Hızlı Çin Vizesi Başvuru İşlemleri

Tek girişli veya çok girişli Çin Vizesi başvurusu yapmak ve tüm evrak işlemlerinizin yanı sıra davetiyeli davetiyesiz Çin vizesi başvurularınız içinde Çin vizesi uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Çin Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Çin vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Çin VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Çin Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Çin Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Çin ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Çin ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Çin öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Çin aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Çin vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Çin TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Çin vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Çin VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Çin Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Çin TURİSTİK VİZE

Çin seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Çin Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Çin Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Çin Vizesi Nasıl Alınır? Çin Vizesi Ücreti 2023

Çin Hakkında Bilgiler

Resmi adıyla Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidebilmek için Çin vizesi için başvuru yapmak gerekir. Çin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasındadır. En kalabalık ülkeler arasında bulunan Çin, 22 eyalet ve 5 özerk bölgeden oluşur. Kara alanı bakımından Rusya’dan sonra gelen en büyük ikinci ülkedir. Çin anakarasının idari bölümleri ise Kuzey Çin, Kuzeydoğu Çin, Doğu Çin, Güney Merkez Çin, Kuzeybatı Çin, Güneybatı Çin olmak üzere 6 farklı bölgede gruplanır. Çin kara sınırı, Yalu Nehri ağzından başlayarak Tonkin Körfezi’ne kadar uzanır. 2021 yılına göre 1.441 milyar civarında nüfusa sahiptir. Çin’in başkenti Pekin olmakla beraber en büyük şehri Şanghay’dır. Diğer önemli ve bilinen şehirleri Guangzhao, Wuhan, Hong Kong Chongqing’dir. Yönetim şekli ise üniter tek partili sosyalist cumhuriyet olarak geçer.

Çin Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çin vize başvurusu gidiş amacına ve süreye göre yapılır. Vize başvurusu gerçekleştirmek için evrakların eksiksiz sunulması zorunludur. Vize işlemlerinin onaylanma yetkisi, Çin Büyükelçiliği ve Çin Başkonsolosluğu’nun insiyatifindedir. Vize başvurularında geçmişte yapılan giriş ve çıkışlar dikkate alınmaz. Çin, vize kategorilerine göre farklı prosedürler yürüttüğünden tek girişli veya çift girişli olma durumlarına dikkat edilir.

 

Tek girişli vizeler, 3 ay boyunca 30 gün konaklama süresi tanır. Çift girişli vizede ise her giriş için 30 gün konaklama hakkı vardır. Çin için vize başvurusunda evrakların sorumluluğu tamamen başvuran kişiye aittir. Gerekli belgelerle beraber başvuru yapıldıktan sonra belirli bir süre geçer ve vize başvuruları olumlu olumsuz olarak yanıtlanır.

 

Çin seyahati gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşları, Umumi(Bordo) pasaport sahibi ise vize almalıdır. Makau ve Hong Kong kentleri için vize zorunluluğu yoktur. Fakat bu kentlere gelerek Çin’in diğer noktalarına seyahat etmek mümkün değildir. Kişinin yeniden Çin vizesi için başvuru yapması gerekir.

 

Hususi(Yeşil), Hizmet(Gri) ve Diplomatik(Siyah) pasaportu bulunanlar 30 güne kadar Çin’e vizesiz olarak gidebilir. 30 günü aşacak olan seyahatler için vize talep edilir. Çin vizesi alınırken vize süresinin aşılmaması önemlidir. Sürenin aşılması durumunda hapis, para cezaları gibi ağır yaptırımlarla karşılaşılabilir. Vize ihlali, Çin’e bağlı tüm noktalara girişleri kısıtlayabilir.

 

Çin vizesi, ülkeye girmek isteyen yabancıların zorunlu olarak geçmesi gereken bir uygulamadır. Başvuru sahibinin seyahatini planlayarak hangi vize türünü seçeceği önemlidir. Ülkede ne kadar kalınacağı, hangi amaçla gidildiği gibi kriterler başvuru sürecini doğrudan etkiler. Yapılan başvurular, konsolosluklara iletilerek sonuçlanması beklenir. Vize başvuru sürecindeki aracı kurumların kararın onaylanıp onaylanmaması konusunda herhangi bir yetkisi yoktur.

Çin Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Çin vize başvuru formu Çin Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden temin edilir. http://istanbul.china-consulate.org/tur/lsfw/t1546567.htm adresini ziyaret ederek forma ulaşmak mümkündür. Vize türüne bağlı olarak başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması gerekir.

