Hızlı Macaristan Vizesi Başvuru İşlemleri

Macaristan 2023 Vize başvuru güncel durumları ve Macaristan vizesi işlemleri için son bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Vizebasvuru.com.tr Macaristan vizeleri konusunda uzman desteği sunmaktayız.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Macaristan Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Macaristan vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Macaristan VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Macaristan Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Macaristan Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Macaristan ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Macaristan ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Macaristan öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Macaristan aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Macaristan vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Macaristan TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Macaristan vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Macaristan VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Macaristan Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Macaristan TURİSTİK VİZE

Macaristan seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Macaristan Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Macaristan Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır? Macaristan Vizesi Ücreti 2023

Macaristan Hakkında Bilgiler

Orta Avrupa’da bulunan Macaristan’a gidebilmek için öncesinde Macaristan vizesi alınmasına ihtiyaç vardır. Denize kıyısı olmayan bu ülke Balkan ülkeleri arasında yer almaktadır. En büyük şehri Budapeşte olan ülkenin aynı zamanda başkenti de Budapeşte’dir. Hem Orta Avrupa’da yer alan bir konumda olması hem de Avrupa standartlarına uygun bir ülke olması nedeniyle Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkede resmi dil olarak Fin- Ugor dilleri arasında yer alan Macarca konuşulmaktadır. Karasal iklimin hâkim olduğu bu ülkeye daha çok ekonomik, siyasi ve eğitime yönelik ziyaretler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ülkenin tarihi yapısı da oldukça dikkat çekmektedir. Ülkede kullanılan para birimi Forint’tir. Ülke komşuları Romanya, Avusturya, Slovenya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovakya’dır.

Macaristan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Bordo (Umuma Mahsus) pasaportu olan Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Yeşil (Hususi) pasaporta, Hizmet (Gri) pasaportuna veya Siyah (Diplomatik) pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarından kısa süreli seyahatlerde vize istenmemektedir.

Macaristan vizesi başvurusu yapmak için öncelikle vize başvurusu için gerekli olan evraklar tamamlanmalıdır. Uzun süreli mi yoksa kısa süreli mi yoksa kısa süreli mi vize alınacağına göre başvuru evrakları hazırlanır. Evraklar hazırlanıp tamamladıktan sonra Ankara ya da İstanbul’da bulunan Macaristan Büyükelçiliği veya Macaristan Başkonsolosluğuna giderek başvuru işlemleri tamamlanır.  Macaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğu için tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli Schengen vizesi verilmektedir. Fakat vizede hangi ülkeye giriş çıkış yapılacağı belirtilmektedir.

Macaristan Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Macaristan vizesi başvuru formu almak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlarda ilki ve en çok akla geleni Macaristan Konsolosluğu ya da Macaristan Büyükelçiliğine giderek başvuru formu almaktır. Diğer bir yöntemi ise vize almaya yardımcı olan danışmanlık şirketleri ya da acenteler yolu ile başvuru formu almaktır. En son ve en çok tercih edilen yöntem ise Macaristan Konsolosluğu internet sayfasından vize başvuru formunu indirerek istenilen forma ulaşmaktır. Aşağıda verilen link ile vize başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

https://www.macaristankonsoloslugu.com/macaristan-vize-basvuru-formu/

Macaristan Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Vize başvuruları ve türleri uzun süreli vize ve kısa süreli vize olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli yani maksimum 90 günü kapsayan vize türü Schengen vizesidir. Uzun süreli vize ise belirli tarih aralıklarında verilebileceği gibi süresiz de verilebilmektedir. Genellikle oturma izni, çalışma izni veya eğitim görebilme izni olarak verilmektedir. Bu bahsedilen vizeler Schengen vizesi olup iki tipe ayrılmaktadır. Bunlar A tipi ve C tipi vizedir. A tipi Schengen vizesi uzun süreli vize olup, C tipi Schengen vizesi 90 günü kapsayan kısa süreli vize çeşididir.

