fbpx

Hızlı İspanya Vizesi Başvuru İşlemleri

İspanya Vizesi Nasıl Alınır? 2024 Yılında İspanya Vize başvuru koşulları ile kolay vize almak için uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Vizebasvuru.com.tr online İspanya Vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan İspanya Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli İspanya vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

İspanya VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, İspanya Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

İspanya Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda İspanya ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

İspanya ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan İspanya öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

İspanya aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize İspanya vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

İspanya TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde İspanya vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

İspanya VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi İspanya Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

İspanya TURİSTİK VİZE

İspanya seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

İspanya Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

İspanya Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır? İspanya Vizesi Ücreti 2024

İspanya Hakkında Bilgiler

Resmi adı İspanya Krallığı olan İspanya’ya gidebilmek için İspanya vizesi alınmalıdır. Tarihi, turistik yerleri, eğlence festivalleri ve sakin plajları ile meşhur olan İspanya ticari faaliyetleri ve kısa süreli eğitim olanağı ile de oldukça sık seyahatin olduğu yerler arasındadır. Avrupa Birliği’ne üye olan İspanya bu yüzden bir Schengen ülkesi olmasının yanında 1982’den beri NATO üyeliği de bulunmaktadır.

Avrupa’nın güneybatısında yer alan bu ülke Kuzey Atlas Okyanusu’na, Doğu ve Güneyde Akdeniz kıyılarına kadar uzanmaktadır. Başkenti Madrid olan ülkede genellikle İspanyolca konuşulsa da bunun haricinde Aragonca, Aranca, Baskça, Katalanca, Leonca ve Galiçyaca gibi diller de konuşulmaktadır. Turizm faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştiği bu şehir Fransa’dan sonra en çok ziyaret edilen ülkeler arasında ikinci sırada yer almaktadır. En çok ziyaretçi alan şehri Barselona olan ülkenin nüfusu 46 milyon civarındadır.

İspanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya vize başvurusu işlemleri kısa süreli ve uzun süreli vize başvurusu olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli yani maksimum 90 gün izne sahip olan vize başvuruları doğrudan konsolosluğa değil İspanya konsolosluğu ile anlaşmalı vize merkezlerine yapılmaktadır. Uzun süreli vize başvuruları ise doğrudan İspanya Başkonsolosluğuna ya da İspanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaporta sahip olan Türk vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde İspanya vizesi almadan ülkeye giriş yapabilmeme ayrıcalıklar vardır. Ülkeye sadece pasaportları ile giriş sağlayabilirler. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri kısa ya da uzun seyahatleri fark etmeksizin vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Schengen ülkeleri arasında yer alan Avrupa birliği ülkesi olan İspanya için Schengen vizesi verilmektedir. Bu vize ile sadece İspanya değil diğer Schengen ülkelerine de giriş çıkış yapılabilmektedir.  Schengen vizesi kısa süreli seyahatler için en çok başvurulan vize olup turistik geziler, eğitim ve tedavi amaçlı nedenler için verilmektedir. 90 günü aşan ziyaretler için İspanya Transit Vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

İspanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

İki farklı şekilde İspanya vizesi başvuru formu bulunmaktadır. Bunlardan biri 90 günlük kısa süreli vize başvuruları için doldurulması gereken formu, diğeri ise 90 günü aşan uzun süreli işler, oturma izinleri ya da çalışma izni gibi durumlar için alınması gereken İspanya Ulusal Vize başvuru formudur. Her iki neden için de İspanya Başkonsolosluğu web sitesi tarafından yayınlanan vize başvuru formunu doldurulmalı ve formda yer alan ziyaret nedeni mutlaka belirtilmelidir. Aşağıda verilen linkten vize başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

