Hızlı Litvanya Vizesi Başvuru İşlemleri

Litvanya Vizesi başvuru süreçleri ve gereken ücretlerle ilgili 2023 bilgilerine göre derlenen sayfamızdan Litvanya Vizesi başvurunuzda rehber olarak ele alabilirsiniz. Vizebasvuru.com.tr işlemlerini hızlandırır ve Litvanya vizenizi hızlıca almanızı sağlar.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Litvanya Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Litvanya vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Litvanya VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Litvanya Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Litvanya Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Litvanya ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Litvanya ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Litvanya öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Litvanya aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Litvanya vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Litvanya TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Litvanya vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Litvanya VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Litvanya Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Litvanya TURİSTİK VİZE

Litvanya seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Litvanya Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Litvanya Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır? Litvanya Vizesi Ücreti 2023

Litvanya Hakkında Bilgiler

Litvanya vizesi alarak gidebileceğiniz ülkenin resmi adı Litvanya Cumhuriyeti’dir. Litvanya, Kuzey Avrupa‘da bulunan ve üç Baltık devletten biri olan ülkedir. Deniz aşırı bir ülke olan Litvanya, Baltık Denizi’nin karşısında bulunan İsveç ile komşudur. Litvanya’nın en büyük kenti Vilnius‘tur. Aynı zamanda Vilnius, ülkenin başkentidir. Doğu Avrupa’da bulunan Litvanya, Baltık ülkeleri arasında, Baltık Denizi’ne en az sınırı olan ülkedir. Litvanya, Polonya ile sınır komşusudur. Litvanya’nın temel akarsuyu Neman Irmağı‘dır. Ülkenin en büyük şehri ise Klaipeda’dır. Aynı zamanda Klaipeda, limanı olan tek kenttir.

Ülkenin resmî dili Litvanca‘dır. Ülkede oldukça büyük azınlıklar vardı. Bunlar; Litvanlar, Lehler, Ruslar, Ukraynalılar, Almanlar, Yahudiler, Tatarlar, Letonlar, Romanlar şeklindedir. Avrupa Birliği‘nde yer alan ülkeler arasında erkek yaşam süresinin en az olduğu ülke olan Litvanya’dır.

Ilıman ve karasal iklime sahip olan Litvanya, çoğunlukla düzlük alanlardan oluşur. Yeşil bir ülke olan Litvanya, doğal ortamlarıyla da tanınır. Orta ve Doğu Avrupa iklimlerinin karışmasıyla oluşan Sirkum-Borel İklim Bölgesi‘ne Litvanya da dahildir. Yapılan son çalışmalara göre Litvanya’nın nüfusu 2.722.289’dur.

Litvanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya vize başvurusu yapmak isteyen T.C. vatandaşları  Ankara’da bulunan Litvanya Büyükelçiliğine ya da İstanbul’da yer alan Litvanya Başkonsolosluğu’na gitmelidirler.

Litvanya, Schengen Bölgesi üyesi ülkeler arasında bulunduğu için Schengen vizesi alınmalıdır.  Litvanya vize başvurusu için vize başvuru randevusu almanız gerekir. Randevu saatinde vizeyi alacağınız yerde olmanız önemlidir. Aynı zamanda Litvanya vize başvurusu için gerekli tüm evrakları eksiksiz bir şekilde toparlamanız gerekir. Ankara bulunan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluğu tarafından verilen vizede Hususi Pasaport, Diplomatik Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 60 ay içinde 90 güne kadar vizesiz giriş hakkı tanımaktadır. Vize başvuru sürecinde parmak izi kaydı gereklidir. Parmak izi kayıtları 5 yıllık bir sürede kullanılabilmektedir. Bu süre içerisinde parmak izi kaydı verenlerin tekrardan bu işlemi yapmasına gerek yoktur. 5 yılı geçtiyse tekrardan parmak izi kaydı verilmelidir.

Litvanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Litvanya vize başvuru formu belgelerin arasında mutlaka yer almalıdır. Online sistem üzerinden başvuru formunu temin ederek gerekli bilgiler doğrultusunda doldurabilirsiniz.

