başvurusu reddedilirse tekrar başvuru yapıp tekrar para ödemesi gerekir. Belçika vize ücretleri, başvuru yapılacak olan vize türüne ve başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Ayrıca başvuruları büyük oranda kolaylaştıracak ek hizmetler de bulunur.

Belçika vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Hizmet bedeli olarak da 40 Euro alınır. 0-6 yaş arası vize harç ücreti 55 Euro olurken 6 yaşından küçük çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Belçika kısa süreli Schengen vizeleri uzun süreli D tipi vizelerden farklı tutulur. Belçika vizesi turistik, ticari, ziyaret ve kültürel vize için ücretlerde değişiklik uygulamaz. Sınırsız danışmanlık hizmeti, randevu alma, fotokopi işlemleri, risk analizi başvuru dosyasının tamamlanması, ofiste bulunan vize eksperi ile birebir görüşme sağlanması, karşılama ve başvuru yapılması ek ücret içeren hizmetlerdir.

Belçika vizesi alınırken yatırılan ücretin başvurunun iptal edilmesi ya da reddedilmesi durumunda kişiye iadesi olmaz. Vize ücretinin başka bir kişiye aktarılması ya da satılması mümkün olmaz. Her vize ücreti tek bir başvuru için ödenmektedir. Bu yüzden başvurunun reddedilmesi durumunda tekrar yapılacak başvuru için yine ödeme işlemi yapılır. Belçika vize ücretinin yatırılmasından sonra o para sadece Belçika vizesi almak için kullanılabilir. Her bir vize türü için ücretlerin değişim gösterdiği gibi zaman içerisinde de ücretlerde güncellenme yapılabilir. Vize ücretleri ödemesi randevu alınırken başvuru yapılan gün ve saatte gerekli yerlere ödenmesi gerekir.

Belçika Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Belçika vize başvurusu dilekçelerin İngilizce olmasına dikkat edilmelidir. Belçika Schengen vize başvurusundan sonra konsolosluk kişiden ek evrak ya da mülakat talep edebilir. Evrak talebi genellikle e-posta ya da telefon ile kişiye bildirilir. Eğer mülakat talep edilirse Belçika konsolosluk randevusu alınır ve mülakata kişinin bizzat kendisi gitmesi gerekir. Mülakatta çalışanlar seyahat planı ile ilgili aklına takılanları sorar. Bu yüzden kişi mülakata başvuru dosyası hakkında bilgi sahibi olarak gitmelidir.

Belçika Schengen ülkeleri arasında bulunduğu için Schengen vizesi almak seyahat işleri kolaylaştırır. Belçika Schengen vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenlere uyarak kolaylıkla Schengen vizesine sahip olunabilir. Schengen vizesini alabilmek için de bazı prosedürler vardır. Bu prosedürler arasında en önemlilerini gerekli belgeler oluşturur. Vize başvuru formu ve dilekçedeki bilgilerin tam ve eksiksiz olması çok önemlidir. Belçika Schengen vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler vize alım süresini hızlandırır. Schengen vizesi aldıktan sonra şartlar el verirse diğer tüm Schengen ülkelerini de ziyaret etme hakkı doğar. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve vize sürecinizin hızlanmasını isteyen kişiler firmamızla iletişim adreslerinden gerekli bilgiyi edinir.

Belçika’ya seyahatte sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bazı noktalara dikkat edilmelidir. Kurallara uyulduğu takdirde sorun olmadan işlemler gerçekleştirilir. Dikkat edilmesi gereken kuralların listesi şu şekildedir:

 • Belgelerin eksiksiz ve tam olması
 • Başvuru formunun doğru ve eksiksiz olması
 • Vize talep dilekçesinde gerekli bilgilere yer verilmesi
 • Belçika seyahatinizde finansal işlemleri nasıl yürüteceğinizi bildirmeniz
 • Ulaşım için gerekli bilgilerin sunulması
 • Konaklama bilgilerinin sunulması

Belçika Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Belçika vizesi için başvuru yapan kişi kurum tarafından istenen gerekli evrak ve formların başvuru merkezine teslimini sağlar. Teslim etmesinin ardından vize başvurusunun onaylanması ya da reddedilmesi kararı Belçika Büyükelçiliği’nde bulunan Konsolosluk departmanı tarafından verilir. Vize başvurusu ret alan başvuru sahibi ret kararına ait belgeyi itiraz hakkını kullanması ihtimalinden dolayı saklamalıdır. Bu ret durumu ilerleyen vize başvurularını etkileyebilir. Tekrar vize başvuru yapacak olan kişi vize ret nedenlerini dikkate alır ve öyle başvurur.