Kısa ve uzun süreli Macaristan vizesi türleri aşağıda verildiği gibi yer almaktadır:

 • Turistik Macaristan Vizesi: Macaristan’ı ziyaret etmek, herhangi bir tur ya da şahsi olarak gidip gezmek isteyenlerin aldığı vize türüdür. Kısa süreli bir vize olan bu vize maksimum 90 gün kalma hakkı tanır.
 • Ticari Macaristan Vizesi: İş ile ilgili durumlarda Macaristan’a gidilmek için alınan vize türüdür.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Macaristan Vizesi: Macaristan sınırları içerisinde yaşayan aile bireyi, akraba ya da arkadaş ziyaretleri için alınan vize türüdür. Orada yaşayan kişi tarafından davet mektubu gönderilerek başvuru yapılmaktadır.
 • Kültürel Amaçlı Macaristan Vize: Macaristan’a gitme amacının belirtilerek yapıldığı vize başvuru türüdür. Ülkede yapılacak olan kültürel faaliyetlere katılım sağlamak için bu vize türüne başvurulmalıdır. Macaristan Belediyesi ya da faaliyet yapılacak kurumun yetkili kişisi tarafından resmi davet mektubu gerekmektedir.
 • Erasmus, Öğrenenim Macaristan Vizesi: Ülkede kısa süreli ya uzun süreli öğrenim görmek isteyen öğrencilerin başvurduğu vize türüdür. Öğrenim göreceğine dair belgelerin toplanması gerekmektedir.
 • Transit Macaristan Vize: Bu vize türü, Macaristan üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapacağınız zaman alınması gereken vize türüdür. Kısa süreli geçerlidir ve genellikle aktarma yapacağınız havaalanında verilmektedir.
 • Resmi Macaristan Amaçlı Vizesi: Diplomatik işler için ya da resmi görüşmelerin olacağı durumlar için verilen vize türüdür.
 • Sağlık Sebepli Macaristan Vizesi: Sağlık nedeni ile Macaristan sınırları içerisindeki tedavi görülmek amacı ile alınan vize türüdür.
 • Sportif Amaçlı Macaristan Vizesi: Ülke içerisinde gerçekleşecek olan sportif faaliyete katılmak için alınan vizedir. Vize almak için yapılan spor müsabakasına katılım belgelerinin sunulması gerekmektedir.
 • AB Vatandaşı ile Evli Kişiler İçin Macaristan Vizesi: Macaristan vatandaşı ya da Schengen ülkesi vatandaşı biri ile evlenilen durumlarda eşinin orada oturmak için alması gereken vize türüdür. Uzun süreli vizeler arasında yer almaktadır.
 • Şoför Vizesi Macaristan: Uzun süreli vizeler arasında yer alır. Ülkeye giriş çıkışın çok olduğu durumlar için verilmektedir. Uluslararası taşımacılık yapan bireyler daha çok bu vize türüne başvurmaktadır.

Macaristan Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Vize başvuru sırasında yapılacak olan bir diğer işlem vize başvuru ücretini ödenmesidir. Standart Macaristan vizesi ücreti 115 Euro olup Macaristan 0-6 yaş arası çocuklardan vize ücreti istememektedir. 6-12 yaş arası çocuklar içinde vize ücreti 70 Euro olarak belirlenmiştir. Vize ücretleri başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu ücrete ek olarak hizmet bedeli ve seyahat sağlık sigortası ücret bedeli alınabilmektedir. Seyahat sağlık sigortası, seyahatin ne kadar uzun sürede olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Fakat standart fiyatı 20 Euro’dur. Hizmet bedeli fiyatı ise 30 Euro olarak belirlenmiştir. Macaristan ya da Schengen ülkesi vatandaşı biri ile evli olan kişilerden vize ücreti alınmamaktadır. Sadece hizmet bedeli ödemeleri ve diğer çıkacak olan ekstra ödemeleri yapmaları yeterlidir.

Vize başvurusu sırasında istenen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Özel sağlık sigortası konsolosluk tarafından da yapılmaktadır.

