fbpx

Hızlı Bulgaristan Vizesi Başvuru İşlemleri

Bulgaristan ziyaretinizde gereken vizeye hızlıca başvuru yapabilirsiniz. Komşu ülke Bulgaristan vizesi evrakları ve başvuru koşulları hakkında uzman kadromuz sizlere hizmet vermektedir.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Bulgaristan Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Bulgaristan vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Bulgaristan VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Bulgaristan Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Bulgaristan Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Bulgaristan ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Bulgaristan ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Bulgaristan öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Bulgaristan aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Bulgaristan vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Bulgaristan TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Bulgaristan vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Bulgaristan VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Bulgaristan Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Bulgaristan TURİSTİK VİZE

Bulgaristan seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Bulgaristan Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Bulgaristan Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? Bulgaristan Vizesi Ücreti 2022

Bulgaristan Hakkında Bilgiler

Bulgaristan vizesi, Türkiye’ye komşu olan ve resmi adı Bulgaristan Cumhuriyeti olan ülkeye seyahat gerçekleştirmek için alınır. Balkanlar’da bulunan ülkenin doğusunda Kuzey Makedonya ve Sırbistan, kuzeyinde Romanya, doğusunda Karadeniz, güneyinde ise Yunanistan vardır. Güneydoğuda Türkiye ile çevrili olan Bulgaristan, yüzölçümüyle Avrupa’nın en büyük 16. ülkesidir. Parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkenin nüfusu 7 milyonun üzerindedir. Bağımsızlığını 1908 yılında kazanan Bulgaristan’ın para birimi Lev, dili ise Bulgarca’dır. En büyük şehri, aynı zamanda başkenti olan Sofya’dır. Filibe, Varna, Burgaz ve Rusçuk ise nüfus bakımından yoğun ve gelişmiş şehirleri arasındadır.

Bulgaristan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize başvurusu yapılırken hangi amaç için vize istendiğine karar verilmesi gerekir. Seyahat amaçlarına göre farklı vize kategorileri bulunur. Uygun kategori üzerinden başvuru yapılarak gerekli belgelerin temin edilmesi önem taşır. Belgeler temin edilemediği takdirde başvuru sürecinin uzaması ve ret kararı ile karşılaşılma ihtimali bulunur. Uzun süreli vizeler D tipi olarak adlandırılırken, kısa süreli Bulgaristan vizeleri C tipi olarak geçer. Aile ziyaretleri, ticari veya turistik sebepler C tipi vizeye dahildir. Uzun süreli kalış gerektiren durumlar ise D tipi vize kategorisinde değerlendirilir.

 

Türkiye’nin komşusu olan Bulgaristan’a kış ve yaz dönemlerinde sıklıkla seyahat edilir. Avrupa Birliği ülkelerinden olan Bulgaristan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için belirli vize prosedürleri uygular. Uygulanan politikalar, Türk vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türlerine bağlıdır. Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olanlar 6 aylık dönem içerisinde 90 gün boyunca vizesiz olarak Bulgaristan’a gidebilir. Hizmet(Gri), ve Diplomatik(Siyah) Pasaport hamilleri için 30 günlük süre boyunca vize almaya gerek yoktur. Umumi (Bordo) Pasaport sahiplerinin ise Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirmeleri için vize almaları zorunludur.

 

Bulgaristan vize randevusunun alınması C ve D tipi vizelerde farklı olarak işler. C tipi vizelerde başvuran kişinin şahsen kurumlara gitmesine gerek yoktur. Vize başvuru işlemleri, başvuru sahibi adına acenteler tarafından yürütülebilir. D tipi uzun süreli vizelerde ise başvuru sahibini şahsi olarak müracaat etmesi gerekir. Her iki vize kategorisinde de evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi önemlidir. Bu anlamda başvuran kişilerin profesyonel destek alarak evrak temini ve süreç yönetimini gerçekleştirmesi tavsiye edilir.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Bulgaristan vize başvuru formu Bulgaristan Konsolosluğu resmi sitesinden temin edilebilir. www.bulgaristankonsoloslugu.com bağlantısız üzerinden başvuru formunu edinmek mümkündür. Bulgaristan Vize Başvuru Formu, evrakların arasında muhakkak bulunmalı ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Konsolosluk, form sayesinde başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi edinebilir.

 

Başvuru formu, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından resmi olarak hazırlanır. Üzerinde oynama yapılan ve değiştirilen belgelerin kabul edilmesi mümkün değildir. Başvuru formu doldurulurken mutlaka doğru ve geçerliliği bulunan bilgiler girilmelidir. Teslim edilecek olan evraklarla veya kişinin genel durumuyla alakasız olan formlar değerlendirmeye tabi değildir. Bulgaristan vizesi için gerekli form ve diğer belgelerin profesyonel kişilerden yardım alınarak tamamlanması önerilir.

