Vize Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu sorgulamanın yolu başvuru yapılan kurum üzerinden olmaktadır. Başvuru gerçekleştirildikten sonra belirli süre zarfı içerisinde sonuçlar açıklanmaktadır. Vize başvuru sorgu işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Her ülkenin vize başvuruları, farklı yollar üzerinde yapılabileceğinden sorgulama işlemlerinde farklılıklar olabilmektedir. Konsolosluklar tarafından resmi olarak yetki verilmiş kuruluşların internet sitelerinden vize sorgusu yapmak mümkündür. Pasaport numarası ve barkod numarası gibi bilgileri girerek kısa süre içerisinde vize sorgulama işlemi tamamlanmaktadır. Vize başvurusunun nereden gerçekleştirildiği sorgulamanın yapılma yönteminde belirleyici olmaktadır.

Vize Başvuru Takip

Vize başvurusunun takibi sürecin kontrol altında olması adına gerekli olmaktadır. Vize başvuru takip işlemi, başvuruların durumunu görmek açısından başvuru sahiplerine kolaylık sağlamaktadır. Online sistemlerin kullanılmaya başlanmasıyla beraber internet üzerinden vize takip işlemleri yapılabilmektedir. Vize başvuru takibinin nasıl yapılacağı başvuru yapılan kuruluşun belirttiği talimatlar doğrultusunda gerçekleştirilir. Pasaport numarası veya kurum tarafından verilecek olan takip numarası gibi bilgilerle sorgulama yapılabilmektedir.

Vize Başvuru Takip Nasıl Yapılır?

Vize başvuru takibinin nasıl yapıldığı başvuru gerçekleştirilen kuruma bağlıdır. Farklı yöntemler üzerinden vize başvurularının takip edilmesi mümkündür. Çoğu vize firması, başvuru sırasında teslim fişi üzerinde referans numarası bulundurmaktadır. Referans numarası, internet üzerinde yapılacak olan vize takiplerinde kullanılan bir numaradır. Barkod numarası olarak da adlandırılabilmektedir. İlgili numara sisteme girildikten sonra sorgulama işlemi yapılmaktadır. Barkod numarası yerine doğrudan başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası kullanılabilmektedir. Başvurulan kuruluşa ve izlediği takip yöntemine göre sorgulama işlemlerini yapmak mümkündür.

T.C. Kimlik No ile Vize Sorgulama

T.C kimlik numarası üzerinden vize sorgusu günümüzde sıklıkla başvurulan yollardandır. Vize işlemleri konusunda yardımcı olan aracı kuruluşlar, sorgulama işlemi yapabilmeye olanak tanır. Başvuru sahibiyle alakalı birtakım kişisel bilgilerin girilmesi sonucunda sorgulama ekranıyla karşılaşılmaktadır. Online olarak başvuru takibi gerçekleştirmek isteyenler başvuru yapılan kurumdan detaylı bilgi sahibi olabilmektedir. T.C kimlik numarası, ad ve soyad gibi bilgiler girildikten sonra vize sorgusunu yapmak mümkündür.

iDATA Vize Başvuru Sorgulama

İDATA üzerinden vize başvuru sorgusu İtalya vize sonuçlarını takip etmek açısından önem taşır. iDATA, Almanya ve İtalya vizesi için resmi olarak yetkilendirilen bir kuruluştur. Bu nedenle vize başvuruları kurum üzerinden gerçekleştirilir. iDATA resmi internet sitesi üzerinden “Başvuru Takip” sekmesine tıklanarak işlem yapılabilir. Açılacak olan pencerede “Barkod Numarası” ve “Pasaport Numarası” gibi bilgilerin yazılması istenir. “Sorgula” butonuna tıklandıktan sonra başvuru detayları görülebilmektedir. Başvuru kayıtları gerçekleştirildikten sonra başvuru sahiplerine teslim fişi verilmektedir. Fiş üzerinde yer alan bilgilerle sorgulama gerçekleştirmek mümkündür.

VFS Global Vize Başvuru Sorgulama

VFS Global üzerinden vize başvuru sorgusu başvuru sahiplerine gelecek olan güncel e-posta üzerinden yapılabilmektedir. VFS Global’dan yapılan vize başvuruları, evrakların tesliminden sonra online olarak sorgulanabilir. Başvuru yapıldıktan sonra başvuru sahiplerinin e-mail adresine bilgilendirme postası ulaştırılmaktadır. Tercihe bağlı olarak SMS ile bilgilendirme alma yolunun seçilmesi mümkündür. Başvuru sahibinin telefonuna gelecek olan kısa mesaj üzerinden vize durumu hakkında bilgi alınabilmektedir. Vize başvuru merkezi tarafından başvuran kişilere özel referans numarası verilmektedir. Sorgulama işlemlerinde referans numarası kullanılarak vize durumu öğrenilebilmektedir.

