Hızlı Rusya Vizesi Başvuru İşlemleri

Rusya Vizesi 2023 işlemleri hakkında detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Rusya Vize başvurunuz için uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

TÜM VİZELER

Vize Gereken Tüm Ülkelerde Hizmet Veriyoruz.

danışmanlık

Uzman Vize Başvuru Danışmanlığı

PR/TR

Oturum Vizesi veya Geçici Vize Başvuruları

Yasal Onay

Ülkelerin Yasalarına %100 Uygun Başvuru

şirketimiz hakkında

Çok sayıda Onaylanan Rusya Vizesi müşterilerimiz ile başarı oranımızı arttırmaya devam ediyoruz.

Hızlı ve güvenli Rusya vizesi başvurusu yapmak ister misiniz? Online başvuru ve randevu takibi ile gerekli vize evraklarınızı bize ileterek tüm yorucu işleri sizler için hızlıca yapıyoruz.

TEKLİFİMİZ

Rusya VİZESİ HİZMETLERİMİZ

İster bireysel ister kurumsal müşterimiz olun, Rusya Vizesi işlemlerinde sizlere alanında uzman en iyi danışmanlık hizmetini sunmaktayız.  Vize başvuru işlemlerinde tüm zor ve karmaşık işlemleri sizler adına gerçekleştiriyoruz. 

Rusya Oturum İşlemleri

Gelecek planlarınız doğrultusunda Rusya ülkesi için kalıcı ve geçici oturum danışmanlığı, ikame vizesi başvurularınızı gerçekleştiriyoruz.​

Rusya ÖĞRENCİ VİZESİ​

Yurtdışında okuma amaçlı alınan Rusya öğrenci vizesi başvuru işlemlerini hızlı ve güvenilir olarak konsolosluklara iletiyoruz. Başvurunuz güvencemiz dahilinde.​

Rusya aile vizeSİ

İster evlilik nedeni ile olsun, ister akraba ziyareti amaçlı olsun tüm ailenize Rusya vizesi almak istiyorsanız, ayrıcalıklı olarak size ve ailenize özel vize başvuru danışmanlığı veriyoruz.​

Rusya TİCARİ VİZE

İş seyahatlerinde Rusya vizenizi almak için öncelik sağlıyoruz. Çift pasaport işlemleri ve hızlı başvuru ile şirketinizin vize işlemlerini kolaylaştırıyoruz. ​

Rusya VIP VİZE hizmeti

Öncelik isteyen müşterilerimizi Rusya Vip Vize hizmet deneyimi ile tanıştırıyoruz. Vip müşteri özel danışmanlarımız sizin adınıza tüm işlemleri yapacaktır.​

Rusya TURİSTİK VİZE

Rusya seyahatiniz için tatil ve gezi amaçlı sunulan vize işlemlerini Vizebasvuru.com.tr ayrıcalıkları ile sunuyoruz. Siz tatil için hazırlıklarınızı yaparken bizde vize onayınızı alıyor olacağız.​

Vize Danışmanı

Rusya Vizesi Süreçleriyle ilgili Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayın

VİZE BAŞVURU DANIŞMANLIĞI

Rusya Vizesi danışmanlık hizmetinde yılların deneyimi ile başvurularınızı uzman yardımı ile kolayca gerçekleştirin.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır? Rusya Vizesi Ücreti 2023

Rusya Hakkında Bilgiler

Rusya vizesi ile resmi adı Rusya Federasyonu olarak geçen ülkeye gitmek mümkündür. Kuzey Avrasya’da yer alan Rusya, federal yarı başkanlık sistemiyle yönetilir. Kuzeybatıdan güneydoğuya doğru Gürcistan, Ukrayna, Kazakistan, Moğolistan, Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerle komşudur. 144 milyonun üzerinde nüfusa sahiptir ve 17,098,246 km² yüzölçümüyle dünyanın en geniş ülkeleri arasındadır. Dünyada en kalabalık dokuzuncu ülkedir. Rusya Federasyonu, toplamda 85 tane federal bölüme ayrılır. Rusya, dünyanın en büyük doğalgaz rezervine sahip olan ülkedir. Para birim ise Rus Rublesi(RUB)’dir.

Rusya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya vize başvurusu istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanmasıyla yapılır. Rusya’ya gidiş amacına bağlı olarak en uygun vize türü belirlenir ve başvurulur. Başvuru merkezi tarafından istenen belgeler tam ve doğru olarak sunulmalıdır. Vize belgelerinde hata veya eksik olduğunda başvurular reddedilir. Başvuruların kabul ve ret yetkisi Rusya Konsolosluğu’nun kontrolü altındadır. Vize almak için aracı olan kurumlar, kararda herhangi bir söz hakkına sahip değildir. İstenen evraklar tam olarak hazırlanarak teslim edildikten sonra başvuru süreci başlar. Süreç sonunda olumlu veya olumsuz yanıt alınır.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahip olan Türk vatandaşlarıRusya’ya seyahat edebilmek için vize almak zorundadır. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaportu bulunanlar ise 90 gün süreli olarak Rusya’ya seyahat gerçekleştirme hakkına sahiptir. Bordo pasaport sahipleri dışındaki diğer Türk vatandaşları, 180 günlük süre içerisinde belirlenen günlerde Rusya’da vizesiz bulunabilir.

