Hızlı Romanya Vizesi Başvuru İşlemleri

Romanya Vizesi 2023 başvuruları hakkında detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Romanya vize işlemlerinde neler yapılması gerekiyor. Vizebasvuru.com.tr ile sizde güncel bilgilere anında ulaşın.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Romanya Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Romanya vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Romanya VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Romanya Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Romanya Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Romanya ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Romanya ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Romanya öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Romanya aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Romanya vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Romanya TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Romanya vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Romanya VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Romanya Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Romanya TURİSTİK VİZE

Romanya seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Romanya Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Romanya Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır? Romanya Vizesi Ücreti 2023

Romanya Hakkında Bilgiler

Romanya vizesi alarak gidebileceğiniz Romanya, Balkan Yarımadası‘nın kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Aynı zamanda ülkenin doğu kısmında Karadeniz’e kıyısı vardır. Romanya’nın Bulgaristan ve Sırbistan ile olan sınırının büyük bir kısmı Tuna Nehri ile çizilir. Tuna Nehri’nin Karadeniz’e dökülen büyük bir kısmı Romanya’dan geçer. Ülkenin başkenti olan Bükreş, Avrupa Birliği‘nin en büyük 4. kentidir. Avrupa Birliği’ne yapılan göçler nedeniyle Romanya nüfusunda azalmalar görülmektedir.

Romanya’nın yüz ölçümü 238.397 km²’dir.Ülke, güney ve doğuda kalan bölgeleri dışında Avrupa’nın en dağlık alanlarına sahiptir. Ülkede 2,000 metre yüksekliği geçen kırktan fazla dağ bulunmaktadır. Romanya’nın beş büyük şehri; Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence ve Braşov’dur. Bu beş şehir Avrupa Birliği’nin büyük şehirler listesinde de yer almaktadır. Ülkenin nüfus çoğunluğunu oluşturan gruplar arasında Rumenler, Macarlar yer almaktadır. Orta ve Doğu Avrupa’nın geçiş noktasında yer aldığı için Romanya, farklı kültürlerin özelliklerini yansıtmaktadır.

Romanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya vize başvurusu için Romanya Büyükelçiliği ya da Romanya Başkonsolosluğu’na müracaat edilmelidir.

Romanya’ya giriş işlemleri için Schengen vizesi gerekmemektedir. Türkiye’den yapılacak Romanya vizesi başvuruları Ankara Romanya Büyükelçiliği, İzmir Romanya Konsolosluğu ya da İstanbul Romanya Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir. Romanya Konsolosluğu ile yapacağınız vize başvurusu için ilk olarak online sistem üzerinden randevu almanız gerekir. Online randevu sırasında doldurmanız gereken bir başvuru formu bulunmaktadır. Form, eksiksiz ve kusursuz bir şekilde doldurulduktan sonra sisteme yüklenir. Romanya Konsolosluğu vize randevusu için gün belirleyecektir. Randevu tarihinde gerekli belgeler eksiksiz olarak götürülmelidir. Belgele tesliminin yanında Romanya’ya neden gittiğinize dair kısa bir görüşme yapılmaktadır. Bu işlemlerin ardından konsolosluk tarafından yapılacak değerlendirmeler doğrultusunda vize çıkar.

Romanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Romanya vize başvuru formu belgelerin arasında mutlaka yer almalıdır. Online sistem üzerinden başvuru formunu temin ederek gerekli bilgiler doğrultusunda doldurabilirsiniz.

Romanya vizesi için örnek link:

https://www.vizebasvuru.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/romanya-vize-basvuru-formu.pdf

Romanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Romanya’ya seyahat edecek kişilerin başvuracağı Romanya vize türleri şu şekildedir:

 • Romanya Turistik Vize: Turistik amaçla Romanya’ya gitmek isteyen kişilerin 90 günü aşmayacak şekilde aldıkları vize türüdür.
 • Romanya Ticari Vize: İş ya da fuar ziyaretleri amacıyla Romanya’ya gitmek isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür.
 • Romanya Aile Ziyareti Vizesi: Romanya’da ailesini ya da yakınını ziyaret etmek isteyenlerin, 90 günü geçirmemek kaydıyla aldıkları vize türüdür.
 • Romanya Transit Vize: Havaalanı ve Transit Vize şeklinde ikiye ayrılır. Transit vize, Romanya üzerinden başka ülkeye geçişi sağlar.
 • Romanya Havaalanı Vizesi: Romanya’da ki havaalanlarından uluslararası alana giriş süreci için alınan vizedir.
 • Romanya Kültürel Vize: Kültürel, sportif faaliyet veya bir konferansa katılmak amacıyla başvurulan, 90 günü geçirmemek kaydıyla verilen vize türüdür.
 • Romanya Öğrenci Vizesi: Öğrenim görecek ya da staj yapacak kişilerin başvurduğu vize türüdür. Eğitim veya staj görülecek kurumun davet mektubu da yetkililere verilmelidir.
 • D Tipi (Uzun Süreli) Vize: Aile tamamlaması, ekonomik, ticari, mesleki, dini ve bilimsel faaliyetler amacıyla Romanya’ya seyahat etmek isteyenlerin başvurduğu vize türüdür. Bu vizenin süresi uzatılmak isteniyorsa Romanya Göçmen Bürosu’na başvuru yapmak gerekir.
 • Romanya Spor Faaliyetleri Vizesi: Spormüsabakalarına katılmak ya da benzeri amaçlarla Romanya’ya gitmek için alınan vizedir.
 • Romanya Şoför Vizesi: Nakliye ve yolcu taşımacılığı yapan uzun yol şoförlerinin alabileceği vize türüdür.

Romanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Romanya vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Romanya vize başvurularında, başvuru merkez ücreti 30 Euro’dur. Romanya vize ücretleri çeşitli unsurlara göre farklılık göstermektedir. Turistik, ticari, ziyaret, transit, şoför, öğrenci vizeleri 80 Euro’dur. D tipi uzun süreli oturma izni veren Romanya vize ücreti ise 200 Euro’dur. Romanya vizesi alacak 6 ila 12 yaş aralığındaki çocuklar için 40 Euro ödenmektedir. Moldova, Makedonya, Sırbistan ülkeleri vize ücretlerinden muaftır.

Romanya vize başvurusu sırasında belli bir bedel ödemekten muaf olan kişiler şöyledir:

 • 0-6 yaş aralığındaki çocuklar
 • Romanya vatandaşlığında olan ailelerin üyeleri
 • Bilimsel amaçlı seyahat edecek olan kişiler

Romanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Romanya vize başvuru sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu süreci eksiksiz tamamladığınızda başvurunuz gerçekleşir. Romanya vize ücreti bedelleri vize başvuru merkezlerinde tahsil edilebilmektedir. Vize işlemleriniz için gerekli dosyalarınızda bu tahsilata dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte Romanya vize sürecinde dikkat etmeniz diğer noktalar şu şekildedir:

 • Vizesi olanlar ya da vizeden muaf olan herkes Romanya’ya mutlak giriş hakkına sahip olmayabilir. Bunun için gerekli vize işlemlerini yapmadan önce haklarınızı öğrenmeniz gerekir.
 • Pasaportunuzun mutlaka en az 6 ay süreli geçerliliği olmalıdır.
 • Her yıl vize ücretleri farklılık gösterdiği için bulunduğunuz yıla göre belirlenen Romanya vize bedelini yatırmanız gerekir.
 • Romanya vize başvuru sürecinde istenen evrakların tamamı derlenip başvuru yapılmalıdır.
 • Romanya seyahatinde kalınacak yerlerin bilgileri mutlaka yetkili kurumlara verilmelidir.
 • 10 yıldan eski pasaporta sahip olanlar ülkeye giriş sağlayamaz. Pasaportun geçerlilik ve yenilik süresi kontrol edilmelidir.
 • Romanya’da eğitim görecek vatandaşların pasaportlarının yanında eğitim vizesi almaları gerekir. Bu vize ile Romanya’ya giriş yapabilirler.
 • Romanya seyahatleri için alınacak vizelerde geri dönüşün ispatı mutlaka yapılmalıdır. Bunun için geri dönüş uçak bileti gibi belgeleri yetkililere göstermeniz gerekir.
 • Eğitim amaçlı Romanya’ya gidecek olan öğrenciler aynı zamanda oturma vizesi de almalıdırlar.
 • Ülkeye giriş çıkışlardaki gümrük kontrollerinde sorun yaşanmaması adına ihtiyaçtan fazla nakit para, mücevher ve benzeri değerli eşya bulundurulmamalıdır.
 • Romanya vize başvuru sürecini tekrardan yapmanız gerektiğinde vize ücretini yeniden ödemeniz gerekir.
 • Romanya’daki tüm araç sahipleri rovignette olarak adlandırılan bir tür yol kullanım ücreti ödemektedirler. Bu ödenen bedel tüm araç sahipleri tarafından zorunlu olarak ödenir. Romanya vize ücreti ödenmiş olsa da bu yol ücreti araç kullananlar tarafından ödenecektir.
 • Emeklilerin emekli kartlarını, emekli maaşlarının ispatını Romanya vize sürecinde yapmaları gerekir.
 • Reşit olmayan kişilerin noter tasdikli muvafakatnamelerini Romanya vize başvurusu sırasında ibraz edilmelidir.
 • Romanya vizesinin onay alması Romanya topraklarına giriş yapabilmenizin garantisini vermez. Ülkeye girişiniz esnasında sınır polisleri ayrı bir inceleme yapacaktır.
 • Romanya vize başvurusu sırasında parmak izi vermek zorunludur. Son 5 yıl içerisinde başka bir ülke için parmak izi verilmesi halinde bu işlemin tekrar gerçekleştirilmesi gerekmemektedir.

Romanya transit vize işlemleri sırasında dikkat edilecek noktalar şunlardır:

Romanya transit vize alanların transit geçiş hakkı vardır. Bu B tip vize olarak geçer ve 5 güne kadar konaklama hakkına sahip olursunuz.

Romanya transit vize alanlar tek seferlik giriş ya da çıkış hakkına sahip olurlar.

Romanya üzerinden Balkanlar’a, Belarus’a, Moldovya’ya geçiş yapacak olanların Romanya vizesi almaları gerekir. Bu bölgelerden vize ile direkt geçiş sağlayabilirsiniz.

Çok geçişli Schengen vizesine sahip olanlar Romanya vizesi almayabilir. Schengen ile transit geçiş yapılabilir.

Romanya Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Romanya vize ret nedenleri çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Özellikle belge eksikliğinin olması Romanya vize başvurusunun reddedilmesinde önemli bir sebeptir. Belgelerin yıpranmış olması, güncel olmaması ya da belgeler arasındaki bilgilerde var olan uyuşmazlıklar vizenin ret almasında etken olan nedenlerdir. Tüm vize türlerinin yanında özellikle Romanya şoför vizesi ret nedenleri arasında uygunsuz davranışlar bulunur. Önceden gidilen yurtdışı seyahatlerinde yapılmış olan olumsuz bir eylem, Romanya vize sürecinde ret cevabının alınmasında etkendir. Schengen ülkesinden sınır dışı edilmiş olması Romanya vize reddi gerekçeleri arasında yer alır.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizesi onay süresi 4 ila 15 iş günüdür. İstisnai durumlar ortaya çıktığında bu süreç 45 güne kadar uzayabilmektedir.  Eğer başvurunuz 15 günü geçiyor ise eksik belge ve evraktan kaynaklı gecikme söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda istenebilecek ek belgeler ile süreç uzayabilir. Vize işlemlerinizin kısa sürede sonuçlanmasını istiyorsanız belgelerinizi kontrol etmeyi ve eksik evrakları tamamlamayı ihmal etmemelisiniz. Yoğunluğun az olduğu dönemlerde yapılacak Romanya vize başvurusu ise kısa bir zaman dilimi içerisinde sonuçlanabilir.

Romanya Vizesi Nereden Alınır?

Romanya Başkonsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Fahri konsolosluklarına şahsen yapabileceğiniz vize başvurularının yanında sitemiz üzerinden Romanya vizesi alımı yapabilirsiniz. Vizelerle ilgili detaylı bilgi almak için sitemizin telefon veya forum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Vize firması olarak, vize işlemlerine dair aklınızdaki tüm soruları kaldırmak adına buradayız. Profesyonel kadromuzla, Romanya vizesi için doğru adımları izlemeniz ve sorunsuz bir süreç yaşamanız için sizlere destek sağlamaktayız.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport: Tüm vize işlemlerinde pasaport mutlaka bulunmalıdır. Romanya vizesi alırken de pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay daha olmasına ve 2 sayfalık boş yerin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname: Online olarak temin edilen formun diğer belgeler ile uyumlu olacak şekilde doldurulması gerekir.
 • Romanya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​: Romanya’ya seyahat etme sebebinin, amacının ve ne seyahatin ne kadar süreceğinin yazıldığı talep dilekçesidir.
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi: Kimlik belgenizin bulunduğu fotokopi evraklar arasında bulunmalıdır.
 • ​2 Adet Arka Fonu Beyaz Olan Vesikalık Fotoğraf: Fotoğrafların biyometrik formda çekilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu: Uçuş ve konaklama belgelerinizin fotokopisi vize başvuru evraklarının arasında bulunmalıdır.
 • Romanya Vize Ücreti Dekontu: Romanya vize başvurusu için yatırılan bedelin dekontunu almanız gerekir.
 • Sağlık Sigortası: Uluslararası seyahatlerde geçerli olan bir sağlık poliçe üyeliğinin bulunması gerekir. Bu üyeliğin belgesi de vize evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Banka Hizmet Döküm Belgesi: Seyahat sırasında maddi kaynağa sahip olunduğunu gösteren belge için banka dökümünüz evraklar arasında olmalıdır.
 • Gelir Belgelerinin Tümü: Gelir kaynağınızın yer aldığı belge.

Romanya’ya seyahat edecek çalışanların ayrı olarak edinmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Son 3 aya ait geliri kanıtlayan belge
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Maaş bordrosu (Son 3 aya ait olmalıdır. Maaş bordosunun ıslak imzası ve kaşesinin olması gereklidir)
 • Banka hesap cüzdanı ekstresi (son 3 aya ait)
 • İşveren tarafından başvuru sahibinin ülkeye gidişini temin eden dilekçe (Yazılacak dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır)
 • SGK hizmet dökümü belgesi
 • SGK işe giriş belgesi

 

Romanya seyahatine aile, ya da bir yakını ziyaret amaçlı gidenlerin edinmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği
 • Ziyaret edilecek kişiden alınacak noter onaylı davet mektubu (Ziyaret edilecek kişinin konaklama ve geçindirme garantisini vermelidir.)
 • Davet eden kişinin kimlik fotokopisi
 • Ziyaret edilecek yerin tapu senedi fotokopisi veya kiralık sözleşmesi

 

Romanya seyahatini ticari amaçlı gerçekleştirecek kişilerin alması gereken belgeler şunlardır:

 • 1yıl geçerli pasaport, eğer var ise eski pasaportlar
 • Romanya’da bulunan şirketten gelecek davetiye
 • Romanya’da ki firmanın ticari unvanı, ticaret odası ve maliye kayıt numarasının yer aldığı belge
 • Romanya ticaret odası  giriş çıkış notları, şirket sahibinin adı kaşe imza ve kayıt numarası(Davetiye de seyahat amacı tam olarak belirtilmeli)
 • Faaliyet belgesi
 • Davet eden şirketin konsolosluğa hitaben şirketteki görev ve unvanı belirttiği bir talep yazısı
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Ticari sicil gazetesi
 • SSK işe giriş bildirgesi
 • Son maaş bordrosu

Romanya için şoför vizesi alacaklardan ek olarak istenen belgeler şunlardır:

 • Şirket davetiyesi
 • Şirketten teminat yazısı
 • Şoför listesi
 • C2 yetki belgesi
 • Sürücü belgesi

Romanya’ya nakliye vize başvurusu ile gidecek olanların ek olarak alması gereken belgeler şunlardır:

 • Tam tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Romanya nakliyesinin yapılacağı firma, şirket ya da kurumdan alınacak davetiye
 • Şoför aile bilgileri
 • Romanya yükünün CMR aslı
 • Romanya’ya gidiş ve dönüş tarihlerinin belirtildiği taahhüt yazısı (Firma yetkilisi tarafından imzalanmalı, kaşelenmeli)
 • C-2 taşıt listesi fotokopisi
 • Romanya’ya gidecek taşıtın ruhsat fotokopisi
 • Ehliyet fotokopisi
 • En az 6 yıl geçerlilik süresi olan yeşil sigorta fotokopisi

 

İşveren sahiplerinin Romanya vizesi için almaları gereken ek belgeler şunlardır:

 • Şirket yazısı
 • 4B Bağkur dökümü ve Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) hizmet dökümü
 • Ticaret odası kaydı belgesi
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesi vergi levhası
 • Şirkete dair banka hesap döküm belgesi
 • İşveren sahibinin şahsına ait olan banka hesap döküm belgesi

Romanya vizesi için gerekli evrakların arasında mesleki belgeler de yer almalıdır. Çalışılan kuruma ve çalışma durumuna göre belgelerde değişiklikler olacaktır. Mesleki durumu yansıtmak için alınacak belgeler şunlardır:

 • Özel sektör çalışanı iseniz ve Romanya seyahati için vize alacaksanız sicil gazetesi, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi ve 4A/4B hizmet dökümü vize belgelerine eklenmelidir.
 • Devlet memuru olanların kuruma ait izin ya da görevlendirme belgesi, görev kimlik kartınızın 1 adet fotokopisi ve orijinal maaş bordrosu Romanya vize başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.
 • Öğrenci olanların ve eğitim amaçlı Romanya’ya gideceklerin öğrenci belgelerini başvuru evraklarına eklemeleri gerekir. 18 yaşının altında olan ve Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerin noter onaylı aile izin belgeleri, vize başvuru belgelerinin arasında eklenmelidir.
 • Emekli olan kişiler emekliliklerine dair belgeleri almalıdırlar. Bunun için gerekli olan emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartının fotokopisi ve emekli olunan kurumdan alınmış yazıya ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Çiftçi olan ve Romanya vizesi başvurusunda bulunanların ek olarak alacakları belgeler arasında güncel çiftçilik belgesi ve güncel bordrolu SGK hizmet döküm belgesi yer almalıdır.
 • Romanya vizesine başvurmak isteyen ve çalışmayan kişilerin ek olarak banka hesap döküm belgesini ve masraflarını karşılayacak sponsor kişilerin dilekçesini evraklarının arasına eklemesi gerekir.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Romanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya vize başvurusu için Romanya Büyükelçiliği ya da Romanya Başkonsolosluğu’na müracaat edilmelidir.

Romanya’ya giriş işlemleri için Schengen vizesi gerekmemektedir. Türkiye’den yapılacak Romanya vizesi başvuruları Ankara Romanya Büyükelçiliği, İzmir Romanya Konsolosluğu ya da İstanbul Romanya Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir. Romanya Konsolosluğu ile yapacağınız vize başvurusu için ilk olarak online sistem üzerinden randevu almanız gerekir. Online randevu sırasında doldurmanız gereken bir başvuru formu bulunmaktadır. Form, eksiksiz ve kusursuz bir şekilde doldurulduktan sonra sisteme yüklenir. Romanya Konsolosluğu vize randevusu için gün belirleyecektir. Randevu tarihinde gerekli belgeler eksiksiz olarak götürülmelidir. Belgele tesliminin yanında Romanya’ya neden gittiğinize dair kısa bir görüşme yapılmaktadır. Bu işlemlerin ardından konsolosluk tarafından yapılacak değerlendirmeler doğrultusunda vize çıkar.

Romanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Romanya vize başvuru formu belgelerin arasında mutlaka yer almalıdır. Online sistem üzerinden başvuru formunu temin ederek gerekli bilgiler doğrultusunda doldurabilirsiniz.

Romanya vizesi için örnek link:

https://www.vizebasvuru.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/romanya-vize-basvuru-formu.pdf

Romanya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Romanya’ya seyahat edecek kişilerin başvuracağı Romanya vize türleri şu şekildedir:

 • Romanya Turistik Vize: Turistik amaçla Romanya’ya gitmek isteyen kişilerin 90 günü aşmayacak şekilde aldıkları vize türüdür.
 • Romanya Ticari Vize: İş ya da fuar ziyaretleri amacıyla Romanya’ya gitmek isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür.
 • Romanya Aile Ziyareti Vizesi: Romanya’da ailesini ya da yakınını ziyaret etmek isteyenlerin, 90 günü geçirmemek kaydıyla aldıkları vize türüdür.
 • Romanya Transit Vize: Havaalanı ve Transit Vize şeklinde ikiye ayrılır. Transit vize, Romanya üzerinden başka ülkeye geçişi sağlar.
 • Romanya Havaalanı Vizesi: Romanya’da ki havaalanlarından uluslararası alana giriş süreci için alınan vizedir.
 • Romanya Kültürel Vize: Kültürel, sportif faaliyet veya bir konferansa katılmak amacıyla başvurulan, 90 günü geçirmemek kaydıyla verilen vize türüdür.
 • Romanya Öğrenci Vizesi: Öğrenim görecek ya da staj yapacak kişilerin başvurduğu vize türüdür. Eğitim veya staj görülecek kurumun davet mektubu da yetkililere verilmelidir.
 • D Tipi (Uzun Süreli) Vize: Aile tamamlaması, ekonomik, ticari, mesleki, dini ve bilimsel faaliyetler amacıyla Romanya’ya seyahat etmek isteyenlerin başvurduğu vize türüdür. Bu vizenin süresi uzatılmak isteniyorsa Romanya Göçmen Bürosu’na başvuru yapmak gerekir.
 • Romanya Spor Faaliyetleri Vizesi: Spormüsabakalarına katılmak ya da benzeri amaçlarla Romanya’ya gitmek için alınan vizedir.
 • Romanya Şoför Vizesi: Nakliye ve yolcu taşımacılığı yapan uzun yol şoförlerinin alabileceği vize türüdür.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Romanya vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport: Tüm vize işlemlerinde pasaport mutlaka bulunmalıdır. Romanya vizesi alırken de pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay daha olmasına ve 2 sayfalık boş yerin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname: Online olarak temin edilen formun diğer belgeler ile uyumlu olacak şekilde doldurulması gerekir.
 • Romanya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​: Romanya’ya seyahat etme sebebinin, amacının ve ne seyahatin ne kadar süreceğinin yazıldığı talep dilekçesidir.
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi: Kimlik belgenizin bulunduğu fotokopi evraklar arasında bulunmalıdır.
 • ​2 Adet Arka Fonu Beyaz Olan Vesikalık Fotoğraf: Fotoğrafların biyometrik formda çekilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu: Uçuş ve konaklama belgelerinizin fotokopisi vize başvuru evraklarının arasında bulunmalıdır.
 • Romanya Vize Ücreti Dekontu: Romanya vize başvurusu için yatırılan bedelin dekontunu almanız gerekir.
 • Sağlık Sigortası: Uluslararası seyahatlerde geçerli olan bir sağlık poliçe üyeliğinin bulunması gerekir. Bu üyeliğin belgesi de vize evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Banka Hizmet Döküm Belgesi: Seyahat sırasında maddi kaynağa sahip olunduğunu gösteren belge için banka dökümünüz evraklar arasında olmalıdır.
 • Gelir Belgelerinin Tümü: Gelir kaynağınızın yer aldığı belge.

Romanya’ya seyahat edecek çalışanların ayrı olarak edinmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Son 3 aya ait geliri kanıtlayan belge
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Maaş bordrosu (Son 3 aya ait olmalıdır. Maaş bordosunun ıslak imzası ve kaşesinin olması gereklidir)
 • Banka hesap cüzdanı ekstresi (son 3 aya ait)
 • İşveren tarafından başvuru sahibinin ülkeye gidişini temin eden dilekçe (Yazılacak dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır)
 • SGK hizmet dökümü belgesi
 • SGK işe giriş belgesi

 

Romanya seyahatine aile, ya da bir yakını ziyaret amaçlı gidenlerin edinmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği
 • Ziyaret edilecek kişiden alınacak noter onaylı davet mektubu (Ziyaret edilecek kişinin konaklama ve geçindirme garantisini vermelidir.)
 • Davet eden kişinin kimlik fotokopisi
 • Ziyaret edilecek yerin tapu senedi fotokopisi veya kiralık sözleşmesi

 

Romanya seyahatini ticari amaçlı gerçekleştirecek kişilerin alması gereken belgeler şunlardır:

 • 1yıl geçerli pasaport, eğer var ise eski pasaportlar
 • Romanya’da bulunan şirketten gelecek davetiye
 • Romanya’da ki firmanın ticari unvanı, ticaret odası ve maliye kayıt numarasının yer aldığı belge
 • Romanya ticaret odası  giriş çıkış notları, şirket sahibinin adı kaşe imza ve kayıt numarası(Davetiye de seyahat amacı tam olarak belirtilmeli)
 • Faaliyet belgesi
 • Davet eden şirketin konsolosluğa hitaben şirketteki görev ve unvanı belirttiği bir talep yazısı
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Ticari sicil gazetesi
 • SSK işe giriş bildirgesi
 • Son maaş bordrosu

Romanya için şoför vizesi alacaklardan ek olarak istenen belgeler şunlardır:

 • Şirket davetiyesi
 • Şirketten teminat yazısı
 • Şoför listesi
 • C2 yetki belgesi
 • Sürücü belgesi

Romanya’ya nakliye vize başvurusu ile gidecek olanların ek olarak alması gereken belgeler şunlardır:

 • Tam tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Romanya nakliyesinin yapılacağı firma, şirket ya da kurumdan alınacak davetiye
 • Şoför aile bilgileri
 • Romanya yükünün CMR aslı
 • Romanya’ya gidiş ve dönüş tarihlerinin belirtildiği taahhüt yazısı (Firma yetkilisi tarafından imzalanmalı, kaşelenmeli)
 • C-2 taşıt listesi fotokopisi
 • Romanya’ya gidecek taşıtın ruhsat fotokopisi
 • Ehliyet fotokopisi
 • En az 6 yıl geçerlilik süresi olan yeşil sigorta fotokopisi

 

İşveren sahiplerinin Romanya vizesi için almaları gereken ek belgeler şunlardır:

 • Şirket yazısı
 • 4B Bağkur dökümü ve Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) hizmet dökümü
 • Ticaret odası kaydı belgesi
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesi vergi levhası
 • Şirkete dair banka hesap döküm belgesi
 • İşveren sahibinin şahsına ait olan banka hesap döküm belgesi

Romanya vizesi için gerekli evrakların arasında mesleki belgeler de yer almalıdır. Çalışılan kuruma ve çalışma durumuna göre belgelerde değişiklikler olacaktır. Mesleki durumu yansıtmak için alınacak belgeler şunlardır:

 • Özel sektör çalışanı iseniz ve Romanya seyahati için vize alacaksanız sicil gazetesi, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi ve 4A/4B hizmet dökümü vize belgelerine eklenmelidir.
 • Devlet memuru olanların kuruma ait izin ya da görevlendirme belgesi, görev kimlik kartınızın 1 adet fotokopisi ve orijinal maaş bordrosu Romanya vize başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.
 • Öğrenci olanların ve eğitim amaçlı Romanya’ya gideceklerin öğrenci belgelerini başvuru evraklarına eklemeleri gerekir. 18 yaşının altında olan ve Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerin noter onaylı aile izin belgeleri, vize başvuru belgelerinin arasında eklenmelidir.
 • Emekli olan kişiler emekliliklerine dair belgeleri almalıdırlar. Bunun için gerekli olan emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartının fotokopisi ve emekli olunan kurumdan alınmış yazıya ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Çiftçi olan ve Romanya vizesi başvurusunda bulunanların ek olarak alacakları belgeler arasında güncel çiftçilik belgesi ve güncel bordrolu SGK hizmet döküm belgesi yer almalıdır.
 • Romanya vizesine başvurmak isteyen ve çalışmayan kişilerin ek olarak banka hesap döküm belgesini ve masraflarını karşılayacak sponsor kişilerin dilekçesini evraklarının arasına eklemesi gerekir.

Romanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Romanya vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Romanya vize başvurularında, başvuru merkez ücreti 30 Euro’dur. Romanya vize ücretleri çeşitli unsurlara göre farklılık göstermektedir. Turistik, ticari, ziyaret, transit, şoför, öğrenci vizeleri 80 Euro’dur. D tipi uzun süreli oturma izni veren Romanya vize ücreti ise 200 Euro’dur. Romanya vizesi alacak 6 ila 12 yaş aralığındaki çocuklar için 40 Euro ödenmektedir. Moldova, Makedonya, Sırbistan ülkeleri vize ücretlerinden muaftır.

Romanya vize başvurusu sırasında belli bir bedel ödemekten muaf olan kişiler şöyledir:

 • 0-6 yaş aralığındaki çocuklar
 • Romanya vatandaşlığında olan ailelerin üyeleri
 • Bilimsel amaçlı seyahat edecek olan kişiler

Romanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Romanya vize başvuru sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu süreci eksiksiz tamamladığınızda başvurunuz gerçekleşir. Romanya vize ücreti bedelleri vize başvuru merkezlerinde tahsil edilebilmektedir. Vize işlemleriniz için gerekli dosyalarınızda bu tahsilata dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte Romanya vize sürecinde dikkat etmeniz diğer noktalar şu şekildedir:

 • Vizesi olanlar ya da vizeden muaf olan herkes Romanya’ya mutlak giriş hakkına sahip olmayabilir. Bunun için gerekli vize işlemlerini yapmadan önce haklarınızı öğrenmeniz gerekir.
 • Pasaportunuzun mutlaka en az 6 ay süreli geçerliliği olmalıdır.
 • Her yıl vize ücretleri farklılık gösterdiği için bulunduğunuz yıla göre belirlenen Romanya vize bedelini yatırmanız gerekir.
 • Romanya vize başvuru sürecinde istenen evrakların tamamı derlenip başvuru yapılmalıdır.
 • Romanya seyahatinde kalınacak yerlerin bilgileri mutlaka yetkili kurumlara verilmelidir.
 • 10 yıldan eski pasaporta sahip olanlar ülkeye giriş sağlayamaz. Pasaportun geçerlilik ve yenilik süresi kontrol edilmelidir.
 • Romanya’da eğitim görecek vatandaşların pasaportlarının yanında eğitim vizesi almaları gerekir. Bu vize ile Romanya’ya giriş yapabilirler.
 • Romanya seyahatleri için alınacak vizelerde geri dönüşün ispatı mutlaka yapılmalıdır. Bunun için geri dönüş uçak bileti gibi belgeleri yetkililere göstermeniz gerekir.
 • Eğitim amaçlı Romanya’ya gidecek olan öğrenciler aynı zamanda oturma vizesi de almalıdırlar.
 • Ülkeye giriş çıkışlardaki gümrük kontrollerinde sorun yaşanmaması adına ihtiyaçtan fazla nakit para, mücevher ve benzeri değerli eşya bulundurulmamalıdır.
 • Romanya vize başvuru sürecini tekrardan yapmanız gerektiğinde vize ücretini yeniden ödemeniz gerekir.
 • Romanya’daki tüm araç sahipleri rovignette olarak adlandırılan bir tür yol kullanım ücreti ödemektedirler. Bu ödenen bedel tüm araç sahipleri tarafından zorunlu olarak ödenir. Romanya vize ücreti ödenmiş olsa da bu yol ücreti araç kullananlar tarafından ödenecektir.
 • Emeklilerin emekli kartlarını, emekli maaşlarının ispatını Romanya vize sürecinde yapmaları gerekir.
 • Reşit olmayan kişilerin noter tasdikli muvafakatnamelerini Romanya vize başvurusu sırasında ibraz edilmelidir.
 • Romanya vizesinin onay alması Romanya topraklarına giriş yapabilmenizin garantisini vermez. Ülkeye girişiniz esnasında sınır polisleri ayrı bir inceleme yapacaktır.
 • Romanya vize başvurusu sırasında parmak izi vermek zorunludur. Son 5 yıl içerisinde başka bir ülke için parmak izi verilmesi halinde bu işlemin tekrar gerçekleştirilmesi gerekmemektedir.

Romanya transit vize işlemleri sırasında dikkat edilecek noktalar şunlardır:

Romanya transit vize alanların transit geçiş hakkı vardır. Bu B tip vize olarak geçer ve 5 güne kadar konaklama hakkına sahip olursunuz.

Romanya transit vize alanlar tek seferlik giriş ya da çıkış hakkına sahip olurlar.

Romanya üzerinden Balkanlar’a, Belarus’a, Moldovya’ya geçiş yapacak olanların Romanya vizesi almaları gerekir. Bu bölgelerden vize ile direkt geçiş sağlayabilirsiniz.

Çok geçişli Schengen vizesine sahip olanlar Romanya vizesi almayabilir. Schengen ile transit geçiş yapılabilir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizesi onay süresi 4 ila 15 iş günüdür. İstisnai durumlar ortaya çıktığında bu süreç 45 güne kadar uzayabilmektedir.  Eğer başvurunuz 15 günü geçiyor ise eksik belge ve evraktan kaynaklı gecikme söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda istenebilecek ek belgeler ile süreç uzayabilir. Vize işlemlerinizin kısa sürede sonuçlanmasını istiyorsanız belgelerinizi kontrol etmeyi ve eksik evrakları tamamlamayı ihmal etmemelisiniz. Yoğunluğun az olduğu dönemlerde yapılacak Romanya vize başvurusu ise kısa bir zaman dilimi içerisinde sonuçlanabilir.

Romanya Vizesi Nereden Alınır?

Romanya Başkonsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Fahri konsolosluklarına şahsen yapabileceğiniz vize başvurularının yanında sitemiz üzerinden Romanya vizesi alımı yapabilirsiniz. Vizelerle ilgili detaylı bilgi almak için sitemizin telefon veya forum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Vize firması olarak, vize işlemlerine dair aklınızdaki tüm soruları kaldırmak adına buradayız. Profesyonel kadromuzla, Romanya vizesi için doğru adımları izlemeniz ve sorunsuz bir süreç yaşamanız için sizlere destek sağlamaktayız.