Vize Başvurusu Randevu Nasıl Alınır?

Vize başvuru randevusu almanın yolu ülkelere göre değişim gösterir. Vize için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra randevu oluşturulması gerekmektedir. Çoğu ülke için randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır. Vize başvurusu randevu alma işlemi, ülkelerin Konsolosluk veya Başkonsolosluk bölümlerinden gerçekleşmektedir. İstenen evraklarla beraber randevu gününde hazır bulunulması gerekmektedir. Vize başvuru randevuları, resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluşlar üzerinden de alınabilmektedir. Vize başvurusu randevu işlemlerini internet üzerinden halletmek mümkündür. Başvurulacak vize türüne göre online olarak randevu oluşturulduktan sonra belirtilen günde belgelerle beraber başvuru yapılabilmektedir. Online olarak başvurmak istemeyenler ise ilgili kurumların çağrı merkezlerin üzerinden yetkililerle iletişime geçmeyi tercih edebilir.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurusunu yapmanın yolu öncelikle hangi ülkeye seyahat edileceği ve başvurulacak vize türünün belirlenmesidir. Seyahat amacına göre başvuru yapılacak vizelerde farklılıklar olmaktadır. Tüm belgelerin vize tipine uygun olarak hazırlanması başvuruların reddedilmemesi için gereklidir. Vize evrakları, her ülke için farklı olmakla beraber resmi kuruluşlar üzerinden hangi belgelerin istendiğinin öğrenilmesi şarttır. Konsolosluklardan veya resmi yetki verilen kuruluşlardan vize randevusu oluşturularak belirtilen günde orada olunması gerekmektedir.

Belirlenen randevu gününe kadar başvuru sahibinin tüm evrakları eksiksiz şekilde hazırlamış olması gerekmektedir. Başvuru formları veya ülkeler tarafından talep edilen başvuru dilekçeleri eksiksiz şekilde olmalıdır. Doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanarak teslim edilmelidir. Pasaport bilgilerinin tüm belgelerde doğru şekilde kodlanması gerekir. Pasaport bilgilerinde herhangi bir yanlışlık olması durumunda başvuruların reddedilme riski vardır. Randevu gününde vize başvuru dosyasında herhangi bir eksik bulunmamalıdır.

Vize Başvurusu Evrakları

Vize başvuru için belgeler gidiş amacına ve meslek grubuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Belgelerin hazırlanma süreci kişilere bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu nedenle randevu oluşturmadan önce belge hazırlama sürecinin göz önünde bulundurulması tavsiye edilir. Başvuru sahibinin mesleki durumu, öğrenci olması veya çalışıp çalışmaması hazırlanacak olan evrakları doğrudan etkilemektedir. Vize başvurusu için evrak hazırlama süreci, en çok önem verilmesi gereken noktalar arasındadır. Evrakların amacına uygun sunulmaması veya eksik olması gibi durumlarda vize ret durumlarıyla karlılaşılmaktadır.

Ülkelere bağlı olarak spesifik olarak istenen evrakların haricinde hemen hemen her başvuruda istenen belgeler şunlardır:

 • Eksiksiz şekilde doldurulan ve imzalanan vize başvuru formu,
 • Ülkelere bağlı olarak istenen vize başvuru dilekçesi,
 • Seyahat tarihinin bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş olan pasaport,
 • Ülkelerin şartlarına bağlı olarak son 6 ay içerisinde çekilen biyometrik fotoğraflar,
 • Seyahate dair uçak ve konaklama rezervasyonları,
 • Ziyaret için gideceklerden karşı taraftan alınan davet yazısı.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Mali durumu kanıtlayan evraklar,
 • Banka hesap dökümleri,
 • Seyahat sağlık sigortası.

Listelenen vize belgeleri, pek çok ülke tarafından istenenlerdir. Bazılarında ülkelerin taleplerine bağlı olarak farklılıklar olabilir. Vize başvurusunda gerekli olan belgeler, gidiş amacına ve kişinin mesleki durumuna göre şekillenecektir. Ev hanımları veya öğrencilerden sponsor belgelerinin istenmesi mümkündür. Şirket sahipleri ve iş verenlerden ise şirkete dair ekstra evraklar istenebilmektedir. Vize başvurusu randevu işleminden önce ilgili ülkenin Konsolosluğu veya resmi yetki sahibi kuruluşlardan hangi evrakların istendiği net şekilde öğrenilmelidir.

Vize Başvurusu Parmak İzi

Vize başvuru parmak izi daha önce vermemiş olanlardan istenmektedir. Randevu gününde belgelerde herhangi bir problem bulunmaması durumunda kişi parmak izi alımına yönlendirilmektedir. Fransa, İtalya, Almanya ve Hollanda gibi Schengen ülkeleri için parmak izi vermek zorunlu bir uygulamadır. Daha önceden parmak izi vermiş olanların belirli durumlar haricinde yeniden vermesi gerekmemektedir. İngiltere veya Amerika gibi ülkeler için vize başvurusunda bulunulurken parmak izi verilmiş olsa dahi yeniden istenebilmektedir. Parmak izi uygulaması, ülkelerin uyguladığı ve kimlikte sahtecilik vb. durumlara karşı alınan bir önlem niteliğindedir. Her ülke kendine göre bazı vize prosedürlerine sahiptir. Hangi ülkeye seyahat edilecekse onun prosedürlerine uygun olarak işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

Vize Başvurusu Ücreti

Vize başvuru için ücret genellikle randevu gününde ödenebilmektedir. Parmak izinin verilmesinden sonra ücretle ilgili işlemlerin yapılması mümkündür. Fakat bazen ilgili ülkenin Konsolosluğu ücretlerin banka hesabına yatırılmasını talep edebilir. Bu anlamda ücretlerin hangi para biriminden ve nereye yatırılacağı önem taşımaktadır. Seyahat edilecek ülkenin vize harç ücretinin ne kadar olduğu ve nasıl yatırılacağı gibi konuların önceden açıklığa kavuşturulması önemlidir. Vize ücretleri ödenmeden başvurunun kabul edilmesi mümkün değildir.

Vize Başvurusu Randevu Ne Zaman Alınır?

Vize başvurusu için randevu alınacak zaman gidişten en az 15 gün olarak tavsiye edilir. Seyahat tarihine 15 günden daha az bir sürenin kalması durumunda başvuruların reddedilme riski bulunur. Ülkelere bağlı olarak başvuruların sonuçlanma süresi değişecektir. Bu anlamda riske atmamak adına yaklaşık 1 ay öncesinden vize randevularının oluşturulması önerilir. Evrak teslim sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanması, belgelerde eksiklik ve yanlışlık olması durumlarında Konsolosluk tarafından ek belge istenme durumu vardır. Evrak isteme veya mülakata çağırma gibi durumlarda vize alım süreci otomatik olarak uzayacaktır. Bu nedenle vize randevularını geciktirmemek ve seyahat tarihine uygun şekilde almak gerekmektedir.

Vize Başvurusu Randevu Alma

Vize başvuru randevusu alma seyahat edilecek ülkeye göre değişir. Bazı vize tiplerinde doğrudan Konsolosluk üzerinden randevuların oluşturulması gerekmektedir. Genellikle kısa süreli alınan vizelerde, vize merkezleri üzerinden başvuru işlemlerinin yürütülmesi mümkündür. Kurumların resmi internet siteleri üzerinden online olarak başvurular oluşturulabilmektedir. Günümüzde vize başvurusu randevu alım işlemlerinde farklı hizmetlerden yararlanmak söz konusudur.

Özellikle vize aciliyeti olan başvuru sahipleri için daha hızlı hizmetler verilebilmektedir. Ekspres hizmetler, sonuçlanma sürecine etki etmemekle beraber evrak sürecinin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Seyahat gerçekleştirilecek olan ülkeye nasıl vize başvurusu yapılacağının detaylı olarak araştırılması gerekmektedir. Vize randevuları konusunda ülkelere göre değişken durumlar söz konusu olabilir.

İnternetten Vize Randevusu Alma

İnternet üzerinden vize randevusu alma günümüzde sıklıkla başvurulan yollardan birisidir. Online vize randevusu, vize başvuru sürecinde zamandan kazanmaya yardımcı olmaktadır. Bazı ülkeler, resmi olarak vize kuruluşlarını yetkilendirerek başvuru süreçlerini oradan yürütmektedir. Bu nedenle ülkenin izlediği vize prosedürlerinin bilinmesi gerekir. Kurumların resmi internet siteleri üzerinde randevu alma bölümleri bulunmaktadır. İnternet sitesinden ilgili alana yönlendirildiğinde randevu alma adımları görülmektedir. Randevu alabilmek için birtakım kişisel bilgilerin girilmesi istenecektir. Başvuru sahipleri gerekli bilgileri verdikten ve işlem adımlarını takip ettikten sonra randevularını oluşturmaktadır. Randevu hizmetleri genellikle ücretsiz olmakla beraber ekstra hizmetlerden yararlanmak isteyenlerden ek ücret talep edilebilir.

Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Vize başvuru sonuçlanma zamanı ülkelere ve prosedürlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Evrakların sorunsuz şekilde teslim edilmesi durumlarında 3 iş günü içerisinde bile sonuç almak mümkündür. Ortalama bir süre olarak vize başvurusu randevu alma işleminden sonra 5-15 iş günü içerisinde sonuç alınabilmektedir. Kurumların yoğunluğu bekleme sürelerini etkileyen en önemli faktördür. Resmi tatil zamanlarına denk gelinmesi veya bazı aksamaların yaşanması halinde vize başvuru sonuçlanma süreleri değişmektedir. Bazı durumlarda başvuru sahibinin yüz yüz görüşmeye çağrılması gerekebilir. Konsolosluk inisiyatifinde olan bu gibi durumlar, sonuçlanma sürelerini doğrudan etkilemektedir.

Sosyal Medya

Sıkça Sorulan Sorular

Vize Başvurusu Randevu Ne Zaman Alınır?

Vize başvurusu için randevu alınacak zaman gidişten en az 15 gün olarak tavsiye edilir. Seyahat tarihine 15 günden daha az bir sürenin kalması durumunda başvuruların reddedilme riski bulunur. Ülkelere bağlı olarak başvuruların sonuçlanma süresi değişecektir. Bu anlamda riske atmamak adına yaklaşık 1 ay öncesinden vize randevularının oluşturulması önerilir.

İnternetten Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kurumların resmi internet siteleri üzerinde randevu alma bölümleri bulunmaktadır. İnternet sitesinden ilgili alana yönlendirildiğinde randevu alma adımları görülmektedir. Randevu alabilmek için birtakım kişisel bilgilerin girilmesi istenecektir. Başvuru sahipleri gerekli bilgileri verdikten ve işlem adımlarını takip ettikten sonra randevularını oluşturmaktadır.

Vize Randevusundan Sonra Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Ortalama bir süre olarak vize başvurusu randevu alma işleminden sonra 5-15 iş günü içerisinde sonuç alınabilmektedir. Kurumların yoğunluğu bekleme sürelerini etkileyen en önemli faktördür. Resmi tatil zamanlarına denk gelinmesi veya bazı aksamaların yaşanması halinde vize başvuru sonuçlanma süreleri değişmektedir.

Bize Mesaj Gönderin

Son Güncellemeler

Vize İsteyen Ülkeler

6 Responses

 1. Ben Aslan İran Weyandaşe olarak yaklaşek 24 seneye yakem Türkiye’ye giriş yasaklegena mahkom olmişem we jezame çekep senerdeşe olarak Türkiye’ye giriş yasaklegeni kaldermasene reca ediyorum.saygelar

 2. Ukrayna ya gitmek istiyorum orda üniversite öğrencisi yim bana moldova transit vize almak için randevu almak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız için Vize Uzmanımız ile Hemen Görüşün

Tüm başvurularınıza ve sorularınıza hızlı cevap vermek için profesyonel kadromuzdan şimdi bilgi alabilirsiniz.

vizebasvuru dark logo

Vizebasvuru.com.tr online vize başvuru platformudur. Firmamız Kültür ve Turizm Bakanlığından A Grubu seyahat acentesi belgesine sahip, İzge Turizm ve Org. Tic. Ltd.Şti olarak hizmet vermektedir. Tüm profesyonel vize danışmanlık hizmetleri için bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

ofis iletişim bilgileri

Sosyal Medya & Bülten

Sektörden ve bizlerden son güncel haberleri almak için e-posta bültenimize kayıt olabilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

ülkeler

© 2021 Vizebasvuru.com.tr – Tüm hakları saklıdır.