Hızlı İtalya Vizesi Başvuru İşlemleri

2024 İtalya Vizesi başvuru işlemleri nedir ? İtalya Vizesine nasıl başvurulur ? Hangi evraklar gereklidir ? Uzmanlarımız ile sizde kolayca İtalya Vizesi alabilirsiniz. Vizebasvuru.com.tr

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan İtalya Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli İtalya vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

İtalya VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, İtalya Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

İtalya Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda İtalya ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

İtalya ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan İtalya öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

İtalya aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize İtalya vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

İtalya TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde İtalya vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

İtalya VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi İtalya Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

İtalya TURİSTİK VİZE

İtalya seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

İtalya Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

İtalya Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır? İtalya Vizesi Ücreti 2024

İtalya Hakkında Bilgiler

İtalya vizesi başvurusu yaparak resmi adı İtalyan Cumhuriyeti veya İtalya Cumhuriyeti olarak bilinen ülkeye giriş yapılır. 1946 yılında cumhuriyet olarak ilan edilmiştir. İtalya Yarımadası’nda bulunan ülke, Güney Avrupa’dadır. Çok partili ve parlamenter demokrasi ile yönetilir. Toplamda 20 adet bölgeye ayrılan İtalya’nın nüfusu 60 milyonun üzerindedir. Nüfus bakımından en yoğun bölgesi ise kuzey kesimdir. En turistik ve bilinen şehri, başkent olarak bilinen Roma’dır. Roma’dan sonra gelen en büyük kentler Milano, Napoli ve Torino’dur. Para birimi olarak Euro kullanılır ve İtalyanca konuşulur. Günümüzde İtalya, 44 adet UNESCO Dünya Kültür Mirası’na ev sahipliği yapar.

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvurusu evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve ilgili kurumlardan randevu alınmasıyla gerçekleşir. Türk vatandaşları, istenen belgeleri tamamlayarak başvurunun sonuçlanmasını bekler. İtalya’ya yapılacak olan seyahatlerin türü alınacak olan vizede belirleyicidir. Ziyaret, eğitim, turistik gibi amaçlarla İtalya vize başvurusunda bulunmak mümkündür. Kısa süreli vizelerde Schengen müracaatı yapılırken, uzun süreli olanlarda İtalyan Ulusal vize başvurusu gerçekleştirilmelidir.

 

Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahipleri, Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Schengen vizesi sayesinde İtalya’da 180 gün içerisinde 90 gün konaklama imkanı verilir. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahibi olanlar ise 180 gün içerisinde 90 gün boyunca vizesiz giriş yapma hakkına sahiptir. Schengen ülkelerinden olan İtalya’ya vize başvurusu yapmak için hangi pasaportun bulunduğu önemlidir. 90 günü aşmayacak şekilde yapılan seyahat planlamalarında bordo pasaportu bulunanlar Schengen vizesi alarak İtalya’ya giriş yapabilir.

 

Avrupa ülkesi olan İtalya’ya Türkiye’den giriş yapmak için vize alma şartı bulunur. Diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşları ise herhangi bir vize süreci geçirmeden ülkeye giriş yapabilir. Danimarka, Almanya, Fransa, Belçika, İsveç ve Schengen kategorisindeki diğer ülkelerin vize almasına gerek yoktur. İtalya vize başvuruları yapıldıktan sonra İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği tarafından onay veya ret kararları verilir. Ülkeye gidiş amacınıza göre sizden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak sunmanız halinde başvurunuzun onay alması için beklemelisiniz.

İtalya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

İtalya vize başvuru formu İtalyan Konsolosluğu’nun resmi internet sitesinden edinilir. Başvuru esnasında form ve dilekçenin mutlaka sunulması gerekir. İtalya vizesi başvuru formuna https://consistanbul.esteri.it/consolato_istanbul/tr/i_servizi/per_chi_si_reca_in_italia/ bağlantısı üzerinden erişebilirsiniz. İtalya vizesi için başvuru formundaki tüm alanlar, eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.

İtalya vize başvuru formu, kimlik bilgileri, pasaport ve seyahate dair tüm bilgileri içeren en önemli  belgelerdendir. Formda belirtilen tarihlerin vize başvurusuyla uyumlu olması, seyahat amacı ve seyahatin başlangıç bitiş tarihleri burada yer almalıdır. Pasaport bilgileri ve numarasının doğru şekilde belirtilmesi, verilen bilgilerin birbiriyle tutarlı olması önem taşıyacaktır.