Vize Başvuru Sorgulama Amerika

Amerika vize başvuru sorgusu danışmanlık hizmetleri veren firmalar üzerinden yapılabilmektedir. Danışmanlık hizmeti alınabilecek vize firmaları, online olarak takip sistemine sahiptir. T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapılarak vize başvuru sorgu işlemlerinin yapılması mümkündür. Amerika vize başvurularının gerçekleştirildiği kurumlar üzerinden vize sorgulama işlemlerine dair detaylı bilgil alınabilmektedir.

Vize Başvuru Sorgulama İngiltere

İngiltere vize başvurusu sorgulama işlemi başvuru gerçekleştirilen yere göre değişebilmektedir. Günümüzde TLS Contact vize firması, İngiltere vizesine başvurmak isteyenlere hizmet vermektedir. Sunmuş olduğu uygulama sayesinde İngiltere vize başvurularının takip edilmesi mümkündür. Uygulamada 10 farklı dil üzerinden hizmet alınabilmektedir. Türkçe, İngilizce, Fransızca haricinde 7 dilde uygulama kullanılabilmektedir. Uygulama ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

“TLScontact Track My Application” olarak adlandırılan aplikasyon Google Play ve AppStore üzerinden indirilebilir. Kullanılan cihaza bağlı farklı yöntemlerle aplikasyondan yararlanmak mümkün kılınmıştır. Gerçek zamanlı olarak kullanılabilen uygulama sayesinde İngiltere başvuruları her ortamda kontrol edilebilmektedir. Vize başvuru durumu pasaport alıma hazır şeklinde gösterildiğinde başvuru sahipleri firma üzerinden pasaportlarını alabilmektedir.

Vize Başvuru Sorgulama Almanya

Almanya vize başvuru sorgusu başvurulan yer üzerinden yapılmaktadır. iDATA ve VFS Global gibi kuruluşlar üzerinden Almanya vizesine başvurmak mümkündür. Firmaların kullanmış oldukları online sorgulama yöntemleriyle Almanya vizesinin durumu öğrenilebilmektedir. iDATA üzerinden Almanya vizesine başvuranlara pasaport ve barkod numarasını kullanarak sorgulama yapma imkanı verilmektedir. Resmi internet sitesinde yer alan ilgili alanları doldurarak Sorgula butonuna tıklandığında vize durumu öğrenilmiş olur.

Vize Başvuru Sorgulama İtalya

İtalya vizesi başvuru sorgulama başvuru gerçekleştirilen vize firması üzerinden yapılabilmektedir. İnternet ortamından vize başvurularının sorgulanması zaman kazandırmakta ve başvuru sahiplerine kolaylık sunmaktadır. İtalya vize başvuruları, VFS Global ve iDATA üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Her iki kuruluş, vize takibini online olarak yapabilme imkanı vermektedir. İtalya vize başvuru sorgusu yapmak için birtakım bilgilerin verilmesi gerekir. Pasaport numarası, barkod numarası ve başvuru sırasında verilen referans numarası gibi bilgiler kullanılarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Vize Başvuru Sorgulama Hollanda

Hollanda vize başvurusu sorgulama işlemi online olarak gerçekleştirilebilir. Referans numarası ve soyad bilgilerini kullanarak Hollanda vize durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir. VFS Global üzerinden gerçekleştirilen vize başvurularının takibini resmi internet sitesi üzerinden yapabilmek mümkündür. Başvuru Takibi bölümü üzerinden başvuru sahibine dair bilgiler girildiğinde açılan ekrandan istenilen bilgilere erişilebilmektedir.

Vize Başvuru Takip Numarası Nasıl Öğrenilir?

Vize başvuru takip numarasını öğrenmenin yolu başvuru yapılan kurum üzerinden olmaktadır. Gerekli belgeler eksiksiz olarak teslim edildikten sonra başvuru işlemi tamamlanmakta ve sonuçlanması beklenmektedir. Bu aşamada başvuru gerçekleştirilen kuruluş tarafından vize başvuru takip numarası verilmektedir. Verilen numara üzerinden vize başvuru sürecinin takip edilmesi mümkündür. Vize başvuruları olumlu yanıtlandıktan sonra başvuru sahibi pasaportunu alabilmektedir. Bazı firmalar ise takip numarası yerine T.C kimlik numarası ve soyad gibi bilgileri kullanarak sorgulama yapmaya olanak tanımaktadır.