Belçika vize ret nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genellikle görülen nedenler arasında belgelerdeki hatalar, güvenlik açığı, bölge ve ülkeye girişlerin yasak olması, önceki vize başvuru retleri ve tekrar ülkeye geri dönüleceğine dair gösterilen belgenin yetersizliği bulunur. Evrakların reddedilmesi durumunda kişi dosyasını yeniden düzenleyerek itiraz etme hakkına sahip olur. Reddedilen belgeler geri alındıktan sonraki 28 gün içerisinde itiraz mektubu hazırlanarak itiraz işlemleri başlatılır. Bu itiraz mektubunun kişiye ait ıslak imza içermesi gerekir. Elektronik ortamda başvuru yapılır ve kuruma iletilir. Vize reddi gerçekleşmesinden sonra kişi herhangi bir geri ödeme hakkına sahip değildir.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vize onay süresi genellikle 3-15 gün arasında değişir. Bu sürelere ek olarak resmi tatil, dini bayram, festivaller, farklı etkinlikler denk geldiğinde başvuru döneminde uzama olabilir. Başvuru işlemleri sadece resmi mesai saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Tüm resmi tatil dönemlerine, festivallere, dini bayramlara dikkat edilerek başvuruların yapılması başvuru sürecinin aksamaması için önemlidir. Başvuruların değerlendirilme işleminden sonra, belirtilen dönemlerde sonuç hala çıkmamışsa başvuruya aracılık yapan firma ile görüşebilir ya da Belçika Konsolosluğu ile iletişime geçilebilir. Belçika vizesi sonuçlandırma işlemi konsolosluk tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Vize başvuru merkezleri bu konuda herhangi bir karar verme aşamasına dahil olmaz. Yapılan başvuruya ret kararı verilmesi durumunda karar temyize götürülebilir. Ancak bu durumda da vize başvurusu için ödenen ücretler kullanıcıya tekrar geri ödenmez. Başvuruların işleme alınması için vize başvuru merkezleri ile her durumda iletişimde bulunmak başvuru sürecinin hızlı ve olumlu olmasına katkı sağlamaktadır.

Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika’ya seyahat etmek için herkes vize çıkartması gerektiğini bilir. Ancak vize başvuru evraklarıyla ilgili, hangi vize türüne başvuru yapılması gerektiğini veya başvuru sürecinde neler yapılacağını bilmeyen kişiler olabilir. Vize türü seyahatin hangi amaçla yapılacağını niteleyen bir kavramdır. Vize almak isteyenler Belçika Konsolosluğu’na başvurabileceği gibi bu işlemler ile ilgilenen başvuru merkezleriyle de iletişime geçebilir. Belçika vize başvuruları da diğer ülkelerinki gibi online platformlardan randevu alınarak başlatılır.

Vize işlemleri ile ilgili tam olarak neler yapılacağını bilmiyorsanız veya uğraşacak vaktiniz yoksa sitemizde yer alan telefon ya da mail adresinden biz ulaşıp danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Sahip olduğumuz deneyimli kadromuz bünyesinde vize işlemlerinizin sorumluluğu bize ait olur ve tüm süreçle biz ilgileniriz. Başvuru süreci boyunca gelişen birtakım olaylar ve vize hakkında gerekli bilgilendirmeler danışmanlarımız ile size iletilir. Danışmanlık hizmeti alan kişilerin vize başvuru işlemleri sorunsuz ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği görülmüştür.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belçika’ya gitme amacı herkes tarafından değişiklik gösterebilir. Turistik amaçlı seyahat edecek olan kişiler, işsizler, iş verenler, öğrenciler ve herhangi bir meslek grubuna ait olan kişiler başvuru yapabilir. Ön başvuru işlemi online ortamda gerçekleşir. Ön başvuru işleminden sonra kişi e-posta adresini kontrol etmelidir. Çünkü seyahat türüne göre hazırlaması gereken evrakların listesi kişiye bildirilir.