Türkiye’den Rusya’ya seyahat yapanların sayısı oldukça fazladır. Bu anlamda vize prosedürleri uygulanarak ülkeye giriş çıkışlar kontrol altında tutulur. Rusya’ya gidiş amacına bağlı olarak farklı vize türleri bulunur. Eğitim, ticari veya turistik gibi sebepler kısa süreli vize kategorisinde değerlendirilir. Rusya’da oturum vizesi almak isteyenlerin ise D tipi uzun süreli vize kategorisinden başvurmaları gerekir. Alınan vize süresi boyunca Rusya’da kalınır. Vize süresi dolanların herhangi bir yaptırımla karşılaşmamaları adına ülkelerine dönmeleri gerekir.

Rusya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Rusya vize başvuru formu Rusya Federasyonu Konsolosluk resmi internet sitesinden alınabilir. Online olarak doldurulan formda tüm bilgiler eksiksiz olarak yer almalıdır. https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1 bağlantısı üzerinden Rusya vizesi başvuru formuna erişmek mümkündür. Başvuru formu, randevuya gelirken çıktısı alınarak imzalanmalıdır.

Rusya vizesi başvuru formu, başvuru sahibiyle alakalı birtakım sorular içerir. Seyahat sebebi ve zamanlaması gibi durumlar form içerisinde yer alır. Eksik doldurulduğu tespit edilen formların konsolosluk tarafından geri yollanma ihtimali vardır. Vize merkezleri üzerinden başvuru yapılabileceği gibi doğrudan konsolosluk ve büyükelçiliklerden randevu alınabilir.

Rusya vize başvuru formu doldurulurken birtakım bilgiler istenir. Başvuru sahibinin pasaport detayları, Rusya’da nereye seyahat edileceği, davet eden kişiye dair bilgiler, Rusya’daki eğitim kurumu veya işverenin adı formda sorulan sorular arasındadır. Tüm bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra başvurunun ilk adımı tamamlanmış olur.

Rusya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Rusya vizesi, başvuru sahibinin gidiş amacına uygun olmalıdır. Rusya vizeleri Rusya’da kalma sürelerine bağlı olarak kısa süreli (C Tipi) ve uzun süreli (D Tipi) olarak incelenir. 90 günden daha uzun süre kalmak isteyenlerin D tipi vize kategorisinden başvuru yapması gerekir. Turistik veya eğitim amaçlı 90 günden az süre için Rusya’ya seyahat gerçekleştirecekler ise C tipi vizelerden başvuru yapmalıdır.

Gidiş amaçlarına göre Rusya vize türleri şunlardır:

 • Turistik Vize: Turistik gezi, kültürel etkinlikler vb. durumlar için kısa süreli olarak Rusya ziyareti yapmak isteyenlerin alması gereken vizedir. Turistik vize alanlar, Rusya’da maksimum 30 gün boyunca kalma hakkına sahiptir. Bir girişli veya iki girişli olarak verilebilir.
 • Ticari Vize: Rusya Federasyonu’na konferans, seminer, iş toplantısı, müzakere gibi sebeplerden seyahat etmek isteyenler ticari vize alır. Tek veya çift girişli olarak verilen vizenin geçerlilik süresi, 90 gündür. Bazı durumlarda 1 yıl süreli olarak çok girişli vizelerin verilmesi mümkündür.
 • Çalışma Vizesi: Rusya’da çalışma amacıyla bulunmak isteyenlere verilen vizedir. Vizenin alınabilmesi için resmi iş anlaşmasının bulunması gerekir.
 • Öğrenci Vizesi: Rusya’da bir eğitim kurumuna müracaat edenlere verilen vizedir. Düzenlenen davetiyeler neticesinde öğrencilerin eğitim görmek için Rusya’ya gitmelerini sağlayan vizedir. 90 gün geçerlilik süresiyle iki giriş veya tek girişli olarak verilebilir.
 • Transit Vize: Rusya Federasyonu topraklarından geçerek varış ülkesine ulaşmak isteyenlerin alması gereken vizedir. Tren ve karayolu taşıtlarında 10 günlük süreyle verilir. Uçakta ise 3 gün geçerlilik süresi bulunur.
 • Hümaniter Vize: Siyasi ilişkilerin düzenlenmesi, kültürel, bilimsel faaliyetler, din, spor ve hayır işlerinin yapılması gibi durumlar hümaniter vize kapsamına girer. 90 günlük süre boyunca geçerliliği olan bir vizedir. Hümaniter yardımlar yapmak adına Rusya’ya giriş yapmak isteyen yabancı kişilere verilir.
 • Özel Ziyaret Vizesi: Türkiye ve diğer yabancı ülkelerden gelenlerin Rusya’ya misafir olarak giriş yapmasını sağlar. Rusya’da oturma iznine sahip olan bir kişinin talebi veya davetiyesi gerekir. Rusya’da yaşayan kişilerin aile, çocuk ve eş gibi yakınları bu vize sayesinde ziyaret edebilir. 90 gün geçerlilik süresi bulunur. Rusya’da tedavi görmek isteyenler, yakın akrabasının ölümü veya ağır hastalığı nedeniyle ülkeye gitmek isteyen kişiler de özel ziyaret vizesi alabilir. Amaca bağlı olarak destekleyici ve kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.