Bulgaristan Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirmek için vize başvurusu yapacakların hangi kategoriye dahil olduklarını bilmeleri gerekir. Bulgaristan vize çeşitlerini genel olarak 2 başlık altında incelemek mümkündür. 90 günden daha az süreli vizeler, kısa süreli C tipi vizelerdir. 90 günü aşacak olanlar ise D tipi uzun süreli vize kategorisinde değerlendirilir. Vizeler, seyahat amaçlarına göre kendi içerisinde alt gruplara ayrılır. Başvuru gerçekleştirmeden önce hangi tip vizeden başvurulacağının belirlenmesi ve evrakların ona göre temin edilmesi gerekir.

 

Bulgaristan vize türleri şunlardır:

 

 • Ticari Vize: Türkiye’de şirket sahibi olan ve Bulgaristan’da ticari faaliyet yürütecek olan kişilere verilen vizedir.
 • Turistik Vize: Bulgaristan’da 90 günden kısa bir süre için gezi ve turistik amaçlı seyahat edenlerin alması gereken vizedir.
 • Aile Ziyareti Vizesi: Bulgaristan’daki aile, arkadaş ve akrabalarını ziyaret edecek olan kişilerin alması gereken vizedir. Bulgaristan’da bulunan kişiden davet mektubu alınması ve başvuru belgeleri arasına koyulması gerekir.
 • Transit Vize: Yabancı ülke vatandaşlarının kısa süreliğine Bulgaristan’dan geçmesine izin veren vize türüdür. Asıl gidilmek istenen hedef ülkeye ait belgelerin sunulması gerekir.
 • D Tipi Uzun Süreli Vize: Yabancı uyruklu kişilerin Bulgaristan’da oturum izni alabilmesine olanak tanıyan vizedir. 90 günden daha uzun süre boyunca Bulgaristan’da bulunmak isteyenlere verilir. D tipi vizeye sahip olan kişiler, Bulgaristan’a çoklu giriş çıkış hakkına sahip olabilir. 180 gün içerisinde 90 günü aşacak olan Bulgaristan ziyaretleri için D tipi uzun süreli vize başvurusunda bulunulması gerekir.

 

Bulgaristan D tipi uzun süreli vizeye başvuruda bulunabilecek kişiler ise şu şekilde sıralanır:

 

 • 90 günden uzun sürecek eğitim programı kapsamında Bulgaristan’a gidenler,
 • Bulgaristan vatandaşıyla evli olanlar,
 • Türkiye’de firmaya bağlı olarak çalışan ve 90 günden uzun süre Bulgaristan’a iş için gidecekler,
 • Bulgaristan’dan göç eden ve vatandaşlık hakkını yitirmiş olanlar,
 • Bulgaristan’da şirketi olan ve minimum 10 çalışana sahip olanlar.

Bulgaristan Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücreti 60 Euro olarak belirlenmiştir. Vize harç tutarları, vatandaşı olunan ülkeye göre farklılık gösterir. Kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularında ücretlendirme farkları olabilir. 0-12 yaş arasındaki çocuklar ise Bulgaristan vizesi için harç ücretlerinden muaftır. Seyahat sağlık sigortası veya kargolama hizmetleri için ödenen bedeller harç ücretinin dışında kalır. Vize başvurularının değerlendirmeye alınabilmesi için belirlenen tutarın Bulgaristan Konsolosluğu hesabına yatırılması gerekir.

 

Kısa süreli vize başvurularında başvuran kişi 12 yaşın altında ise vize ücreti bulunmamakla beraber yalnızca ekstra hizmetler dahil edilir. Bulgaristan vize ücretleriyle alakalı olarak bazı ülkelerin vatandaşlarıyla ilgili muafiyetler söz konusudur. Türkiye’de oturma iznine sahip olan, çipli pasaportla seyahat eden Sırbistan ve Makedonya vatandaşları, harç ücreti ödemek zorunda değildir.  Türkiye’de ikamet eden Ukrayna, Karadağ, Moldova, Rusya gibi ülkelerin vatandaşları için ise vize ücreti 35 Euro olarak belirlenmiştir.