Çin vizesi için başvuru formu, seyahatin amacı ve süresi gibi önemli noktaların yer aldığı gerekli bir belgedir. Hazırlanması gereken diğer belgelerle beraber başvuru esnasında sunulmalıdır. Formda yer alan bilgiler, verilen diğer tüm bilgilerle tutarlı olmalıdır. Formlarda herhangi bir yanlışlık tespit edilmesi gibi durumlarda başvuruların reddedilmesi mümkündür.

 

Çin vizesi başvuru formu, başvuru sahibinin doğru ve eksiksiz beyanlarını içermelidir. Uluslararası olarak seyahat gerçekleştirileceğinden sunulan bilgilerin yanlışlığında cezai yaptırımlar söz konusu olabilir. Bilgiler ne kadar tutarlı ve doğruysa vizenin onaylanma olasılığı artacaktır.

Çin Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Çin Halk Cumhuriyeti, yabancıların yapacakları seyahatleri kategorize ederek daha kolay kontrol altına almayı amaçlar. Ülkeye olan giriş çıkışların kontrol edilmesi için vize türlerinde çok çeşitli alt başlıklar belirlenmiştir. Çin vize çeşitleri uzun süreli ve kısa süreli vizeler olmak üzere iki genel kategoride incelenir. Seyahat edilecek dönemin uzunluğuna bağlı vize türlerinde ise hangi amaçlarla Çin’e gidileceği önem taşır. Çin vizelerinde tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmak üzere ayrım söz konusudur.

 

Kısa süreli Çin vize türleri ve özellikleri şunlardır:

 

 • L Tipi Turistik Vize: Tatil ve seyahat gibi turistik amaçlarla Çin’e gitmek isteyenlere L tipi vize verilir. Geçerlilik süresi 3 ay olmakla beraber tek veya çift girişli olabilir.
 • M Tipi Ticari Vize: Sempozyum, araştırma, fuar, iş mülakatı gibi ticari nedenlerden ötürü Çin’de bulunması gerekenlere verilen vize türüdür.
 • F Tipi Ticari Olmayan Vize: Araştırma, karşılıklı değişim veya ziyaret amacıyla Çin’e gitmesi gerekenler F tipi vize alır.
 • G Tipi Transit Vize: Gideceği farklı bir ülke için Çin üzerinden aktarma yapması gereken kişilere transit vize verilir.
 • X2 Tipi Öğrenci Vizesi: Çin’de 6 aydan daha kısa süre boyunca eğitim görecek olanlara verilen vizedir.
 • Q2 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin vatandaşı olan veya Çin’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının ailelerinin 6 aydan daha kısa süreli olarak yapacakları ziyaretlerde almaları gereken vize tipidir.
 • S2 Tipi Eğitim Vizesi: Çalışma, eğitim veya farklı kişisel sebeplerden dolayı Çin’de 6 aydan kısa süreli bulunan kişilerin ailelerinin alması gereken vizedir.
 • J2 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Herhangi bir sebepten dolayı Çin’de haber yapmak için bulunan ve 6 aydan daha kısa süre kalacak olan basın mensuplarının aldığı vizedir.
 • C Tipi Mürettebat Vizesi: Hava aracı, gemi, uluslararası tren taşımacılığı, karayolu taşımacılığı yapan araç sürücüleri C tipi vizeye başvurur.
 • R Tipi Üst Düzey Yetenekli ve Başarılı Bireyler Vizesi: Üst düzey yetenekli olan kişilerin veya uzmanların ihtiyaç doğrultusunda Çin’e gitmeleri için verilen vizedir.

 

Uzun süreli alınacak Çin vizeleri şu şekildedir:

 

 • D Tipi Oturma İzni Vizesi: Çin’de ikamet etmek isteyenler D tipi vize alır. Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 günlük sürede başvurulması gereken vize tipidir.
 • Z Tipi Çalışma Vizesi: Çin’de çalışmak isteyenlere gereken vizedir. Z tipi çalışma vizesine ek olarak oturma izni alınmalıdır.
 • X1 Tipi Öğrenci Vizesi: Çin’de alacakları eğitim süresi 6 aydan uzun olan öğrencilerin alması gereken vizedir.
 • Q1 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin’de oturma izni bulunan veya Çin vatandaşı bireylerin çocuk, eş, anne ve baba gibi aile üyelerinin orada sürekli ikamet etmeleri için gereken vizedir.
 • S1 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Çin’de 6 ayı geçecek şekilde bulunan kişilerin ailelerine verilen vizedir. Eğitim, ziyaret, çalışma veya farkı özel işler için Çin’e seyahat etmesi gereken kişilere verilir.
 • J1 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Çin’de faaliyet gösteren basın kuruluşunun mensubu olan ve 6 aydan daha uzun süre orada ikamet edecek olan kişilere verilen vize türüdür.