Rusya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize ücreti 15 günlük turistik vizeler için 2023 yılında 160 Dolar olarak belirlenmiştir. Belirtilen ücret sabit olmamakla beraber alınacak vizenin türüne ve seyahat süresine göre değişir. Vize için gereken tüm evraklar teslim edilmeden önce vize ücreti ödenmelidir.

2023 yılı Rusya vize ücretleri gidiş amacına ve süresine göre şu şekildedir:

 • 15 Günlük Turistik Vize (Tek Giriş): 160 Dolar
 • 30 Günlük Turistik Vize (Tek Giriş): 180 Dolar
 • 3 Aylık Ticari Vize (Tek Giriş): 170 Dolar
 • 1 Yıllık Ticari Vize (Çoklu Giriş): 360 Dolar
 • 3 Aylık Aile Ziyareti Vizesi (Tek Giriş): 170 Dolar
 • 3 Aylık Çalışma Vizesi (Tek Giriş): 200 Dolar
 • 1 Yıllık Çalışma Vizesi (Çoklu Giriş): 420 Dolar
 • 3 Aylık Eğitim Vizesi (Tek Giriş): 160 Dolar
 • 1 Yıllık Eğitim Vizesi (Çok Giriş): 360 Dolar

Rusya vize ücretleri, pek çok farklı etkene göre değişim gösterir. Verilen kararlar doğrultusunda her yıl konsolosluk tarafından yeni vize ücretleri duyurulur. Başvuru yapılmak istenen vizenin türü, ne kadar süre kalınacağı gibi durumlar ücreti direkt olarak etkiler. Bunun yanı sıra tek girişli, iki girişli veya çoklu girişli vizelerde fiyat farkı bulunur. Kısa süreli vizeler, uzun süreli Rusya vizelerine göre daha uygun fiyatlıdır. Bu anlamda hangi kategori üzerinden ve hangi özelliklere sahip Rusya vizesine başvurulmak istendiği önem taşır.

Rusya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rusya vize başvurusunda dikkat edilecek en önemli nokta form ve evrakların tamam olmasıdır. Bazı durumlarda başvurulan vizeye bağlı olarak ekstra dökümanların istenmesi mümkündür. Bu belgelerin zamanında temin edilerek kuruma ulaştırılması gerekir. Tüm vize belgeleri sorunsuz olmasına rağmen başvuruların reddedilme ihtimali vardır. Rusya vizesi almış olan kişiler, gerek diplomatik gerekse kişiden kaynaklı farklı sebeplerden dolayı sınırdan almama yetkisine sahiptir. Rusya vizesi başvurularında ve ülkeye girişlerde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanır:

 • Rusya vizesi alınırken kişinin belirli bir gelirinin bulunması ve maddi durumunun iyi olması gerekir. Başvuru esnasında istenecek olan banka dekontunda masrafların karşılanabileceğine dair güvence bulunmalıdır. Rusya’da geçirilecek olan gün başına 100 Dolar para bulunması önemlidir.
 • Rusya’ya girişlerde kişilerin yanında 3000 Dolar’dan fazla para bulunmamalıdır.
 • Ülkeye davetiye alarak gitmeyenlerin otel rezervasyon işlemlerini önceden halletmeleri gerekir. Rezervasyon yapılan oteller, başvuru değerlendirme sürecinde konsolosluk tarafından aranarak teyit edilir.
 • Rusya vize başvurularında diğer ülke vizelerinde olduğu gibi parmak izi alma şartı yoktur. Gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi halinde başvurular değerlendirmeye alınır.
 • Rusya’ya giriş yapabilmek için alınan vizeler gidiş amacına uygun olmalıdır. Amacına uygun olmayan bir vize alınsa dahil Rusya Federasyonu’na giriş esnasında anlaşıldığında sınırdışı edilme riski bulunur. Bunun yanın sıra para cezaları ve vizenin iptal edilmesi söz konusu olabilir.
 • Rusya sınır polisleri, vize bulunsa dahi birtakım belgeleri isteme hakkına sahiptir. Kabul belgeleri, uçak biletleri, konaklama dökümanları, iş sözleşmeleri gibi evraklar polisler tarafından talep edilebilir.
 • Rusya’da yapılacak olan girişlerde pasaportların yırtık ve yıpranmış olmaması gerekir. Sayfalarda eksiklik, fotoğrafın benzerlik taşımaması vb. güven vermeyen durumlarla karşılaşıldığında kişinin Rusya’ya kabul edilmemesi mümkündür.
 • Rusya Federasyonu sınırları içerisinde 3 günden daha fazla kalacak olanların Rusya Federal Göç Servisi’ne bildirim yapmaları zorunludur. İkamet kaydı yaptırılmadığı takdirde ülkeye girişin yasaklanma ihtimali vardır.
 • Rusya seyahatleri sırasında pasaportlarını kaybeden Türk vatandaşları, Rusya’daki Türk Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. Bunun yanı sıra Rusya’dan dönebilmek için Rusya Federal Göç Servisi’nden alınacak olan çıkış vizesi gerekir.
 • Rusya’da kaldıkları süre boyunca vize sürelerini geçirenler ve tespit edilenler Rus yetkililer tarafından tespit edildiği takdirde ancak çıkış vizesi alarak ülkelerine geri dönmeleri mümkündür.