Belçika vize evrakları şu şekildedir:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • Vize dilekçesi
 • Sponsor dilekçesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Öğrenci kimlik kartı ve okuldan alınan yazı
 • Seyahat izin belgesi
 • Konaklama ve uçuşa dair bilgiler
 • Banka hesap dökümü
 • Gelir belgeleri
 • İş verenler için şirket faaliyet belgesi
 • Maaş bordrosu (Sigortalı çalışan kişiler çalıştığı kurumdan kaşeli ve imzalı almalıdır)
 • SGK hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi (Sigortalı çalışanlar için)

Gerekli belgeler arasında pasaport verilirken pasaportun 10 yıldan fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Pasaportta 2 sayfa boş kalmalı ve seyahatten dönüldüğünde 3 aylık kullanımı daha durmalıdır. Vize başvuru formu tercih edilen İngilizce, Fransızca, Almanca ya da Flamenkçe dillerinden biri ile doldurulabilir. Sponsor dilekçesi kişinin seyahatine sponsor olacak kişilerin ispatlanması için istenen belgedir. Bu durum işsizler için geçerlidir. Seyahat sağlık sigortası tüm seyahat süresini kapsamalıdır. Banka hesabında yeterli para olup olmadığı kontrol edildiği için hesap dökümü temin edilir. Geliri olan kişilerin bunu belge ile ispatlamaları önemlidir. İş verenler şirketi ile ilgili faaliyet belgelerini başvuru esnasında sunmak zorundadır.

Ekibimiz

PROFESYONEL DANIŞMANLARIMIZ

Vizebasvuru.com.tr olarak müşterilerimize Belçika vizesi ve oturum işlemleri konusunda uzman danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Ekibimizdeki en yeni üyemiz en az 3 Yıldır bizimle çalışmaktadır. Profesyonel danışmanlık hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Belçika Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin ilk olarak randevu almaları gerekir. Randevu almak isteyen biri Belçika Konsolosluğu, Belçika Büyükelçiliği ya da yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafından bu işlemi gerçekleştirebilir. Kısa süreli seyahat için yapılan Belçika vize başvurusu konsolosluklar tarafından yapılmaz. Seyahat edecek olan kısa süreli vize başvurusu için vize başvuru merkezleri tercih etmelidir. Uzun süren seyahatler yani D tipi olarak adlandırılan seyahatler için vize başvuruları direkt olarak Belçika Konsolosluğu’na veya Belçika Büyükelçiliği’ne yapılır. Randevu alma işlemi başarıyla gerçekleştikten sonra kişi gerekli evrakları hazırlamaya başlamalıdır. Evraklar hazırlandıktan sonra kişi randevu tarihinde ve saatinde hazır bulunmalıdır. Vize başvurusu esnasında evraklar eksik ise süreç ortalama vize çıkış tarihlerini aşabilir. Bu gibi aksaklıkların yaşanmaması için başvuruların en az 1 ay kala yapılması yetkililer tarafından önerilmektedir.

Belçika Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Vize talep formu Belçika Konsolosluğu tarafından hazırlanan www.belcikakonsoloslugu.com/belcika-vize-basvuru-formu adresinden bulunabilecek orjinal form olmalıdır. Belçika vize başvuru formu genellikle İngilizce doldurulan bir formdur. Bilgilerin eksiksiz ve dikkatli bir şekilde yazılmasına özen gösterilmelidir. Belçika Konsolosluğu web sitesinden online olarak doldurulur. Online vize başvuru formu doldurulduktan sonra, başvuru sahibine özel barkod ve referans numarası iletilir. Belçika Schengen vizesi başvuru işlemlerine kişiye verilen ve başvuru formunda yer alan barkod ile devam edilir. Diğer Schengen ülkelerinden farklı olmasının nedeni Belçika Konsolosluğu’nun başvuru formu hariç sonuç belgesi de talep etmesidir. Vize başvuru formları İngilizce haricinde Fransızca, Almanca ve Flamenkçe de doldurulabilir. Doldurulan online form ile birlikte mail ile istenen gerekli bilgilerin temin edilmesi gerekmektedir. Vize başvuru aşamasında akla takılan herhangi bir soruyu sormak için vize başvuru sürecinde danışma hizmetini tercih etmekte fayda vardır.