 

Vize başvurularından ret kararı alınması halinde ücretin geri iade edilmesi söz konusu değildir. Tüm işlemlerin yeniden başlatılarak aynı sıralamada yürütülmesi gerekir. Profesyonel anlamda vize danışmanlık hizmeti almak isteyenler için danışmanlık ücretleri bulunur. D tipi vize başvurusu için ücretlendirmelerde farklılık olabilir. Başvuru nedenine ve seyahat etme amacına bağlı olarak farklı ücretler ödenebilir. Vize ücretlerini yatırmayanların başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Bulgaristan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bulgaristan vize başvuru sürecinde başvuru evraklarının hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Form ve diğer teslim edilmesi gereken evrakların birbirleriyle tutarlı olması önem taşır. Belgelerin tam olarak teslim edilmesi vizenin kabul edilmesi için %100 geçerli bir sebep değildir. Belirli konulara dikkat edilerek başvuru süreci sorunsuz şekilde atlatılabilir. Buna rağmen çeşitli sebeplerden dolayı vizelerin reddedilme durumu Bulgaristan Konsolosluğu’nun insiyatifindedir. Vize kabul edildikten sonra Bulgaristan’a girişlerde kontrol sürecinde polisler tarafından herhangi bir durumun tespitinde sınır dışı edilebilmek mümkündür. Bulgaristan vize başvuru sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır:

 

 • D tipi vize ile ülkeye giriş yapacak olanların Bulgaristan’dan oturma izni almaları gerekir. Oturma izni için yapılan başvurular yaklaşık 5 iş günü içerisinde sonuçlanır.

 

 • Turistik ve gezi amaçlı olarak yapılacak Bulgaristan seyahatleri için vizeler genellikle 15 günlük olarak çıkar. Ticari veya ziyaret amacıyla alınan vizelerin süresi daha uzun olabilir.

 

 • Bulgaristan’da şirket kurmak amacıyla vize almak isteyenlerin D tipi vize kategorisinden başvurmaları gerekir.

 

 • Bulgaristan vize sürecinde başvuru sahibinin parmak izi vermesine gerek yoktur.

 

 • Bulgaristan vize başvuruları esnasında kişinin konsoloslukta şahsen bulunma gibi bir zorunluluğu yoktur. Aracı kurumlar tarafından vize işlemlerinin tamamlanması mümkündür.

 

 • Bulgaristan vize harçlarının doğru hesaba yatırıldığından emin olunmalıdır. Vize tiplerine göre ödenecek ücretlerde farklılıklar olabilir. Kişisel olarak gerçekleştirilecek başvurularda ücretin nereye yatırıldığına dikkat edilmesi gerekir.

 

 • Bulgaristan vizesi başvuru talebi reddedildiği takdirde ödenen vize ücretinin iade edilmesi söz konusu değildir.

 

 • Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine geçiş mümkün değildir. Bulgaristan her ne kadar AB ülkelerinden olsa da turist vizesi alınarak diğer ülkelere geçiş yapılamaz. Çok girişli Bulgaristan vizesi ile gidilebilecek ülkeler arasında Karadağ, Hırvatistan ve Romanya bulunur.

 

 • Bulgaristan vize başvuruları, doğrudan Konsolosluğa yapılmamakla beraber yetki verilen kurumlar üzerinden işlemler ilerletilir.

 

 • Evraklar tamam olmasına rağmen gerekli görülen durumlarda başvuru sahibi mülakat amacıyla çağrılabilir.

 

 • Başvuru yapılacak zamanların tatil veya özel zamanlara denk gelmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde vize işlemleri aksayabileceğinden zaman kayıpları yaşanır.

Bulgaristan Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Bulgaristan vizesi için ret kararı farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Bulgaristan Konsolosluğu, her başvuruyu ayrı ayrı ve detaylı şekilde değerlendirir. Vize başvuruların onaylanıp onaylanması tamamen Türkiye’de hizmet veren Bulgaristan Konsoloslukları’nın insiyatifinde olan bir durumdur. Vize alım sürecinde destek olan kurumların kararı etkileme yetkisi yoktur. C tipi ve D tipi vizelerde olumsuz yanıt almak karşılaşılan durumlardandır. Vize türlerine bağlı olarak başvuruların reddedilme sebeplerinde farklılıklar olabilir.