 

Çin vizesi almak için seyahat amacının belirlenmesi ve ona uygun olan şartların yerine getirilmesi gerekir. Her bir vize tipinde istenebilecek olan evraklar farklılık gösterir. Vize başvurusu gerçekleştirecek olan kişiler vize tiplerine göre uygun olan evrakları hazırlamalıdır. Bu aşamada şartların tam anlamıyla sağlanması ve belgelerde herhangi bir sorun bulunmaması önemlidir. Bazı evrakların Çin’de bulunan yetkili birimlerden temin edilmesi gerekir. Süreçteki aksaklıkları göz önünde bulundurarak vize başvurularınızı zamanında gerçekleştirmeniz önem taşır.

Çin Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Çin vize ücreti 2023 tarifesi için tek girişli ve 3 aylık vizede 58 dolar olarak belirlenmiştir. Çin vize ücretleri, Çin Büyükelçiliği tarafından verilen kararlarla belirlenir. Seyahat süresi ve hangi kategoride vize alınacağı ücretleri doğrudan etkiler. Başvuru sahibinin kişisel durumu, seyahat sebebi gibi detayları vize ücretinin azalıp artmasına neden olur. Çin vize ücretleri, giriş sayısı ve seyahat süresine bağlı olarak şu şekildedir:

 

 • Tek Girişli 3 Aylık Vize: 58 USD
 • Çift Girişli 6 Aylık Vize: 87 USD
 • Çok Girişli 6 Aylık Vize: 116 USD
 • Çok Girişli 1 Yıllık Vize: 195 USD

 

Çin vizesi almak için ekspres servis alacaklardan ekstra ücretler talep edilebilir. Acil olarak Çin’e seyahat etmesi gereken kişiler, ekspres servislerden yararlanmayı tercih edebilir. Bu nedenle vize ücretine ek olarak ücret ödenmesi gerekir. Çin vize fiyatları, yıl bazlı olarak değişiklik gösterir. Giriş/çıkış sayısı, seyahat sebebi ve kişisel durum farklılıkları ücretleri doğrudan etkiler.

Çin Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çin vize başvurusu için evrakların eksiksiz şekilde başvuru esnasında sunulması gerekir. Vize başvurularının reddedilmemesi adına en önemli aşamalardan biri belgelerin doğru şekilde temin edilmesidir. Başvuru sürecinde veya Çin’e girişte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çin vize başvurusu ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 

 • Çin vizesi ile ülkeye giriş yapılırken pasaport ve pasaport fotokopisini yanınızda bulundurmanız gerekir. 16 yaşını geçen herkes için bu kural geçerlidir. Kontroller esnasında pasaportu yanında olmayanlara para ve hapis cezası gelme riski vardır.
 • Pasaportun çaldırılması/kaybedilmesi gibi durumlarda vakit kaybedilmeden Türk Büyükelçiliği’ne gidilmelidir. Çin hükümeti, pasaportu veya seyahat belgesi olmayan kişilerin uçuşlarını kısıtlar.
 • İş veya eğitim amaçlı olarak 6 aydan daha uzun süre Çin’e gidildiğinde Çin Büyükelçiliğinden onaylı sağlık belgesinin sunulması gerekir.
 • Hong Kong’a giderek tekrar Çin’e dönmek isteyen kişiler, vizelerini çift girişli olacak şekilde almalıdır.
 • Çin’e giriş zamanını takiben 24 saat içerisinde bulunulan bölgedeki Çin Kamu Güvenliği Müdürlüğü’ne konaklam bilgileri verilmelidir. Otelde kalacak olan kişilerin bildirimlerini ise direkt otel yönetimi yapar.
 • Vize başvuru sürecinde istenen evraklara ek olarak parmak izi taramasından geçilmelidir. Çin’e vize başvurusu yapan herkesten parmak izi vermesi istenir. Biyometrik işlem, kimlik sahteciliği vb. durumlara karşı önlem niteliğindedir. Daha önce yaptırmamış olanlardan başvuru sürecinde talep edilir. Parmak izi alınamayacak kadar bedensel engelli olanlar, 14 yaş altı ve 70 yaş üstü kişiler, diplomatik/hususi/hizmet pasaportuna sahip olanlar parmak izinden muaftır.
 • Vize başvuruları esnasında konsolosluk tarafından ek belgelerin talep edilme durumu her zaman vardır. Sertifika, diploma, aile nüfus örneği gibi evraklar, başvurulan vize türüne göre istenebilir.