Belçika Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Belçika seyahatine çıkacak olan kişiler alacakları vizenin türüne göre başvuru yapmaktadır. Seyahat amacına göre bu vize türleri değişiklik gösterir. Evrakların hazırlanması için vize türünün doğru seçilmesi sürecin aksamaması için önemli olacaktır.

Belçika vize türleri şu şekildedir:

 • Kısa süreli Vize (C Tipi): Schengen vizesi de olarak bilinen bu C tipi vize ile Belçika ülkesine 90 gün sınırı ile seyahat edilebilir. Schengen vizesiolmayan kişilerin Belçika Schengen vizesine başvurması seyahat edebilmesi açısından gereklidir. Bu tip seyahatlerin başvuruları konsolosluklar tarafından değil, yetkili vize merkezleri tarafından yapılır.
 • İş ve Fuar ziyareti vizeleri: Belçika’da 180 gün kapsamında 90 gün kalış süreci ile iş görüşmesi ya da ticari anlaşmalar yapan, kongre veya iş toplantılarına katılacak kişilerin alması gereken vize türü olarak bilinir. Bu tip vizeye için başvuru yapılırken vize evrakları arasında Belçika’da karşılıklı iş yapılan firmadan gönderilen davet mektubu ve iş yerine ait adresin olması gerekir.
 • Aile, akraba ve arkadaş ziyareti: Ticari vizede de olduğu gibi bu vize türünde Belçika’da bulunan aile, akraba ya da arkadaştan davet mektubu evrakların arasında belirtilmelidir. Belçika’da konaklama süresi yine 90 gün ile sınırlı olur.
 • Kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım: Ülkede gerçekleşen spor etkinliklere ya da yarışmalara, kültürel organizasyonlara, seminer ve konferans gibi toplantılara katılacak olan kişilerin etkinlik belgeleri yanında bulunma koşulu ile bu vize türüne başvuru yapabilir.
 • Uzun süreli vize: Ulusal vize olarak isimlendirilen D tipi vize, Belçika’da kolej ya da üniversite gibi kurumlarda eğitim görecek olan kişiler için gerekli olan vize türüdür. D tipi vizeye aynı zamanda Belçika’da parasız staj yapmak isteyen kişilerin de başvuru yapması gerekir. Genel vize evraklarının dışında bu vize türünde istenilen başka ek evrak yoktur. Eğitim alınacak okulun davet mektubu, sponsor olacak kişilerin evrakları gibi bazı belgeler istenilen gerekli evrakların arasında yerini alır.
 • Transit vize: Belçika seyahati dışında Schengen ülkelerine dahil olmayan üçüncü bir ülkeye geçiş yapacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Kısa süreli vize türü olarak kabul edilen transit vize türü, aktarma yaparken kişinin pasaport kontrolünden geçmesine gerek kalmamaya yarar.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belçika’ya gitme amacı herkes tarafından değişiklik gösterebilir. Turistik amaçlı seyahat edecek olan kişiler, işsizler, iş verenler, öğrenciler ve herhangi bir meslek grubuna ait olan kişiler başvuru yapabilir. Ön başvuru işlemi online ortamda gerçekleşir. Ön başvuru işleminden sonra kişi e-posta adresini kontrol etmelidir. Çünkü seyahat türüne göre hazırlaması gereken evrakların listesi kişiye bildirilir.