https://www.ispanyakonsoloslugu.com/ispanya-vizesi-basvuru-formu/

İspanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

İspanya ziyaretleri farklılık göstereceği gibi vize başvuru işlemleri ve vizeler de farklılık göstermektedir. Uzun süreli vize ve kısa süreli vizeler olarak ayrılmaktadır. Kısa süreli vizeler “C tipi vizeler” olarak adlandırılmaktadır. Uzun süreli vizeler ise “D tipi vizeler” olarak adlandırılır. İspanya Turist Vizesi, İspanya Ticari, İş ve Fuar Faaliyetleri Vizesi, İspanya Aile veya Arkadaş Ziyaretleri Vizesi, İspanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi, İspanya Öğrenci Vizesi, İspanya Transit Denizci Vizesi, İspanya EEA/EU Eşi Vizesi C Tipi (Kısa Süreli) Vizeler arasında yer alırken İspanya Transit Vizesi D Tipi (Uzun Süreli) Vizeler arasında yer almaktadır.

İspanya vizesi türleri aşağıda verildiği gibi yer almaktadır:

 • İspanya Turist Vizesi: 90 günden daha az bir zaman dilimini kapsayan turistik gezi faaliyetleri için verilen vizedir. Sadece gezilecek gün kadar süre ile sınırlıdır.
 • İspanya Ticari, İş ve Fuar Faaliyetleri Vizesi: Ülkede yapılacak olan ticari amaçlı iş, fuar ya da konferanslar için İspanyol bir firma tarafından davet edilerek alınan vize türüdür. Kısa süreli vizeler arasında yer alan bu vizenin süresi maksimum 90 gündür.
 • İspanya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi: İspanya’da yaşayan aile bireyleri ya da arkadaşların davet isteği ile başvurulan vize türüdür. Ülkede kalınabilecek maksimum gün sayısı 90 gündür.
 • İspanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi: Ülke içerisinde yapılacak olan sportif ya da kültürel faaliyetler için veya konferans, sempozyum gibi faaliyetlere katılım için başvurulan vize türüdür. Genellikle davet üzerine alınan vize için etkinliğin ne zaman yapılacağına dair belgelerin de başvuru esnasında belgelenmesi gerekmektedir.
 • İspanya Öğrenci Vizesi (İspanya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi): Erasmus, öğrenci değişim programı ya da yurtdışı staj programı gibi kısa dönemi kapsayan öğrenim ve staj programları için İspanya’ya gitmek isteyen öğrencilerin yararlandığı vize türüdür. Bu vize için de maksimum 90 günlük vize süresi uygulanmaktadır.
 • İspanya Transit Denizci Vizesi: Gemi personeli veya gemi seyahati yapan kişiler için İspanya sularından geçiş yapmak için alınan vizedir. Bu vize ile İspanya topraklarında kısa süreli konaklama imkânı da sağlarlar.
 • İspanya EEA/EU Eşi Vizesi: İspanya vatandaşı biri ile yapılan evlilikleri kapsayan vize türüdür. Oturma izni almak ve ülke içerisinde sorunsuz giriş yapabilmek için alınan vize için evlilik cüzdanı gibi resmî belgelerin vize başvuru işlemleri arasında yer alması gerekmektedir.
 • İspanya Transit Vizesi: İspanya topraklarında uzun süre ikamet edecek olan Türk vatandaşlarının başvurması gereken uzun süreli vizeler arasında yer almaktadır. İspanya transit vizesi uzun bir süreyi kapsayan belli bir süre aralığında verilebileceği gibi süresiz de verilebilmektedir.

İspanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İspanya’ya gitmek isteyenlerin vize başvuru işlemleri sırasında yapmaları gereken bir adım daha vardır. O da ödemeleri gereken bazı vize ücretleridir. Bu ücretler İspanya Konsolosluk harcı, danışmanlık ücreti ve vize başvuru formu ücreti gibi ücretler olup vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda ekstra ödemeler de çıkmaktadır. Bunlar ise ek fotoğraf ücreti ve İspanya koordinasyon bedeli gibi gerekli ödemelerdir. Bunlar genellikle önceden ödenen ek ücretlerdir.