Çin Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Çin vize başvurusunun ret cevabı alması karşılaşılabilecek bir ihtimaldir. Her vize başvurusunda böyle bir risk bulunur. Bürokratik bir işlem olan vize alım süreci, ülkelerin ilişkilerinden ve yasalardan etkilenir. Başvuru sahibinin vize kurallarına saygısı ve kişisel durumu vize başvurularında göz önünde bulundurulur. Farklı sebeplerden dolayı vizenin reddedilmesi mümkündür.

 

Çin vize ret nedenleri şunlar olabilir:

 

 • Başvuru sırasında sunulan evrakların güncel tarihli olmaması,
 • Geçmiş dönemlerde yapılan seyahatlerde güven verilmemiş olması,
 • Vize evraklarında yanlış beyan verilmesi,
 • Davetiye, imza ve evrakların eksik olması,
 • Yanlış vize kategorisine göre evrak sunulması,
 • Vize tarihlerine uyumlu davranılmaması,
 • Vize başvuru formunda yer alan bilgilerin evraktakilerle tutarlı olmaması.

 

Çeşitli sebeplerden dolayı ret durumu olduğunda vize harçlarının tekrar ödenmesi söz konusu değildir. Kişinin başvuru sürecindeki eksiklerini tamamlayarak yeniden başvuru yapması gerekir. Çin Hükümeti, ülkeye giriş çıkış yapacak kişilerde nihai karar verme yetkisini elinde bulundurur. Her ne kadar belgelerde eksiklik veya hata bulunmasa da başvuruların reddedilme riski vardır. Verilmiş olan vizenin iptal edilmesi, ülke girişlerinde kişinin ülkeye alınıp alınmayacağı gibi konular tamamen Çin Hükümeti’nin inisiyatifindedir.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vizesi onay süresi başvuru dosyalarının sisteme dahil edilmesinden sonraki 8-10 iş günü içerisindedir. Türkiye veya Çin’in resmi tatil zamanlarına denk geldiğinde sürecin uzaması mümkündür. Başvuru sahipleri resmi tatil süreçlerini göz önünde bulundurarak işlem yapmalıdır. Diplomatik, güvenlik, sağlık veya teknik arıza gibi sebeplerden dolayı başvuru merkezlerinin kapalı olma durumu olabilir. Vize başvurusunun reddedilmesi veya ekstra belge talep edilmesi gibi durumlar vize alım süresine doğrudan etki eder.

Çin Vizesi Nereden Alınır?

Çin vizesi için gerekli tüm işlemlerinizde firmamızın uzman kadrosu yardımcınızdır. Vize alım konusunda tecrübeli alanında profesyonel ekiple hizmet vermemiz sayesinde tüm sorularınız yanıtlanır. Çin vizenizde zamandan kazanmak, riskleri azaltmak ve sürecinizi olumlu sonuçlandırmak adına bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İnternet sitemizde yer alan forum veya telefon bölümünden ekibimizle bağlantı kurabilir, Çin vize işlemlerinizi kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çin vizesi almak için gereken evrakların tamamen eksiksiz olması başvuru sürecini etkiler. Vize türüne göre istenen evraklar farklı olabilmekle her başvuru için gereken ortak evraklar vardır.

 

Çin vize evrakları şunlardır:

 

 • En az 6 ay geçerliliği olan ve boş vize sayfasına sahip pasaport,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Eksiksiz doldurulmuş Çin Vize Başvuru Formu,
 • Son 3 ayda çekilen 3,3*4,8 cm ebatlı 2 adet güncel fotoğraf,
 • Adli sicil kaydı,
 • Banka hesap dökümü,
 • Vize türüne göre hesapta 2.500-10.000 USD arası bakiye,
 • Otel ve konaklama yapılacak yerlerin rezervasyon belgeleri,
 • Uçak ve diğer ulaşımlar dair bilet ve rezervasyonlar.