 

Bulgaristan vize ret nedenleri şunlardır:

 

 • Vize başvurusunda sahte evraklarla işlem yapmak ve yalan beyanlarda bulunmak,
 • Bulgaristan’da yapılan geçmiş seyahatlerde vize süresinin ihlal edilmesi, sınır giriş ihlali ve ülke giriş çıkışlarında yaşanan olumsuzluklar,
 • Bulgaristan’a yapılacak seyahat amacının inandırıcı bulunmaması,
 • Schengen ülkelerinden herhangi birine giriş yasağı olması,
 • Daha önce yurt dışı seyahat geçmişinin olmaması,
 • Mesleki durumu kanıtlayan belgelerin sunulamaması,
 • Maddi durumu gösteren evrakların beyan edilememesi,
 • Bulgaristan’a gidildiği zaman geri dönülmeyeceğinin düşünülmesi,
 • Bulgaristan sınırlarında kaçakçılık, terör, uyuşturucu vb. suçlar işlemek,
 • Bulgaristan’da veya Bulgaristan’ı temsil eden konsolosluk vb. yerlerde Bulgaristan Devleti’ne hakarette bulunmak,
 • Konsolosluk tarafından ekstra talep edilen evrakların teslim edilmemesi,
 • Başvuru dosyasında bulunan konaklama rezervasyonlarının geçersiz olması,
 • Ziyaret veya ticari vizelerde Bulgaristan’dan gelen davet mektubunun sunulmaması,
 • Transit vizelerde asıl seyahat edilecek olan ülkeye dair konaklama, ulaşım vb. evrakların eksik olması,
 • Bulgaristan’dan davet alınan kişi ile başvuran arasındaki bağın inandırıcı bulunmaması,
 • D tipi oturum vizelerinde ikamet edilecek olan adresin teyit edilememesi,
 • Vize başvuru evraklarının genelinde eksiklik ve tutarsızlık tespit edilmesi.

 

Bulgaristan vize ret sebepleri, pek çok farklı durumdan kaynaklanıyor olabilir. Vize evraklarını eksiksiz olarak sunarak başvuru yapmak, sonucun olumlu olacağı anlamını taşımaz. Bulgaristan, vize başvurularını kabul ederken pek çok farklı kriteri göz önünde bulundurur. Kişinin geçmişi, maddi durumu vb. farklı etkenlerden dolayı vizenin reddedilmesi mümkündür. Bulgaristan vize başvuruları, genel anlamda evrak hazırlamaktan ibaret değildir. Kişilerin sağlaması gereken bazı şartlar ve kriterler bulunur. Standartlara uygun olduğu tespit edilen kişiler, Bulgaristan vizesi alabilir.

 

Vize ret mektubu, gerekçesiyle beraber başvuru sahibine ulaştırılır. Bulgaristan vizesi ret mektubunun kişinin kendisi tarafından imza karşılığında alınması gerekir. Mektup teslim alındıktan 14 gün içerisinde itiraz yapma hakkı vardır. Vize reddine itirazın sonuçlanması, belirli durumlardan kaynaklı olarak uzun zaman alabilir. Bu nedenle hangi durumun eksikliğinden dolayı ret gerçekleştiyse onun düzeltilerek yeniden başvuru yapılması önerilir. Vize reddedildikten sonra yapılacak olan yeni başvuru için yine harç ücretinin ödenmesi gerekir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi onay süresi kısa süreli vizelerde ortalama olarak 5 iş günü içerisindedir. Konsolosluk yoğunluklarına bağlı olarak 3-7 iş günü arasında sonuçlanması mümkündür. Belgelerde herhangi bir eksik tespit edilmediği takdirde başvurular kısa süre içerisinde sonuçlanır. D tipi ulusal vizeler, farklı prosedürleri içermesinden dolayı daha uzun sürelerde sonuçlanabilir. Aksaklık yaşanmaması adına vize başvuru işlemlerinin en az 15 gün öncesinden başlatılması önemlidir.

 

Bulgaristan Konsolosluğu resmi tatil günleri veya güncel durumlardan kaynaklı olarak hizmet vermeme durumlarında vize süreci otomatik olarak aksar. Aksaklıklarla karşılaşmamak adına tatil günleri göz önüne alınarak süreç planlaması yapılmalıdır. Belgelerin hatalı ve eksik yollanması halinde başvurular reddedilir. Başvuru ret kararından sonra yeniden başvuru yapma süreci devreye girdiğinden ekstra sürelerle karşılaşmak mümkün olabilir.

Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan vize işlemleriniz konusunda uzman desteği alabileceğiniz firmamız, aklınızdaki soru işaretlerini giderek sizlere yardımcı olur. Bulgaristan vizesi başvuru sürecinizi alanında uzman ve deneyim sahibi çalışanlarımız ile yürütebilirsiniz. Evrakları hazırlama aşamanızda ihtiyacınız olan desteği ve bilgilendirmeyi sunacak olan profesyonel kadromuzla vize işlemlerinizi halledebilirsiniz. Sitemizde bulunan telefon numarası veya forum bölümü üzerinden bizlerle irtibata geçebilir, Bulgaristan vizesi almak için takip etmeniz gereken adımları detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan vizesi için gereken evraklar, başvuru zamanından önce temin edilerek eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. İstenen dokümanların türleri ve çeşitleri başvurulan vizeye bağlı olarak değişir. Evrak toparlama süreçlerinin kontrol altında olması önemlidir. Başvurduktan sonra belgelerde hata olması veya eksik sunulması hallerinde ret kararı çıkar. Vize işlemleri için gereken ortak belgeler olmakla beraber vize çeşitlerine göre değişken evraklar talep edilebilir.

 

Bulgaristan vize evrakları şunlardır:

 • En az 1 yıl boyunca geçerlilik süresi bulunan pasaport,
 • Başvuru sahibinin geçmiş vizelerinin fotokopileri,
 • 35×45 mm ebatlarında arkası beyaz fonlu biyometrik fotoğraf,
 • Doğru bilgilerle ve eksiksiz doldurulan vize başvuru formu,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Gidiş dönüş uçak biletleri ve konaklamayı destekleyen dokümanlar,
 • Schengen bölgesi için 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası,
 • Seyahat boyunca masrafların karşılanabileceğini gösteren 3 aylık banka hesap dökümleri,
 • Aile ziyaretleri için Bulgaristan’a gidecek olanların yakınlarından gelen davetiye belgesi,
 • İş sebebiyle seyahat etmek isteyenlerin iş planlamalarını gösteren dokümanlar.

 

Bulgaristan vize evrakları başvuran kişinin durumuna ve vize çeşidine göre şekillenebilir. Mesleki durumlara bağlı olarak ekonomik durumu kanıtlayan birtakım mesleki evrakların sunulması istenebilir. Bulgaristan vizesi için istenen ve mesleki durumu kanıtlayan evraklar şunlardır:

 

 • Öğrenciler için e-devlet veya okul üzerinden alınacak olan öğrenci belgesi,
 • Reşit olmayanlar için noterden tasdik edilen muvafakat name belgesi,
 • Şirket çalışanları için son aya ait maaş bordrosu ve çalışma belgesi,
 • Emekliler için emeklilik kartı fotokopisi ve emeklilik durumunu kanıtlayan dokümanlar.

 

Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne bağlı bir ülke olsa da kendi özel vize prosedürlerini uygular. Yabancı ülkelerden gelenlerin giriş yapabilmek için bu koşullara uyması gerekir. Schengen vizesi ile Bulgaristan için alınan vize aynı değildir. Bulgaristan vize türlerine bağlı olarak internet üzerinden başvuru yapılabileceği gibi doğrudan konsolosluğa giderek başvuruda bulunmak mümkündür.

Ekibimiz

PROFESYONEL DANIŞMANLARIMIZ

Vizebasvuru.com.tr olarak müşterilerimize Bulgaristan vizesi ve oturum işlemleri konusunda uzman danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Ekibimizdeki en yeni üyemiz en az 3 Yıldır bizimle çalışmaktadır. Profesyonel danışmanlık hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bulgaristan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize başvurusu yapılırken hangi amaç için vize istendiğine karar verilmesi gerekir. Seyahat amaçlarına göre farklı vize kategorileri bulunur. Uygun kategori üzerinden başvuru yapılarak gerekli belgelerin temin edilmesi önem taşır. Belgeler temin edilemediği takdirde başvuru sürecinin uzaması ve ret kararı ile karşılaşılma ihtimali bulunur. Uzun süreli vizeler D tipi olarak adlandırılırken, kısa süreli Bulgaristan vizeleri C tipi olarak geçer. Aile ziyaretleri, ticari veya turistik sebepler C tipi vizeye dahildir. Uzun süreli kalış gerektiren durumlar ise D tipi vize kategorisinde değerlendirilir.

 

Türkiye’nin komşusu olan Bulgaristan’a kış ve yaz dönemlerinde sıklıkla seyahat edilir. Avrupa Birliği ülkelerinden olan Bulgaristan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için belirli vize prosedürleri uygular. Uygulanan politikalar, Türk vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türlerine bağlıdır. Hususi (Yeşil) pasaport sahibi olanlar 6 aylık dönem içerisinde 90 gün boyunca vizesiz olarak Bulgaristan’a gidebilir. Hizmet(Gri), ve Diplomatik(Siyah) Pasaport hamilleri için 30 günlük süre boyunca vize almaya gerek yoktur. Umumi (Bordo) Pasaport sahiplerinin ise Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirmeleri için vize almaları zorunludur.