2024 İspanya vize ücreti 97 Dolar’dır. Bu fiyat tüm vize türleri için aynıdır. 6 ila 12 yaş arası çocuklar için vize bedeli 49 Dolar olup 0-6 yaş arası çocuklardan vize bedeli alınmamaktadır. Bu vize ücretine ek olarak bir de servis bedeli vardır bu da yetişkinler ve 6-12 yaş arası çocuklar için 19 Dolar’dır. 0-6 yaş arası çocuklardan servis bedeli alınmamaktadır. İspanya vatandaşı ya da Schengen ülkesi vatandaşı biri ile evli olan kişilerden vize ücreti alınmamaktadır. Bu kişiler sadece servis bedeli olan 19 Dolar ödemektedirler. Bu ücretlere ek olarak seyahat sağlık sigortası ücreti alınmaktadır. Fakat bu seyahat sağlık sigortası ücreti seyahat süresine göre değişmekte olup yaklaşık olarak 20 Euro civarındadır.

İspanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İspanya vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, konsolosluğa sunulan evrakların orijinal ve en güncel halinde olmalarıdır. Resmî belgeler başvuru sırasında belirtilen zamanlarda alınmış olmalıdır. Tercihen başvuru evraklarını teslim etmeden 10 gün önce alınmış olmasıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken detaylar şu şekilde belirtilebilir:

 • Aile ya da arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuru sırasında davet mektubu sunmaları gerekmektedir. Sunulacak olan bu mektup davet eden kişi tarafından İspanyolca ya da İngilizce yazılmış olmalıdır. İspanya’da yaşayan aile bireyi veya bir arkadaş tarafından yazılabileceği gibi İspanya Belediyesi onaylı resmi ve orijinal bir davet mektubu da olabilir. Davet mektubu yazan aile bireyi ya da arkadaş tarafından e-mail ya da faks aracılığı ile İspanya vize başvurusu yapacak kişiye gönderilir. Davet mektubu ile beraber davet eden kişinin İspanya’da oturum izni, İspanya pasaportu, oturduğu evin sözleşmesi veya tapusunun fotokopisinin de gönderilmesi gerekmektedir.
 • Vize başvurusu yaparken 12 yaşından küçük çocukların başvuru sırasında parmak izi vermelerine gerek yoktur. 12 yaş ve altı çocuklar tek başına İspanya’ya gidecek ise anne ve babası tarafından imzalanan noter tarafından onaylı muvafakat name verilmelidir. Eğer ebeveynleri ile birlikte gidecek ise muvafakat nameye gerek yoktur.
 • Evlilik ya da boşanma sonucu soyadı değişen kişilerin başvurularının kabul edilmesi için kimlik ve pasaportlarının en son medeni durumuna göre güncellenmiş olması birbiri ile uyuşuyor olması gerekmektedir.
 • 12 yaş üstü kişiler İspanya vize başvuruşu için bizzat kendisinin gitmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru evrakları arasında bir diğer önemli evrak ise ikametgâh belgesidir. Kişinin ikamet ettiği adresi belgeleyip sunması gerekmektedir.