Belçika vize evrakları şu şekildedir:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • Vize dilekçesi
 • Sponsor dilekçesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Öğrenci kimlik kartı ve okuldan alınan yazı
 • Seyahat izin belgesi
 • Konaklama ve uçuşa dair bilgiler
 • Banka hesap dökümü
 • Gelir belgeleri
 • İş verenler için şirket faaliyet belgesi
 • Maaş bordrosu (Sigortalı çalışan kişiler çalıştığı kurumdan kaşeli ve imzalı almalıdır)
 • SGK hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi (Sigortalı çalışanlar için)

Gerekli belgeler arasında pasaport verilirken pasaportun 10 yıldan fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Pasaportta 2 sayfa boş kalmalı ve seyahatten dönüldüğünde 3 aylık kullanımı daha durmalıdır. Vize başvuru formu tercih edilen İngilizce, Fransızca, Almanca ya da Flamenkçe dillerinden biri ile doldurulabilir. Sponsor dilekçesi kişinin seyahatine sponsor olacak kişilerin ispatlanması için istenen belgedir. Bu durum işsizler için geçerlidir. Seyahat sağlık sigortası tüm seyahat süresini kapsamalıdır. Banka hesabında yeterli para olup olmadığı kontrol edildiği için hesap dökümü temin edilir. Geliri olan kişilerin bunu belge ile ispatlamaları önemlidir. İş verenler şirketi ile ilgili faaliyet belgelerini başvuru esnasında sunmak zorundadır.

Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

Belçika vizesine başvuru yapmak için ödenmesi gereken vize resmi harcı bulunur. Bunun yanı sıra danışmanlık hizmeti de yine başvuru sırasında (fotokopi, fotoğraf, kurye, başvuru formu, kurye) ödenmesi gereken bir hizmettir. Şahıslar yapacakları seyahatin amacını net olarak belirtmeli ve seyahat amacına makul vize harç bedelini ödeyerek evraklar ile konsolosluk yetkililerine sunmalıdır. Vize harç ücreti bankaya yatırılır ve makbuz dosyanın içerisine yerleştirilir. Vize harç ücreti tek seferlik gerçekleştirilir. Eğer kişinin başvurusu reddedilirse tekrar başvuru yapıp tekrar para ödemesi gerekir. Belçika vize ücretleri, başvuru yapılacak olan vize türüne ve başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Ayrıca başvuruları büyük oranda kolaylaştıracak ek hizmetler de bulunur.

Belçika vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Hizmet bedeli olarak da 40 Euro alınır. 0-6 yaş arası vize harç ücreti 55 Euro olurken 6 yaşından küçük çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Belçika kısa süreli Schengen vizeleri uzun süreli D tipi vizelerden farklı tutulur. Belçika vizesi turistik, ticari, ziyaret ve kültürel vize için ücretlerde değişiklik uygulamaz. Sınırsız danışmanlık hizmeti, randevu alma, fotokopi işlemleri, risk analizi başvuru dosyasının tamamlanması, ofiste bulunan vize eksperi ile birebir görüşme sağlanması, karşılama ve başvuru yapılması ek ücret içeren hizmetlerdir.

Belçika vizesi alınırken yatırılan ücretin başvurunun iptal edilmesi ya da reddedilmesi durumunda kişiye iadesi olmaz. Vize ücretinin başka bir kişiye aktarılması ya da satılması mümkün olmaz. Her vize ücreti tek bir başvuru için ödenmektedir. Bu yüzden başvurunun reddedilmesi durumunda tekrar yapılacak başvuru için yine ödeme işlemi yapılır. Belçika vize ücretinin yatırılmasından sonra o para sadece Belçika vizesi almak için kullanılabilir. Her bir vize türü için ücretlerin değişim gösterdiği gibi zaman içerisinde de ücretlerde güncellenme yapılabilir. Vize ücretleri ödemesi randevu alınırken başvuru yapılan gün ve saatte gerekli yerlere ödenmesi gerekir.

Belçika Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Belçika vize başvurusu dilekçelerin İngilizce olmasına dikkat edilmelidir. Belçika Schengen vize başvurusundan sonra konsolosluk kişiden ek evrak ya da mülakat talep edebilir. Evrak talebi genellikle e-posta ya da telefon ile kişiye bildirilir. Eğer mülakat talep edilirse Belçika konsolosluk randevusu alınır ve mülakata kişinin bizzat kendisi gitmesi gerekir. Mülakatta çalışanlar seyahat planı ile ilgili aklına takılanları sorar. Bu yüzden kişi mülakata başvuru dosyası hakkında bilgi sahibi olarak gitmelidir.