 

Bulgaristan vize randevusunun alınması C ve D tipi vizelerde farklı olarak işler. C tipi vizelerde başvuran kişinin şahsen kurumlara gitmesine gerek yoktur. Vize başvuru işlemleri, başvuru sahibi adına acenteler tarafından yürütülebilir. D tipi uzun süreli vizelerde ise başvuru sahibini şahsi olarak müracaat etmesi gerekir. Her iki vize kategorisinde de evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi önemlidir. Bu anlamda başvuran kişilerin profesyonel destek alarak evrak temini ve süreç yönetimini gerçekleştirmesi tavsiye edilir.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Bulgaristan vize başvuru formu Bulgaristan Konsolosluğu resmi sitesinden temin edilebilir. www.bulgaristankonsoloslugu.com bağlantısız üzerinden başvuru formunu edinmek mümkündür. Bulgaristan Vize Başvuru Formu, evrakların arasında muhakkak bulunmalı ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Konsolosluk, form sayesinde başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi edinebilir.

 

Başvuru formu, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından resmi olarak hazırlanır. Üzerinde oynama yapılan ve değiştirilen belgelerin kabul edilmesi mümkün değildir. Başvuru formu doldurulurken mutlaka doğru ve geçerliliği bulunan bilgiler girilmelidir. Teslim edilecek olan evraklarla veya kişinin genel durumuyla alakasız olan formlar değerlendirmeye tabi değildir. Bulgaristan vizesi için gerekli form ve diğer belgelerin profesyonel kişilerden yardım alınarak tamamlanması önerilir.

Bulgaristan Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirmek için vize başvurusu yapacakların hangi kategoriye dahil olduklarını bilmeleri gerekir. Bulgaristan vize çeşitlerini genel olarak 2 başlık altında incelemek mümkündür. 90 günden daha az süreli vizeler, kısa süreli C tipi vizelerdir. 90 günü aşacak olanlar ise D tipi uzun süreli vize kategorisinde değerlendirilir. Vizeler, seyahat amaçlarına göre kendi içerisinde alt gruplara ayrılır. Başvuru gerçekleştirmeden önce hangi tip vizeden başvurulacağının belirlenmesi ve evrakların ona göre temin edilmesi gerekir.

 

Bulgaristan vize türleri şunlardır:

 

 • Ticari Vize: Türkiye’de şirket sahibi olan ve Bulgaristan’da ticari faaliyet yürütecek olan kişilere verilen vizedir.
 • Turistik Vize: Bulgaristan’da 90 günden kısa bir süre için gezi ve turistik amaçlı seyahat edenlerin alması gereken vizedir.
 • Aile Ziyareti Vizesi: Bulgaristan’daki aile, arkadaş ve akrabalarını ziyaret edecek olan kişilerin alması gereken vizedir. Bulgaristan’da bulunan kişiden davet mektubu alınması ve başvuru belgeleri arasına koyulması gerekir.
 • Transit Vize: Yabancı ülke vatandaşlarının kısa süreliğine Bulgaristan’dan geçmesine izin veren vize türüdür. Asıl gidilmek istenen hedef ülkeye ait belgelerin sunulması gerekir.
 • D Tipi Uzun Süreli Vize: Yabancı uyruklu kişilerin Bulgaristan’da oturum izni alabilmesine olanak tanıyan vizedir. 90 günden daha uzun süre boyunca Bulgaristan’da bulunmak isteyenlere verilir. D tipi vizeye sahip olan kişiler, Bulgaristan’a çoklu giriş çıkış hakkına sahip olabilir. 180 gün içerisinde 90 günü aşacak olan Bulgaristan ziyaretleri için D tipi uzun süreli vize başvurusunda bulunulması gerekir.

 

Bulgaristan D tipi uzun süreli vizeye başvuruda bulunabilecek kişiler ise şu şekilde sıralanır:

 

 • 90 günden uzun sürecek eğitim programı kapsamında Bulgaristan’a gidenler,
 • Bulgaristan vatandaşıyla evli olanlar,
 • Türkiye’de firmaya bağlı olarak çalışan ve 90 günden uzun süre Bulgaristan’a iş için gidecekler,
 • Bulgaristan’dan göç eden ve vatandaşlık hakkını yitirmiş olanlar,
 • Bulgaristan’da şirketi olan ve minimum 10 çalışana sahip olanlar.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan vizesi için gereken evraklar, başvuru zamanından önce temin edilerek eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. İstenen dokümanların türleri ve çeşitleri başvurulan vizeye bağlı olarak değişir. Evrak toparlama süreçlerinin kontrol altında olması önemlidir. Başvurduktan sonra belgelerde hata olması veya eksik sunulması hallerinde ret kararı çıkar. Vize işlemleri için gereken ortak belgeler olmakla beraber vize çeşitlerine göre değişken evraklar talep edilebilir.