 

Çin vize türlerine göre ek evraklar istenir. Alınacak olan vizeye göre talep edilen belgeler şunlardır:

 

 • Turistik vize için seyahat planlarının detaylarını gösteren belgeler,
 • Çalışan kişiler için hizmet dökümü, iş giriş bildirgesi, maaş bordrosu ve şirkete dair ekstra belgeler,
 • Ticari vize için şirket faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari davetiye, onaylı vize talep dilekçesi, sicil gazete fotokopisi, vergi levhası gibi belgeler,
 • Çalışma vizesi için sağlık raporu, Çin’de bulunan şirket bilgilerini içeren evraklar ve davetiye,
 • Aile ziyareti için karşı taraftan gelen davetiye, davet edenin bilgileri ve aile ilişkilerini kanıtlayan belgeler,
 • Aile birleşimi için davetiye, davet edenin bilgileri, gerektiği durumlarda çocukların akrabaya bırakılması için tasdikli vekaletname gibi ekstra belgeler,
 • Mürettebat vizesi için vergi levhası, faaliyet belgesi, vize talep dilekçesi, davetiye, teminat mektubu ve gemi adamı cüzdanı vb. belgeler,
 • Basın vizesi için davet mektubu, faaliyet belgesi, vize talep dilekçesi, basın kartı gibi belgeler,
 • Oturma izni için Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından verilen Daimi İkamet Onay Formu.

 

Çin vize başvurusunda istenebilecek evraklar, vize türüne göre detaylar içerebilir. Başvuru sürecinin aksamaması ve belgelerde eksiklik olmaması adına talep edilen noktalara özen gösterilmelidir. Evraklar tamamlanarak randevu günü ve saatinde teslim edilmelidir. Başvuru sahibi tarafından verilen tüm belgeler konsolosluk tarafından incelenir ve vize için uygun olup olmadığı konusunda karar alınır.

Ekibimiz

PROFESYONEL DANIŞMANLARIMIZ

Vizebasvuru.com.tr olarak müşterilerimize Çin vizesi ve oturum işlemleri konusunda uzman danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Ekibimizdeki en yeni üyemiz en az 3 Yıldır bizimle çalışmaktadır. Profesyonel danışmanlık hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Çin Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çin vize başvurusu gidiş amacına ve süreye göre yapılır. Vize başvurusu gerçekleştirmek için evrakların eksiksiz sunulması zorunludur. Vize işlemlerinin onaylanma yetkisi, Çin Büyükelçiliği ve Çin Başkonsolosluğu’nun insiyatifindedir. Vize başvurularında geçmişte yapılan giriş ve çıkışlar dikkate alınmaz. Çin, vize kategorilerine göre farklı prosedürler yürüttüğünden tek girişli veya çift girişli olma durumlarına dikkat edilir.

 

Tek girişli vizeler, 3 ay boyunca 30 gün konaklama süresi tanır. Çift girişli vizede ise her giriş için 30 gün konaklama hakkı vardır. Çin için vize başvurusunda evrakların sorumluluğu tamamen başvuran kişiye aittir. Gerekli belgelerle beraber başvuru yapıldıktan sonra belirli bir süre geçer ve vize başvuruları olumlu olumsuz olarak yanıtlanır.

 

Çin seyahati gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşları, Umumi(Bordo) pasaport sahibi ise vize almalıdır. Makau ve Hong Kong kentleri için vize zorunluluğu yoktur. Fakat bu kentlere gelerek Çin’in diğer noktalarına seyahat etmek mümkün değildir. Kişinin yeniden Çin vizesi için başvuru yapması gerekir.

 

Hususi(Yeşil), Hizmet(Gri) ve Diplomatik(Siyah) pasaportu bulunanlar 30 güne kadar Çin’e vizesiz olarak gidebilir. 30 günü aşacak olan seyahatler için vize talep edilir. Çin vizesi alınırken vize süresinin aşılmaması önemlidir. Sürenin aşılması durumunda hapis, para cezaları gibi ağır yaptırımlarla karşılaşılabilir. Vize ihlali, Çin’e bağlı tüm noktalara girişleri kısıtlayabilir.

 

Çin vizesi, ülkeye girmek isteyen yabancıların zorunlu olarak geçmesi gereken bir uygulamadır. Başvuru sahibinin seyahatini planlayarak hangi vize türünü seçeceği önemlidir. Ülkede ne kadar kalınacağı, hangi amaçla gidildiği gibi kriterler başvuru sürecini doğrudan etkiler. Yapılan başvurular, konsolosluklara iletilerek sonuçlanması beklenir. Vize başvuru sürecindeki aracı kurumların kararın onaylanıp onaylanmaması konusunda herhangi bir yetkisi yoktur.