Belçika Schengen ülkeleri arasında bulunduğu için Schengen vizesi almak seyahat işleri kolaylaştırır. Belçika Schengen vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenlere uyarak kolaylıkla Schengen vizesine sahip olunabilir. Schengen vizesini alabilmek için de bazı prosedürler vardır. Bu prosedürler arasında en önemlilerini gerekli belgeler oluşturur. Vize başvuru formu ve dilekçedeki bilgilerin tam ve eksiksiz olması çok önemlidir. Belçika Schengen vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler vize alım süresini hızlandırır. Schengen vizesi aldıktan sonra şartlar el verirse diğer tüm Schengen ülkelerini de ziyaret etme hakkı doğar. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve vize sürecinizin hızlanmasını isteyen kişiler firmamızla iletişim adreslerinden gerekli bilgiyi edinir.

Belçika’ya seyahatte sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bazı noktalara dikkat edilmelidir. Kurallara uyulduğu takdirde sorun olmadan işlemler gerçekleştirilir. Dikkat edilmesi gereken kuralların listesi şu şekildedir:

 • Belgelerin eksiksiz ve tam olması
 • Başvuru formunun doğru ve eksiksiz olması
 • Vize talep dilekçesinde gerekli bilgilere yer verilmesi
 • Belçika seyahatinizde finansal işlemleri nasıl yürüteceğinizi bildirmeniz
 • Ulaşım için gerekli bilgilerin sunulması
 • Konaklama bilgilerinin sunulması

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vize onay süresi genellikle 3-15 gün arasında değişir. Bu sürelere ek olarak resmi tatil, dini bayram, festivaller, farklı etkinlikler denk geldiğinde başvuru döneminde uzama olabilir. Başvuru işlemleri sadece resmi mesai saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Tüm resmi tatil dönemlerine, festivallere, dini bayramlara dikkat edilerek başvuruların yapılması başvuru sürecinin aksamaması için önemlidir. Başvuruların değerlendirilme işleminden sonra, belirtilen dönemlerde sonuç hala çıkmamışsa başvuruya aracılık yapan firma ile görüşebilir ya da Belçika Konsolosluğu ile iletişime geçilebilir. Belçika vizesi sonuçlandırma işlemi konsolosluk tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Vize başvuru merkezleri bu konuda herhangi bir karar verme aşamasına dahil olmaz. Yapılan başvuruya ret kararı verilmesi durumunda karar temyize götürülebilir. Ancak bu durumda da vize başvurusu için ödenen ücretler kullanıcıya tekrar geri ödenmez. Başvuruların işleme alınması için vize başvuru merkezleri ile her durumda iletişimde bulunmak başvuru sürecinin hızlı ve olumlu olmasına katkı sağlamaktadır.

Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika’ya seyahat etmek için herkes vize çıkartması gerektiğini bilir. Ancak vize başvuru evraklarıyla ilgili, hangi vize türüne başvuru yapılması gerektiğini veya başvuru sürecinde neler yapılacağını bilmeyen kişiler olabilir. Vize türü seyahatin hangi amaçla yapılacağını niteleyen bir kavramdır. Vize almak isteyenler Belçika Konsolosluğu’na başvurabileceği gibi bu işlemler ile ilgilenen başvuru merkezleriyle de iletişime geçebilir. Belçika vize başvuruları da diğer ülkelerinki gibi online platformlardan randevu alınarak başlatılır.

Vize işlemleri ile ilgili tam olarak neler yapılacağını bilmiyorsanız veya uğraşacak vaktiniz yoksa sitemizde yer alan telefon ya da mail adresinden biz ulaşıp danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Sahip olduğumuz deneyimli kadromuz bünyesinde vize işlemlerinizin sorumluluğu bize ait olur ve tüm süreçle biz ilgileniriz. Başvuru süreci boyunca gelişen birtakım olaylar ve vize hakkında gerekli bilgilendirmeler danışmanlarımız ile size iletilir. Danışmanlık hizmeti alan kişilerin vize başvuru işlemleri sorunsuz ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği görülmüştür.