Rusya Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Rusya vizesinin reddedilmesi, Rusya Konsolosluğu ve Büyükelçilik kararlarına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Farklı kurumların bu konuda karar verme yetkisi yoktur. Rusya vize kriterlerine göre yapılan başvurular belirli durumlar altında incelenir. Kişisel durumlar, mali bilgiler ve genel durum sorgulanarak kişinin vize almaya yeterli olup olmadığı tespit edilir. Rusya vizesinin ret almasının yaygın nedenleri arasında evraklarda yapılan eksiklik ve hatalar gelir. Çeşitli durumlardan kaynaklı olarak Rusya vize başvurularının olumsuz yanıtlanması karşılaşılan bir durumdur.

Rusya vize ret nedenleri şunlar olabilir:

 • Rusya vize başvurularında seyahat amacına uygun vize alınmalı, belge ve bilgilerde kesinlikle tutarsızlık bulunmamalıdır. Gidiş amacına uygun bulunmayan ve evraklarında problem olan vizeler ret ile sonuçlanır.
 • Rusya Vize Başvuru Formu, başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi edinilen en önemli evraklardan birisidir. Formda hatalı ve yanlış bilgilere yer verilmesi vize başvurusunun reddedilmesine yol açar.
 • Sahte davetiyeler ve hatalı evraklar vize prosedürlerindeki etik kuralları ihlaline yol açacağından vize reddedilir.
 • Gidiş dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonlarının sunulması başvuru esnasında istenir. Rezervasyonların iptal edilmesi vb. durumlar vizenin reddedilmesine sebep olabilir.
 • Seyahati gerçekleştirecek olan kişinin bulaşıcı hastalıklar taşıması ve riskli sağlık sorunlarının bulunması reddedilme nedenlerindendir.
 • Banka hesabında yeterli miktarda para bulunmadığında ve ülkeye geri dönüş tam olarak ispat edilemediğinde ret cevabı alınabilir.
 • Rusya vize talebinde bulunan kişilerin adli sicil kaydının temiz olmaması, güvenlik problemi oluşturması gibi durumlar başvuruları olumsuz etkiler. Geçmiş dönemlerde Rusya kamu düzenini bozacak davranışların olması vb. durumlar risk olarak kabul edildiğinden başvurular reddedilebilir.

Rusya vize başvurularının reddedilmesi durumunda başvuru sahibinin itiraz etme hakkı vardır. Başvuru ret kararından sonra belirli bir süre beklemeye gerek olmadan yeniden başvuru yapılabilir. Başvuran kişi tarafından itiraz dilekçesinin hazırlanarak yanlışlık bulunan durumların düzeltildiği ispat edilmelidir. İtiraz edildikten sonra başvurular yeniden değerlendirmeye alınarak sonuçlar beklenir. Reddedilen vize ücretinin iadesi yapılmamakla beraber aynı prosedürlerin tekrar edilmesi gerekir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi onay süresi genellikle 4-10 iş günüdür. Vize başvuruları yapılırken, konsoloslukların yoğun oldukları tarihler göz önüne alınarak planlama yapılmalıdır. Resmi tatil günlerinin denk gelmesi veya gündemden kaynaklı durumlara bağlı olarak aksamalar olabilmesi mümkündür. Rusya Konsolosluğu, gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinden ekstra belgeler isteyebilir. Vize işlemleri için süre, gerekli incelemelerin uzatılması halinde 30 güne kadar çıkabilir.

Rusya’ya seyahat etmek için aciliyeti bulunan kişiler, ekspres vize uygulamasından yararlanabilir. Rus yetkili makamları, acil olarak yapılacak seyahatler için ekspres vizeye izin verir. Ekspres vize başvurusunda bulunanlar için sonuçlanma süresi genellikle 3 iş günü içerisindedir. Rusya vize başvurusu yapan yabancı uyrukluların bekleme süreleri daha uzun olabilir. Vize başvurularının herhangi bir sebepten ötürü reddedilme durumlarında ise yeniden başvuru yapılacağından süre uzar.

Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Vize işlemleri konusunda deneyimli kadromuz, Rusya vizesi başvuru sürecinde sizlere destek olur. Profesyonel ve alanında tecrübe sahibi personellerimizden vize işlemlerinizle alakalı yardım alabilirsiniz. Süreci daha kolay atlatmak ve başvurunuzda zaman kaybına yol açacak problemlerle karşılaşmamak adına bizlere danışabilirsiniz. İnternet sitemizde yer alan telefon ya da forum bölümünden ekibimizle bağlantı kurabilir, kısa süre içerisinde Rusya vize işlemleriniz için destek talebinde bulunabilirsiniz.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya vizesine başvuru aşamasında hazırlanacak evraklar eksiksiz olmalıdır. Rusya’da gerçekleştirilecek olan seyahatin amacına ve kalış süresine bağlı olarak istenen evraklar farklılaşabilir. Konsolosluk tarafından gerekli görüldüğü hallerde ekstra belgelerin talep edilmesi mümkündür.

Ortak olarak istenen Rusya vize evrakları şunlardır:

 • Vize bitişinden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş pasaport,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Rusya Vize Başvuru Formu,
 • Opsiyonel olarak seyahat sağlık sigortası,
 • İkametgah belgesi.

Rusya’dan alınan vize türlerine göre ek evraklar şu şekildedir:

 • Çalışma vizesi için Rusya’daki noterden onaylı diploma, Rusya Göçmen Bürosu tarafından verilen davet mektubu ve AIDS/HIV testi vb. dökümanlar,
 • Transit vize için Rusya’dan sonra gidilecek ülkenin vizesi, Rusya giriş çıkışlı uçak biletleri, ülkeye neden gidildiğini kanıtlayan belgeler ve hedef ülkenin uçak biletleri gibi evraklar,
 • Aile ziyareti vizesi için karşı taraftan gelen yazılı davet mektubu ve gidiş-dönüş uçak biletleri,
 • Ticari vize için Rusya Federal Göç İdari Şubesi ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan Rusya’daki şirketten alınan davetiye yazısı,
 • Hümaniter vize için Rusya Göçmen Bürosu tarafından verilen davet mektubu ve hangi organizasyon tarafından davet edildiğini kanıtlayıcı evraklar,
 • Öğrenci vizesi için hastaneden alınan HIV raporu, vize süresi için geçerli olan sağlık sigortası, gidiş ve dönüş uçak biletleri, Rusya Federal Göçmen Bürosu tarafından verilen davet mektubu vb. evraklar.

Rusya vize evrakları, seyahat planlamasına herhangi bir aksaklık yaşamamak adına amacına uygun olarak hazırlanmalıdır. Rusya diplomatik temsilcilikleri ve vize başvuru merkezlerinden gerekli olan tüm belgeleri öğrenmek mümkündür.

Ekibimiz

PROFESYONEL DANIŞMANLARIMIZ

Vizebasvuru.com.tr olarak müşterilerimize Rusya vizesi ve oturum işlemleri konusunda uzman danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Ekibimizdeki en yeni üyemiz en az 3 Yıldır bizimle çalışmaktadır. Profesyonel danışmanlık hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

SİZLERDEN GELEN MESAJLAR

MÜŞTERİ YORUMLARI

3 adımda online vize danışmanlığı

BAŞVURU

Online olarak sistemimizden istediğiniz vize türü için başvuru yapın. Evrakları hazırlayıp sistemimizden bizlere kolayca ulaştırın.

RANDEVU

Uzmanlarımız Vize Başvuru Merkezlerine hızlıca sizin adınıza gerekli formları sunar. Seyahat tarihinize göre vize randevunuzu oluştururuz.

ONAY

Evrak ve randevu işlemleriniz sırasında tamamen sizi yönlendiren profesyonel kadromuz sayesinde onaylanmış vizeniz kısa sürede size ulaşır.

Videoyu oynat

Tüm Avrupa Ülkelerine Hızlı Vize Başvurusu

Almanya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

Fransa Vizesi

Fransa vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İtalya Vizesi

İtalya vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

Vize başvurusu

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ve tüm bilgilere sistemimizden hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca deneyimli kadromuzla ile irtibata geçerek hızlıca vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebiliriz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Rusya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya vize başvurusu istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanmasıyla yapılır. Rusya’ya gidiş amacına bağlı olarak en uygun vize türü belirlenir ve başvurulur. Başvuru merkezi tarafından istenen belgeler tam ve doğru olarak sunulmalıdır. Vize belgelerinde hata veya eksik olduğunda başvurular reddedilir. Başvuruların kabul ve ret yetkisi Rusya Konsolosluğu’nun kontrolü altındadır. Vize almak için aracı olan kurumlar, kararda herhangi bir söz hakkına sahip değildir. İstenen evraklar tam olarak hazırlanarak teslim edildikten sonra başvuru süreci başlar. Süreç sonunda olumlu veya olumsuz yanıt alınır.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahip olan Türk vatandaşlarıRusya’ya seyahat edebilmek için vize almak zorundadır. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaportu bulunanlar ise 90 gün süreli olarak Rusya’ya seyahat gerçekleştirme hakkına sahiptir. Bordo pasaport sahipleri dışındaki diğer Türk vatandaşları, 180 günlük süre içerisinde belirlenen günlerde Rusya’da vizesiz bulunabilir.

Türkiye’den Rusya’ya seyahat yapanların sayısı oldukça fazladır. Bu anlamda vize prosedürleri uygulanarak ülkeye giriş çıkışlar kontrol altında tutulur. Rusya’ya gidiş amacına bağlı olarak farklı vize türleri bulunur. Eğitim, ticari veya turistik gibi sebepler kısa süreli vize kategorisinde değerlendirilir. Rusya’da oturum vizesi almak isteyenlerin ise D tipi uzun süreli vize kategorisinden başvurmaları gerekir. Alınan vize süresi boyunca Rusya’da kalınır. Vize süresi dolanların herhangi bir yaptırımla karşılaşmamaları adına ülkelerine dönmeleri gerekir.

Rusya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Rusya vize başvuru formu Rusya Federasyonu Konsolosluk resmi internet sitesinden alınabilir. Online olarak doldurulan formda tüm bilgiler eksiksiz olarak yer almalıdır. https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1 bağlantısı üzerinden Rusya vizesi başvuru formuna erişmek mümkündür. Başvuru formu, randevuya gelirken çıktısı alınarak imzalanmalıdır.

Rusya vizesi başvuru formu, başvuru sahibiyle alakalı birtakım sorular içerir. Seyahat sebebi ve zamanlaması gibi durumlar form içerisinde yer alır. Eksik doldurulduğu tespit edilen formların konsolosluk tarafından geri yollanma ihtimali vardır. Vize merkezleri üzerinden başvuru yapılabileceği gibi doğrudan konsolosluk ve büyükelçiliklerden randevu alınabilir.

Rusya vize başvuru formu doldurulurken birtakım bilgiler istenir. Başvuru sahibinin pasaport detayları, Rusya’da nereye seyahat edileceği, davet eden kişiye dair bilgiler, Rusya’daki eğitim kurumu veya işverenin adı formda sorulan sorular arasındadır. Tüm bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra başvurunun ilk adımı tamamlanmış olur.

Rusya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Rusya vizesi, başvuru sahibinin gidiş amacına uygun olmalıdır. Rusya vizeleri Rusya’da kalma sürelerine bağlı olarak kısa süreli (C Tipi) ve uzun süreli (D Tipi) olarak incelenir. 90 günden daha uzun süre kalmak isteyenlerin D tipi vize kategorisinden başvuru yapması gerekir. Turistik veya eğitim amaçlı 90 günden az süre için Rusya’ya seyahat gerçekleştirecekler ise C tipi vizelerden başvuru yapmalıdır.

Gidiş amaçlarına göre Rusya vize türleri şunlardır:

 • Turistik Vize: Turistik gezi, kültürel etkinlikler vb. durumlar için kısa süreli olarak Rusya ziyareti yapmak isteyenlerin alması gereken vizedir. Turistik vize alanlar, Rusya’da maksimum 30 gün boyunca kalma hakkına sahiptir. Bir girişli veya iki girişli olarak verilebilir.
 • Ticari Vize: Rusya Federasyonu’na konferans, seminer, iş toplantısı, müzakere gibi sebeplerden seyahat etmek isteyenler ticari vize alır. Tek veya çift girişli olarak verilen vizenin geçerlilik süresi, 90 gündür. Bazı durumlarda 1 yıl süreli olarak çok girişli vizelerin verilmesi mümkündür.
 • Çalışma Vizesi: Rusya’da çalışma amacıyla bulunmak isteyenlere verilen vizedir. Vizenin alınabilmesi için resmi iş anlaşmasının bulunması gerekir.
 • Öğrenci Vizesi: Rusya’da bir eğitim kurumuna müracaat edenlere verilen vizedir. Düzenlenen davetiyeler neticesinde öğrencilerin eğitim görmek için Rusya’ya gitmelerini sağlayan vizedir. 90 gün geçerlilik süresiyle iki giriş veya tek girişli olarak verilebilir.
 • Transit Vize: Rusya Federasyonu topraklarından geçerek varış ülkesine ulaşmak isteyenlerin alması gereken vizedir. Tren ve karayolu taşıtlarında 10 günlük süreyle verilir. Uçakta ise 3 gün geçerlilik süresi bulunur.
 • Hümaniter Vize: Siyasi ilişkilerin düzenlenmesi, kültürel, bilimsel faaliyetler, din, spor ve hayır işlerinin yapılması gibi durumlar hümaniter vize kapsamına girer. 90 günlük süre boyunca geçerliliği olan bir vizedir. Hümaniter yardımlar yapmak adına Rusya’ya giriş yapmak isteyen yabancı kişilere verilir.
 • Özel Ziyaret Vizesi: Türkiye ve diğer yabancı ülkelerden gelenlerin Rusya’ya misafir olarak giriş yapmasını sağlar. Rusya’da oturma iznine sahip olan bir kişinin talebi veya davetiyesi gerekir. Rusya’da yaşayan kişilerin aile, çocuk ve eş gibi yakınları bu vize sayesinde ziyaret edebilir. 90 gün geçerlilik süresi bulunur. Rusya’da tedavi görmek isteyenler, yakın akrabasının ölümü veya ağır hastalığı nedeniyle ülkeye gitmek isteyen kişiler de özel ziyaret vizesi alabilir. Amaca bağlı olarak destekleyici ve kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya vizesine başvuru aşamasında hazırlanacak evraklar eksiksiz olmalıdır. Rusya’da gerçekleştirilecek olan seyahatin amacına ve kalış süresine bağlı olarak istenen evraklar farklılaşabilir. Konsolosluk tarafından gerekli görüldüğü hallerde ekstra belgelerin talep edilmesi mümkündür.