Macaristan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Macaristan vize başvurusu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken kısım evrakların istenildiği gibi doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasıdır. Başvuru evraklar belirtilen seyahat tarihinden bir ay en geç 15 gün içerisinde tamamlanarak Macaristan Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Bunlar haricinde dikkat edilmesi gereken diğer durumlar ise şu şekildedir:

 • Vize aile veya arkadaş ziyareti için alınıyorsa orada ikamet eden kişi tarafından davet mektubu gönderilmelidir. Gönderilecek davet mektubu, Macaristan’da yaşayan arkadaş ya da aile bireyi, akraba tarafından İngilizce ya da Macarca yazılmalıdır. Yazılan davet mektubu e-mail ya da faks ile vize başvurusu yapacak kişiye yollanır. Yollana davet mektubu diğer evraklar arasında Macaristan Konsolosluğu’na sunulmaktadır. Bu durum Macaristan ile ticari ilişkiler içerisinde olan şirket yetkilileri için de geçerlidir. Resmi yetkililer tarafından davet mektubu gönderilmesi gerekmektedir.
 • Fazla yurtdışı seyahatine çıkan kişilerin dikkat etmesi gereken bir husus vardır bu da Macaristan vizesi için kullanılacak olan pasaportun en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Boş sayfa olmadığı için vize işlenemeyeceğinden boş sayfası olmayan kişilerin pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.
 • Başvuru işlemleri sırasında başvurulacak olan günü resmî tatillere denk getirmemek gerekmektedir. Özellikle Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel ve Paskalya tatilleri gibi tatiller uzun aralığı kapsadığı için bu zamanlara denk gelen başvuru işlemleri aksayabilmektedir. Seyahat planlarında aksamalar yaşanmaması için bu günlere dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • 18 yaş altı çocuklar ebeveynleri ile başvuru yapmaları gereklidir. Noter onaylı beleler ile başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Aynı zamandan tek başına Macaristan’a gidecek olan çocukların ebeveynleri tarafından noter huzurunda muvafakatname vermeleri gerekmektedir. Muvafakatname verilmeyen durumlarda işlem yapılmamaktadır.
 • Vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise başvuru yapılacak vize türüne iyi karar vermektir. Başvuru yapılan vize türünden farklı belgeler verilir ve dilekçe talebi uyuşmaz ise Macaristan vize başvuru süreci olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Verilen bu durumlara dikkat edilmelidir. Oluşabilecek herhangi bir anlaşılamama ya da eksiklik durumda Macaristan Konsolosluğu tarafından ek görüşmelere çağırılabilme imkânı bulunmaktadır.

Macaristan Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Bazı durumlarda vize başvuruları olumsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. Bu durum verilmiş olan belgelerin güncel olamamasında, yeterli kanıtların sunulmamış olmasından oluşabileceği gibi birçok farklı sebepten dolayı da ret ile sonuçlanabilmektedir. Macaristan vize ret nedenlerine bakacak olursak şu şekilde verilebilir:

 • Finansal Nedenlere Bağlı Vize Reddi: Verilen evraklarda maddi durumun yetersiz görülmesi durumundan kaynaklanan ret cevabıdır. Belirli bir süre için hesabında belli bir miktar para olması gerekmektedir. Bu paranın eksik olması halinde vize reddi verilebileceği gibi mesleki durumuna göre kaynağı açıklanamayan paranın var olması durumundan da vize reddi ile karşılaşmak mümkündür.
 • Başvuru Formunun Eksik ya da Yanlış Doldurulması Nedeni ile Vize Reddi: Başvuru sırasında istenen belgelerin eksik olması veya esas durumu yansıtmaması gibi nedenlerden dolayı vize talebi reddedilebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için teslime edilecek olan belgelerin iyi kontrol edilip güncel olduğundan emin olunmalıdır. Aynı zamanda yanlış bir bilginin verilmemesine dikkat edilmelidir. Yanlış bilginin sunulması halinde uzunca bir süre vize verilmemesine sebep olabilmektedir.
 • Daha Önce Alınan Macaristan Vizesinin Yanlış Kullanılması Sonucu ile Yaşanan Vize Reddi: Daha önce vize almış fakat vize kullanım süresini aştığı halde ülkede kalmaya devam eden kişiler için tekrar vize başvurusunda bulunduğunda önceki yaşanan problem göz önüne alınarak vize başvuru talebi reddedilebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için verilen vize süresini aşmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Ülkeye Geri Döneceğine Dair Yeterli Kanıt Sunulmamasından Kaynaklı Ret Cevabı: Yapılan başvuru işlemleri arasında Macaristan sınırları içerisinden ayrılacak olmaya dair yeterli kanıt sunulmamış olmasından dolayı ret cevabı alabilmektedir. Gidiş-dönüş biletleri, Türkiye’de dönecek olunan bir evinin olmasına dair belgelerin yetersizliğinden kaynaklı olabilmektedir. Bu gibi belgelerin evraklar içerisinde yer almasına dikkat edilmelidir.
 • Seyahat Amacının Açıkça Belli Edilmemesinden Dolayı Oluşan Ret: Vize başvuru talep dilekçesinde seyahat etme amacının açıkça dile getirilmemesi dolayı başvuru süreci ret ile sonuçlanabilmektedir. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için ülkeyi neden ziyaret etmek istenmesinin açık ve anlaşılır bir dil ile ifade edilmesine dikkat edilmelidir.