Çin Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Çin vize başvuru formu Çin Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden temin edilir. http://istanbul.china-consulate.org/tur/lsfw/t1546567.htm adresini ziyaret ederek forma ulaşmak mümkündür. Vize türüne bağlı olarak başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması gerekir.

Çin vizesi için başvuru formu, seyahatin amacı ve süresi gibi önemli noktaların yer aldığı gerekli bir belgedir. Hazırlanması gereken diğer belgelerle beraber başvuru esnasında sunulmalıdır. Formda yer alan bilgiler, verilen diğer tüm bilgilerle tutarlı olmalıdır. Formlarda herhangi bir yanlışlık tespit edilmesi gibi durumlarda başvuruların reddedilmesi mümkündür.

 

Çin vizesi başvuru formu, başvuru sahibinin doğru ve eksiksiz beyanlarını içermelidir. Uluslararası olarak seyahat gerçekleştirileceğinden sunulan bilgilerin yanlışlığında cezai yaptırımlar söz konusu olabilir. Bilgiler ne kadar tutarlı ve doğruysa vizenin onaylanma olasılığı artacaktır.

Çin Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Çin Halk Cumhuriyeti, yabancıların yapacakları seyahatleri kategorize ederek daha kolay kontrol altına almayı amaçlar. Ülkeye olan giriş çıkışların kontrol edilmesi için vize türlerinde çok çeşitli alt başlıklar belirlenmiştir. Çin vize çeşitleri uzun süreli ve kısa süreli vizeler olmak üzere iki genel kategoride incelenir. Seyahat edilecek dönemin uzunluğuna bağlı vize türlerinde ise hangi amaçlarla Çin’e gidileceği önem taşır. Çin vizelerinde tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmak üzere ayrım söz konusudur.

 

Kısa süreli Çin vize türleri ve özellikleri şunlardır:

 

 • L Tipi Turistik Vize: Tatil ve seyahat gibi turistik amaçlarla Çin’e gitmek isteyenlere L tipi vize verilir. Geçerlilik süresi 3 ay olmakla beraber tek veya çift girişli olabilir.
 • M Tipi Ticari Vize: Sempozyum, araştırma, fuar, iş mülakatı gibi ticari nedenlerden ötürü Çin’de bulunması gerekenlere verilen vize türüdür.
 • F Tipi Ticari Olmayan Vize: Araştırma, karşılıklı değişim veya ziyaret amacıyla Çin’e gitmesi gerekenler F tipi vize alır.
 • G Tipi Transit Vize: Gideceği farklı bir ülke için Çin üzerinden aktarma yapması gereken kişilere transit vize verilir.
 • X2 Tipi Öğrenci Vizesi: Çin’de 6 aydan daha kısa süre boyunca eğitim görecek olanlara verilen vizedir.
 • Q2 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin vatandaşı olan veya Çin’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının ailelerinin 6 aydan daha kısa süreli olarak yapacakları ziyaretlerde almaları gereken vize tipidir.
 • S2 Tipi Eğitim Vizesi: Çalışma, eğitim veya farklı kişisel sebeplerden dolayı Çin’de 6 aydan kısa süreli bulunan kişilerin ailelerinin alması gereken vizedir.
 • J2 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Herhangi bir sebepten dolayı Çin’de haber yapmak için bulunan ve 6 aydan daha kısa süre kalacak olan basın mensuplarının aldığı vizedir.
 • C Tipi Mürettebat Vizesi: Hava aracı, gemi, uluslararası tren taşımacılığı, karayolu taşımacılığı yapan araç sürücüleri C tipi vizeye başvurur.
 • R Tipi Üst Düzey Yetenekli ve Başarılı Bireyler Vizesi: Üst düzey yetenekli olan kişilerin veya uzmanların ihtiyaç doğrultusunda Çin’e gitmeleri için verilen vizedir.

 

Uzun süreli alınacak Çin vizeleri şu şekildedir:

 

 • D Tipi Oturma İzni Vizesi: Çin’de ikamet etmek isteyenler D tipi vize alır. Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 günlük sürede başvurulması gereken vize tipidir.
 • Z Tipi Çalışma Vizesi: Çin’de çalışmak isteyenlere gereken vizedir. Z tipi çalışma vizesine ek olarak oturma izni alınmalıdır.
 • X1 Tipi Öğrenci Vizesi: Çin’de alacakları eğitim süresi 6 aydan uzun olan öğrencilerin alması gereken vizedir.
 • Q1 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin’de oturma izni bulunan veya Çin vatandaşı bireylerin çocuk, eş, anne ve baba gibi aile üyelerinin orada sürekli ikamet etmeleri için gereken vizedir.
 • S1 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Çin’de 6 ayı geçecek şekilde bulunan kişilerin ailelerine verilen vizedir. Eğitim, ziyaret, çalışma veya farkı özel işler için Çin’e seyahat etmesi gereken kişilere verilir.
 • J1 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Çin’de faaliyet gösteren basın kuruluşunun mensubu olan ve 6 aydan daha uzun süre orada ikamet edecek olan kişilere verilen vize türüdür.