Litvanya vizesi için örnek link:

https://tr.mfa.lt/tr/tr/vizeler-hakkinda/onemli-bilgiler/bavuru-formu

Litvanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Litvanya’ya seyahat edecek kişilerin başvuracağı Litvanya vize türleri şu şekildedir:

 • Litvanya Turizm Vizesi: Litvanya seyahatlerinde verilen C tipi kısa süreli bir Schengen vize türüdür.
 • Litvanya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi: Litvanya seyahatlerinde 180 gün içinde 90 güne kadar olan konaklamalarda geçerli kısa süreli Schengen vize türüdür.
 • Litvanya Ticari Vize: İş ya da fuar gibi ticari sebeplerden kaynaklı ziyaretlerde verilen vize türüdür.
 • Litvanya Tır Geçişleri İçin Schengen Vizesi: Litvanya geçişlerinde kullanılan Schengen vize türüdür.
 • Litvanya Kültürel ve Sportif Etkinlik,  Konferans Vizesi: Sanat, spor faaliyetleri ve konferans katılımı gerçekleştirmek için Litvanya seyahatlerinde verilen, 180 gün içinde 90 günü aşmayacak Schengen vize türüdür.
 • Litvanya Eğitim Vizesi: Öğrenim, öğrenci eğitim programları ve araştırma maksatlı Litvanya’ya gidecek olanların başvurması gereken vize türüdür. Litvanya’da okumak için Ulusal Vize (D) ve Geçici oturma izni verilir.
 • Litvanya Denizci Vizesi: Ticari amaçla Litvanya’ya giriş yapacak olan kişilere verilen vize türüdür.

Litvanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Litvanya vize ücreti 105 Euro olarak belirlenmiştir. Kısa süreli alınacak Litvanya Schengen vizesi kapsamında ki turistik, aile ziyareti ve ticari vizelerin ücreti uzun süreli olarak alınan vizelerden farklı olmaktadır. 35 Euro ödeyecek kişilerin Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Gürcistan vatandaşlıklarının bulunması gerekmektedir. 0 ila 6 yaş aralığındaki çocuklar için Litvanya vize başvuru ücreti 25 Euro olarak belirlenmiştir. 6 ila 12 yaş aralığında bulunan çocuklar için, Litvanya vize başvuru ücreti 65 Euro olarak belirlenmiştir. Litvanya vize ücreti ödemekten muaf olanlar şöyledir:

 • AB tarafından desteklenenler
 • Eşi ya da çocuğu AB vatandaşı olanlar
 • Litvanya eğitim kurumlarını kapsayan, Erasmusprogramına dahil öğrenciler

Letonya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Litvanya vize başvuru sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu süreci eksiksiz tamamladığınızda başvurunuz gerçekleşir. Litvanya vize ücreti bedelleri vize başvuru merkezlerinde tahsil edilebilmektedir. Vize işlemleriniz için gerekli dosyalarınızda bu tahsilata dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte Litvanya vize sürecinde dikkat etmeniz diğer noktalar şu şekildedir:

 • Litvanya vizesi için yapılan başvuru yapılan pasaportun, Litvanya dönüşünde de 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Litvanya vize başvuru sürecinde pasaportun geçerlilik süreci mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Litvanya vize sürecinde, başvurunun yapıldığı pasaport 10 yıldan eski ise başvuru kabul edilmez.
 • Schengen vizesine uygun başvuru yapılmalıdır.
 • Schengen bölgesinde olan Litvanya için Schengen başvuru formunun tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Schengen bölgesinde ki ülkelere ilk kez seyahat edecek olan kişilerden parmak izi alınmaktadır.  Parmak izi verme işlemi yapılmalıdır.
 • 5 yıl içerisinde parmak izi vermemiş olanlar mutlaka parmak izi vermelidir.
 • Litvanya seyahatinin amacı dilekçe ile belirtilmelidir.
 • Litvanya seyahatlerinde C tipi vize alanlar, 6 aylık bir sürede 90 günden az konaklama imkânına sahiptir.
 • Litvanya’ya gidecek olan olan ve hususi pasaport (yeşil), hizmet pasaportu (gri) ve diplomatik pasaport (siyah) sahibi olan kişiler Litvanya seyahatlerinde vize uygulamasından muaf tutulmaktadır.
 • Litvanya vize başvurusu için gerekli evrakların tamamı toparlanmalıdır. Evraklar arasındaki bilgiler uyuşmalıdır.
 • Umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi olan kişilerin kısa süreli Litvanya seyahatlerinde vize alması gerekmektedir.
 • Uzun süreli olan D tipi vize alanlar ise 90 günü aşan konaklama imkânına sahiptir.