Yukarıda verilen sebepler gibi nedenlerden dolayı ret cevabı alındı ise, ret cevabının alınmasının ardından 8 gün içerisinde olumsuz sonuçlanan sürece itiraz edebilme hakkı vardır. Macaristan Başkonsolosluğunu sunulan itiraz dilekçesi verilebilmektedir. Konsolosluk olumsuz sonuçlandırdığı duruma karşı oluşan itiraz dilekçesi ile beraber pasaport ve evraklarınızı ikinci bir inceleme yapmak için Ankara’ya yollar. Bu şekilde tekrar değerlendirme sürecine alınmış olur.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan’a gitmeyi planlayan Türk vatandaşları vize başvurularını doğru, eksiksiz ve en güncel şekilde Macaristan Konsolosluğu’na teslim etmeleri gerekmektedir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilen evraklar Macaristan vizesi onay sürecine tabii tutulur. Vize onay süreci yaklaşık olarak 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. En geç seyahat sürenizden 2 gün önce açıklanmaktadır. Başvuru sonuçları ile ilgili herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılabilme durumuna karşı ya da konsolosluğun yoğun olması gibi durumlara karşı evraklar 1 ay içinde tamamlanıp, planlanan seyahatten yaklaşık 30 gün önceden Macaristan Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Ne kadar önce teslim edilir ise yaşanan olumsuzluklar seyahat planını aksamamış olacaktır.

Vize onay sürecini etkileyen unsurlar arasında başvuru onay işlemlerinin resmî tatillere denk gelmesi yer alabilir. Resmî tatil sürecine denk getirilmemesi, eğer seyahat planınıza kadar araya resmî tatil giriyorsa başvuru evraklarınızı daha önceden teslim etmeniz önerilir. Böylece planınızın aksamasının önüne geçebilirsiniz. Seyahat süresi uzun ve başka ülkelere geçiş yapılacaksa başvuru evrakları arasında ara seyahatleri belirten dosyaların olmaması halinde vize süreci aksayabilmektedir. Ara seyahat evraklarının başvuru evrakları arasına konulduğundan emin olunmalıdır.

Başvuru evraklarının eksik olması da başvuru sürecini aksatan etmenler arasında yer alır. Eksik evrakların tamamlanması onay süresinin uzamasına sebep olacaktır. Evrakların tam olduğundan emin olunmalıdır.

Macaristan Vizesi Nereden Alınır?