 

Çin vizesi almak için seyahat amacının belirlenmesi ve ona uygun olan şartların yerine getirilmesi gerekir. Her bir vize tipinde istenebilecek olan evraklar farklılık gösterir. Vize başvurusu gerçekleştirecek olan kişiler vize tiplerine göre uygun olan evrakları hazırlamalıdır. Bu aşamada şartların tam anlamıyla sağlanması ve belgelerde herhangi bir sorun bulunmaması önemlidir. Bazı evrakların Çin’de bulunan yetkili birimlerden temin edilmesi gerekir. Süreçteki aksaklıkları göz önünde bulundurarak vize başvurularınızı zamanında gerçekleştirmeniz önem taşır.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çin vizesi almak için gereken evrakların tamamen eksiksiz olması başvuru sürecini etkiler. Vize türüne göre istenen evraklar farklı olabilmekle her başvuru için gereken ortak evraklar vardır.

 

Çin vize evrakları şunlardır:

 

 • En az 6 ay geçerliliği olan ve boş vize sayfasına sahip pasaport,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Eksiksiz doldurulmuş Çin Vize Başvuru Formu,
 • Son 3 ayda çekilen 3,3*4,8 cm ebatlı 2 adet güncel fotoğraf,
 • Adli sicil kaydı,
 • Banka hesap dökümü,
 • Vize türüne göre hesapta 2.500-10.000 USD arası bakiye,
 • Otel ve konaklama yapılacak yerlerin rezervasyon belgeleri,
 • Uçak ve diğer ulaşımlar dair bilet ve rezervasyonlar.

 

Çin vize türlerine göre ek evraklar istenir. Alınacak olan vizeye göre talep edilen belgeler şunlardır:

 

 • Turistik vize için seyahat planlarının detaylarını gösteren belgeler,
 • Çalışan kişiler için hizmet dökümü, iş giriş bildirgesi, maaş bordrosu ve şirkete dair ekstra belgeler,
 • Ticari vize için şirket faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari davetiye, onaylı vize talep dilekçesi, sicil gazete fotokopisi, vergi levhası gibi belgeler,
 • Çalışma vizesi için sağlık raporu, Çin’de bulunan şirket bilgilerini içeren evraklar ve davetiye,
 • Aile ziyareti için karşı taraftan gelen davetiye, davet edenin bilgileri ve aile ilişkilerini kanıtlayan belgeler,
 • Aile birleşimi için davetiye, davet edenin bilgileri, gerektiği durumlarda çocukların akrabaya bırakılması için tasdikli vekaletname gibi ekstra belgeler,
 • Mürettebat vizesi için vergi levhası, faaliyet belgesi, vize talep dilekçesi, davetiye, teminat mektubu ve gemi adamı cüzdanı vb. belgeler,
 • Basın vizesi için davet mektubu, faaliyet belgesi, vize talep dilekçesi, basın kartı gibi belgeler,
 • Oturma izni için Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından verilen Daimi İkamet Onay Formu.

 

Çin vize başvurusunda istenebilecek evraklar, vize türüne göre detaylar içerebilir. Başvuru sürecinin aksamaması ve belgelerde eksiklik olmaması adına talep edilen noktalara özen gösterilmelidir. Evraklar tamamlanarak randevu günü ve saatinde teslim edilmelidir. Başvuru sahibi tarafından verilen tüm belgeler konsolosluk tarafından incelenir ve vize için uygun olup olmadığı konusunda karar alınır.