İtalya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

İtalya vizesi türleri, seyahat amaçlarına ve gidiş sürelerine göre belirli kategorilere ayrılır. Başvurulacak vize türlerine göre talep edilen belgelerde farklılıklar olabilir.

İtalya vize türleri ve özellikleri şunlardır:

 • Turistik Vize: İtalya’ya turistik gezi amacıyla giriş yapanların aldığı vize türüdür. Schengen vize prosedürleri geçerli olduğundan 90 günü aşmayan seyahatlar, turistik vizeyle gerçekleştirilir.
 • Aile Ziyareti Vizesi: Aile, akraba veya arkadaş gibi belirli kişileri ziyaret amacıyla İtalya’da gidilmesi halinde alınır. Ziyaret edilecek kişinin başvuran için davet yazısı oluşturması gerekir.
 • Ticari Vize: İtalya’da gerçekleştirilecek olan iş seyahatlerinde gereken vizedir. Şirket yazısı ve dilekçe gibi evraklar talep edilebilir.
 • Oturma Vizesi: Çalışma, eğitim veya aile birleşimi gibi sebeplerden uzun süreli oturma izni alınabilir.
 • Çalışma Vizesi: İtalya’da çalışmak için alınan vizedir. İtalya’daki işveren tarafından yerine getirilmesi gereken prosedürler bulunabilir.
 • Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferans Katılım Vizesi: Konferans, kültürel veya sportif faaliyetlere katılmak adına alınacak vize türüdür.
 • Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi: Erasmus vb. programlar aracılığı ile öğrenim amaçlı veya staj yapmak için İtalya’ya gidecekler için alınan vizedir.
 • Transit Vize: Farklı bir ülkeye gitmek amacıyla İtalya’dan geçmesi gerekenlerin alacağı vizedir.
 • Şoför ve Nakliye Vizesi: İtalya’ya nakliye işlemleri gerçekleştirmek amacıyla gidecek olan şoförlerin alması gereken vizedir. Vizeyi alacak kişilerin AB giriş çıkış beyannameleri ve İtalyan şirket tarafından yazılan davet mektubunu sunmaları gerekir.

İtalya vize türleri, seyahatin uzunluğuna bağlı olarak iki kategori altında incelenir. İtalya’da kalınacak süreye göre vize çeşitleri şunlardır:

 • Kısa Süreli İtalya Vizesi: Kısa süreli vize, İtalya’ya yapılacak olan seyahatin 90 günü aşmaması durumunda alınır. Schengen vizesi olarak adlandırılır. Kısa dönem vizesine sahip olan kişiler, vize süresi boyunca Schengen ülkeleri arasında geçiş yapabilir. Turistik, eğitim, transit ve ticari vize türleri bu kategoriye dahildir.
 • Uzun Süreli İtalya Vizesi: İtalya’da 90 günün üzerinden kalmak amaçlandığında başvurulan vizedir. İtalya’da oturum süresine sahip olanlar bu dönem içerisinde diğer Schengen ülkelerine geçiş yapar. Eğitim alma, çalışma ve aile birleşimi durumları bu vize kategorisine dahil edilir.

İtalya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İtalya vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Vize harçları, İtalya Büyükelçilik kontrolü altında her yıl güncellenir. Kısa süreli vize kategorisinde yer alan Schengen vizesi için ücret, ek ücretler dahil edilmeden 80 Euro’dur. Vize danışmanlık ve harç ücretleri eklendiğinde daha yüksek tutarlarla karşılaşmak mümkündür. Vize danışmanlık ücreti olarak yaklaşık 30 Euro civarında ek ücret talep edilir.

Fotokopi ve çıktı alma hizmetleri, ön başvuru, telefonda destek, kişiye özel evrakların gönderimi, randevu alma gibi durumlar vize hizmetleri içerisine dahildir. 2024 yılını takiben belirlenen harç konsolosluk ücreti 60 Euro’dur. 0-11 yaş aralığındaki çocuklardan vize ücreti alınmamaktadır. Vize başvurusunun reddedilmesi gibi durumlarda vize ücretinin geri ödenmesi söz konusu değildir. Yeniden başvuru yapıldığında tekrar ödenmesi gerekir.