Vize Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Vize başvurusunun sonuçlanacağı zaman ilgili kurumların yoğunlukları ile ilişkili olmaktadır. Günümüzde vize başvurularını neticeye kavuşturacak olan kurumlar büyükelçilik ve konsolosluk gibi resmi kuruluşlardır. Aracı kurumlar üzerinden başvurular gerçekleştirilebilmekle beraber başvurunun sonuçlanması ülke konsolosluklarına bağlıdır. Başvurulan vize türüne bağlı olarak değişken sürelerden söz etmek mümkündür. Yaklaşık olarak 5-15 iş günü içerisinde sonuçlar alınabilmektedir. Konsoloslukların resmi tatil zamanları veya güncel durumlardan kaynaklanan çalışmama zamanları süreci uzatabilir.

Başvuru gerçekleştirilen ülke ve vize tipine bağlı olarak süreçler farklı yaşanır. Başvurular sonuçlanana kadar vize başvuru sorgu yöntemleri üzerinden başvuruların takibini yapmak mümkündür. Günümüzde telefonla aramaya gerek kalmadan online olarak vize takibi yapılabilmektedir. Başvurular firmalar üzerinden gerçekleştirildiyse sorgulama işlemine dair detaylı bilgilendirme kurum tarafından yapılmaktadır. Başvuru sahibinin pasaport, kimlik veya referans numarası üzerinden rahatlıkla sorgu yapmak mümkündür. Başvurular olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandığı zaman sorgulama işlemi sayesinde haberdar olunabilmektedir.

Sosyal Medya

Sıkça Sorulan Sorular

Vize Başvuru Takip Nasıl Yapılır?

İlgili numara sisteme girildikten sonra sorgulama işlemi yapılmaktadır. Barkod numarası yerine doğrudan başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası kullanılabilmektedir. Başvurulan kuruluşa ve izlediği takip yöntemine göre sorgulama işlemlerini yapmak mümkündür.

Vize Başvuru Takip Numarası Nasıl Öğrenilir?

Vize başvuru takip numarasını öğrenmenin yolu başvuru yapılan kurum üzerinden olmaktadır. Gerekli belgeler eksiksiz olarak teslim edildikten sonra başvuru işlemi tamamlanmakta ve sonuçlanması beklenmektedir. Bu aşamada başvuru gerçekleştirilen kuruluş tarafından vize başvuru takip numarası verilmektedir. Verilen numara üzerinden vize başvuru sürecinin takip edilmesi mümkündür. Vize başvuruları olumlu yanıtlandıktan sonra başvuru sahibi pasaportunu alabilmektedir

Vize Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvurulan vize türüne bağlı olarak değişken sürelerden söz etmek mümkündür. Yaklaşık olarak 5-15 iş günü içerisinde sonuçlar alınabilmektedir. Konsoloslukların resmi tatil zamanları veya güncel durumlardan kaynaklanan çalışmama zamanları süreci uzatabilir.

Bize Mesaj Gönderin

Son Güncellemeler

Avustralya Vizesi Nereden Alınır?

Avustralya Vizesi Nereden Alınır?

Vize işlemlerini güvenli ve doğru yollardan gerçekleştirmeniz gerekir. Hazırladığınız dosyanın resmi gerekliliklere uygun olup olmadığını

Vize İsteyen Ülkeler

17 Responses

    1. Sayın Müşterimiz; Katar vizesi durumunu, başvuru yaptığınız Katar aracı kurumunu arayarak başvuru numaranızı veya T.C. numaranızı belirterek öğrenebilirsiniz.

    1. Başvuru yaptığınız Dış işleri bakanlığına ait linkten takip edebilirsiniz. Aracı kurum kullandıysanız aracı kurum ile hızlıca irtibata geçebilirsiniz.

  1. FRANSA YA BAŞVURUCA BULUNDUK ABIMLE IKIMIZ ACENTE BASVURUMUZU YAPTI ABIMIN VIZESI CIKMIS AMA BENMKININ CIKMADIGINI SÖYLÜYR ACENTE REFERANS NUMARASI DA YOK ACENTEDE VIZEMIN CIKIP CIKMADIGINI NEREDEN OĞRENIRIM YARDIMCI OLABILIRMISINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir