Hızlı Norveç Vizesi Başvuru İşlemleri

2023 Norveç Vizesi işlemleri hakkında bilgiler ve başvuru süreçleri ile ilgili sorularınıza sayfamızdan cevap bulabilirsiniz. Vizebasvuru.com.tr ile Türkiye’nin her yerinden vize danışmanlığı alabilirsiniz.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Norveç Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Norveç vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Norveç VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Norveç Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Norveç Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Norveç ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Norveç ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Norveç öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Norveç aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Norveç vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Norveç TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Norveç vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Norveç VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Norveç Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Norveç TURİSTİK VİZE

Norveç seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Norveç Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Norveç Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Norveç Vizesi Nasıl Alınır? Norveç Vizesi Ücreti 2023

Norveç Hakkında Bilgiler

Norveç vizesi alınarak resmi adı ile Norveç Krallığı’na seyahat edilir. Norveç İskandinav Yarımadasının batı kısmında bulunur. Finlandiya, İsveç ve Rusya’ya komşu olan bu ülke doğal güzellikleri ve ekonomik yapıları bünyesinde barındırır. Bu özelliklerinden dolayı Norveç’e göç yapılması son yıllarda artış göstermiştir. Dünya Mutluluk Raporu’na göre üst sıralarda yer alan Norveç sağlık, özgürlük ve sosyal destek hizmetleri ile diğer ülkelere fark atmaktadır.

Ülkede suç oranının çok düşük olduğu için güvenli yaşam koşullarında yaşamak herkes tarafından tercih edilen bir durum haline gelmiştir.  Norveç’in yönetim sistemi anayasal monarşiye dayanır. Yaşam standartlarının ve refah seviyesinin yüksek olması nedeniyle Avrupa Birliği seviyesinin üstünde tutulur. Ülkenin kıyısında bilinen petrol rezervi nedeniyle gelişmiş balık sektörü ile tanınır. Ayrıca Norveç Avrupa Birliğine alternatif olarak kurulan Avrupa Serbest Ticari Birliğine de üyedir. Norveç Schengen bölgesi içindedir ve ülkenin nüfusu yaklaşık 5.2 milyondur. Norveç, Birleşmiş Milletler, Nato ve Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinde yer alır.

Norveç gece ve gündüz süresi ile ilgi çeken ülkelerden biridir. Kış aylarında günün büyük bir kısmını Norveç’te karanlık olarak görünür. Kutupların manyetik alanının ve güneşin etkileşimi sonucu ortaya çıkan kuzey ışıklarını izlemek insanlara unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Kuzey ışıkları herkesin görmeyi istediği etkileyici bir doğa olayıdır. Norveç’in resmi dili Norveççe olsa da halkın çok büyük bir kısmı İngilizce bilir. Norveç’te kullanılan para birimi Norveç Kronu’dur. Norveç’in genel bitki örtüsü orman ve çayırlardan oluşur. Kuzeyde tundra bitki örtüsü hakimdir.

Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç seyahatine çıkacak olan kişilerin vize başvurusu yapmadan seyahat etmeleri mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaporta ve hizmet pasaportuna sahip kişilerin vize zorunluluğu bulunmaz. Norveç girişlerinde bu pasaporta sahip olan kişilerden vize talep edilmez. Umuma Mahsus pasaport sahibi olan kişilerin gerçekleştireceği 90 günden az süreli seyahatlerde vize bulundurması gerekir. Norveç vize başvurusu sırasında gerekli bilgilerin dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir. Belgeler hazırlanırken İngilizce bir dil ile hazırlanmalıdır. Norveç Schengen vizesi alındıktan sonra Schengen bölgesinde olan diğer ülkelere de seyahat edilebilir.

Vize başvurusu online olarak gerçekleştirilmelidir. Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu kendi arasında bir temsiliyet anlaşması yapmıştır. Bu anlaşmadan sonra vize için İstanbul ilinde gerçekleşecek başvuru işlemlerinde yetki Macaristan Başkonsolosluğu’na ait olur. Bu anlaşmadan sonra vize alma işlemleri daha kolay hale gelmiştir. Ankara üzerinden gerçekleştirilen vize başvuru işlemleri de Norveç Ankara Büyükelçiliği’nde tamamlanır. Vize için gerekli olan belgeler vize başvuru merkezlerine teslim edilir. Vizenin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından belirlenir.

Norveç Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Norveç vizesi için başvuran kişilerin öncelikle randevu alması gerekir. Konsoloslukların yoğunluğuna göre randevu tarihi değişiklik gösterebilir. Bu yüzden vize başvurusunun seyahatten 1 ay önce yapılması önerilir. Norveç vizesi başvuruları için seyahat tarihine uygun randevu tarih ve saati konusunda vize merkezi temsilcilerimizden destek sağlanmaktadır. Başvuru formu evraklarla birlikte incelendiği için tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması önemli husustur. Başvuru formunda verilen telefon numarası ve e-posta adresinin ulaşılabilir olmasına dikkat edilmelidir. Konsolosluklar formda yer alan bilgilere ek bilgiye ihtiyaç duyabileceğinden kişi ile iletişime geçebilir. Evraklar tamamlandıktan sonra başvuru merkezlerine kargoya da kurye yolu ile teslim edilebilir. İsteyen kişiler vize başvuru merkezlerine giderek belgeleri elden de teslim edebilir.

https://www.norveckonsoloslugu.net/norvec-vizesi/norvec-vize-basvuru-formu/ sitesinden Norveç vize başvuru formu ve merak edilen bilgilere ulaşılabilir. Başvuru formları İngilizce ve Fransızca dillerine göre düzenlenmiştir. Bu yüzden form doldurulurken vize başvurusunda bu dillere hakim olunması ve detaylı bir şekilde araştırması önemlidir. Bu dillerde kendini yeterli hissetmeyen kişiler uzman bir kişiden yardım almayı tercih etmelidir. Eğer kişi yeterli donanıma sahip olmadan bu formu doldurursa yanlış doldurması halinde vize başvurusu iptal edilir. Başvuru iptal edildikten sonra vize ücreti de yanmış olur.

Norveç Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Norveç ülkesine seyahat edecek bir kişinin seyahat etme nedeni vize türünde de farklılık oluşturur. Vize türüne vize başvurusu yapılmadan önce karar verilir ve vize başvurusu ona göre gerçekleştirilir. Vize türlerine göre başvuruda istenen belgeler değişiklik gösterir.

Letonya vize türleri aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Turistik vize: Turistik vize başvurusu yapan kişiler Norveç’e gezi amaçlı gidenlerdir. Kısa süreli seyahat olarak geçer. Norveç turistik vize başvurusu işlemi başvuru yapan kişinin Norveç seyahatini herhangi bir seyahat acentesi ile meydana gelir. Kişinin talep ettiği seyahat süresi ile uyumlu olan uçak ve konaklama rezervasyonlarının bulunması başvurunun sıkıntısız bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.
 • Ticari vize: Norveç’e düzenlenen seyahatler bir firma ile ticari ilişki kurmak, para kazanmak ya da bir fuara katılım amacı taşıyor ise alınması gereken vize türü ticari vizedir. Bu belge ile planlanan süre içerisinde Norveç sınırlarında rahat bir şekilde seyahat edilebilir. C türü vize sınıfında yer alan ticari vize bir nevi izin belgesidir. Ticari vizede de en fazla 90 günlük talep gerçekleştirilir.
 • Aile ziyareti vizesi: Norveç ülkesinde bulunan akraba ziyareti amacı ile yapılan seyahatlerde Norveç aile ziyareti vizesi alınması gerekir. Vizelerin geçerlilik süresi görevlilerin yetkisine bırakılmıştır. Belge geçerliliği, kişilerin birleşme nedeni kriterleri bu süreyi etkileyen faktörlerdir. Norveç aile ziyareti vizesi başvurusu gerekli evraklar ile birlikte vize danışma kurumuna iletilir ve başvuru işlemi başlatılır. Seyahat edecek olan kişiler vize başvurusunu tamamlamak için gerekli belgelerin haricinde gideceği ülkedeki yakınından gelen davet mektubunu de yetkililere iletmekle yükümlüdür. Davetiyeni içeriğinde kişilerin yakınlık durumu, yanına gidilen kişinin kimlik ve pasaport fotokopisi, beraber kalınacak olan evin adresi yer almalıdır. Aile ziyareti vize başvurusu seyahat tarihinden en az 30 gün önce tamamlanması gerekir. Yetkili bir vize danışma kurumuna başvuru yapılması için önceden randevu alınır.
 • Kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi: Norveç ülkesine 90 gün sınırının geçilmeme şartıyla konferans, organizasyon, spor müsabakalarına katılma gibi amaçlarla giden hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu bulunan kişiler vizeden muaf tutulur. Umuma Mahsus pasaportluların bu başvuru türü için vize başvurusunda bulunması gerekir. Başvuru sonucu yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanır.
 • Kısa süreli öğrenim ve staj vizesi: Bordo pasaporta sahip kişilerin 90 güne kadar alabileceği bu vize türü, Norveç’e kısa süreliğine eğitim amacıyla gitmek isteyen kişiler içindir. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan kişiler bu vizeyi almaktan muaf tutulur.
 • Sağlık vizesi: Norveç ülkesine tedavi amaçlı gitmek isteyen kişiler sağlık vizesi türüne başvuru yapması gerekir. En fazla 90 gün geçerliliği olan bu vizeye başvuru yapılırken tedavi olunacak hastanenin davet mektubunu da belgeler içerisinde bulundurmak önem taşır.
 • Uzun süreli vize (D tipi): Schengen vizesi üye ülkelerine seyahat edip 90 günden fazla konaklamak isteyen kişiler D tipi vizeye başvuru yapar. Norveç Ulusal Vizesi diye bilinen D tipi vizeye eğitim, iş ya da uzun süreli aile ziyareti için başvuru gerçekleştirilir. Ayrıca bu vizeyi alan kişiler 90 günü aşmamak kaydıyla diğer Schengen ülkelerini de ziyaret etme hakkına sahiptir.

Norveç Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Ücretler seyahat nedenine, başvuruda bulunulan vize türüne ve seyahatin süresine göre değişiklik gösterebilir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik gösteren vize ücretleri danışmanlarla irtibata geçilerek öğrenilebilir. Vize ücretinin yatırıldığına dair dekontun başvuru belgeleri arasında bulunması gerekmektedir. Dekontun orijinalinin vize başvuru dosyasında yer alması önemli bir husustur. Farklı yaştaki kişiler için ve farklı ülke vatandaşı için ayrı ücretler talep edilebilir.

Norveç vizesi için başvuru yapan Türk vatandaşlar Norveç Konsolosluğu tarafından belirlenen harcı ödemekle yükümlüdür. 0-12 yaş arası çocuklardan vize harcı alınmamaktadır. Norveç vize ücreti 105 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret 2023 yılı ile güncellenmiş fiyattır. Tüm vize türlerinde aynı ücret üzerinden ödeme yapılır. 6-12 yaş arası çocuklar için belirlenen vize ücreti 25 Euro’dur. Eğer vize başvuru ve takip işlemleri bir danışman ile yapılmak isteniyorsa danışmanlık bedeli kişiden temin edilir. Gerekli evraklar içerisinde bulunan seyahat sağlık sigortası ücret karşılığında vize merkezleri tarafından yapılır. Sigorta süresine göre bu fiyat değişiklik gösterebilir. Seyahat eden kişi ek hizmet talep ederse vize ücreti ödemesi yaparken fazla miktarda ödeme yapar. Ek hizmetlere genellikle paket halinde fiyat belirlenir. Ancak kişinin özel istediği hizmet için ayrı bir ödeme daha yapması gerekir. Norveç vize ücreti hakkında bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Norveç vize ücreti herhangi bir iptal durumundan sonra geri iade edilmez.
 • Vize ücreti başka bir kişiye devredilemez veya satılamaz.
 • Her bir vize ücreti tek bir başvuruyu kapsamaktadır.
 • Norveç vize ücreti sadece Norveç vizesi almak için kullanılabilir.

Norveç Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Norveç vizesi için yapılacak başvurunun seyahat tarihinden en fazla 90 gün en az 15 gün öncesinde yapılmış olmalı gerekir. Vize danışmanlık merkezlerinden başvuru için randevu alındıktan sonra seyahat türüne ve süresine uygun olarak toplanan belgelerin elden teslim edilmesi gerekir. Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahatin gerçekleşeceği tarihten önce en az 3 ay daha geçerli olması gerekir. Ayrıca pasaportlarda en az iki sayfanın boş bırakılması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Norveç vize başvurusu sırasında parmak izi verilmesi gerekir. Son 5 yıl içerisinde bu işlem gerçekleştirilmiş olsa da yeniden tekrarlanmalıdır. 12 yaştan küçük çocuklar ve parmak izi veremeyecek durumda olanlar bu gereklilikten muaf tutulur. Pasaportun 10 yıldan eski olması nedeniyle Norveç vizesi almak sıkıntıya girer ve kişi seyahatini gerçekleştiremez.

Norveç Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Norveç Konsolosluğu ve Büyükelçilik tarafından hangi vatandaşın yurt dışına çıkıp çıkamayacağı ayrıntılı bir şekilde incelenir. Norveç Konsolosluğu seyahati gerçekleştirecek olan kişinin Norveç vizesi başvurusunu uygun görmemesi halinde reddetme hakkına sahiptir. Konsolosluğun talep ettiği şartları yerine getirmemek, dosyadaki bilgilerin eksik ve doğru olmaması başvurunun ret almasını sağlayan başlıca sebeplerdir. Başvurusu reddedilen kişi bu duruma itiraz etme hakkına sahiptir. Reddedilen belgeler geri alındıktan sonraki 28 gün içerisinde itiraz mektubu hazırlanır. Bu itiraz mektubunda kişinin ıslak imzası olmalıdır.  Norveç vizesi başvurusu yapan kişi gerekli evrakları doğru şekilde tamamlayarak tekrar vize başvurusunda bulunur. Norveç vize ret nedenleri şu şekildedir:

 • Seyahat belgelerinden kaynaklanan vize reddi
 • Seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı vize reddi
 • Kamu güvenliği nedeniyle gerçekleşen vize reddi
 • Kişinin ülkesine geri dönüp dönmeyeceğine dair şüphe oluşturması
 • Sağlık sigortası nedeniyle vize reddi
 • Schengen giriş yasağı nedeninden dolayı vize reddi
 • Ekonomik şartlardan kaynaklanan vize reddi
 • Schengen vize süresinden kaynaklı vize reddi

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç vizesi onay süresi yaklaşık iki hafta sürmektedir. Belgeler eksiksiz olsa da Norveç Konsolosluğu tarafından ek belge talep edilebilir. Ek belge talebinden sonra yeniden gönderme işlemleri ile beraber vizenin sonuçlanması işlemi daha da uzar. Vize başvurusunun çabuk sonuçlanması için başvuru yaparken resmi tatillere dikkat edilmesi gerekir. Resmi tatillerde konsolosluklar açık olmayacağı için başvuru işlemleriniz yavaşlayabilir. Vize başvuru sürecinde her türlü probleme önlem alabilmek için başvuruların seyahat tarihinden en az bir ay önce tamamlanması önerilir. Macaristan Konsolosluğundan ya da vize merkezleri aracılığı ile başvuru işlemleri yapılabilir ve bu vize sonuçlanma süresini etkilemez. Çünkü vizenin başvuru sonucunu ve onayını Norveç Konsolosluğu verir. Türkiye vatandaşları dışında diğer ülkelerin vatandaşları için vize başvuru onay süresi çoğunlukla aynı olmakla birlikte 15 gün ile 1 ay arasında değişiklik gösterebilir.

Norveç Vizesi Nereden Alınır?

Norveç vizesinin başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandığı için başvuruların bu süre dikkate alınarak gerçekleştirilmesi önerilir. Başvuru işlemleri için vize başvuru merkezlerinden ortalama 1 ay öncesinden randevu almak başvuru sürecinin sorunsuz ilerlemesi için önemlidir. Randevu tarihleri merkezlerin yoğunluk durumuna göre değişebilir. Randevular kimi zaman ertesi güne bile verilebilecek kadar hızlı bir sistemle oluşturulabilir. Norveç vizesi almadan önce seyahat eden kişinin seyahat nedenine göre alacağı vize türünü belirlemesi gerekir. Vize almak isteyenler büyükelçiliğe başvurabilir ya da bu işlemler ile ilgilenen başvuru merkezlerine de danışabilir. Norveç Schengen vize başvuru randevuları online platformlar üzerinden gerçekleştirilir.

Vize merkezlerinde danışmanlık hizmeti de mevcuttur. Eğer vize işlemleri ile uğraşacak vaktiniz yoksa ya da belgelerin hazırlığı ile ilgilenmek istemiyorsanız sitede yer alan telefon ya da forumlardan bize ulaşabilirsiniz. Profesyonel kadromuz ile istediğiniz her konuda destek sağlamayı çok isteriz. Danışmanlığımız sayesinde sahip olduğunuz hizmetler doğrultusunda vize ile ilgili her işleminiz bize ait olacaktır. Başvuru süreci boyunca vize ile ilgili gerekli bilgilendirmeler danışmanlarımız aracılığı ile tarafınıza iletilir. Danışmanlık hizmetinin alınması ile vize başvuru işlemleri ve süreci dikkatle takip edilir ve işlemler hızlanmış olur.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günden kısa süreli gerçekleşeceği seyahatler için vize başvuru evraklarını hazırlaması ve vize talebinde sunulacak başvuru formunu doldurması gerekir. Norveç’e seyahat edecek olan neredeyse herkesten başvuru esnasında gerekli belgeler temin edilir.

Norveç vize evrakları şunlardır:

 • Vize başvuru formu (Bu form online olarak doldurulur)
 • En fazla 10 senelik olan ve 2 sayfasının boş olması gereken pasaport (Bahsedilen pasaportun seyahat dönüşünde en az 3 ay daha geçerliliği bulunmalıdır)
 • Başvuru formuna ait kapak mektubu çıktısı
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kağıt örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Norveç’e ulaşım sağlarken kullanılacak taşıtla ilgili gerekli belgeler
 • Çiftçilik amacıyla seyahat eden kişilerin çiftçilik belgesi
 • Yeterli gelire sahip olmayan kişilerin vize sponsor dilekçesi
 • Öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Reşit olmayan öğrenciler için noter onaylı muvafakatname

Bazı belgelerin İngilizce olması gerekebilir. Gerekli evrakların listesi seyahat edilecek nedene göre değişiklik gösterebilir.

Ekibimiz

PROFESYONEL DANIŞMANLARIMIZ

Vizebasvuru.com.tr olarak müşterilerimize Norveç vizesi ve oturum işlemleri konusunda uzman danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Ekibimizdeki en yeni üyemiz en az 3 Yıldır bizimle çalışmaktadır. Profesyonel danışmanlık hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç seyahatine çıkacak olan kişilerin vize başvurusu yapmadan seyahat etmeleri mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaporta ve hizmet pasaportuna sahip kişilerin vize zorunluluğu bulunmaz. Norveç girişlerinde bu pasaporta sahip olan kişilerden vize talep edilmez. Umuma Mahsus pasaport sahibi olan kişilerin gerçekleştireceği 90 günden az süreli seyahatlerde vize bulundurması gerekir. Norveç vize başvurusu sırasında gerekli bilgilerin dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir. Belgeler hazırlanırken İngilizce bir dil ile hazırlanmalıdır. Norveç Schengen vizesi alındıktan sonra Schengen bölgesinde olan diğer ülkelere de seyahat edilebilir.

Vize başvurusu online olarak gerçekleştirilmelidir. Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu kendi arasında bir temsiliyet anlaşması yapmıştır. Bu anlaşmadan sonra vize için İstanbul ilinde gerçekleşecek başvuru işlemlerinde yetki Macaristan Başkonsolosluğu’na ait olur. Bu anlaşmadan sonra vize alma işlemleri daha kolay hale gelmiştir. Ankara üzerinden gerçekleştirilen vize başvuru işlemleri de Norveç Ankara Büyükelçiliği’nde tamamlanır. Vize için gerekli olan belgeler vize başvuru merkezlerine teslim edilir. Vizenin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından belirlenir.

Norveç Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Norveç vizesi için başvuran kişilerin öncelikle randevu alması gerekir. Konsoloslukların yoğunluğuna göre randevu tarihi değişiklik gösterebilir. Bu yüzden vize başvurusunun seyahatten 1 ay önce yapılması önerilir. Norveç vizesi başvuruları için seyahat tarihine uygun randevu tarih ve saati konusunda vize merkezi temsilcilerimizden destek sağlanmaktadır. Başvuru formu evraklarla birlikte incelendiği için tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması önemli husustur. Başvuru formunda verilen telefon numarası ve e-posta adresinin ulaşılabilir olmasına dikkat edilmelidir. Konsolosluklar formda yer alan bilgilere ek bilgiye ihtiyaç duyabileceğinden kişi ile iletişime geçebilir. Evraklar tamamlandıktan sonra başvuru merkezlerine kargoya da kurye yolu ile teslim edilebilir. İsteyen kişiler vize başvuru merkezlerine giderek belgeleri elden de teslim edebilir.

https://www.norveckonsoloslugu.net/norvec-vizesi/norvec-vize-basvuru-formu/ sitesinden Norveç vize başvuru formu ve merak edilen bilgilere ulaşılabilir. Başvuru formları İngilizce ve Fransızca dillerine göre düzenlenmiştir. Bu yüzden form doldurulurken vize başvurusunda bu dillere hakim olunması ve detaylı bir şekilde araştırması önemlidir. Bu dillerde kendini yeterli hissetmeyen kişiler uzman bir kişiden yardım almayı tercih etmelidir. Eğer kişi yeterli donanıma sahip olmadan bu formu doldurursa yanlış doldurması halinde vize başvurusu iptal edilir. Başvuru iptal edildikten sonra vize ücreti de yanmış olur.

Norveç Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Norveç ülkesine seyahat edecek bir kişinin seyahat etme nedeni vize türünde de farklılık oluşturur. Vize türüne vize başvurusu yapılmadan önce karar verilir ve vize başvurusu ona göre gerçekleştirilir. Vize türlerine göre başvuruda istenen belgeler değişiklik gösterir.

Letonya vize türleri aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Turistik vize: Turistik vize başvurusu yapan kişiler Norveç’e gezi amaçlı gidenlerdir. Kısa süreli seyahat olarak geçer. Norveç turistik vize başvurusu işlemi başvuru yapan kişinin Norveç seyahatini herhangi bir seyahat acentesi ile meydana gelir. Kişinin talep ettiği seyahat süresi ile uyumlu olan uçak ve konaklama rezervasyonlarının bulunması başvurunun sıkıntısız bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.
 • Ticari vize: Norveç’e düzenlenen seyahatler bir firma ile ticari ilişki kurmak, para kazanmak ya da bir fuara katılım amacı taşıyor ise alınması gereken vize türü ticari vizedir. Bu belge ile planlanan süre içerisinde Norveç sınırlarında rahat bir şekilde seyahat edilebilir. C türü vize sınıfında yer alan ticari vize bir nevi izin belgesidir. Ticari vizede de en fazla 90 günlük talep gerçekleştirilir.
 • Aile ziyareti vizesi: Norveç ülkesinde bulunan akraba ziyareti amacı ile yapılan seyahatlerde Norveç aile ziyareti vizesi alınması gerekir. Vizelerin geçerlilik süresi görevlilerin yetkisine bırakılmıştır. Belge geçerliliği, kişilerin birleşme nedeni kriterleri bu süreyi etkileyen faktörlerdir. Norveç aile ziyareti vizesi başvurusu gerekli evraklar ile birlikte vize danışma kurumuna iletilir ve başvuru işlemi başlatılır. Seyahat edecek olan kişiler vize başvurusunu tamamlamak için gerekli belgelerin haricinde gideceği ülkedeki yakınından gelen davet mektubunu de yetkililere iletmekle yükümlüdür. Davetiyeni içeriğinde kişilerin yakınlık durumu, yanına gidilen kişinin kimlik ve pasaport fotokopisi, beraber kalınacak olan evin adresi yer almalıdır. Aile ziyareti vize başvurusu seyahat tarihinden en az 30 gün önce tamamlanması gerekir. Yetkili bir vize danışma kurumuna başvuru yapılması için önceden randevu alınır.
 • Kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi: Norveç ülkesine 90 gün sınırının geçilmeme şartıyla konferans, organizasyon, spor müsabakalarına katılma gibi amaçlarla giden hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu bulunan kişiler vizeden muaf tutulur. Umuma Mahsus pasaportluların bu başvuru türü için vize başvurusunda bulunması gerekir. Başvuru sonucu yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanır.
 • Kısa süreli öğrenim ve staj vizesi: Bordo pasaporta sahip kişilerin 90 güne kadar alabileceği bu vize türü, Norveç’e kısa süreliğine eğitim amacıyla gitmek isteyen kişiler içindir. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan kişiler bu vizeyi almaktan muaf tutulur.
 • Sağlık vizesi: Norveç ülkesine tedavi amaçlı gitmek isteyen kişiler sağlık vizesi türüne başvuru yapması gerekir. En fazla 90 gün geçerliliği olan bu vizeye başvuru yapılırken tedavi olunacak hastanenin davet mektubunu da belgeler içerisinde bulundurmak önem taşır.
 • Uzun süreli vize (D tipi): Schengen vizesi üye ülkelerine seyahat edip 90 günden fazla konaklamak isteyen kişiler D tipi vizeye başvuru yapar. Norveç Ulusal Vizesi diye bilinen D tipi vizeye eğitim, iş ya da uzun süreli aile ziyareti için başvuru gerçekleştirilir. Ayrıca bu vizeyi alan kişiler 90 günü aşmamak kaydıyla diğer Schengen ülkelerini de ziyaret etme hakkına sahiptir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günden kısa süreli gerçekleşeceği seyahatler için vize başvuru evraklarını hazırlaması ve vize talebinde sunulacak başvuru formunu doldurması gerekir. Norveç’e seyahat edecek olan neredeyse herkesten başvuru esnasında gerekli belgeler temin edilir.

Norveç vize evrakları şunlardır:

 • Vize başvuru formu (Bu form online olarak doldurulur)
 • En fazla 10 senelik olan ve 2 sayfasının boş olması gereken pasaport (Bahsedilen pasaportun seyahat dönüşünde en az 3 ay daha geçerliliği bulunmalıdır)
 • Başvuru formuna ait kapak mektubu çıktısı
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kağıt örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Norveç’e ulaşım sağlarken kullanılacak taşıtla ilgili gerekli belgeler
 • Çiftçilik amacıyla seyahat eden kişilerin çiftçilik belgesi
 • Yeterli gelire sahip olmayan kişilerin vize sponsor dilekçesi
 • Öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Reşit olmayan öğrenciler için noter onaylı muvafakatname

Bazı belgelerin İngilizce olması gerekebilir. Gerekli evrakların listesi seyahat edilecek nedene göre değişiklik gösterebilir.

Norveç Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Ücretler seyahat nedenine, başvuruda bulunulan vize türüne ve seyahatin süresine göre değişiklik gösterebilir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik gösteren vize ücretleri danışmanlarla irtibata geçilerek öğrenilebilir. Vize ücretinin yatırıldığına dair dekontun başvuru belgeleri arasında bulunması gerekmektedir. Dekontun orijinalinin vize başvuru dosyasında yer alması önemli bir husustur. Farklı yaştaki kişiler için ve farklı ülke vatandaşı için ayrı ücretler talep edilebilir.

Norveç vizesi için başvuru yapan Türk vatandaşlar Norveç Konsolosluğu tarafından belirlenen harcı ödemekle yükümlüdür. 0-12 yaş arası çocuklardan vize harcı alınmamaktadır. Norveç vize ücreti 105 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret 2023 yılı ile güncellenmiş fiyattır. Tüm vize türlerinde aynı ücret üzerinden ödeme yapılır. 6-12 yaş arası çocuklar için belirlenen vize ücreti 25 Euro’dur. Eğer vize başvuru ve takip işlemleri bir danışman ile yapılmak isteniyorsa danışmanlık bedeli kişiden temin edilir. Gerekli evraklar içerisinde bulunan seyahat sağlık sigortası ücret karşılığında vize merkezleri tarafından yapılır. Sigorta süresine göre bu fiyat değişiklik gösterebilir. Seyahat eden kişi ek hizmet talep ederse vize ücreti ödemesi yaparken fazla miktarda ödeme yapar. Ek hizmetlere genellikle paket halinde fiyat belirlenir. Ancak kişinin özel istediği hizmet için ayrı bir ödeme daha yapması gerekir. Norveç vize ücreti hakkında bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Norveç vize ücreti herhangi bir iptal durumundan sonra geri iade edilmez.
 • Vize ücreti başka bir kişiye devredilemez veya satılamaz.
 • Her bir vize ücreti tek bir başvuruyu kapsamaktadır.
 • Norveç vize ücreti sadece Norveç vizesi almak için kullanılabilir.

Norveç Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Norveç vizesi için yapılacak başvurunun seyahat tarihinden en fazla 90 gün en az 15 gün öncesinde yapılmış olmalı gerekir. Vize danışmanlık merkezlerinden başvuru için randevu alındıktan sonra seyahat türüne ve süresine uygun olarak toplanan belgelerin elden teslim edilmesi gerekir. Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahatin gerçekleşeceği tarihten önce en az 3 ay daha geçerli olması gerekir. Ayrıca pasaportlarda en az iki sayfanın boş bırakılması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Norveç vize başvurusu sırasında parmak izi verilmesi gerekir. Son 5 yıl içerisinde bu işlem gerçekleştirilmiş olsa da yeniden tekrarlanmalıdır. 12 yaştan küçük çocuklar ve parmak izi veremeyecek durumda olanlar bu gereklilikten muaf tutulur. Pasaportun 10 yıldan eski olması nedeniyle Norveç vizesi almak sıkıntıya girer ve kişi seyahatini gerçekleştiremez.

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç vizesi onay süresi yaklaşık iki hafta sürmektedir. Belgeler eksiksiz olsa da Norveç Konsolosluğu tarafından ek belge talep edilebilir. Ek belge talebinden sonra yeniden gönderme işlemleri ile beraber vizenin sonuçlanması işlemi daha da uzar. Vize başvurusunun çabuk sonuçlanması için başvuru yaparken resmi tatillere dikkat edilmesi gerekir. Resmi tatillerde konsolosluklar açık olmayacağı için başvuru işlemleriniz yavaşlayabilir. Vize başvuru sürecinde her türlü probleme önlem alabilmek için başvuruların seyahat tarihinden en az bir ay önce tamamlanması önerilir. Macaristan Konsolosluğundan ya da vize merkezleri aracılığı ile başvuru işlemleri yapılabilir ve bu vize sonuçlanma süresini etkilemez. Çünkü vizenin başvuru sonucunu ve onayını Norveç Konsolosluğu verir. Türkiye vatandaşları dışında diğer ülkelerin vatandaşları için vize başvuru onay süresi çoğunlukla aynı olmakla birlikte 15 gün ile 1 ay arasında değişiklik gösterebilir.

Norveç Vizesi Nereden Alınır?

Norveç vizesinin başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandığı için başvuruların bu süre dikkate alınarak gerçekleştirilmesi önerilir. Başvuru işlemleri için vize başvuru merkezlerinden ortalama 1 ay öncesinden randevu almak başvuru sürecinin sorunsuz ilerlemesi için önemlidir. Randevu tarihleri merkezlerin yoğunluk durumuna göre değişebilir. Randevular kimi zaman ertesi güne bile verilebilecek kadar hızlı bir sistemle oluşturulabilir. Norveç vizesi almadan önce seyahat eden kişinin seyahat nedenine göre alacağı vize türünü belirlemesi gerekir. Vize almak isteyenler büyükelçiliğe başvurabilir ya da bu işlemler ile ilgilenen başvuru merkezlerine de danışabilir. Norveç Schengen vize başvuru randevuları online platformlar üzerinden gerçekleştirilir.

Vize merkezlerinde danışmanlık hizmeti de mevcuttur. Eğer vize işlemleri ile uğraşacak vaktiniz yoksa ya da belgelerin hazırlığı ile ilgilenmek istemiyorsanız sitede yer alan telefon ya da forumlardan bize ulaşabilirsiniz. Profesyonel kadromuz ile istediğiniz her konuda destek sağlamayı çok isteriz. Danışmanlığımız sayesinde sahip olduğunuz hizmetler doğrultusunda vize ile ilgili her işleminiz bize ait olacaktır. Başvuru süreci boyunca vize ile ilgili gerekli bilgilendirmeler danışmanlarımız aracılığı ile tarafınıza iletilir. Danışmanlık hizmetinin alınması ile vize başvuru işlemleri ve süreci dikkatle takip edilir ve işlemler hızlanmış olur.