İtalya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Schengen ülkeleri kategorisinde yer alan İtalya, diğer ülkelerde olduğu gibi ülke giriş çıkışları konusunda gereken önlemleri alır. Özellikle 2021 yılından sonra Schengen ülkelerinde sıkı güvenlik tedbirleri alınarak işlem yapılır. Schengen vizesi, ülkeye girişin %100 garantisi olmamakla beraber gerekli tüm belgelerin kişinin yanında bulunması önemlidir. Amaca uygun olarak alınan İtalya vizesinin yanında birtakım sınır polisleri tarafından birtakım belgelerin gösterilmesi talep edilebilir. Bu gibi durumlara karşın yanınızda bazı evrakları bulundurarak önceden önem alabilirsiniz. İtalya vize başvuru sürecinde ve ülkeye girişlerde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vize başvurunuzu, seyahatin başlama tarihinden en az 4 hafta öncesinden yapınız.
 • İtalya Başkonsolosluğu, yeni evrak talebinde bulunma hakkında sahiptir.
 • Bilgilerin yanlış olarak verilmesi, sahte evrak sunulması hallinde başvurunuz reddedilir.
 • İtalya için en erken vize başvurusunu seyahatinizin başlama tarihinden 3 ay önce gerçekleştirebilirsiniz.
 • İtalya vizenizin kabul edilmesi halinde diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilmeniz sınır kontrollerinin insiyatifindedir.
 • İtalya üzerinden gerçekleştireceğiniz vize başvurularını ancak gideceğiniz esas ülke İtalya olması halinde yapabilirsiniz.

İtalya vize başvuruları kabul edilenler şehir veya ülkeler arasında yapacakları yolculuklarda belirli belgeleri yanında bulundurmalıdır. Duruma göre değişmekle beraber sınır polisleri tarafından kanıtlayıcı ve destekleyici belgelerin talep edilmesi mümkündür. Geçerlilik süresi bulunan güncel pasaportunuzun yanı sıra konaklama ve maddi hususlara dönük kanıtları yanınızda bulundurmalısınız. Schengen vizeniz bulunsa dahi özellikle sınırlarda dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

 • Seyahat süresince gidiş ve dönüş uçak biletleri, nerede konaklayacağınıza dair destekleyici dökümanları yanınızda bulundurun.
 • Schengen ülkeleri için istenen ve seyahat süreci için geçerli sağlık sigortası belgelerinizi yanınıza alın.
 • Aile, ticari veya eğitim amaçlı olarak yaptığınız seyahatlerde karşı taraftan gelen davet mektupları ve dokümanları yanınızda bulundurun.
 • Nakit para, kredi kartları ve hesap dökümanı gibi seyahat süresince masrafların karşılanmasına dönük evrakları kolay ulaşabileceğiniz yerlerde saklayın.
 • Kısa veya uzun süreli vizeler fark etmeksizin Schengen ülkeleri güvenlik prosedürleri kapsamında ülke içi kontrollerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu gibi güvenlik önlemlerine karşın, İtalya’ya neden gidildiğini açıkça kanıtlayan belgelerin talep edilmesi karşılaşabileceğiniz bir durumdur.

İtalya Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

İtalya vizesi belirlenen süreç içerisinde kabul edilebileceği gibi belirli sebeplerden ötürü reddedilme riski bulunur. Çoğunlukla karşılaşılan neden, evrakların eksik ve özensiz olarak sunulmasıdır. Başvuru sürecinde deneyimli kadro ve danışmanlarla çalışanların evrak eksikliği gibi durumlardan dolayı ret alması düşük bir ihtimaldir. Vize reddi durumları, hem maddi açıdan hem de zaman bakımından kayıp yaşatır.

İtalya vize ret nedenleri şu şekildedir:

 • Geçmiş Dönem Vize Reddi: Nadir de olsa daha önceden alınan vize ret cevapları etkilidir. Bunun yanında önceki dönemlerde İtalya’ya gitmiş ve dönmemiş olan aile yakınları, vize başvurularını olumsuz etkileyebilir.
 • Eksik Vize Belgeleri: Vizelerin reddedilmesinin en yaygın sebebidir. Fotoğraflar, maddi belgeler, seyahat sigortası, pasaport gibi tüm belgelerin eksiksiz şekilde sunulması önemlidir.
 • Ülkeler Arası İlişki: Tüm şartları sağlayan ve evraklarında eksiklik bulunmayan kişilerin red alma ihtimali vardır. Ülkeler arasındaki dönemsel ilişkilere bağlı olarak bu yönde karar alınabilir.
 • Gelir Beyanları: Vize başvuruları sırasında banka hesabında bulunan bakiye önemlidir. İtalya’ya gidildiğinde masrafların nasıl karşılanacağı, nerede kalınacağı gibi bilgilere dikkat edilir. Kişinin kendi başına karşılayamadığı durumlarda ebeveyn veya sponsor belgeleri sunularak gelir beyanı verilir. Gelir beyanının tam anlamıyla yapılamaması halinde ret cevabı alınır.
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları: İtalya’ya gidilecek olan tarihlerdeki otel ve uçak rezervasyonları doğru ve eksiksiz biçimde sunulmalıdır. Rezervasyon dökümanlarının ibraz edilemediği durumlarda eksik belgeden dolayı başvuru reddi mümkündür.