Macaristan vizesi doğrudan Macaristan Başkonsolosluğu ya da Macaristan Büyükelçiliği tarafından alınmaktadır. Fakat bu süreç içerisinde başvuru işlemleri yapmak uzun ve uğraştırıcı bir süreç olduğundan vize danışmanlık şirketleri veya acenteleri bulunmaktadır. Biz de bir vize firması olarak Macaristan vizesi almak için profesyonel kadromuzla beraber, profesyonel bir destek sunmaktayız. Vize alma işlemleriniz en kolay şekilde halletmek istiyorsanız sitemizde yer alan telefon numarası ile bizi arayabilir ya da forum kısmından destek almak istediğini vize işlemi için yardım talebi oluşturabilirsiniz. Böylece alanlarında uzman olan danışmanlarımız ile sorunsuz ve hızlı bir şekilde Macaristan vizesi alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan vizesi alabilmek için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı ve Vize Başvuru Talep dilekçesi ile Macaristan Konsolosluğuna teslim edilmelidir.

Macaristan vizesi evrakları şu şekilde verilmiştir:

 • Pasaport
 • Macaristan vizesi başvuru formu
 • Nüfus cüzdan fotokopisi ve daha önceden kullanılmış pasaport var ise onların fotokopisinin de evraklar arasına eklenmesi gerekir.
 • Biometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Macaristan’a giderken tercih edilen ulaşımı belli eden rezervasyon belgesi veya bilet. Şahsi araç ile gidilecekse şahsi araca ait ruhsat ve izin belgesi.
 • Macaristan’a gidildiğinde kalacak yere ait adres ve konaklama bilgisi, rezervasyon.
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Vize almak için başvuran kişi eğer çalışıyor ise son 3 aylık maaş bordrosu.
 • Başvuru yapan kişiye ait mal varlığı var ise tapu ya da ruhsat belgelerinin bir kopyası.
 • Vize başvurusu yapan kişi çalışıyor ise iş yeri yetkili kişisi tarafından imzalı olarak düzenlenen Vize Talep Dilekçesi.
 • Macaristan vize başvurusu yapan kişi eğer çalışmıyorsa son çalıştığı yeri belirtmek için işe giriş belgesi sunmalıdır. Bunun için SGK işe giriş belgesi ve SGK hizmet belgeleri istenmektedir.
 • E- devlet üzerinden alınabilen Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği istenen evraklar arasında yer almaktadır.

Yukarıda vize başvurusu sırasında genel olarak istenen belgeler verilmiştir. Bu belgelere başvuran kişinin unvanına ve başvurulan vizenin türüne göre istenen belgeler de bulunmaktadır. Hangi vize çeşidi için hangi belgeler daha istendiğini daha detaylı öğrenmek için Macaristan Konsolosluğu internet sitesine girerek ulaşabilirsiniz.

Ekibimiz

PROFESYONEL DANIŞMANLARIMIZ

Vizebasvuru.com.tr olarak müşterilerimize Macaristan vizesi ve oturum işlemleri konusunda uzman danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Ekibimizdeki en yeni üyemiz en az 3 Yıldır bizimle çalışmaktadır. Profesyonel danışmanlık hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Macaristan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Bordo (Umuma Mahsus) pasaportu olan Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Yeşil (Hususi) pasaporta, Hizmet (Gri) pasaportuna veya Siyah (Diplomatik) pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarından kısa süreli seyahatlerde vize istenmemektedir.

Macaristan vizesi başvurusu yapmak için öncelikle vize başvurusu için gerekli olan evraklar tamamlanmalıdır. Uzun süreli mi yoksa kısa süreli mi yoksa kısa süreli mi vize alınacağına göre başvuru evrakları hazırlanır. Evraklar hazırlanıp tamamladıktan sonra Ankara ya da İstanbul’da bulunan Macaristan Büyükelçiliği veya Macaristan Başkonsolosluğuna giderek başvuru işlemleri tamamlanır.  Macaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğu için tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli Schengen vizesi verilmektedir. Fakat vizede hangi ülkeye giriş çıkış yapılacağı belirtilmektedir.