Litvanya Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Litvanya vize ret nedenleri çeşitli nedenlerden kaynaklı olabilir. Vize başvurusundaki en önemli ret sebepleri şöyledir:

 • Başvuru sırasında doldurulan formdaki bilgilerin yanlış olması
 • Litvanya vize başvuru sürecinde toparlanan belgelerin eksik olması
 • Seyahat sürecinde masrafları karşılayacak maddi gelirin bulunmaması
 • Litvanya dönüşü pasaport süresinin 3 ay daha geçerliliğinin olmaması
 • Aylık kazanç ile banka hesabınıza giren para miktarının tutarlı olmaması
 • İstenilen dilekçelerin beklenen bir dilde yazılmaması
 • Schengen ülkelerinden birine giriş yasağınızın olması
 • Seyahat sağlık sigortasının yapılmaması
 • Schengen vizesi, 6 ay süre ile en fazla 90 günlük konaklama imkanı sunar. Seyahat süreciniz bu şartların dışında olması
 • Kamu güvenliğini tehlikeye atacak durumların söz konusu olması
 • Ülkenize dönme durumunuzla ilgili oluşan şüpheli durumlar

Tüm bu sebeplerden kaynaklı olarak Litvanya vize başvurunuz ret olabilir. Bunun önüne geçmek için gerekli şartları ve koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Vize talebinin reddine itiraz edilebilir. Ret alan vizenin itirazı için Büyükelçilik ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Vize başvuru talebi gibi itiraz başvurusu için de randevu alınmaktadır. Evrak eksikliği söz konusuysa belgeler tamamlanıp başvuru yapılan kuruma teslim edilmelidir.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya  vizesi onay süresi 7 ila 10 gün arasında sürmektedir. Litvanya Büyükelçiliği, Konsolosluğu’na yapılacak başvurunun ardından 10 güne kadar vizeniz çıkabilir. Tabii ortaya çıkan istisnai durumlardan kaynaklı olarak bu süre 15, 30, 60 güne kadar çıkabilmektedir. Vize başvurunuzu, planladığınız seyahat tarihinden 15 gün önce yapmanızda fayda var. Böylelikle gecikme yaşanabilecek durumları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Vize başvurusu her iki ülkenin de tatil günlerine denk gelirse, vize başvuru süresinin geciktiği görülebilmektedir. Başvurunuzun gecikmemesi ve beklenen süreçte vizenizi alabilmeniz için Litvanya vize başvuru sürecinde yapmanız ve uymanız gereken konulara özen göstermeniz gerekmektedir.

Litvanya Vizesi Nereden Alınır?

Tüm belge ve evraklarının Litvanya Büyükelçiliği’ne gönderilmesinin ardından Litvanya vizesi, konsolosluktan ya da aracı kurumlardan alınır.

Litvanya vize başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için, sitemizin telefon veya forum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Vize firması olarak, vize işlemlerine dair aklınızdaki tüm soruları kaldırmak adına buradayız. Profesyonel kadromuzla, Litvanya vizesi için doğru adımları izlemeniz ve sorunsuz bir süreç yaşamanız adına sizlere destek sağlamaktayız.

Litvanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport: Litvanya vizesi için pasaportun 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması gerekir. Pasaport, Litvanya’dan çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Bu sebeple geçerlilik süresine dikkat edilmelidir. Pasaportta 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: Online olarak temin edilen formun diğer belgeler ile uyumlu olacak şekilde doldurulması gerekir.
 • 2 Adet Fotoğraf: Litvanya vize evrakları arasında 2 adet fotoğraf olmalıdır. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş, biyometrik özellikte olmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Poliçesi: Seyahat sağlık sigortası, vize evraklarına eklenmelidir. Seyahat sağlık sigortasının Scgenhen bölgesi ülkelerinin hepsinde geçerli olması ve tüm vize süresini kapsaması gerekir.
 • Seyahat Rezervasyonlarına İlişkin Belgeler: Uçuş ve konaklama belgelerinizin fotokopisi vize başvuru evraklarının arasında bulunmalıdır. Belgeler Scgenhen vizesine uygun olmalıdır.
 • Litvanya Vize Ücreti Dekontu: Litvanya vize başvurusu için yatırılan bedelin dekontunu almanız gerekir.
 • Banka Hesap Döküm Belgesi: Kişiye ait banka hesap cüzdanı veya özetinin aslı vize evrakları arasında bulunmalıdır. Banka hesap cüzdanının son 3 aylık hesap hareketleri görülmelidir. Bu belge, Litvanya seyahat süreci boyunca masraflarınızı karşılayabiliyor olduğunuzu göstermektedir.
 • Litvanya Vize Talep  Dilekçesi​: Litvanya’ya seyahat etme sebebinin, amacının ve ne seyahatin ne kadar süreceğinin yazıldığı talep dilekçesidir.
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi: Kimlik belgenizin bulunduğu fotokopi evraklar arasında bulunmalıdır.