İtalya vizesi için yaşanabilecek ret durumlarında itiraz edilir ve yeni bir başvuru oluşturmanız gerekir. Ret gerekçesi olarak gösterilen maddelerin ne olduğu tespit edilir ve düzeltilmeye çalışılır. Bu anlamda ret sebebinin aksini gösterecek olan kanıtlar ve destekleyici belgeler sunulur. Vize reddi alındığı zaman ücretin iade edilmeyeceği unutulmamalıdır. Zaman ve maddi bakımdan herhangi bir kayıp yaşanmaması adına evrakların tam anlamıyla hazırlanması, süreç takibinin doğru olarak yönlendirilmesi önemlidir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi onay süresi 7-10 iş günü arasında değişir. Türk vatandaşların başvuru evrakları eksiksiz olarak tamamlandığında bu süre zarfından sonuç alınır. İtalya Konsolosluğu’nun yoğun olması, başvuruların resmi tatil zamanlarına denk gelmesi gibi durumlarda süreç uzayabilir. Münferit sebeplerden ötürü konsolosluğun kapalı olması mümkündür. Evrakların eksik olduğu durumlarda başvuruların aksaması söz konusudur.

Vize başvurularının herhangi bir sebepten ötürü reddedilme durumu olabilir. Bu tip bir aksamada yeniden başvuru yapılması gerekeceğinden gecikmeler yaşanacaktır. Sisteme sorunsuz olarak kaydı gerçekleştirilen ve olumsuz durumla karşılaşılmayan başvurular, maksimum 15 iş günü içerisinde yanıt alır. Güncel durumlardan kaynaklı olarak yaşanan diplomatik gelişmeler vize alım sürecine etki edebilir.

Bazı durumlarda konsolosluk tarafından ek belge talebinde bulunulabilir. Evrakların temini ve değerlendirme süreçleri, vize çıkış tarihinin gecikmesine neden olabilir. İtalya seyahatinde herhangi bir aksaklık yaşamamak adına gidiş tarihinden bir süre önce başvuru işlemlerini başlatmanız tavsiye edilir. Vize için gereken belgelerle şahsen başvuru yapılması gerekir. Planladığınız tarihten en az 4 hafta öncesine kadar vize işlemlerinizi tamamlayarak sorunsuz bir süreç geçirebilirsiniz.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

Profesyonel ve alanında oldukça deneyimli kadrosuyla hizmet veren firmamız, İtalya vizesi alma sürecinde yanınızda olur. Vize almak için ihtiyacınız olan tüm desteği firmamız sayesinde alarak problemsiz bir başvuru süreci geçirebilirsiniz. İtalya vize işlemleriniz başlatılmadan önce durumunuza özel olarak alacağınız yönlendirmeler sayesinde danışmanlarımızdan bilgi alarak evrak tamamlama sürecini atlatabilirsiniz. İnternet sitemizin ilgili kısmında yer alan forum veya telefon numaramız üzerinden bizlerle iletişime geçebilir, İtalya vize işlemlerinizi gecikmeden tamamlayabilirsiniz.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya vizesi başvurusunda istenen belgeler, seyahat sebebine göre farklılaşır. Başvuru sahipleri kişisel bilgilerinin yanında mali durumlarını da ibraz etmelidir. İtalya’da gidiş amacına bağlı olarak talep edilen evraklarda çeşitlenme olabilir.

İtalya vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport: İtalya’ya vize alınabilmesi için 10 yıldan eski olmayan, okunaklı ve 2 boş sayfası bulunan pasaport gerekir. Planlanan seyahat dönüş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar pasaport geçerliliği bulunmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: İtalya Büyükelçiliği tarafından sunulan form eksiksiz şekilde doldurulmalı, başvuranın imzası atılmalıdır.
 • Fotoğraf: Maksimum 3 ay içerisinde çekilen, güncel ve 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı: Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus örneği belgeler arasında sunulmalıdır.
 • Vize Ücreti Ödeme Belgesi: Vize harcının ödendiğini kanıtlayan belgedir.
 • Biyometrik Parmak İzi: Vize işlem noktasında parmak izni kaydının verilmesi gerekir. Önceki dönemlerde VIS kaydı olan vize alanların yeniden parmak izi vermesi gerekmez.
 • Seyahat Belgeleri: İtalya’daki otel rezervasyonları, tur ve uçuş planlamalarını gösteren evraklardır. Şehir veya ülke değiştirme durumlarında istenmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 000 EURO teminata sahip seyahat sağlık sigortası yaptırılmalı ve belge olarak sunulmalıdır.

Genel olarak istenen evrakların yanında kişinin mali durumunu ispatlaması gerekir. Bu anlamda mali ve iş durumu belgeleri sunulmalıdır.

İtalya vizesi başvurusunda istenebilen mali durum evrakları şunlardır:

 • Ticaret Sicil Gazetesi: İşveren ve çalışanların iş yerlerinin güncel durumunu kanıtlayan belgedir.
 • Faaliyet Belgesi: İşveren ve çalışanların firmalarına dönük sundukları belgeler bütünüdür. Ticaret odası kaydı vb. evraklar bu kategoride yer alır.
 • İzin Dilekçesi: Çalışan kişilerin firmasından aldıkları işe giriş tarihi, talep edilen izini gösteren imzalı kaşeli dilekçedir.
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aylık dönemi kapsayan ve güncel olarak alınan bordrodur.
 • İş Sözleşmesi: Sosyal güvencesi bulunmayan başvuru sahipleri, noterden onaylı iş sözleşmesi alır.
 • Banka Hesap Durumu: Bankadan alınan imzalı ve kaşeli hesap döküm belgesidir. Çalışan kişilerden son 3 aylık maaş bordrosu istenir.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibinin 18 yaşın altında olduğu durumlarda istenir. Noter onaylı olarak alınan aile izin belgesidir.
 • İşe Giriş ve Hizmet Dökümü: Başvuranın hizmet geçmişlerinin görüldüğü barkodlu hizmet dökümleridir.
 • Vergi Levhası: İşveren ve çalışanların güncel tarihli vergi levhası fotokopisini içerir.
 • İmza Sirküleri: İşveren ve çalışanlardan geçerlilik süresi dahilinde istenen belgedir.

İtalya’ya eğitim amaçlı olarak vize başvurusunda bulunanların güncel, kaşeli ve imzalı öğrenci belgelerini sunmaları gerekir. Eğitim vize başvurusunda öğrencinin başvuru gerçekleştirdiği okuldan alınan onay ve kayıt belgesi istenir.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvurusu evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve ilgili kurumlardan randevu alınmasıyla gerçekleşir. Türk vatandaşları, istenen belgeleri tamamlayarak başvurunun sonuçlanmasını bekler. İtalya’ya yapılacak olan seyahatlerin türü alınacak olan vizede belirleyicidir. Ziyaret, eğitim, turistik gibi amaçlarla İtalya vize başvurusunda bulunmak mümkündür. Kısa süreli vizelerde Schengen müracaatı yapılırken, uzun süreli olanlarda İtalyan Ulusal vize başvurusu gerçekleştirilmelidir.

 

Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahipleri, Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Schengen vizesi sayesinde İtalya’da 180 gün içerisinde 90 gün konaklama imkanı verilir. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahibi olanlar ise 180 gün içerisinde 90 gün boyunca vizesiz giriş yapma hakkına sahiptir. Schengen ülkelerinden olan İtalya’ya vize başvurusu yapmak için hangi pasaportun bulunduğu önemlidir. 90 günü aşmayacak şekilde yapılan seyahat planlamalarında bordo pasaportu bulunanlar Schengen vizesi alarak İtalya’ya giriş yapabilir.

 

Avrupa ülkesi olan İtalya’ya Türkiye’den giriş yapmak için vize alma şartı bulunur. Diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşları ise herhangi bir vize süreci geçirmeden ülkeye giriş yapabilir. Danimarka, Almanya, Fransa, Belçika, İsveç ve Schengen kategorisindeki diğer ülkelerin vize almasına gerek yoktur. İtalya vize başvuruları yapıldıktan sonra İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği tarafından onay veya ret kararları verilir. Ülkeye gidiş amacınıza göre sizden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak sunmanız halinde başvurunuzun onay alması için beklemelisiniz.

İtalya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

İtalya vize başvuru formu İtalyan Konsolosluğu’nun resmi internet sitesinden edinilir. Başvuru esnasında form ve dilekçenin mutlaka sunulması gerekir. İtalya vizesi başvuru formuna https://consistanbul.esteri.it/consolato_istanbul/tr/i_servizi/per_chi_si_reca_in_italia/ bağlantısı üzerinden erişebilirsiniz. İtalya vizesi için başvuru formundaki tüm alanlar, eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.