Macaristan Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Macaristan vizesi başvuru formu almak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlarda ilki ve en çok akla geleni Macaristan Konsolosluğu ya da Macaristan Büyükelçiliğine giderek başvuru formu almaktır. Diğer bir yöntemi ise vize almaya yardımcı olan danışmanlık şirketleri ya da acenteler yolu ile başvuru formu almaktır. En son ve en çok tercih edilen yöntem ise Macaristan Konsolosluğu internet sayfasından vize başvuru formunu indirerek istenilen forma ulaşmaktır. Aşağıda verilen link ile vize başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

https://www.macaristankonsoloslugu.com/macaristan-vize-basvuru-formu/

Macaristan Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Vize başvuruları ve türleri uzun süreli vize ve kısa süreli vize olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli yani maksimum 90 günü kapsayan vize türü Schengen vizesidir. Uzun süreli vize ise belirli tarih aralıklarında verilebileceği gibi süresiz de verilebilmektedir. Genellikle oturma izni, çalışma izni veya eğitim görebilme izni olarak verilmektedir. Bu bahsedilen vizeler Schengen vizesi olup iki tipe ayrılmaktadır. Bunlar A tipi ve C tipi vizedir. A tipi Schengen vizesi uzun süreli vize olup, C tipi Schengen vizesi 90 günü kapsayan kısa süreli vize çeşididir.

Kısa ve uzun süreli Macaristan vizesi türleri aşağıda verildiği gibi yer almaktadır:

 • Turistik Macaristan Vizesi: Macaristan’ı ziyaret etmek, herhangi bir tur ya da şahsi olarak gidip gezmek isteyenlerin aldığı vize türüdür. Kısa süreli bir vize olan bu vize maksimum 90 gün kalma hakkı tanır.
 • Ticari Macaristan Vizesi: İş ile ilgili durumlarda Macaristan’a gidilmek için alınan vize türüdür.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Macaristan Vizesi: Macaristan sınırları içerisinde yaşayan aile bireyi, akraba ya da arkadaş ziyaretleri için alınan vize türüdür. Orada yaşayan kişi tarafından davet mektubu gönderilerek başvuru yapılmaktadır.
 • Kültürel Amaçlı Macaristan Vize: Macaristan’a gitme amacının belirtilerek yapıldığı vize başvuru türüdür. Ülkede yapılacak olan kültürel faaliyetlere katılım sağlamak için bu vize türüne başvurulmalıdır. Macaristan Belediyesi ya da faaliyet yapılacak kurumun yetkili kişisi tarafından resmi davet mektubu gerekmektedir.
 • Erasmus, Öğrenenim Macaristan Vizesi: Ülkede kısa süreli ya uzun süreli öğrenim görmek isteyen öğrencilerin başvurduğu vize türüdür. Öğrenim göreceğine dair belgelerin toplanması gerekmektedir.
 • Transit Macaristan Vize: Bu vize türü, Macaristan üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapacağınız zaman alınması gereken vize türüdür. Kısa süreli geçerlidir ve genellikle aktarma yapacağınız havaalanında verilmektedir.
 • Resmi Macaristan Amaçlı Vizesi: Diplomatik işler için ya da resmi görüşmelerin olacağı durumlar için verilen vize türüdür.
 • Sağlık Sebepli Macaristan Vizesi: Sağlık nedeni ile Macaristan sınırları içerisindeki tedavi görülmek amacı ile alınan vize türüdür.
 • Sportif Amaçlı Macaristan Vizesi: Ülke içerisinde gerçekleşecek olan sportif faaliyete katılmak için alınan vizedir. Vize almak için yapılan spor müsabakasına katılım belgelerinin sunulması gerekmektedir.
 • AB Vatandaşı ile Evli Kişiler İçin Macaristan Vizesi: Macaristan vatandaşı ya da Schengen ülkesi vatandaşı biri ile evlenilen durumlarda eşinin orada oturmak için alması gereken vize türüdür. Uzun süreli vizeler arasında yer almaktadır.
 • Şoför Vizesi Macaristan: Uzun süreli vizeler arasında yer alır. Ülkeye giriş çıkışın çok olduğu durumlar için verilmektedir. Uluslararası taşımacılık yapan bireyler daha çok bu vize türüne başvurmaktadır.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan vizesi alabilmek için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı ve Vize Başvuru Talep dilekçesi ile Macaristan Konsolosluğuna teslim edilmelidir.