 

Bulgaristan vize evrakları şunlardır:

 • En az 1 yıl boyunca geçerlilik süresi bulunan pasaport,
 • Başvuru sahibinin geçmiş vizelerinin fotokopileri,
 • 35×45 mm ebatlarında arkası beyaz fonlu biyometrik fotoğraf,
 • Doğru bilgilerle ve eksiksiz doldurulan vize başvuru formu,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Gidiş dönüş uçak biletleri ve konaklamayı destekleyen dokümanlar,
 • Schengen bölgesi için 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası,
 • Seyahat boyunca masrafların karşılanabileceğini gösteren 3 aylık banka hesap dökümleri,
 • Aile ziyaretleri için Bulgaristan’a gidecek olanların yakınlarından gelen davetiye belgesi,
 • İş sebebiyle seyahat etmek isteyenlerin iş planlamalarını gösteren dokümanlar.

 

Bulgaristan vize evrakları başvuran kişinin durumuna ve vize çeşidine göre şekillenebilir. Mesleki durumlara bağlı olarak ekonomik durumu kanıtlayan birtakım mesleki evrakların sunulması istenebilir. Bulgaristan vizesi için istenen ve mesleki durumu kanıtlayan evraklar şunlardır:

 

 • Öğrenciler için e-devlet veya okul üzerinden alınacak olan öğrenci belgesi,
 • Reşit olmayanlar için noterden tasdik edilen muvafakat name belgesi,
 • Şirket çalışanları için son aya ait maaş bordrosu ve çalışma belgesi,
 • Emekliler için emeklilik kartı fotokopisi ve emeklilik durumunu kanıtlayan dokümanlar.

 

Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne bağlı bir ülke olsa da kendi özel vize prosedürlerini uygular. Yabancı ülkelerden gelenlerin giriş yapabilmek için bu koşullara uyması gerekir. Schengen vizesi ile Bulgaristan için alınan vize aynı değildir. Bulgaristan vize türlerine bağlı olarak internet üzerinden başvuru yapılabileceği gibi doğrudan konsolosluğa giderek başvuruda bulunmak mümkündür.

Bulgaristan Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücreti 60 Euro olarak belirlenmiştir. Vize harç tutarları, vatandaşı olunan ülkeye göre farklılık gösterir. Kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularında ücretlendirme farkları olabilir. 0-12 yaş arasındaki çocuklar ise Bulgaristan vizesi için harç ücretlerinden muaftır. Seyahat sağlık sigortası veya kargolama hizmetleri için ödenen bedeller harç ücretinin dışında kalır. Vize başvurularının değerlendirmeye alınabilmesi için belirlenen tutarın Bulgaristan Konsolosluğu hesabına yatırılması gerekir.

 

Kısa süreli vize başvurularında başvuran kişi 12 yaşın altında ise vize ücreti bulunmamakla beraber yalnızca ekstra hizmetler dahil edilir. Bulgaristan vize ücretleriyle alakalı olarak bazı ülkelerin vatandaşlarıyla ilgili muafiyetler söz konusudur. Türkiye’de oturma iznine sahip olan, çipli pasaportla seyahat eden Sırbistan ve Makedonya vatandaşları, harç ücreti ödemek zorunda değildir.  Türkiye’de ikamet eden Ukrayna, Karadağ, Moldova, Rusya gibi ülkelerin vatandaşları için ise vize ücreti 35 Euro olarak belirlenmiştir.

 

Vize başvurularından ret kararı alınması halinde ücretin geri iade edilmesi söz konusu değildir. Tüm işlemlerin yeniden başlatılarak aynı sıralamada yürütülmesi gerekir. Profesyonel anlamda vize danışmanlık hizmeti almak isteyenler için danışmanlık ücretleri bulunur. D tipi vize başvurusu için ücretlendirmelerde farklılık olabilir. Başvuru nedenine ve seyahat etme amacına bağlı olarak farklı ücretler ödenebilir. Vize ücretlerini yatırmayanların başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Bulgaristan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bulgaristan vize başvuru sürecinde başvuru evraklarının hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Form ve diğer teslim edilmesi gereken evrakların birbirleriyle tutarlı olması önem taşır. Belgelerin tam olarak teslim edilmesi vizenin kabul edilmesi için %100 geçerli bir sebep değildir. Belirli konulara dikkat edilerek başvuru süreci sorunsuz şekilde atlatılabilir. Buna rağmen çeşitli sebeplerden dolayı vizelerin reddedilme durumu Bulgaristan Konsolosluğu’nun insiyatifindedir. Vize kabul edildikten sonra Bulgaristan’a girişlerde kontrol sürecinde polisler tarafından herhangi bir durumun tespitinde sınır dışı edilebilmek mümkündür. Bulgaristan vize başvuru sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır:

 

 • D tipi vize ile ülkeye giriş yapacak olanların Bulgaristan’dan oturma izni almaları gerekir. Oturma izni için yapılan başvurular yaklaşık 5 iş günü içerisinde sonuçlanır.