İtalya vize başvuru formu, kimlik bilgileri, pasaport ve seyahate dair tüm bilgileri içeren en önemli  belgelerdendir. Formda belirtilen tarihlerin vize başvurusuyla uyumlu olması, seyahat amacı ve seyahatin başlangıç bitiş tarihleri burada yer almalıdır. Pasaport bilgileri ve numarasının doğru şekilde belirtilmesi, verilen bilgilerin birbiriyle tutarlı olması önem taşıyacaktır.

İtalya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

İtalya vizesi türleri, seyahat amaçlarına ve gidiş sürelerine göre belirli kategorilere ayrılır. Başvurulacak vize türlerine göre talep edilen belgelerde farklılıklar olabilir.

İtalya vize türleri ve özellikleri şunlardır:

 • Turistik Vize: İtalya’ya turistik gezi amacıyla giriş yapanların aldığı vize türüdür. Schengen vize prosedürleri geçerli olduğundan 90 günü aşmayan seyahatlar, turistik vizeyle gerçekleştirilir.
 • Aile Ziyareti Vizesi: Aile, akraba veya arkadaş gibi belirli kişileri ziyaret amacıyla İtalya’da gidilmesi halinde alınır. Ziyaret edilecek kişinin başvuran için davet yazısı oluşturması gerekir.
 • Ticari Vize: İtalya’da gerçekleştirilecek olan iş seyahatlerinde gereken vizedir. Şirket yazısı ve dilekçe gibi evraklar talep edilebilir.
 • Oturma Vizesi: Çalışma, eğitim veya aile birleşimi gibi sebeplerden uzun süreli oturma izni alınabilir.
 • Çalışma Vizesi: İtalya’da çalışmak için alınan vizedir. İtalya’daki işveren tarafından yerine getirilmesi gereken prosedürler bulunabilir.
 • Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferans Katılım Vizesi: Konferans, kültürel veya sportif faaliyetlere katılmak adına alınacak vize türüdür.
 • Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi: Erasmus vb. programlar aracılığı ile öğrenim amaçlı veya staj yapmak için İtalya’ya gidecekler için alınan vizedir.
 • Transit Vize: Farklı bir ülkeye gitmek amacıyla İtalya’dan geçmesi gerekenlerin alacağı vizedir.
 • Şoför ve Nakliye Vizesi: İtalya’ya nakliye işlemleri gerçekleştirmek amacıyla gidecek olan şoförlerin alması gereken vizedir. Vizeyi alacak kişilerin AB giriş çıkış beyannameleri ve İtalyan şirket tarafından yazılan davet mektubunu sunmaları gerekir.

İtalya vize türleri, seyahatin uzunluğuna bağlı olarak iki kategori altında incelenir. İtalya’da kalınacak süreye göre vize çeşitleri şunlardır:

 • Kısa Süreli İtalya Vizesi: Kısa süreli vize, İtalya’ya yapılacak olan seyahatin 90 günü aşmaması durumunda alınır. Schengen vizesi olarak adlandırılır. Kısa dönem vizesine sahip olan kişiler, vize süresi boyunca Schengen ülkeleri arasında geçiş yapabilir. Turistik, eğitim, transit ve ticari vize türleri bu kategoriye dahildir.
 • Uzun Süreli İtalya Vizesi: İtalya’da 90 günün üzerinden kalmak amaçlandığında başvurulan vizedir. İtalya’da oturum süresine sahip olanlar bu dönem içerisinde diğer Schengen ülkelerine geçiş yapar. Eğitim alma, çalışma ve aile birleşimi durumları bu vize kategorisine dahil edilir.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya vizesi başvurusunda istenen belgeler, seyahat sebebine göre farklılaşır. Başvuru sahipleri kişisel bilgilerinin yanında mali durumlarını da ibraz etmelidir. İtalya’da gidiş amacına bağlı olarak talep edilen evraklarda çeşitlenme olabilir.

İtalya vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport: İtalya’ya vize alınabilmesi için 10 yıldan eski olmayan, okunaklı ve 2 boş sayfası bulunan pasaport gerekir. Planlanan seyahat dönüş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar pasaport geçerliliği bulunmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: İtalya Büyükelçiliği tarafından sunulan form eksiksiz şekilde doldurulmalı, başvuranın imzası atılmalıdır.
 • Fotoğraf: Maksimum 3 ay içerisinde çekilen, güncel ve 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı: Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus örneği belgeler arasında sunulmalıdır.
 • Vize Ücreti Ödeme Belgesi: Vize harcının ödendiğini kanıtlayan belgedir.
 • Biyometrik Parmak İzi: Vize işlem noktasında parmak izni kaydının verilmesi gerekir. Önceki dönemlerde VIS kaydı olan vize alanların yeniden parmak izi vermesi gerekmez.
 • Seyahat Belgeleri: İtalya’daki otel rezervasyonları, tur ve uçuş planlamalarını gösteren evraklardır. Şehir veya ülke değiştirme durumlarında istenmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: 000 EURO teminata sahip seyahat sağlık sigortası yaptırılmalı ve belge olarak sunulmalıdır.

Genel olarak istenen evrakların yanında kişinin mali durumunu ispatlaması gerekir. Bu anlamda mali ve iş durumu belgeleri sunulmalıdır.

İtalya vizesi başvurusunda istenebilen mali durum evrakları şunlardır:

 • Ticaret Sicil Gazetesi: İşveren ve çalışanların iş yerlerinin güncel durumunu kanıtlayan belgedir.
 • Faaliyet Belgesi: İşveren ve çalışanların firmalarına dönük sundukları belgeler bütünüdür. Ticaret odası kaydı vb. evraklar bu kategoride yer alır.
 • İzin Dilekçesi: Çalışan kişilerin firmasından aldıkları işe giriş tarihi, talep edilen izini gösteren imzalı kaşeli dilekçedir.
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aylık dönemi kapsayan ve güncel olarak alınan bordrodur.
 • İş Sözleşmesi: Sosyal güvencesi bulunmayan başvuru sahipleri, noterden onaylı iş sözleşmesi alır.
 • Banka Hesap Durumu: Bankadan alınan imzalı ve kaşeli hesap döküm belgesidir. Çalışan kişilerden son 3 aylık maaş bordrosu istenir.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibinin 18 yaşın altında olduğu durumlarda istenir. Noter onaylı olarak alınan aile izin belgesidir.
 • İşe Giriş ve Hizmet Dökümü: Başvuranın hizmet geçmişlerinin görüldüğü barkodlu hizmet dökümleridir.
 • Vergi Levhası: İşveren ve çalışanların güncel tarihli vergi levhası fotokopisini içerir.
 • İmza Sirküleri: İşveren ve çalışanlardan geçerlilik süresi dahilinde istenen belgedir.

İtalya’ya eğitim amaçlı olarak vize başvurusunda bulunanların güncel, kaşeli ve imzalı öğrenci belgelerini sunmaları gerekir. Eğitim vize başvurusunda öğrencinin başvuru gerçekleştirdiği okuldan alınan onay ve kayıt belgesi istenir.

İtalya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İtalya vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Vize harçları, İtalya Büyükelçilik kontrolü altında her yıl güncellenir. Kısa süreli vize kategorisinde yer alan Schengen vizesi için ücret, ek ücretler dahil edilmeden 80 Euro’dur. Vize danışmanlık ve harç ücretleri eklendiğinde daha yüksek tutarlarla karşılaşmak mümkündür. Vize danışmanlık ücreti olarak yaklaşık 30 Euro civarında ek ücret talep edilir.

Fotokopi ve çıktı alma hizmetleri, ön başvuru, telefonda destek, kişiye özel evrakların gönderimi, randevu alma gibi durumlar vize hizmetleri içerisine dahildir. 2024 yılını takiben belirlenen harç konsolosluk ücreti 60 Euro’dur. 0-11 yaş aralığındaki çocuklardan vize ücreti alınmamaktadır. Vize başvurusunun reddedilmesi gibi durumlarda vize ücretinin geri ödenmesi söz konusu değildir. Yeniden başvuru yapıldığında tekrar ödenmesi gerekir.

İtalya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Schengen ülkeleri kategorisinde yer alan İtalya, diğer ülkelerde olduğu gibi ülke giriş çıkışları konusunda gereken önlemleri alır. Özellikle 2021 yılından sonra Schengen ülkelerinde sıkı güvenlik tedbirleri alınarak işlem yapılır. Schengen vizesi, ülkeye girişin %100 garantisi olmamakla beraber gerekli tüm belgelerin kişinin yanında bulunması önemlidir. Amaca uygun olarak alınan İtalya vizesinin yanında birtakım sınır polisleri tarafından birtakım belgelerin gösterilmesi talep edilebilir. Bu gibi durumlara karşın yanınızda bazı evrakları bulundurarak önceden önem alabilirsiniz. İtalya vize başvuru sürecinde ve ülkeye girişlerde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vize başvurunuzu, seyahatin başlama tarihinden en az 4 hafta öncesinden yapınız.
 • İtalya Başkonsolosluğu, yeni evrak talebinde bulunma hakkında sahiptir.
 • Bilgilerin yanlış olarak verilmesi, sahte evrak sunulması hallinde başvurunuz reddedilir.
 • İtalya için en erken vize başvurusunu seyahatinizin başlama tarihinden 3 ay önce gerçekleştirebilirsiniz.
 • İtalya vizenizin kabul edilmesi halinde diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilmeniz sınır kontrollerinin insiyatifindedir.
 • İtalya üzerinden gerçekleştireceğiniz vize başvurularını ancak gideceğiniz esas ülke İtalya olması halinde yapabilirsiniz.