Çin Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Çin vize ücreti 2023 tarifesi için tek girişli ve 3 aylık vizede 58 dolar olarak belirlenmiştir. Çin vize ücretleri, Çin Büyükelçiliği tarafından verilen kararlarla belirlenir. Seyahat süresi ve hangi kategoride vize alınacağı ücretleri doğrudan etkiler. Başvuru sahibinin kişisel durumu, seyahat sebebi gibi detayları vize ücretinin azalıp artmasına neden olur. Çin vize ücretleri, giriş sayısı ve seyahat süresine bağlı olarak şu şekildedir:

 

 • Tek Girişli 3 Aylık Vize: 58 USD
 • Çift Girişli 6 Aylık Vize: 87 USD
 • Çok Girişli 6 Aylık Vize: 116 USD
 • Çok Girişli 1 Yıllık Vize: 195 USD

 

Çin vizesi almak için ekspres servis alacaklardan ekstra ücretler talep edilebilir. Acil olarak Çin’e seyahat etmesi gereken kişiler, ekspres servislerden yararlanmayı tercih edebilir. Bu nedenle vize ücretine ek olarak ücret ödenmesi gerekir. Çin vize fiyatları, yıl bazlı olarak değişiklik gösterir. Giriş/çıkış sayısı, seyahat sebebi ve kişisel durum farklılıkları ücretleri doğrudan etkiler.

Çin Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çin vize başvurusu için evrakların eksiksiz şekilde başvuru esnasında sunulması gerekir. Vize başvurularının reddedilmemesi adına en önemli aşamalardan biri belgelerin doğru şekilde temin edilmesidir. Başvuru sürecinde veya Çin’e girişte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çin vize başvurusu ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 

 • Çin vizesi ile ülkeye giriş yapılırken pasaport ve pasaport fotokopisini yanınızda bulundurmanız gerekir. 16 yaşını geçen herkes için bu kural geçerlidir. Kontroller esnasında pasaportu yanında olmayanlara para ve hapis cezası gelme riski vardır.
 • Pasaportun çaldırılması/kaybedilmesi gibi durumlarda vakit kaybedilmeden Türk Büyükelçiliği’ne gidilmelidir. Çin hükümeti, pasaportu veya seyahat belgesi olmayan kişilerin uçuşlarını kısıtlar.
 • İş veya eğitim amaçlı olarak 6 aydan daha uzun süre Çin’e gidildiğinde Çin Büyükelçiliğinden onaylı sağlık belgesinin sunulması gerekir.
 • Hong Kong’a giderek tekrar Çin’e dönmek isteyen kişiler, vizelerini çift girişli olacak şekilde almalıdır.
 • Çin’e giriş zamanını takiben 24 saat içerisinde bulunulan bölgedeki Çin Kamu Güvenliği Müdürlüğü’ne konaklam bilgileri verilmelidir. Otelde kalacak olan kişilerin bildirimlerini ise direkt otel yönetimi yapar.
 • Vize başvuru sürecinde istenen evraklara ek olarak parmak izi taramasından geçilmelidir. Çin’e vize başvurusu yapan herkesten parmak izi vermesi istenir. Biyometrik işlem, kimlik sahteciliği vb. durumlara karşı önlem niteliğindedir. Daha önce yaptırmamış olanlardan başvuru sürecinde talep edilir. Parmak izi alınamayacak kadar bedensel engelli olanlar, 14 yaş altı ve 70 yaş üstü kişiler, diplomatik/hususi/hizmet pasaportuna sahip olanlar parmak izinden muaftır.
 • Vize başvuruları esnasında konsolosluk tarafından ek belgelerin talep edilme durumu her zaman vardır. Sertifika, diploma, aile nüfus örneği gibi evraklar, başvurulan vize türüne göre istenebilir.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vizesi onay süresi başvuru dosyalarının sisteme dahil edilmesinden sonraki 8-10 iş günü içerisindedir. Türkiye veya Çin’in resmi tatil zamanlarına denk geldiğinde sürecin uzaması mümkündür. Başvuru sahipleri resmi tatil süreçlerini göz önünde bulundurarak işlem yapmalıdır. Diplomatik, güvenlik, sağlık veya teknik arıza gibi sebeplerden dolayı başvuru merkezlerinin kapalı olma durumu olabilir. Vize başvurusunun reddedilmesi veya ekstra belge talep edilmesi gibi durumlar vize alım süresine doğrudan etki eder.

Çin Vizesi Nereden Alınır?

Çin vizesi için gerekli tüm işlemlerinizde firmamızın uzman kadrosu yardımcınızdır. Vize alım konusunda tecrübeli alanında profesyonel ekiple hizmet vermemiz sayesinde tüm sorularınız yanıtlanır. Çin vizenizde zamandan kazanmak, riskleri azaltmak ve sürecinizi olumlu sonuçlandırmak adına bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İnternet sitemizde yer alan forum veya telefon bölümünden ekibimizle bağlantı kurabilir, Çin vize işlemlerinizi kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.