 

 • Turistik ve gezi amaçlı olarak yapılacak Bulgaristan seyahatleri için vizeler genellikle 15 günlük olarak çıkar. Ticari veya ziyaret amacıyla alınan vizelerin süresi daha uzun olabilir.

 

 • Bulgaristan’da şirket kurmak amacıyla vize almak isteyenlerin D tipi vize kategorisinden başvurmaları gerekir.

 

 • Bulgaristan vize sürecinde başvuru sahibinin parmak izi vermesine gerek yoktur.

 

 • Bulgaristan vize başvuruları esnasında kişinin konsoloslukta şahsen bulunma gibi bir zorunluluğu yoktur. Aracı kurumlar tarafından vize işlemlerinin tamamlanması mümkündür.

 

 • Bulgaristan vize harçlarının doğru hesaba yatırıldığından emin olunmalıdır. Vize tiplerine göre ödenecek ücretlerde farklılıklar olabilir. Kişisel olarak gerçekleştirilecek başvurularda ücretin nereye yatırıldığına dikkat edilmesi gerekir.

 

 • Bulgaristan vizesi başvuru talebi reddedildiği takdirde ödenen vize ücretinin iade edilmesi söz konusu değildir.

 

 • Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine geçiş mümkün değildir. Bulgaristan her ne kadar AB ülkelerinden olsa da turist vizesi alınarak diğer ülkelere geçiş yapılamaz. Çok girişli Bulgaristan vizesi ile gidilebilecek ülkeler arasında Karadağ, Hırvatistan ve Romanya bulunur.

 

 • Bulgaristan vize başvuruları, doğrudan Konsolosluğa yapılmamakla beraber yetki verilen kurumlar üzerinden işlemler ilerletilir.

 

 • Evraklar tamam olmasına rağmen gerekli görülen durumlarda başvuru sahibi mülakat amacıyla çağrılabilir.

 

 • Başvuru yapılacak zamanların tatil veya özel zamanlara denk gelmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde vize işlemleri aksayabileceğinden zaman kayıpları yaşanır.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi onay süresi kısa süreli vizelerde ortalama olarak 5 iş günü içerisindedir. Konsolosluk yoğunluklarına bağlı olarak 3-7 iş günü arasında sonuçlanması mümkündür. Belgelerde herhangi bir eksik tespit edilmediği takdirde başvurular kısa süre içerisinde sonuçlanır. D tipi ulusal vizeler, farklı prosedürleri içermesinden dolayı daha uzun sürelerde sonuçlanabilir. Aksaklık yaşanmaması adına vize başvuru işlemlerinin en az 15 gün öncesinden başlatılması önemlidir.

 

Bulgaristan Konsolosluğu resmi tatil günleri veya güncel durumlardan kaynaklı olarak hizmet vermeme durumlarında vize süreci otomatik olarak aksar. Aksaklıklarla karşılaşmamak adına tatil günleri göz önüne alınarak süreç planlaması yapılmalıdır. Belgelerin hatalı ve eksik yollanması halinde başvurular reddedilir. Başvuru ret kararından sonra yeniden başvuru yapma süreci devreye girdiğinden ekstra sürelerle karşılaşmak mümkün olabilir.

Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan vize işlemleriniz konusunda uzman desteği alabileceğiniz firmamız, aklınızdaki soru işaretlerini giderek sizlere yardımcı olur. Bulgaristan vizesi başvuru sürecinizi alanında uzman ve deneyim sahibi çalışanlarımız ile yürütebilirsiniz. Evrakları hazırlama aşamanızda ihtiyacınız olan desteği ve bilgilendirmeyi sunacak olan profesyonel kadromuzla vize işlemlerinizi halledebilirsiniz. Sitemizde bulunan telefon numarası veya forum bölümü üzerinden bizlerle irtibata geçebilir, Bulgaristan vizesi almak için takip etmeniz gereken adımları detaylı olarak öğrenebilirsiniz.