İspanya Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Vize başvuruları birçok nedenden dolayı ret cevabı alabilmektedir. Bunlar maddi açıdan kanıt yetersizliğinden, evrak eksiliğinden, genel sağlık durumunuzla ilgili gibi birçok durumda dolayı ret cevabı alabilirler. İspanya vizesi ret nedenleri de bu gibi durumlar sonucunda olup şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Seyahat Amacının Anlaşılamaması: Başvuru evraklarının birbirleri ile uyumluluğu ve vize başvuru dilekçesi ile uygun olup seyahat etme amacının net ve açık bir dil ile anlatılmaması gibi durumlarda seyahat amacı anlaşılamayarak vize süreci ret cevabını alır. Bunun için verilen belgeler ile başvuru dilekçesinin birbirlerini tamamlaması önemlidir.
 • Vize Süresi Bittiği Zaman Ülkeden Ayrılacağına Dair Bir İnancın Oluşmamış Olması: Vize başvuru evrakları arasında kişinin vize bittikten sonra ülkesine geri döneceğine dair kanıtların bulunuyor olması gerekmektedir. Bu kanıtlar; iş yeri tarafından alınmış çalıştığını gösteren belgeler ve izin belgeleri, kişinin aile bağları, kurulu ev düzenine dair sunduğu belgeler ve en önemlisi vize talep dilekçesinde yazan gerekçelerin yetersizliğinden dolayı ret cevabı alınabilmektedir. Verilecek olan bu belgelerin eksiksiz, doğru ve kanıtlanabilir bir şekilde sunulması gerekmektedir.
 • Yeterli Maddi Kanıtın Bulunamaması: Kişinin banka hesaplarında seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar finansal kanıtının olmamasından dolayı vize başvuru durumu ret alabilir. Maddi yetersizliklerden dolayı ret cevabı almamak için banka hesabına düzenli aralıklarda para akışının olması, yaptığı işe göre fazla para akışının da olmaması gerekir. 7 günden az kalışlar için 590 Euro paranın karşılığı bulunması gerekmektedir.
 • Schengen Vize Kanunlarına Aykırı Durumların Olması: Kişi daha önce yurtdışına çıkmış ve verilen vize süresinin dışına çıkıp belirtilen tarih aralıklarında ülkeden çıkış yapmamış ise ve Schengen ülkelerine giriş yasağı almışsa İspanya tarafından da vize reddi alabilmektedir. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için belirtilen vize tarihlerinde ülkeden çıkış yapılmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortasının Yaptırılmamış Olması: Zorunlu seyahat sigortası şartının tamamlanmamış olması ya da seyahat süresini kapsamıyor olmasından dolayı İspanya vizesi reddedilmiş olabilir. Bu yüzden sağlık sigortasının yaptırılmış olup seyahat edeceğiniz zaman dilimlerini kapsaması gerekmektedir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya’ya seyahat etmeyi planlayan kişiler İstanbul ya da Ankara’da bulunan İspanya Başkonsolosluğu ya da İspanya Büyükelçiliği’ne başvurup oradan gelecek olan karar ile seyahat edebilmektedirler. Seyahat etmek isteyen vatandaşlar gerekli olan belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde seyahat talep dilekçesi ile ilgili yerlere başvuruda bulunduktan sonra onaylanmasını beklerler. Yaklaşık olarak İspanya vizesi onay süreci 7 ila 15 gün arasında olup bu süre sonunda evrakların değerlendirilmesi ve uygunluğuna göre onaylanır ya da reddedilir. Vize başvuru talebi planlanan seyahatten en az 30 gün önce yapılmalıdır. Çünkü vize süreci bazı durumlarda ret cevabı alabilmektedir ve ret cevabı alan vizeler için itiraz dilekçesi verme hakları bulunmaktadır. Redde sebep olan sorunların ortadan kaldırıldığını ispat eden bu dilekçe ile seyahat tarihine kadar tekrar onay süreci beklenir. Bu süre ilk onay süresi ile aynıdır.

İspanya Vizesi Nereden Alınır?

İspanya vizesi almak için, ülkemizde bulunan İspanya Büyükelçiliği ya da İspanya Başkonsolosluğu’na direkt başvuru yapılabileceği gibi size danışmanlık yapacak olan acentemiz ile başvuru için gerekli olan tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlamanıza ve bu süreçte doğru adımları gerçekleştirmenize yardımcı olmak için yanınızdayız. Profesyonel kadromuz ile beraber İspanya vizesi alma sürecinize destek olmamızı istiyorsanız, internet sitemizde bulunan telefon numaralarından ya da sitede yer alan forum kısmından bize ulaşabilirsiniz. Biz bir vize firmasıyız ve en iyi şartlarda, fazla yorulmadan ve kolay bir şekilde vize almanıza yardımcı olmamızı istiyorsanız bize ulaşın.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya vizesi alınabilmesi için öğrenciler, çalışanlar, doktorlar, esnaflar, emekliler, eczacılar, avukatlar ve daha birçok meslek grubuna sahip kişilerin hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. İspanya’ya seyahat etmek için gereken İspanya vizesi evrakları aşağıda verildiği gibidir:

 • Pasaport
 • İspanya vize başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • İspanya’ya hangi ulaşım yolu ile gidilecek ise bilet veya kişisel araba ile gidilecek ise ona ait evraklar.
 • Gidilen ülkede kalınacak yere ait adres bilgileri
 • Aile, arkadaş ya da ticari faaliyet, konferans gibi işler için gidilecek ise aile, arkadaş veya şirket tarafından yollanan davet belgesinin fotokopisi.
 • Eğer bir şirkette sigortalı çalışıyor ya da şirket ortağı, yetkilisi iseniz şirketin antetli kağıdına basılmış kaşe ya da şirket yetkilisi tarafından imzalanmış vize talep dilekçe formu.
 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortası belgesi.
 • Şirket ya da şahsi banka hesabının detaylı ekstresi.
 • İş yeri evrakları (güncel vergi levhasının bir kopyası, şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınan orijinal oda ve faaliyet belgesi, imza sirküleri, şirket bilgilerinin olduğu ticari sicil gazetesinin bir kopyası işveren ve çalışanlar evrakların içinde bu belgeleri bulundurmalıdır.)
 • Çalışanlar için SGK barkotlu işe giriş belgesi, SGK tescil ve hizmet dökümü, som 3 aya ait şirket yetkili tarafından imzalanmış ıslak kaşeli maaş bordrosu belgeleri.
 • Çiftçiler için zanaat odalarından alınmış son 3 ayı gösteren çiftçilik belgesi, son 3 ayı gösteren meslek onay belgesi, kapasite raporu ve SGK hizmet ve tescil dökümü belgeleri evraklar arasında yer almalıdır.
 • Emekli vatandaşlar için emekli maaşı belgesi ve son bir hafta içinde alınmış hesap dökümümanı.
 • Avukatlar için orijinal baro kaydı.
 • Diş doktorları için Tabipler Odası kaydı.
 • Eczacılar için diploma fotokopisi
 • Kişilerin üzerine kayıtlı ev, arsa, araba gibi mal varlıkları var ise bunlara ait tapu ve ruhsat belgelerinin fotokopileri vize evrakları arasında yer almalıdır.
 • Kira geliri sağlayan mal sahipleri kiranın yatırıldığı son 6 ayı gösteren imzalı banka dokümanı.
 • Faiz geliri sağlayan kişilerin 6 aylık kaşeli ve imzalı vadeli hesap ekstresi.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu Oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İspanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya vize başvurusu işlemleri kısa süreli ve uzun süreli vize başvurusu olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli yani maksimum 90 gün izne sahip olan vize başvuruları doğrudan konsolosluğa değil İspanya konsolosluğu ile anlaşmalı vize merkezlerine yapılmaktadır. Uzun süreli vize başvuruları ise doğrudan İspanya Başkonsolosluğuna ya da İspanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaporta sahip olan Türk vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde İspanya vizesi almadan ülkeye giriş yapabilmeme ayrıcalıklar vardır. Ülkeye sadece pasaportları ile giriş sağlayabilirler. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri kısa ya da uzun seyahatleri fark etmeksizin vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Schengen ülkeleri arasında yer alan Avrupa birliği ülkesi olan İspanya için Schengen vizesi verilmektedir. Bu vize ile sadece İspanya değil diğer Schengen ülkelerine de giriş çıkış yapılabilmektedir.  Schengen vizesi kısa süreli seyahatler için en çok başvurulan vize olup turistik geziler, eğitim ve tedavi amaçlı nedenler için verilmektedir. 90 günü aşan ziyaretler için İspanya Transit Vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

İspanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

İki farklı şekilde İspanya vizesi başvuru formu bulunmaktadır. Bunlardan biri 90 günlük kısa süreli vize başvuruları için doldurulması gereken formu, diğeri ise 90 günü aşan uzun süreli işler, oturma izinleri ya da çalışma izni gibi durumlar için alınması gereken İspanya Ulusal Vize başvuru formudur. Her iki neden için de İspanya Başkonsolosluğu web sitesi tarafından yayınlanan vize başvuru formunu doldurulmalı ve formda yer alan ziyaret nedeni mutlaka belirtilmelidir. Aşağıda verilen linkten vize başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

https://www.ispanyakonsoloslugu.com/ispanya-vizesi-basvuru-formu/

İspanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

İspanya ziyaretleri farklılık göstereceği gibi vize başvuru işlemleri ve vizeler de farklılık göstermektedir. Uzun süreli vize ve kısa süreli vizeler olarak ayrılmaktadır. Kısa süreli vizeler “C tipi vizeler” olarak adlandırılmaktadır. Uzun süreli vizeler ise “D tipi vizeler” olarak adlandırılır. İspanya Turist Vizesi, İspanya Ticari, İş ve Fuar Faaliyetleri Vizesi, İspanya Aile veya Arkadaş Ziyaretleri Vizesi, İspanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi, İspanya Öğrenci Vizesi, İspanya Transit Denizci Vizesi, İspanya EEA/EU Eşi Vizesi C Tipi (Kısa Süreli) Vizeler arasında yer alırken İspanya Transit Vizesi D Tipi (Uzun Süreli) Vizeler arasında yer almaktadır.

İspanya vizesi türleri aşağıda verildiği gibi yer almaktadır:

 • İspanya Turist Vizesi: 90 günden daha az bir zaman dilimini kapsayan turistik gezi faaliyetleri için verilen vizedir. Sadece gezilecek gün kadar süre ile sınırlıdır.
 • İspanya Ticari, İş ve Fuar Faaliyetleri Vizesi: Ülkede yapılacak olan ticari amaçlı iş, fuar ya da konferanslar için İspanyol bir firma tarafından davet edilerek alınan vize türüdür. Kısa süreli vizeler arasında yer alan bu vizenin süresi maksimum 90 gündür.
 • İspanya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi: İspanya’da yaşayan aile bireyleri ya da arkadaşların davet isteği ile başvurulan vize türüdür. Ülkede kalınabilecek maksimum gün sayısı 90 gündür.
 • İspanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi: Ülke içerisinde yapılacak olan sportif ya da kültürel faaliyetler için veya konferans, sempozyum gibi faaliyetlere katılım için başvurulan vize türüdür. Genellikle davet üzerine alınan vize için etkinliğin ne zaman yapılacağına dair belgelerin de başvuru esnasında belgelenmesi gerekmektedir.
 • İspanya Öğrenci Vizesi (İspanya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi): Erasmus, öğrenci değişim programı ya da yurtdışı staj programı gibi kısa dönemi kapsayan öğrenim ve staj programları için İspanya’ya gitmek isteyen öğrencilerin yararlandığı vize türüdür. Bu vize için de maksimum 90 günlük vize süresi uygulanmaktadır.
 • İspanya Transit Denizci Vizesi: Gemi personeli veya gemi seyahati yapan kişiler için İspanya sularından geçiş yapmak için alınan vizedir. Bu vize ile İspanya topraklarında kısa süreli konaklama imkânı da sağlarlar.
 • İspanya EEA/EU Eşi Vizesi: İspanya vatandaşı biri ile yapılan evlilikleri kapsayan vize türüdür. Oturma izni almak ve ülke içerisinde sorunsuz giriş yapabilmek için alınan vize için evlilik cüzdanı gibi resmî belgelerin vize başvuru işlemleri arasında yer alması gerekmektedir.
 • İspanya Transit Vizesi: İspanya topraklarında uzun süre ikamet edecek olan Türk vatandaşlarının başvurması gereken uzun süreli vizeler arasında yer almaktadır. İspanya transit vizesi uzun bir süreyi kapsayan belli bir süre aralığında verilebileceği gibi süresiz de verilebilmektedir.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya vizesi alınabilmesi için öğrenciler, çalışanlar, doktorlar, esnaflar, emekliler, eczacılar, avukatlar ve daha birçok meslek grubuna sahip kişilerin hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. İspanya’ya seyahat etmek için gereken İspanya vizesi evrakları aşağıda verildiği gibidir:

 • Pasaport
 • İspanya vize başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • İspanya’ya hangi ulaşım yolu ile gidilecek ise bilet veya kişisel araba ile gidilecek ise ona ait evraklar.
 • Gidilen ülkede kalınacak yere ait adres bilgileri
 • Aile, arkadaş ya da ticari faaliyet, konferans gibi işler için gidilecek ise aile, arkadaş veya şirket tarafından yollanan davet belgesinin fotokopisi.
 • Eğer bir şirkette sigortalı çalışıyor ya da şirket ortağı, yetkilisi iseniz şirketin antetli kağıdına basılmış kaşe ya da şirket yetkilisi tarafından imzalanmış vize talep dilekçe formu.
 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortası belgesi.
 • Şirket ya da şahsi banka hesabının detaylı ekstresi.
 • İş yeri evrakları (güncel vergi levhasının bir kopyası, şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınan orijinal oda ve faaliyet belgesi, imza sirküleri, şirket bilgilerinin olduğu ticari sicil gazetesinin bir kopyası işveren ve çalışanlar evrakların içinde bu belgeleri bulundurmalıdır.)
 • Çalışanlar için SGK barkotlu işe giriş belgesi, SGK tescil ve hizmet dökümü, som 3 aya ait şirket yetkili tarafından imzalanmış ıslak kaşeli maaş bordrosu belgeleri.
 • Çiftçiler için zanaat odalarından alınmış son 3 ayı gösteren çiftçilik belgesi, son 3 ayı gösteren meslek onay belgesi, kapasite raporu ve SGK hizmet ve tescil dökümü belgeleri evraklar arasında yer almalıdır.
 • Emekli vatandaşlar için emekli maaşı belgesi ve son bir hafta içinde alınmış hesap dökümümanı.
 • Avukatlar için orijinal baro kaydı.
 • Diş doktorları için Tabipler Odası kaydı.
 • Eczacılar için diploma fotokopisi
 • Kişilerin üzerine kayıtlı ev, arsa, araba gibi mal varlıkları var ise bunlara ait tapu ve ruhsat belgelerinin fotokopileri vize evrakları arasında yer almalıdır.
 • Kira geliri sağlayan mal sahipleri kiranın yatırıldığı son 6 ayı gösteren imzalı banka dokümanı.
 • Faiz geliri sağlayan kişilerin 6 aylık kaşeli ve imzalı vadeli hesap ekstresi.

İspanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İspanya’ya gitmek isteyenlerin vize başvuru işlemleri sırasında yapmaları gereken bir adım daha vardır. O da ödemeleri gereken bazı vize ücretleridir. Bu ücretler İspanya Konsolosluk harcı, danışmanlık ücreti ve vize başvuru formu ücreti gibi ücretler olup vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda ekstra ödemeler de çıkmaktadır. Bunlar ise ek fotoğraf ücreti ve İspanya koordinasyon bedeli gibi gerekli ödemelerdir. Bunlar genellikle önceden ödenen ek ücretlerdir.

2024 İspanya vize ücreti 97 Dolar’dır. Bu fiyat tüm vize türleri için aynıdır. 6 ila 12 yaş arası çocuklar için vize bedeli 49 Dolar olup 0-6 yaş arası çocuklardan vize bedeli alınmamaktadır. Bu vize ücretine ek olarak bir de servis bedeli vardır bu da yetişkinler ve 6-12 yaş arası çocuklar için 19 Dolar’dır. 0-6 yaş arası çocuklardan servis bedeli alınmamaktadır. İspanya vatandaşı ya da Schengen ülkesi vatandaşı biri ile evli olan kişilerden vize ücreti alınmamaktadır. Bu kişiler sadece servis bedeli olan 19 Dolar ödemektedirler. Bu ücretlere ek olarak seyahat sağlık sigortası ücreti alınmaktadır. Fakat bu seyahat sağlık sigortası ücreti seyahat süresine göre değişmekte olup yaklaşık olarak 20 Euro civarındadır.

İspanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İspanya vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, konsolosluğa sunulan evrakların orijinal ve en güncel halinde olmalarıdır. Resmî belgeler başvuru sırasında belirtilen zamanlarda alınmış olmalıdır. Tercihen başvuru evraklarını teslim etmeden 10 gün önce alınmış olmasıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken detaylar şu şekilde belirtilebilir:

 • Aile ya da arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuru sırasında davet mektubu sunmaları gerekmektedir. Sunulacak olan bu mektup davet eden kişi tarafından İspanyolca ya da İngilizce yazılmış olmalıdır. İspanya’da yaşayan aile bireyi veya bir arkadaş tarafından yazılabileceği gibi İspanya Belediyesi onaylı resmi ve orijinal bir davet mektubu da olabilir. Davet mektubu yazan aile bireyi ya da arkadaş tarafından e-mail ya da faks aracılığı ile İspanya vize başvurusu yapacak kişiye gönderilir. Davet mektubu ile beraber davet eden kişinin İspanya’da oturum izni, İspanya pasaportu, oturduğu evin sözleşmesi veya tapusunun fotokopisinin de gönderilmesi gerekmektedir.
 • Vize başvurusu yaparken 12 yaşından küçük çocukların başvuru sırasında parmak izi vermelerine gerek yoktur. 12 yaş ve altı çocuklar tek başına İspanya’ya gidecek ise anne ve babası tarafından imzalanan noter tarafından onaylı muvafakat name verilmelidir. Eğer ebeveynleri ile birlikte gidecek ise muvafakat nameye gerek yoktur.
 • Evlilik ya da boşanma sonucu soyadı değişen kişilerin başvurularının kabul edilmesi için kimlik ve pasaportlarının en son medeni durumuna göre güncellenmiş olması birbiri ile uyuşuyor olması gerekmektedir.
 • 12 yaş üstü kişiler İspanya vize başvuruşu için bizzat kendisinin gitmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru evrakları arasında bir diğer önemli evrak ise ikametgâh belgesidir. Kişinin ikamet ettiği adresi belgeleyip sunması gerekmektedir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya’ya seyahat etmeyi planlayan kişiler İstanbul ya da Ankara’da bulunan İspanya Başkonsolosluğu ya da İspanya Büyükelçiliği’ne başvurup oradan gelecek olan karar ile seyahat edebilmektedirler. Seyahat etmek isteyen vatandaşlar gerekli olan belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde seyahat talep dilekçesi ile ilgili yerlere başvuruda bulunduktan sonra onaylanmasını beklerler. Yaklaşık olarak İspanya vizesi onay süreci 7 ila 15 gün arasında olup bu süre sonunda evrakların değerlendirilmesi ve uygunluğuna göre onaylanır ya da reddedilir. Vize başvuru talebi planlanan seyahatten en az 30 gün önce yapılmalıdır. Çünkü vize süreci bazı durumlarda ret cevabı alabilmektedir ve ret cevabı alan vizeler için itiraz dilekçesi verme hakları bulunmaktadır. Redde sebep olan sorunların ortadan kaldırıldığını ispat eden bu dilekçe ile seyahat tarihine kadar tekrar onay süreci beklenir. Bu süre ilk onay süresi ile aynıdır.

İspanya Vizesi Nereden Alınır?

İspanya vizesi almak için, ülkemizde bulunan İspanya Büyükelçiliği ya da İspanya Başkonsolosluğu’na direkt başvuru yapılabileceği gibi size danışmanlık yapacak olan acentemiz ile başvuru için gerekli olan tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlamanıza ve bu süreçte doğru adımları gerçekleştirmenize yardımcı olmak için yanınızdayız. Profesyonel kadromuz ile beraber İspanya vizesi alma sürecinize destek olmamızı istiyorsanız, internet sitemizde bulunan telefon numaralarından ya da sitede yer alan forum kısmından bize ulaşabilirsiniz. Biz bir vize firmasıyız ve en iyi şartlarda, fazla yorulmadan ve kolay bir şekilde vize almanıza yardımcı olmamızı istiyorsanız bize ulaşın.