Ortak olarak istenen Rusya vize evrakları şunlardır:

 • Vize bitişinden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş pasaport,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Rusya Vize Başvuru Formu,
 • Opsiyonel olarak seyahat sağlık sigortası,
 • İkametgah belgesi.

Rusya’dan alınan vize türlerine göre ek evraklar şu şekildedir:

 • Çalışma vizesi için Rusya’daki noterden onaylı diploma, Rusya Göçmen Bürosu tarafından verilen davet mektubu ve AIDS/HIV testi vb. dökümanlar,
 • Transit vize için Rusya’dan sonra gidilecek ülkenin vizesi, Rusya giriş çıkışlı uçak biletleri, ülkeye neden gidildiğini kanıtlayan belgeler ve hedef ülkenin uçak biletleri gibi evraklar,
 • Aile ziyareti vizesi için karşı taraftan gelen yazılı davet mektubu ve gidiş-dönüş uçak biletleri,
 • Ticari vize için Rusya Federal Göç İdari Şubesi ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan Rusya’daki şirketten alınan davetiye yazısı,
 • Hümaniter vize için Rusya Göçmen Bürosu tarafından verilen davet mektubu ve hangi organizasyon tarafından davet edildiğini kanıtlayıcı evraklar,
 • Öğrenci vizesi için hastaneden alınan HIV raporu, vize süresi için geçerli olan sağlık sigortası, gidiş ve dönüş uçak biletleri, Rusya Federal Göçmen Bürosu tarafından verilen davet mektubu vb. evraklar.

Rusya vize evrakları, seyahat planlamasına herhangi bir aksaklık yaşamamak adına amacına uygun olarak hazırlanmalıdır. Rusya diplomatik temsilcilikleri ve vize başvuru merkezlerinden gerekli olan tüm belgeleri öğrenmek mümkündür.

Rusya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize ücreti 15 günlük turistik vizeler için 2023 yılında 160 Dolar olarak belirlenmiştir. Belirtilen ücret sabit olmamakla beraber alınacak vizenin türüne ve seyahat süresine göre değişir. Vize için gereken tüm evraklar teslim edilmeden önce vize ücreti ödenmelidir.

2023 yılı Rusya vize ücretleri gidiş amacına ve süresine göre şu şekildedir:

 • 15 Günlük Turistik Vize (Tek Giriş): 160 Dolar
 • 30 Günlük Turistik Vize (Tek Giriş): 180 Dolar
 • 3 Aylık Ticari Vize (Tek Giriş): 170 Dolar
 • 1 Yıllık Ticari Vize (Çoklu Giriş): 360 Dolar
 • 3 Aylık Aile Ziyareti Vizesi (Tek Giriş): 170 Dolar
 • 3 Aylık Çalışma Vizesi (Tek Giriş): 200 Dolar
 • 1 Yıllık Çalışma Vizesi (Çoklu Giriş): 420 Dolar
 • 3 Aylık Eğitim Vizesi (Tek Giriş): 160 Dolar
 • 1 Yıllık Eğitim Vizesi (Çok Giriş): 360 Dolar

Rusya vize ücretleri, pek çok farklı etkene göre değişim gösterir. Verilen kararlar doğrultusunda her yıl konsolosluk tarafından yeni vize ücretleri duyurulur. Başvuru yapılmak istenen vizenin türü, ne kadar süre kalınacağı gibi durumlar ücreti direkt olarak etkiler. Bunun yanı sıra tek girişli, iki girişli veya çoklu girişli vizelerde fiyat farkı bulunur. Kısa süreli vizeler, uzun süreli Rusya vizelerine göre daha uygun fiyatlıdır. Bu anlamda hangi kategori üzerinden ve hangi özelliklere sahip Rusya vizesine başvurulmak istendiği önem taşır.

Rusya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rusya vize başvurusunda dikkat edilecek en önemli nokta form ve evrakların tamam olmasıdır. Bazı durumlarda başvurulan vizeye bağlı olarak ekstra dökümanların istenmesi mümkündür. Bu belgelerin zamanında temin edilerek kuruma ulaştırılması gerekir. Tüm vize belgeleri sorunsuz olmasına rağmen başvuruların reddedilme ihtimali vardır. Rusya vizesi almış olan kişiler, gerek diplomatik gerekse kişiden kaynaklı farklı sebeplerden dolayı sınırdan almama yetkisine sahiptir. Rusya vizesi başvurularında ve ülkeye girişlerde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanır:

 • Rusya vizesi alınırken kişinin belirli bir gelirinin bulunması ve maddi durumunun iyi olması gerekir. Başvuru esnasında istenecek olan banka dekontunda masrafların karşılanabileceğine dair güvence bulunmalıdır. Rusya’da geçirilecek olan gün başına 100 Dolar para bulunması önemlidir.
 • Rusya’ya girişlerde kişilerin yanında 3000 Dolar’dan fazla para bulunmamalıdır.
 • Ülkeye davetiye alarak gitmeyenlerin otel rezervasyon işlemlerini önceden halletmeleri gerekir. Rezervasyon yapılan oteller, başvuru değerlendirme sürecinde konsolosluk tarafından aranarak teyit edilir.
 • Rusya vize başvurularında diğer ülke vizelerinde olduğu gibi parmak izi alma şartı yoktur. Gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi halinde başvurular değerlendirmeye alınır.
 • Rusya’ya giriş yapabilmek için alınan vizeler gidiş amacına uygun olmalıdır. Amacına uygun olmayan bir vize alınsa dahil Rusya Federasyonu’na giriş esnasında anlaşıldığında sınırdışı edilme riski bulunur. Bunun yanın sıra para cezaları ve vizenin iptal edilmesi söz konusu olabilir.
 • Rusya sınır polisleri, vize bulunsa dahi birtakım belgeleri isteme hakkına sahiptir. Kabul belgeleri, uçak biletleri, konaklama dökümanları, iş sözleşmeleri gibi evraklar polisler tarafından talep edilebilir.
 • Rusya’da yapılacak olan girişlerde pasaportların yırtık ve yıpranmış olmaması gerekir. Sayfalarda eksiklik, fotoğrafın benzerlik taşımaması vb. güven vermeyen durumlarla karşılaşıldığında kişinin Rusya’ya kabul edilmemesi mümkündür.
 • Rusya Federasyonu sınırları içerisinde 3 günden daha fazla kalacak olanların Rusya Federal Göç Servisi’ne bildirim yapmaları zorunludur. İkamet kaydı yaptırılmadığı takdirde ülkeye girişin yasaklanma ihtimali vardır.
 • Rusya seyahatleri sırasında pasaportlarını kaybeden Türk vatandaşları, Rusya’daki Türk Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. Bunun yanı sıra Rusya’dan dönebilmek için Rusya Federal Göç Servisi’nden alınacak olan çıkış vizesi gerekir.
 • Rusya’da kaldıkları süre boyunca vize sürelerini geçirenler ve tespit edilenler Rus yetkililer tarafından tespit edildiği takdirde ancak çıkış vizesi alarak ülkelerine geri dönmeleri mümkündür.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi onay süresi genellikle 4-10 iş günüdür. Vize başvuruları yapılırken, konsoloslukların yoğun oldukları tarihler göz önüne alınarak planlama yapılmalıdır. Resmi tatil günlerinin denk gelmesi veya gündemden kaynaklı durumlara bağlı olarak aksamalar olabilmesi mümkündür. Rusya Konsolosluğu, gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinden ekstra belgeler isteyebilir. Vize işlemleri için süre, gerekli incelemelerin uzatılması halinde 30 güne kadar çıkabilir.

Rusya’ya seyahat etmek için aciliyeti bulunan kişiler, ekspres vize uygulamasından yararlanabilir. Rus yetkili makamları, acil olarak yapılacak seyahatler için ekspres vizeye izin verir. Ekspres vize başvurusunda bulunanlar için sonuçlanma süresi genellikle 3 iş günü içerisindedir. Rusya vize başvurusu yapan yabancı uyrukluların bekleme süreleri daha uzun olabilir. Vize başvurularının herhangi bir sebepten ötürü reddedilme durumlarında ise yeniden başvuru yapılacağından süre uzar.

Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Vize işlemleri konusunda deneyimli kadromuz, Rusya vizesi başvuru sürecinde sizlere destek olur. Profesyonel ve alanında tecrübe sahibi personellerimizden vize işlemlerinizle alakalı yardım alabilirsiniz. Süreci daha kolay atlatmak ve başvurunuzda zaman kaybına yol açacak problemlerle karşılaşmamak adına bizlere danışabilirsiniz. İnternet sitemizde yer alan telefon ya da forum bölümünden ekibimizle bağlantı kurabilir, kısa süre içerisinde Rusya vize işlemleriniz için destek talebinde bulunabilirsiniz.