İtalya vize başvuruları kabul edilenler şehir veya ülkeler arasında yapacakları yolculuklarda belirli belgeleri yanında bulundurmalıdır. Duruma göre değişmekle beraber sınır polisleri tarafından kanıtlayıcı ve destekleyici belgelerin talep edilmesi mümkündür. Geçerlilik süresi bulunan güncel pasaportunuzun yanı sıra konaklama ve maddi hususlara dönük kanıtları yanınızda bulundurmalısınız. Schengen vizeniz bulunsa dahi özellikle sınırlarda dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

 • Seyahat süresince gidiş ve dönüş uçak biletleri, nerede konaklayacağınıza dair destekleyici dökümanları yanınızda bulundurun.
 • Schengen ülkeleri için istenen ve seyahat süreci için geçerli sağlık sigortası belgelerinizi yanınıza alın.
 • Aile, ticari veya eğitim amaçlı olarak yaptığınız seyahatlerde karşı taraftan gelen davet mektupları ve dokümanları yanınızda bulundurun.
 • Nakit para, kredi kartları ve hesap dökümanı gibi seyahat süresince masrafların karşılanmasına dönük evrakları kolay ulaşabileceğiniz yerlerde saklayın.
 • Kısa veya uzun süreli vizeler fark etmeksizin Schengen ülkeleri güvenlik prosedürleri kapsamında ülke içi kontrollerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu gibi güvenlik önlemlerine karşın, İtalya’ya neden gidildiğini açıkça kanıtlayan belgelerin talep edilmesi karşılaşabileceğiniz bir durumdur.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi onay süresi 7-10 iş günü arasında değişir. Türk vatandaşların başvuru evrakları eksiksiz olarak tamamlandığında bu süre zarfından sonuç alınır. İtalya Konsolosluğu’nun yoğun olması, başvuruların resmi tatil zamanlarına denk gelmesi gibi durumlarda süreç uzayabilir. Münferit sebeplerden ötürü konsolosluğun kapalı olması mümkündür. Evrakların eksik olduğu durumlarda başvuruların aksaması söz konusudur.

Vize başvurularının herhangi bir sebepten ötürü reddedilme durumu olabilir. Bu tip bir aksamada yeniden başvuru yapılması gerekeceğinden gecikmeler yaşanacaktır. Sisteme sorunsuz olarak kaydı gerçekleştirilen ve olumsuz durumla karşılaşılmayan başvurular, maksimum 15 iş günü içerisinde yanıt alır. Güncel durumlardan kaynaklı olarak yaşanan diplomatik gelişmeler vize alım sürecine etki edebilir.

Bazı durumlarda konsolosluk tarafından ek belge talebinde bulunulabilir. Evrakların temini ve değerlendirme süreçleri, vize çıkış tarihinin gecikmesine neden olabilir. İtalya seyahatinde herhangi bir aksaklık yaşamamak adına gidiş tarihinden bir süre önce başvuru işlemlerini başlatmanız tavsiye edilir. Vize için gereken belgelerle şahsen başvuru yapılması gerekir. Planladığınız tarihten en az 4 hafta öncesine kadar vize işlemlerinizi tamamlayarak sorunsuz bir süreç geçirebilirsiniz.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

Profesyonel ve alanında oldukça deneyimli kadrosuyla hizmet veren firmamız, İtalya vizesi alma sürecinde yanınızda olur. Vize almak için ihtiyacınız olan tüm desteği firmamız sayesinde alarak problemsiz bir başvuru süreci geçirebilirsiniz. İtalya vize işlemleriniz başlatılmadan önce durumunuza özel olarak alacağınız yönlendirmeler sayesinde danışmanlarımızdan bilgi alarak evrak tamamlama sürecini atlatabilirsiniz. İnternet sitemizin ilgili kısmında yer alan forum veya telefon numaramız üzerinden bizlerle iletişime geçebilir, İtalya vize işlemlerinizi gecikmeden tamamlayabilirsiniz.