Macaristan vizesi evrakları şu şekilde verilmiştir:

 • Pasaport
 • Macaristan vizesi başvuru formu
 • Nüfus cüzdan fotokopisi ve daha önceden kullanılmış pasaport var ise onların fotokopisinin de evraklar arasına eklenmesi gerekir.
 • Biometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Macaristan’a giderken tercih edilen ulaşımı belli eden rezervasyon belgesi veya bilet. Şahsi araç ile gidilecekse şahsi araca ait ruhsat ve izin belgesi.
 • Macaristan’a gidildiğinde kalacak yere ait adres ve konaklama bilgisi, rezervasyon.
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Vize almak için başvuran kişi eğer çalışıyor ise son 3 aylık maaş bordrosu.
 • Başvuru yapan kişiye ait mal varlığı var ise tapu ya da ruhsat belgelerinin bir kopyası.
 • Vize başvurusu yapan kişi çalışıyor ise iş yeri yetkili kişisi tarafından imzalı olarak düzenlenen Vize Talep Dilekçesi.
 • Macaristan vize başvurusu yapan kişi eğer çalışmıyorsa son çalıştığı yeri belirtmek için işe giriş belgesi sunmalıdır. Bunun için SGK işe giriş belgesi ve SGK hizmet belgeleri istenmektedir.
 • E- devlet üzerinden alınabilen Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği istenen evraklar arasında yer almaktadır.

Yukarıda vize başvurusu sırasında genel olarak istenen belgeler verilmiştir. Bu belgelere başvuran kişinin unvanına ve başvurulan vizenin türüne göre istenen belgeler de bulunmaktadır. Hangi vize çeşidi için hangi belgeler daha istendiğini daha detaylı öğrenmek için Macaristan Konsolosluğu internet sitesine girerek ulaşabilirsiniz.

Macaristan Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Vize başvuru sırasında yapılacak olan bir diğer işlem vize başvuru ücretini ödenmesidir. Standart Macaristan vizesi ücreti 115 Euro olup Macaristan 0-6 yaş arası çocuklardan vize ücreti istememektedir. 6-12 yaş arası çocuklar içinde vize ücreti 70 Euro olarak belirlenmiştir. Vize ücretleri başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu ücrete ek olarak hizmet bedeli ve seyahat sağlık sigortası ücret bedeli alınabilmektedir. Seyahat sağlık sigortası, seyahatin ne kadar uzun sürede olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Fakat standart fiyatı 20 Euro’dur. Hizmet bedeli fiyatı ise 30 Euro olarak belirlenmiştir. Macaristan ya da Schengen ülkesi vatandaşı biri ile evli olan kişilerden vize ücreti alınmamaktadır. Sadece hizmet bedeli ödemeleri ve diğer çıkacak olan ekstra ödemeleri yapmaları yeterlidir.

Vize başvurusu sırasında istenen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Özel sağlık sigortası konsolosluk tarafından da yapılmaktadır.

Macaristan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Macaristan vize başvurusu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken kısım evrakların istenildiği gibi doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasıdır. Başvuru evraklar belirtilen seyahat tarihinden bir ay en geç 15 gün içerisinde tamamlanarak Macaristan Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Bunlar haricinde dikkat edilmesi gereken diğer durumlar ise şu şekildedir:

 • Vize aile veya arkadaş ziyareti için alınıyorsa orada ikamet eden kişi tarafından davet mektubu gönderilmelidir. Gönderilecek davet mektubu, Macaristan’da yaşayan arkadaş ya da aile bireyi, akraba tarafından İngilizce ya da Macarca yazılmalıdır. Yazılan davet mektubu e-mail ya da faks ile vize başvurusu yapacak kişiye yollanır. Yollana davet mektubu diğer evraklar arasında Macaristan Konsolosluğu’na sunulmaktadır. Bu durum Macaristan ile ticari ilişkiler içerisinde olan şirket yetkilileri için de geçerlidir. Resmi yetkililer tarafından davet mektubu gönderilmesi gerekmektedir.
 • Fazla yurtdışı seyahatine çıkan kişilerin dikkat etmesi gereken bir husus vardır bu da Macaristan vizesi için kullanılacak olan pasaportun en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Boş sayfa olmadığı için vize işlenemeyeceğinden boş sayfası olmayan kişilerin pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.
 • Başvuru işlemleri sırasında başvurulacak olan günü resmî tatillere denk getirmemek gerekmektedir. Özellikle Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel ve Paskalya tatilleri gibi tatiller uzun aralığı kapsadığı için bu zamanlara denk gelen başvuru işlemleri aksayabilmektedir. Seyahat planlarında aksamalar yaşanmaması için bu günlere dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • 18 yaş altı çocuklar ebeveynleri ile başvuru yapmaları gereklidir. Noter onaylı beleler ile başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Aynı zamandan tek başına Macaristan’a gidecek olan çocukların ebeveynleri tarafından noter huzurunda muvafakatname vermeleri gerekmektedir. Muvafakatname verilmeyen durumlarda işlem yapılmamaktadır.
 • Vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise başvuru yapılacak vize türüne iyi karar vermektir. Başvuru yapılan vize türünden farklı belgeler verilir ve dilekçe talebi uyuşmaz ise Macaristan vize başvuru süreci olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Verilen bu durumlara dikkat edilmelidir. Oluşabilecek herhangi bir anlaşılamama ya da eksiklik durumda Macaristan Konsolosluğu tarafından ek görüşmelere çağırılabilme imkânı bulunmaktadır.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan’a gitmeyi planlayan Türk vatandaşları vize başvurularını doğru, eksiksiz ve en güncel şekilde Macaristan Konsolosluğu’na teslim etmeleri gerekmektedir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilen evraklar Macaristan vizesi onay sürecine tabii tutulur. Vize onay süreci yaklaşık olarak 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. En geç seyahat sürenizden 2 gün önce açıklanmaktadır. Başvuru sonuçları ile ilgili herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılabilme durumuna karşı ya da konsolosluğun yoğun olması gibi durumlara karşı evraklar 1 ay içinde tamamlanıp, planlanan seyahatten yaklaşık 30 gün önceden Macaristan Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Ne kadar önce teslim edilir ise yaşanan olumsuzluklar seyahat planını aksamamış olacaktır.

Vize onay sürecini etkileyen unsurlar arasında başvuru onay işlemlerinin resmî tatillere denk gelmesi yer alabilir. Resmî tatil sürecine denk getirilmemesi, eğer seyahat planınıza kadar araya resmî tatil giriyorsa başvuru evraklarınızı daha önceden teslim etmeniz önerilir. Böylece planınızın aksamasının önüne geçebilirsiniz. Seyahat süresi uzun ve başka ülkelere geçiş yapılacaksa başvuru evrakları arasında ara seyahatleri belirten dosyaların olmaması halinde vize süreci aksayabilmektedir. Ara seyahat evraklarının başvuru evrakları arasına konulduğundan emin olunmalıdır.

Başvuru evraklarının eksik olması da başvuru sürecini aksatan etmenler arasında yer alır. Eksik evrakların tamamlanması onay süresinin uzamasına sebep olacaktır. Evrakların tam olduğundan emin olunmalıdır.

Macaristan Vizesi Nereden Alınır?

Macaristan vizesi doğrudan Macaristan Başkonsolosluğu ya da Macaristan Büyükelçiliği tarafından alınmaktadır. Fakat bu süreç içerisinde başvuru işlemleri yapmak uzun ve uğraştırıcı bir süreç olduğundan vize danışmanlık şirketleri veya acenteleri bulunmaktadır. Biz de bir vize firması olarak Macaristan vizesi almak için profesyonel kadromuzla beraber, profesyonel bir destek sunmaktayız. Vize alma işlemleriniz en kolay şekilde halletmek istiyorsanız sitemizde yer alan telefon numarası ile bizi arayabilir ya da forum kısmından destek almak istediğini vize işlemi için yardım talebi oluşturabilirsiniz. Böylece alanlarında uzman olan danışmanlarımız ile sorunsuz ve hızlı bir şekilde Macaristan vizesi alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.