Litvanya vize başvurusunu yapacak kişi çalışan ise alınacak belgeler şunlardır:

 • İş yerinden alınacak izin belgesi
 • SGK işe giriş belgesi
 • SGK hizmet dökümü
 • Son 3 ay içerisinde ki maaş bordrosu (Maaş bordrosu kaşeli ve imzalı olmalı)
 • Maaşını aldığı bankadan alınacak olan son 3 aylık hesap dökümü
 • Ticaret sicil fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Vize başvurusunda bulunacak yabancılar için ikametgâh belgesi (Oturma izin belgesi)

Ticari amaçlı Litvanya vize başvurusu yapanların ek belge olarak toparlaması gereken evraklar şunlardır:

 • Ticari faaliyet için alınmış olan davetiye belgesi
 • Daha önceden alınmış olan Schengen vize belgelerinin fotokopisi
 • Firma ya da kurumun yazacağı bilgilendirme yazısı

Litvanya vizesi için başvuru yapan emeklilerin ek belge olarak toparlaması gereken evraklar şunlardır:

 • Emeklilerin emekli olduklarını gösteren emekli maaş belgesi
 • Banka hesap özetleri
 • Emeklilik cüzdanı ya da SGK’dan alınacak olan son ayın maaş bordrosu
 • Emekli maaşını aldığı bankanın son 3 aylık hesap dökümü

Litvanya’ya eğitim amaçlı gidecek öğrencilerin ek belge olarak toparlaması gereken evraklar şunlardır:

 • Öğrenci belgesi
 • Öğrencinin kendi geliri yok ise geçimini sağlayan aile ya da vasinin masrafları üstlendiğine dair dilekçe belgesi
 • Reşit olmayan kişiler için noterden onaylı ailenin almış olduğu belge
 • Masraflar için alınmış bir burs var ise burs belgesi
 • Alınmış bir burs imkânı yok ise sponsor olacak kişilerin maddi durumlarını gösterdiği belge

Litvanya’ya Erasmus ile gidecek olan öğrencilerin toparlaması gereken ek evraklar şunlardır:

 • Eğitim amaçlı Litvanya’ya gerçekleştirilecek seyahatte eğitim kurumlarından başvuru sahibi adına düzenlenmiş kabul mektubu veya davetiye vize evraklarına eklenmelidir.
 • Eğitim vizesi için alınacak olan öğrenci belgesinin yakın tarihte alınmış güncel öğrenci belgesi vize evraklarının arasına eklenmelidir.

Litvanya Denizci vizesi ile Litvanya’ya gidecek kişilerin başvuru için almaları gereken ek evraklar şunlardır:

 • Eski Schengen vize belgeleri
 • Acente ya da firmanın sahibi tarafından yazılıp imzalanmış belgesi
 • Denizci cüzdanı
 • Litvanya’daki şirketten alınacak olan yazılı belge
 • Yabancılar için ikamet izin belgesi
 • İş sözleşmesi ve kontratı
 • İş verenin yazılı belgesi

Litvanya vizesi başvurusu yapacak çiftçilerin almaları gereken ek evraklar şunlardır:

 • Çiftçilerin, bağlı oldukları ziraat odası tarafından alacakları çiftçilik belgesi
 • Çiftçilerin kendilerine ait hayvanları var ise hayvanların kayıt belgesi
 • Çiftçi olan kişinin üzerine olan tarlaların tapu fotokopi belgesi
 • Son 3 aylık banka döküm belgeleri
 • Bağkur hizmet dökümü(Alınacak Bağkur hizmet dökümü e-Devlet barkotlu olmalıdır)

Litvanya vizesi için başvuru yapan kişi bordrolu çalışan ise başvuru sürecinde alması gereken evraklar şunlardır:

 • İş yerinden izin aldığını belirten belge
 • Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) işe giriş belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak hizmet dökümü (SKG’dan alınacak hizmet dökümü barkotlu olmalıdır)
 • Son 3 aylık maaş bordro belgesi (Maaş bordro kaşeli ve imzalı olmalı)
 • Maaşın alındığı bankadan son 3 aylık hesap döküm belgesi
 • Maaşını elden alanlar, iş yeri sahibi ya da müdürü tarafından maaş bilgisinin yazılı olduğu ıslak imzalı belge
 • Şirket imza sirküleri fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Oda kayıt ve faaliyet belgesi
 • Çalışılan şirketin son 3 aylık banka döküm belgesi (Alınacak belgeler bankadan kaşe imzalı olarak alınmalıdır)

Litvanya vize başvurusu yapacak ve Litvanya’ya aile ziyareti amacıyla gidecek olan kişilerin almaları gereken evraklar şunlardır:

 • Litvanya’dan davet gönderen kişinin davetiyesinin aslı ve fotokopisi
 • Litvanya vize başvurusu yapan kişinin pasaportunun aslı (Pasaportta 2 sayfa boş yer olmalı ve Litvanya dönüşünde vizenin geçerlilik süresinin 3 ay daha devam ediyor olması gerekir)
 • Vize başvuru formu belgesi
 • Litvanya’dan davet gönderen kişi ile Litvanya vize başvurusu yapan kişi arasındaki yakınlığın belirtildiği belge, nüfus kayıt örneği
 • Seyahat tarihlerinin belirtildiği belge
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sigorta belgesi
 • Masrafların karşılaşacağını belirtecek son 3 aylık banka döküm hesap bilgileri
 • Litvanya’ya gidilecek ulaşım aracının rezervasyon belgesi
 • Özel araçla seyahat yapılacak ise aracın ruhsat fotokopisi, seyahat güzergahının belirtildiği belge

Ekibimiz

PROFESYONEL DANIŞMANLARIMIZ

Vizebasvuru.com.tr olarak müşterilerimize Litvanya vizesi ve oturum işlemleri konusunda uzman danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Ekibimizdeki en yeni üyemiz en az 3 Yıldır bizimle çalışmaktadır. Profesyonel danışmanlık hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Litvanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya vize başvurusu yapmak isteyen T.C. vatandaşları  Ankara’da bulunan Litvanya Büyükelçiliğine ya da İstanbul’da yer alan Litvanya Başkonsolosluğu’na gitmelidirler.

Litvanya, Schengen Bölgesi üyesi ülkeler arasında bulunduğu için Schengen vizesi alınmalıdır.  Litvanya vize başvurusu için vize başvuru randevusu almanız gerekir. Randevu saatinde vizeyi alacağınız yerde olmanız önemlidir. Aynı zamanda Litvanya vize başvurusu için gerekli tüm evrakları eksiksiz bir şekilde toparlamanız gerekir. Ankara bulunan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluğu tarafından verilen vizede Hususi Pasaport, Diplomatik Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 60 ay içinde 90 güne kadar vizesiz giriş hakkı tanımaktadır. Vize başvuru sürecinde parmak izi kaydı gereklidir. Parmak izi kayıtları 5 yıllık bir sürede kullanılabilmektedir. Bu süre içerisinde parmak izi kaydı verenlerin tekrardan bu işlemi yapmasına gerek yoktur. 5 yılı geçtiyse tekrardan parmak izi kaydı verilmelidir.

Litvanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Litvanya vize başvuru formu belgelerin arasında mutlaka yer almalıdır. Online sistem üzerinden başvuru formunu temin ederek gerekli bilgiler doğrultusunda doldurabilirsiniz.

Litvanya vizesi için örnek link:

https://tr.mfa.lt/tr/tr/vizeler-hakkinda/onemli-bilgiler/bavuru-formu

Litvanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Litvanya’ya seyahat edecek kişilerin başvuracağı Litvanya vize türleri şu şekildedir:

 • Litvanya Turizm Vizesi: Litvanya seyahatlerinde verilen C tipi kısa süreli bir Schengen vize türüdür.
 • Litvanya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi: Litvanya seyahatlerinde 180 gün içinde 90 güne kadar olan konaklamalarda geçerli kısa süreli Schengen vize türüdür.
 • Litvanya Ticari Vize: İş ya da fuar gibi ticari sebeplerden kaynaklı ziyaretlerde verilen vize türüdür.
 • Litvanya Tır Geçişleri İçin Schengen Vizesi: Litvanya geçişlerinde kullanılan Schengen vize türüdür.
 • Litvanya Kültürel ve Sportif Etkinlik,  Konferans Vizesi: Sanat, spor faaliyetleri ve konferans katılımı gerçekleştirmek için Litvanya seyahatlerinde verilen, 180 gün içinde 90 günü aşmayacak Schengen vize türüdür.
 • Litvanya Eğitim Vizesi: Öğrenim, öğrenci eğitim programları ve araştırma maksatlı Litvanya’ya gidecek olanların başvurması gereken vize türüdür. Litvanya’da okumak için Ulusal Vize (D) ve Geçici oturma izni verilir.
 • Litvanya Denizci Vizesi: Ticari amaçla Litvanya’ya giriş yapacak olan kişilere verilen vize türüdür.

Litvanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport: Litvanya vizesi için pasaportun 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması gerekir. Pasaport, Litvanya’dan çıkış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Bu sebeple geçerlilik süresine dikkat edilmelidir. Pasaportta 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: Online olarak temin edilen formun diğer belgeler ile uyumlu olacak şekilde doldurulması gerekir.
 • 2 Adet Fotoğraf: Litvanya vize evrakları arasında 2 adet fotoğraf olmalıdır. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş, biyometrik özellikte olmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Poliçesi: Seyahat sağlık sigortası, vize evraklarına eklenmelidir. Seyahat sağlık sigortasının Scgenhen bölgesi ülkelerinin hepsinde geçerli olması ve tüm vize süresini kapsaması gerekir.
 • Seyahat Rezervasyonlarına İlişkin Belgeler: Uçuş ve konaklama belgelerinizin fotokopisi vize başvuru evraklarının arasında bulunmalıdır. Belgeler Scgenhen vizesine uygun olmalıdır.
 • Litvanya Vize Ücreti Dekontu: Litvanya vize başvurusu için yatırılan bedelin dekontunu almanız gerekir.
 • Banka Hesap Döküm Belgesi: Kişiye ait banka hesap cüzdanı veya özetinin aslı vize evrakları arasında bulunmalıdır. Banka hesap cüzdanının son 3 aylık hesap hareketleri görülmelidir. Bu belge, Litvanya seyahat süreci boyunca masraflarınızı karşılayabiliyor olduğunuzu göstermektedir.
 • Litvanya Vize Talep  Dilekçesi​: Litvanya’ya seyahat etme sebebinin, amacının ve ne seyahatin ne kadar süreceğinin yazıldığı talep dilekçesidir.
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi: Kimlik belgenizin bulunduğu fotokopi evraklar arasında bulunmalıdır.

Litvanya vize başvurusunu yapacak kişi çalışan ise alınacak belgeler şunlardır:

 • İş yerinden alınacak izin belgesi
 • SGK işe giriş belgesi
 • SGK hizmet dökümü
 • Son 3 ay içerisinde ki maaş bordrosu (Maaş bordrosu kaşeli ve imzalı olmalı)
 • Maaşını aldığı bankadan alınacak olan son 3 aylık hesap dökümü
 • Ticaret sicil fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Vize başvurusunda bulunacak yabancılar için ikametgâh belgesi (Oturma izin belgesi)

Ticari amaçlı Litvanya vize başvurusu yapanların ek belge olarak toparlaması gereken evraklar şunlardır:

 • Ticari faaliyet için alınmış olan davetiye belgesi
 • Daha önceden alınmış olan Schengen vize belgelerinin fotokopisi
 • Firma ya da kurumun yazacağı bilgilendirme yazısı

Litvanya vizesi için başvuru yapan emeklilerin ek belge olarak toparlaması gereken evraklar şunlardır:

 • Emeklilerin emekli olduklarını gösteren emekli maaş belgesi
 • Banka hesap özetleri
 • Emeklilik cüzdanı ya da SGK’dan alınacak olan son ayın maaş bordrosu
 • Emekli maaşını aldığı bankanın son 3 aylık hesap dökümü

Litvanya’ya eğitim amaçlı gidecek öğrencilerin ek belge olarak toparlaması gereken evraklar şunlardır:

 • Öğrenci belgesi
 • Öğrencinin kendi geliri yok ise geçimini sağlayan aile ya da vasinin masrafları üstlendiğine dair dilekçe belgesi
 • Reşit olmayan kişiler için noterden onaylı ailenin almış olduğu belge
 • Masraflar için alınmış bir burs var ise burs belgesi
 • Alınmış bir burs imkânı yok ise sponsor olacak kişilerin maddi durumlarını gösterdiği belge

Litvanya’ya Erasmus ile gidecek olan öğrencilerin toparlaması gereken ek evraklar şunlardır:

 • Eğitim amaçlı Litvanya’ya gerçekleştirilecek seyahatte eğitim kurumlarından başvuru sahibi adına düzenlenmiş kabul mektubu veya davetiye vize evraklarına eklenmelidir.
 • Eğitim vizesi için alınacak olan öğrenci belgesinin yakın tarihte alınmış güncel öğrenci belgesi vize evraklarının arasına eklenmelidir.

Litvanya Denizci vizesi ile Litvanya’ya gidecek kişilerin başvuru için almaları gereken ek evraklar şunlardır:

 • Eski Schengen vize belgeleri
 • Acente ya da firmanın sahibi tarafından yazılıp imzalanmış belgesi
 • Denizci cüzdanı
 • Litvanya’daki şirketten alınacak olan yazılı belge
 • Yabancılar için ikamet izin belgesi
 • İş sözleşmesi ve kontratı
 • İş verenin yazılı belgesi

Litvanya vizesi başvurusu yapacak çiftçilerin almaları gereken ek evraklar şunlardır:

 • Çiftçilerin, bağlı oldukları ziraat odası tarafından alacakları çiftçilik belgesi
 • Çiftçilerin kendilerine ait hayvanları var ise hayvanların kayıt belgesi
 • Çiftçi olan kişinin üzerine olan tarlaların tapu fotokopi belgesi
 • Son 3 aylık banka döküm belgeleri
 • Bağkur hizmet dökümü(Alınacak Bağkur hizmet dökümü e-Devlet barkotlu olmalıdır)

Litvanya vizesi için başvuru yapan kişi bordrolu çalışan ise başvuru sürecinde alması gereken evraklar şunlardır:

 • İş yerinden izin aldığını belirten belge
 • Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) işe giriş belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak hizmet dökümü (SKG’dan alınacak hizmet dökümü barkotlu olmalıdır)
 • Son 3 aylık maaş bordro belgesi (Maaş bordro kaşeli ve imzalı olmalı)
 • Maaşın alındığı bankadan son 3 aylık hesap döküm belgesi
 • Maaşını elden alanlar, iş yeri sahibi ya da müdürü tarafından maaş bilgisinin yazılı olduğu ıslak imzalı belge
 • Şirket imza sirküleri fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Oda kayıt ve faaliyet belgesi
 • Çalışılan şirketin son 3 aylık banka döküm belgesi (Alınacak belgeler bankadan kaşe imzalı olarak alınmalıdır)

Litvanya vize başvurusu yapacak ve Litvanya’ya aile ziyareti amacıyla gidecek olan kişilerin almaları gereken evraklar şunlardır:

 • Litvanya’dan davet gönderen kişinin davetiyesinin aslı ve fotokopisi
 • Litvanya vize başvurusu yapan kişinin pasaportunun aslı (Pasaportta 2 sayfa boş yer olmalı ve Litvanya dönüşünde vizenin geçerlilik süresinin 3 ay daha devam ediyor olması gerekir)
 • Vize başvuru formu belgesi
 • Litvanya’dan davet gönderen kişi ile Litvanya vize başvurusu yapan kişi arasındaki yakınlığın belirtildiği belge, nüfus kayıt örneği
 • Seyahat tarihlerinin belirtildiği belge
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sigorta belgesi
 • Masrafların karşılaşacağını belirtecek son 3 aylık banka döküm hesap bilgileri
 • Litvanya’ya gidilecek ulaşım aracının rezervasyon belgesi
 • Özel araçla seyahat yapılacak ise aracın ruhsat fotokopisi, seyahat güzergahının belirtildiği belge

Litvanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Litvanya vize ücreti 105 Euro olarak belirlenmiştir. Kısa süreli alınacak Litvanya Schengen vizesi kapsamında ki turistik, aile ziyareti ve ticari vizelerin ücreti uzun süreli olarak alınan vizelerden farklı olmaktadır. 35 Euro ödeyecek kişilerin Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Gürcistan vatandaşlıklarının bulunması gerekmektedir. 0 ila 6 yaş aralığındaki çocuklar için Litvanya vize başvuru ücreti 25 Euro olarak belirlenmiştir. 6 ila 12 yaş aralığında bulunan çocuklar için, Litvanya vize başvuru ücreti 65 Euro olarak belirlenmiştir. Litvanya vize ücreti ödemekten muaf olanlar şöyledir:

 • AB tarafından desteklenenler
 • Eşi ya da çocuğu AB vatandaşı olanlar
 • Litvanya eğitim kurumlarını kapsayan, Erasmusprogramına dahil öğrenciler

Letonya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Litvanya vize başvuru sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu süreci eksiksiz tamamladığınızda başvurunuz gerçekleşir. Litvanya vize ücreti bedelleri vize başvuru merkezlerinde tahsil edilebilmektedir. Vize işlemleriniz için gerekli dosyalarınızda bu tahsilata dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte Litvanya vize sürecinde dikkat etmeniz diğer noktalar şu şekildedir:

 • Litvanya vizesi için yapılan başvuru yapılan pasaportun, Litvanya dönüşünde de 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Litvanya vize başvuru sürecinde pasaportun geçerlilik süreci mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Litvanya vize sürecinde, başvurunun yapıldığı pasaport 10 yıldan eski ise başvuru kabul edilmez.
 • Schengen vizesine uygun başvuru yapılmalıdır.
 • Schengen bölgesinde olan Litvanya için Schengen başvuru formunun tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Schengen bölgesinde ki ülkelere ilk kez seyahat edecek olan kişilerden parmak izi alınmaktadır.  Parmak izi verme işlemi yapılmalıdır.
 • 5 yıl içerisinde parmak izi vermemiş olanlar mutlaka parmak izi vermelidir.
 • Litvanya seyahatinin amacı dilekçe ile belirtilmelidir.
 • Litvanya seyahatlerinde C tipi vize alanlar, 6 aylık bir sürede 90 günden az konaklama imkânına sahiptir.
 • Litvanya’ya gidecek olan olan ve hususi pasaport (yeşil), hizmet pasaportu (gri) ve diplomatik pasaport (siyah) sahibi olan kişiler Litvanya seyahatlerinde vize uygulamasından muaf tutulmaktadır.
 • Litvanya vize başvurusu için gerekli evrakların tamamı toparlanmalıdır. Evraklar arasındaki bilgiler uyuşmalıdır.
 • Umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi olan kişilerin kısa süreli Litvanya seyahatlerinde vize alması gerekmektedir.
 • Uzun süreli olan D tipi vize alanlar ise 90 günü aşan konaklama imkânına sahiptir.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya  vizesi onay süresi 7 ila 10 gün arasında sürmektedir. Litvanya Büyükelçiliği, Konsolosluğu’na yapılacak başvurunun ardından 10 güne kadar vizeniz çıkabilir. Tabii ortaya çıkan istisnai durumlardan kaynaklı olarak bu süre 15, 30, 60 güne kadar çıkabilmektedir. Vize başvurunuzu, planladığınız seyahat tarihinden 15 gün önce yapmanızda fayda var. Böylelikle gecikme yaşanabilecek durumları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Vize başvurusu her iki ülkenin de tatil günlerine denk gelirse, vize başvuru süresinin geciktiği görülebilmektedir. Başvurunuzun gecikmemesi ve beklenen süreçte vizenizi alabilmeniz için Litvanya vize başvuru sürecinde yapmanız ve uymanız gereken konulara özen göstermeniz gerekmektedir.

Litvanya Vizesi Nereden Alınır?

Tüm belge ve evraklarının Litvanya Büyükelçiliği’ne gönderilmesinin ardından Litvanya vizesi, konsolosluktan ya da aracı kurumlardan alınır.

Litvanya vize başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için, sitemizin telefon veya forum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Vize firması olarak, vize işlemlerine dair aklınızdaki tüm soruları kaldırmak adına buradayız. Profesyonel kadromuzla, Litvanya vizesi için doğru adımları izlemeniz ve sorunsuz bir süreç yaşamanız adına sizlere destek sağlamaktayız.